Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця
Урок 15. Походи козаків першої чверті XVII ст.
Мета: охарактеризувати морські походи козаків, простежити основні напрямки
цих походів на карті; проаналізувати діяльність Гі. Конашевича-Сагайдачного,
скласти його історичний портрет, дати оцінку його діяльності; визначити ре-
зультати та наслідки участі козаків у Хотинській війні.
Обладнання: підручник, атлас з історії України.
Тип уроку: комбінований.
Основні поняття, терміни, назви: ясир, яничар, каторга, гарем, героїчні походи,
Хотинська війна.
Основні дати та події: 1616 р. — здобуття Кафи запорозькими козаками на чо-
лі з П. Конашевичем-Сагайдачним; 1621 р. — Хотинська війна.
історичні постаті: Петро Конашевич-Сагайдачний, Осман II.
Очікувані результати: учні навчаться: показувати на карті напрямки походів козаків
на володіння Османської імперії, території, які найчастіше зазнавали нападів, ви-
являти територіальні зміни; описувати морські походи козаків на турецькі воло-
діння та перебіг Хотинської війни; визначати наслідки морських походів козацтва,
участі козаків у Хотинській війні; характеризувати політичну, військову та просвіт-
ницьку діяльність П. Конашевича-Сагайдачного; аналізувати історичні документи
та інші джерела інформації та на основі їх робити певні висновки, узагальнення.
Хід уроку
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ВСТУПНЕ СЛОВО ВЧИТЕЛЯ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Опитування учнів за завданнями з підручника .
АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ
Метод «Мікрофон». Учні називають відомі факти про українське ко-
зацтво XVI ст.
ПОЯСНЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
►► План вивчення нового матеріалу
1. Передумови походів козаків першої чверті XVII ст. 2. Героїчні по
ходи козаків. 3. Діяльність гетьмана П. Конашевича-Сагайдачного.
4. Участь українського козацтва в Хотинській війні.
Розглянути передумови походів козаків першої чверті XVII ст.
Розповісти про героїчні походи козаків.
Відзначити, що в цей час козацтво перетворилося на силу, яка могла
не лише успішно відбивати турецько-татарські набіги на українські зем-
лі, але й здійснювати далекі сухопутні й морські походи до Криму та
Османської імперії.
Аналізуючи діяльність гетьмана П. Конашевича-Сагайдачного, звер-
нути увагу на те, що він був найвідомішим провідником українського ко-
зацтва перших десятиліть XVII ст.
Розглядаючи участь українських козаків у Хотинській війни, відзна-
чити, що запорозьке козацтво засвідчило свою здатність відігравати роль
впливового чинника міжнародного життя.
ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ
Практичне заняття «Військове мистецтво, традиції та побут україн-
ського козацтва» проводиться за матеріалом підручника.
ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Виконання завдань підручника .
ПІДСУМКИ УРОКУ
Творче завдання. Запропонувати учням створити власний варіант за-
пису до козацького літопису про добу героїчних походів козаків.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Опрацювати матеріал підручника (§ 11) та виконати завдання до нього
Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»