Міні-конспект уроку «Культура України. Розвиток освіти, науки та літератури» (Історія України, 9 клас)

Опис документу:
Базові матеріали до уроку історії України в 9 класі. Складено відповідно до нової навчальної програми із курсу історії України для закладів загальної середньої освіти, затвердженої Міністерством освіти і науки України, з урахуванням особливостей структури підручника зі історії України для 9 класу (автори О. В. Гісем, О. О. Мартинюк). Для вчителів та вчительок історії. © Скирда І. М., 2017

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Урок № 15. Культура України. Розвиток театру, музики,
образотворчого мистецтва та архітектури

Мета: визначити особливості розвитку українського мистецтва першої полови-
ни XIX ст., охарактеризувавши основні тенденції розвитку театру, музики, об-
разотворчого мистецтва та архітектури; розвивати в учнів уміння працюва-
ти з ілюстративним матеріалом, виділяти головне й другорядне, робити
висновки та узагальнення; розвивати навички усного мовлення, уміння скла-
дати зв'язну та послідовну розповідь; виховувати в учнів естетичні смаки
й уподобання.

Обладнання: підручник, атлас з історії України.

Тип уроку: комбінований.

Основні поняття, терміни, назви: фольклор, «троїсті музики», реалізм, офорт.

Основні дати та події: 1843 р. — створення серії офортів «Живописна Україна»
Т. Шевченком.

Історичні постаті: М. Щепкін, К. Соленик, М. Вербицький, І. Мартос, Д. Левицький,
В. Боровиковський, І. Сошенко, К. Павлов, Г. Васько, Л. Долинський, А. Мелен-
ський, В. Беретті.

Очікувані результати: учні навчаться: визначати особливості розвитку українсько-
го театрального мистецтва; характеризувати розвиток музичного фольклору
й становлення професійного музичного мистецтва; пояснювати, якими були
здобутки скульптури й образотворчого мистецтва; визначати характерні риси
розвитку архітектури на українських землях.

Хід уроку

  1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

  2. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Опитування учнів за завданнями підручника (§ 11).

  1. ВСТУПНЕ СЛОВО ВЧИТЕЛЯ

  2. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ

Бліц-контроль «Так чи ні?».

  1. ПОЯСНЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Українська культура першої половини XIX ст. збагатилася й досяг-
неннями українського мистецтва: музики, живопису, архітектури та скульп-
тури. Зі здобутками українського мистецтва, діяльністю провідних укра-
їнських художників, композиторів, архітекторів ми й познайомимося на
сьогоднішньому уроці.

План вивчення нового матеріалу

1. Театр. 2. Музика. 3. Образотворче мистецтво. 4. Архітектура.

Аналізуючи розвиток театрального мистецтва, відзначити, що в XIX ст.
відбувався перехід від кріпацького та аматорського театрів до професій-
ного.

Пояснити, що музична культура цього періоду розвивалася досить по-
вільно. Однак здобутки музичного мистецтва створили підґрунтя для поши-
рення в другій половині XIX ст. українського національного напрямку.

Звернути увагу на те, що в українському живописі митці, спираючись
на традиції європейських майстрів, виробляли власний стиль. Поряд із
мистецтвом портрета розвивалися побутовий, історичний та пейзажний
жанри. Розповісти про те, що в образотворчому мистецтві України під ім-
перським пануванням відбувалися процеси культурної асиміляції: україн-
ські митці працювали в імперських столицях, а в Україні — російські та
німецькі майстри.

Схарактеризувати основні здобутки в розвитку архітектури. Відзначи-
ти, що серед них найвидатнішими стали планова забудова міст, створення
єдиних ансамблів вулиць і площ, палацово-паркові ансамблі; головною втра-
тою — занепад українських традицій в архітектурі й заміна їх позанаціо-
нальним імперським стилем.

  1. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ. ПІДСУМКИ УРОКУ

Робота в групах. Об'єднати учнів у малі групи, кожна з яких отримує
завдання організувати віртуальні екскурсії українськими містами та деко-
ративно-пейзажними парками першої половини XIX ст. Учні мають дати
загальну характеристику місту (декоративно-пейзажному парку), описати
його зовнішній вигляд, презентувати визначні архітектурні пам'ятки, на-
вчальні та мистецькі заклади, познайомити з видатними науковцями та
митцями (письменниками, акторами, художниками, архітекторами тощо),
діяльність яких була пов'язана з презентованим містом, тощо. I група: по-
дорож Львовом; II група: подорож Києвом; III група: подорож Харковом;
IV група: подорож Одесою; V група: подорож до «Олександрії», що поряд
із Білою Церквою; VI група: подорож до «Софіївки», що поблизу Умані.

  1. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Опрацювати матеріал підручника (§ 11) та виконати завдання до нього.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Професійний розвиток педагогічних працівників. Як навчати дорослих ефективно? »
Просіна Ольга Володимирівна
36 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.