Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця
Уроки 43—44. Південна Україна. Ліквідація Запорозької Січі
Мета: охарактеризувати адміністративно-територіальний поділ та освоєння запо-
розьких земель Нової (Підпільненської) Січі в другій половині XVIII ст.; визна-
чити причини та наслідки ліквідації Запорозької Січі, місце останньої в істо-
рії України; з'ясувати долю П. Калнишевського та запорожців після ліквідації
Січі; проаналізувати процес заселення Південної України; охарактеризувати
наслідки приєднання Криму до Росії.
Обладнання: підручник, атлас з історії України.
Тип уроку: комбінований.
Основні поняття, терміни, назви: Нова (Підпільненська) Січ, паланки, російсько-
турецька війна, Задунайська Січ.
Основні дати та події: 1768—1774 рр. — російсько-турецька війна; 1775 р. — лік-
відація Запорозької Січі; 1783 р. — захоплення Росією Криму; 1787—1791 рр. —
російсько-турецька війна; 1783 р. — ліквідація Кримського ханства.
Історичні постаті: Петро Калнишевський, Петро Текелій, Григорій Потьомкін.
Очікувані результати: учні навчаться; характеризувати становище Нової Січі
в другій половині XVIII ст.; застосовувати та пояснювати основні поняття та
терміни; оцінювати діяльність кошового отамана П. Калнишевського; поясню-
вати причини та наслідки ліквідації Запорозької Січі; визначати місце та істо-
ричне значення українського козацтва; показувати на карті територіальні змі-
ни, які відбулися внаслідок російсько-турецьких воєн другої половини XVIII ст.,
приєднання Росією Криму, ліквідації адміністративно-територіального устрою
на території «Вольностей» Війська Запорозького.
Хід уроку
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ВСТУПНЕ СЛОВО ВЧИТЕЛЯ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Опитування учнів за завданнями з підручника .
АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ
Бесіда. 1. Коли, де і ким була заснована перша Запорозька Січ? 2. На-
звіть і покажіть на карті місця розташування інших Запорозьких Січей.
3. Визначте причини змін місця розташування Січі. 4. Яким був адміні-
стративно-політичний устрій Січі? Чому її називали «козацькою республі-
кою»? 5. Що сталося із Запорозькою Січчю в 1709 р.? 6. Унаслідок яких
подій виникла Нова (Підпільненська) Січ? 7. Поміркуйте, яку роль віді-
гравала Запорозька Січ в історії України.
ПОЯСНЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
►► План вивчення нового матеріалу
Адміністративно-територіальний поділ земель Нової (Підпільнен-
ської) Січі. 2. Освоєння нових земель. 3. Обмеження російським урядом
«вольностей» Запорожжя. 4. Ліквідація Запорозької Січі. 5. Історична до-
ля запорожців після ліквідації Запорозької Січі. 6. Участь українських ко-
заків у російсько-турецьких війнах другої половини XVIII ст. 7. Історик
не значення Запорозької Січі. 8. Кримське ханство у XVIII ст. Ліквідація
Кримського ханства. 9. Освоєння півдня України. Заснування нових міст.
Розглянути адміністративно-територіальний поділ земель Нової (Під-
пільненської) Січі. Проаналізувати процес освоєння нових земель. Описа-
ти обмеження російським урядом «вольностей» Запорожжя.
Охарактеризувати процес ліквідації Запорозької Січі в 1775 р. З’ясувати
історичну долю запорожців після ліквідації Запорозької Січі.
Звернути увагу на те, що друга половина XVIII ст. стала вирішаль-
ною для долі півдня України й Криму. Після чергових російсько турець-
ких війн ці території остаточно опинилися під владою Російської імперії.
У 1775 р. було ліквідовано Запорозьку Січ, а в 1783 р. — Кримське хан-
ство. З’ясувати історичне значення Запорозької Січі.
Описати процес освоєння півдня України. Охарактеризувати заснуван-
ня нових міст у цьому регіоні.
ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Виконання завдань підручника .
ПІДСУМКИ УРОКУ
Вибірково перевірити виконання завдань, зупинитися на типових по-
милках.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Опрацювати матеріал підручника (§ 31) та виконати завдання під-
ручника.
Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»