Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця
Урок № 8. Походження назв, народів і географічних об'єктів.
Історико-географічні регіони України
Мета уроку: сформувати в учнів уявлення про походження назв, наро-
дів; створити умови для розуміння виникнення назв історико-геогра-
фічних регіонів України; визначати особливості виникнення географіч-
них назв; розглянути сучасні історико-географічні регіони України;
охарактеризувати назви, які виникли протягом історичного розвитку;
пояснити, які науки допомагають вивчати походження назв держав,
територій, міст, сіл, народів, висловлювати власну думку щодо впливу
назв на історичні процеси.
Обладнання: підручник.
Тип уроку: комбінований.
Поняття та назви: етноніміка, топонімика, кіммерійці, скіфи, сармати,
слов'яни, історико-етнографічний регіон.
Основні дати та події:
Історичні постаті:
Очікувані результати: учні та учениці навчаться: застосовувати та пояс-
нювати на прикладах поняття й терміни; характеризувати назви, які
виникли протягом історичного розвитку; визначати особливості ви-
никнення географічних назв; пояснювати, які науки допомагають ви-
вчати походження назв держав, територій, міст, сіл, народів, вислов-
лювати власну думку щодо впливу назв на історичні процеси.
Хід уроку
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ВСТУПНЕ СЛОВО ВЧИТЕЛЯ
Пояснити тему уроку, його план, мету та завдання, форми ро-
боти.
ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Перевірка виконання завдань підручника (§4).
Опитування.
Виконання тестових завдань.
АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ
Бесіда з учнями на тему історичної карти або стародавніх міс-
цевих назв.
ПОЯСНЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
►► Вивчення нового матеріалу за планом
Народи Північного Причорномор’я.
Слов’яни.
Історико-етнографічні регіони України.
Розповісти, які науки допомагають вивчати виникнення назв,
що супроводжують історію, зупинившись на топономіці та етно-
номіці.
Розглянути найдавніші народи, які проживали на теренах
України, зупинившись на землях Північного Причорномор’я та на
назвах, які виникли в ті часи.
Пояснити причини, які привели до виникнення деяких назв,
пов’язаних із слов’янами.
Обговорити назви історико-етнографічних регіонів України
з давніх часів.
Охарактеризувати назви сучасних історико-географічних регіо-
нів України.
ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Виконання завдань підручника:
Робота із сучасною картою України.
ПІДСУМКИ УРОКУ
Вибірково перевірити виконання завдань, зупинитися на типо-
вих помилках.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Опрацювати матеріал підручника (§5).
Виконати завдання підручника:
Творче завдання: скласти міні-розповідь про одну з назв міс-
цевості, де проживають учні та учениці
Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»