Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця
Урок 8. Церковне життя в XVI ст.
Мета: визначити вплив реформаційних процесів у Європі на духовне життя укра-
їнських земель у XVI ст.; охарактеризувати реформаційні та контрреформацій-
ні рухи в Україні; проаналізувати діяльність протестантів, єзуїтів, православ-
них братств; проаналізувати особливості становища православної церкви
в другій половині XVI ст.; охарактеризувати діяльність видатних діячів куль-
турно-церковного життя, з'ясувати зміст Берестейської церковної унії; визна-
чити причини та наслідки утворення греко-католицької церкви.
Обладнання: підручник, атлас з історії України.
Тип уроку: комбінований.
Основні поняття, терміни, назви: Реформація, Контрреформація, протестантизм,
кальвінізм, лютеранство, аріанство, Пересопницьке Євангеліє, церковні братства.
Основні дати та події: 1556—1561 рр. — створення Пересопницького Євангелія;
1585 р. — створення Львівської братської школи.
Історичні постаті: Стефан Баторій, Криштоф Косинський, Северин Наливайко.
Очікувані результати: учні навчаться: застосовувати та пояснювати на прикладах
основні поняття та терміни; характеризувати становище православної церк-
ви, реформаційного та контрреформаційного рухів на українських землях; ха-
рактеризувати та оцінювати діяльність православних братств; аналізувати
діяльність братських шкіл.
Хід уроку
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Опитування учнів за завданнями з підручника .
ВСТУПНЕ СЛОВО ВЧИТЕЛЯ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ
Фронтальне опитування. 1. Що вам відомо про розкол християнства
в 1054 р.? 2. У чому полягала різниця між віровченнями католиків і пра-
вославних? 3. Яку релігію сповідувала більшість українців у XVI ст.? 4. Як
змінилося становище православних віруючих після укладення Люблінської
унії? 5. Коли єдина для східнослов’янських земель Київська митрополія
розділилася на Московську й Київську?
ПОЯСНЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
►► План вивчення нового матеріалу
1. Становище православної церкви. 2. Реформаційні та контррефор-
маційні рухи в Україні. 3. Церковні братства.
Охарактеризувати становище православної церкви на українських зем-
лях у XVI ст. Відзначити, що в цей час вона перебувала в кризовому стані.
Розповісти про поширення реформаційного руху, який став поштов-
хом до розвитку релігійного вільнодумства в Україні й виходу частини ві-
руючих із традиційних церков.
Проаналізувати вплив Контрреформації на релігійне життя на укра-
їнських землях.
Розповісти про діяльність церковних братств. Відзначити, що діяль-
ність братств допомагала православним міщанам протистояти
релігійно-національним утискам, сприяла національному й культурному
пробудженню українського суспільства.
ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Виконання завдань підручника .
ПІДСУМКИ УРОКУ
Виконання тестових завдань.
Вибірково перевірити виконання завдань, зупинитися на типових по-
милках.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Опрацювати матеріал підручника (§ 5) та виконати завдання до нього.
Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»