Міні-конспект уроку «Козацько-селянські повстання 20—30-х рр. XVII ст.» (Історія України, 8 клас)

Опис документу:
Базові матеріали до уроку історії України в 8 класі. Складено відповідно до нової навчальної програми із курсу історії України для закладів загальної середньої освіти, затвердженої Міністерством освіти і науки України, з урахуванням особливостей структури підручника зі історії України для 8 класу (автори О. В. Гісем, О. О. Мартинюк). Для вчителів та вчительок історії. © Скирда І. М., 2016

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Урок 17. Козацько-селянські повстання 20—30-х рр. XVII ст.

Мета: з'ясувати причини козацько-селянських повстань 20--30-Х рр. XVII ст.; розгля-
нути перебіг постань під проводом М. Жмайла, Т. Трясила, І. Сулими, П. Бута, Я. Ост-
рянина та Д. Гуні; визначити, у чому виявлявся національно-визвольний характер
виступів; з'ясувати результат та історичне значення козацько-селянських повстань.
Обладнання: підручник, атлас з історії України.

Тип уроку: комбінований.

Основні поняття, терміни, назви: Куруківська угода, Тарасова ніч, Переяславська
угода, фортеця Кодак, «Ординація Війська Запорозького».

Основні дати та події: 1625 р. — виступ гетьмана М. Жмайла проти польської
влади; 1630 р. — козацьке повстання під проводом Т. Федоровича (Трясила);
1635 р. — зруйнування Кодацької фортеці і. Сулимою; 1637—1638 рр. — ко-
зацьке повстання під проводом П Бута, Я. Острянина та Д. Гуні; 1638 р. —
прийняття «Ординації Війська Запорозького».

Історичні постаті: Марко Жмайло, Тарас Федорович (Трясило), Іван Сулима, Пав-
ло Буг (Павлюк), Дмитро Гуня, Яків Острянин (Остряниця).

Очікувані результати: учні навчаться: визначати причини національно-визвольних
повстань, їх наслідки та хронологічну послідовність; описувати перебіг повстань;
називати імена козацьких ватажків; показувати на карті місця подій козацьких
повстань другої чверті XVII ст.; характеризувати становище українського козацтва
наприкінці 30-х рр. XVII ст.; узагальнювати історичні факти та робити висновки.

Хід уроку

  1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

  2. ВСТУПНЕ СЛОВО ВЧИТЕЛЯ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Опитування учнів за завданнями з підручника .

  1. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ

Бесіда з учнями.

  1. ПОЯСНЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

►► План вивчення нового матеріалу

1. Становище в Україні у 20-х рр. XVII ст. 2. Польсько козацький
збройний конфлікт 1625 р. 3. Повстання Т. Федоровича (Трясила) 1630 р.
4. Повстання І. Сулими 1635 р. 5. Козацьке повстання 1637—1638 рр.
6. Прийняття «Ординації Війська Запорозького».

Аналізуючи становище в Україні у 20-х рр. XVII ст., відзначити, що
в основі козацьких рухів 20—30-х рр. було незадоволення представників
різних верств українського населення польською політикою.

Розповісти про польсько-козацький збройний конфлікт 1625 р., по-
встання Т. Федоровича (Трясила) 1630 р., повстання І. Сулими 1635 р.,
козацьке повстання 1637—1638 рр.

Визначити причини прийняття «Ординації Війська Запорозького»,
з’ясувати її зміст і наслідки.

Звернути увагу на те, що, незважаючи на поразки, повстання
20—30-х рр. XVII ст. мали важливе історичне значення, а відстоювання
козацтвом своїх станових привілеїв набуло форми національно-визвольної
боротьби. Висунуті гасла захисту православ’я, звільнення селян від панів
і всієї України від польської влади забезпечили підтримку повстанців біль-
шістю населення.

Відзначити, що козацтво продемонструвало можливість виконувати
роль провідника українського національно-визвольного руху.

  1. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Виконання завдань підручника .

  1. ПІДСУМКИ УРОКУ

Рефлексія: запропонувати учням закінчити речення. 1. Найбільше ме-
не сьогодні вразило... 2. Єдине, що мене тепер дивує... 3. Раніше
я думав(ла), що..., а тепер вірю, що... 4. Сьогоднішня тема пов’язана з мо-
їм досвідом тим, що... 5. Я хотів(ла) б більше почути про... 6. Із того, що
ми сьогодні вивчили, мені справді допомогло...

  1. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Опрацювати матеріал підручника (§ 13) та виконати завдання до нього.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Українська мова у професійній діяльності державних службовців. Публічна комунікація»
Вікторія Вікторівна Сидоренко
36 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.