Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Особливості використання арттерапевтичних технік у роботі з дошкільниками
»

Методи самоконтролю. Ознаки психологічної рівноваги

Основи Безпеки Життєдіяльності (ОБЖ)

Для кого: 7 Клас

19.08.2018

8615

357

0

Опис документу:
Учні ознайомляться з поняттям «психологічна рівновага» та способами формування здорової самооцінки; сформують в учнів поняття про самоконтроль і методи самоконтролю; з’ясують ознаки психологічної рівноваги; відпрацювати навички самоконтролю.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Урок № ____ Дата: __________

Тема уроку: Методи самоконтролю. Ознаки психологічної рівноваги

Практичні завдання: Відпрацювання навичок самоконтролю. Формування позитивної адекватної самооцінки

Мета уроку:

ознайомити учнів з поняттям «психологічна рівновага» та способами формування здорової самооцінки; сформувати в учнів поняття про самоконтроль і методи самоконтролю; з’ясувати ознаки психологічної рівноваги; відпрацювати навички самоконтролю.

розвивати життєві навички, що сприяють духовному та психічному здоров'ю, вміння контролювати власні навички;

виховувати потребу в самовихованні, саморозвитку, всебічному самовдосконаленні та самоконтролю.

Очікувані результати: наприкінці уроку учні називають ознаки психологічної рівноваги, види самооцінки; оцінюють рівень своєї психологічної рівноваги та самооцінки; пояснюють, як низька самооцінка впливає на поведінку підлітків; аналізують вплив критики на самооцінку; демонструють уміння адекватно ставитися до критики сторонніх людей.

Поняття: рівновага, самоконтроль.

Тип уроку: комбінований (вивчення нового матеріалу, виконання практичних завдань).

Обладнання і матеріали: класна дошка і кольорова крейда або фліпчарт і фломастери, приклад ситуації «Розмова трьох друзів», картинка сонця, приклад притчі «Віслюк», руханки, завдання для роботи в зошиті, відеоматеріали, презентація, вправи на відпрацювання навичок самоконтролю та формування позитивної адекватної самооцінки

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань учнів

  • Кожен чув твердження: «Якщо хочеш бути щасливим, будь ним!». Щасливим прагне бути кожен. Проте не кожен знає, як цього досягти. Ви вже знаєте, як зберігати гарні стосунки, доброзичливо спілкуватися.

  • А чи знаєте ви, що таке і психологічна рівновага?

  • Чи знаєте ви, що таке самоконтроль?

  • IІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. Повідомлення теми, мети та завдань уроку

  • Слово вчителя

  • Сьогодні ми поговоримо про самооцінку та її вплив на психологічну рівновагу людини. Тож, запишіть тему уроку: «Методи самоконтролю. Ознаки психологічної рівноваги»

  • Вправа на знайомство «Промінчики»

  • Роздайте учням малюнок сонця

  • Вступне слово до вправи

  • Для формування здорової самооцінки ви маєте завжди ставитися до себе як до унікальної і неповторної особистості, вартої любові, поваги і всього найкращого у житті. Уявіть, що ви стоїте у промінні сонця, а воно висвітлює тільки ваші найкращі риси. Запишіть на промінчиках те, що висвітило чарівне сонце.

  • Учні по черзі називають своє ім’я і зачитують написане (необхідно морально підтримати тих, кому складно знайти у собі позитивні риси, запропонувати іншим учням допомогти їм у цьому)

  • IV. Вивчення нового матеріалу

  • Міні-лекція «Психологічна рівновага і самооцінка» (ознайомити з поняттям та ознаками психологічної рівноваги, пояснити значення позитивної самооцінки для підлітків)

  • Слово вчителя

  • Ви вже знаєте, що всі наші почуття є дуже важливими та відчувати почуття радості, щастя, задоволення значно приємніше ніж почуття суму чи пригніченості. Душевного комфорту можна досягти, лише перебуваючи в гармонії емоційної, інтелектуальної та духовної сфер. Такий стан називають психологічною рівновагою, або психологічним благополуччям. Найголовнішою передумовою психологічної рівноваги є здорова самооцінка.

  • Записування визначення (в зошити)

  • Самооцінка — це ставлення людини до себе, а здорова самооцінка — це позитивне ставлення до себе й адекватна оцінка своїх переваг і недоліків».

  • Самоконтроль — це усвідомлення й оцінка людиною своїх власних дій, емоцій, психічних станів. Самоконтроль має регулюючу функцію.

  • Розповідь вчителя про методи самоконтролю (з елементами бесіди)

  • Кожен з нас знає, що життя кожної людини не таке просте, як здається на перший погляд. Людина часто стикається із ситуаціями, коли її психологічна рівновага порушується. Уникнути таких ситуацій неможливо, а ось учитися поводитися в них певним чином необхідно.

  • Психологічну рівновагу можуть порушити різні фактори.

  • Які, як ви вважаєте? (вислови відповідей учнів)

  • Порушують психологічну рівновагу й проблеми, які виникають під час навчання, і сварки з друзями, і суперечки з батьками, і ситуації, коли підліток не знаходить спільної мови з однолітками. Перелік можна було б продовжувати. Але наше завдання полягає в тому, аби розібратися, як можна підтримувати свою психологічну рівновагу в усіх цих випадках.

  • Що робити, аби залишатися здоровим, управляти своїми емоціями, зберігати спокій та здоровий глузд?

  • Які є методи самоконтролю й підтримки психологічної рівноваги?

  • Перш за все треба знати, що порушення психологічної рівноваги може бути пов’язане з різними емоціями, наприклад зі страхом і тривогою.

  • Чи можете ви дати визначення, що таке страх? (вислови відповідей учнів)

  • Пояснення та записування терміну до зошиту

  • Страх це емоція, яка виникає в людини при переживанні реальної або уявної небезпеки, загрози для життя, здоров’я, благополуччя. Це нормальна захисна реакція організму.

  • Вона допомагає нам у небезпечній ситуації. Але надмірний страх, який не відповідає небезпеці, заважає людині впоратися з проблемою, яка в неї виникла.

  • Чи можете ви дати визначення, що таке тривога? (вислови відповідей учнів)

  • Пояснення та записування терміну до зошиту

  • Тривога, на відміну від страху, виникає не в якійсь конкретній ситуації, а зазвичай несподівано, без очевидного зв’язку із чим-небудь.

  • Наприклад, ви йдете до школи, здається, що все нормально, але з’являється відчуття тривоги. Таке відчуття шкодить вашому здоров’ю й може стати причиною хвороб. Спробуйте впоратися із цим почуттям і прогнати його! Щоб забути про тривогу, займіться чим-небудь, поговоріть про це із близькою людиною, подумайте, чи варто хвилюватися без причини.

  • Тривога — як злодій, що забирає у вас сили й час, які можна було б витратити якось інакше. Боріться з нею.

  • Чи можете ви дати визначення, що таке гнів? (вислови відповідей учнів)

  • Пояснення та записування терміну до зошиту

  • Є емоція, яка з’являється тоді, коли вас ображають, несподівано обманюють, коли ви дізнаєтеся про те, що вам заважають досягти певної мети. Цю емоцію називають — гнівом. 

  • У стані гніву людина діє швидко й рішуче, але, як правило, нерозсудливо. Іноді в такому стані люди можуть діяти імпульсивно. Упоратися з гнівом важко, але треба вчитися стримувати його.

  • Наприклад, замість посуду краще побити спортивну грушу або подушку. Стан гніву швидко минає, і після цього людині нерідко буває соромно.

  • Чи можете ви дати визначення, що таке сором? (вислови відповідей учнів)

  • Пояснення та записування терміну до зошиту

  • Сором — це емоція, яка виникає внаслідок усвідомлення власного невміння, нерозсудливості. Саме сором стримує людину від ганебних учинків. Краще не придушувати свій сором, а просто не робити того, що його викликає.

  • Чи можете ви дати визначення, що таке образа? (вислови відповідей учнів)

  • Пояснення та записування терміну до зошиту

  • Якщо з вами поводяться не так, як ви очікуєте, то може виникати образа. Образа з’являється при зіткненні з несправедливістю, зрадництвом, незаслуженими докорами.

  • Як долати образу?

  • Слід проаналізувати ситуацію й подумати, що ви матимете від образи?

  • Зазвичай тільки негативні наслідки. Але якщо це вам не допомагає, то чи не краще із цим розпрощатися? Витратити свою енергію не на образу, а на реальне вирішення проблеми.

  • Найгіршою емоцією є заздрість. 

  • Заздрість — це вороже ставлення до тих, хто в чомусь вас перевершив. Таке почуття характерне для людей з обмеженим розумом і складним характером. Заздрісник, як правило,— невдаха. Але ж ви не належите до них! Виходить, заздрості немає місця. Заздрість не принесе тобі нічого гарного

  • Підсумкове слово

  • «Здорова самооцінка є основою психологічного благополуччя»

  • Перегляд відео

  • http://autta.org.ua/ua/materials/material/Nuzhno-verit-v--svoih-detey/

  • Запитання для обговорення (після перегляду відео):

  1. Як ставилися до хлопчика однокласники і вчителі в новій школі? (Вважали дурним і безперспективним.)

  2. Чого він досяг у житті?

  3. Хто йому допоміг? (Його мама.)

  • Слово вчителя

  • Для розбудови здорової самооцінки важливо усвідомлювати свою унікальність, розвивати здібності та не брати близько до серця критику сторонніх людей.

  • Інсценування та обговорення притчі «Віслюк» (проаналізувати вплив критики на психологічну рівновагу) на стр. 121 Бех І.Д.

  • Учні читають притчу «Віслюк» в ролях

  • Дійові особи:

  • — Чоловік

  • — Син

  • — Перехожі критики (4 особи)

  • — Автор.

  • Запитання для обговорення:

  • • Що робили перехожі?

  • • Як чоловік із сином реагували на критику?

  • • Чи була вона корисною для них? Чи правильний висновок зробив чоловік?

  • Виконання учнями завдання в зошиті

  • Запитання для обговорення:

  • До чиїх порад варто прислухатися? (До порад дорослих, яким ти довіряєш; доброзичливих порад друзів.)

  • Підсумкове слово вчителя

  • Інколи корисніше не слухати чужих порад, а діяти згідно з планом. Адже своє життя проживаємо ми, а не сторонні порадники.

  • Руханка «Гра в коника» (вправа на зняття емоційного напруження)

  • Клас стає у велике коло. У ході гри учасники плескають долонями по колінах, імітуючи стукіт копит, та виконують деякі інші ваші команди.

  • Зігніть коліна і починайте у повільному темпі. Щойно створиться ритм і весь клас буде залучено до гри, починайте давати різні команди та демонструвати відповідні рухи. Учасники повторюють за вами.

  • Виконання руханки «Іподром»

  • http://autta.org.ua/ua/materials/material/-podrom/

  • V. Виконання практичних завдань

  • Виконання вправи «Чи можеш ти ігнорувати зовнішні подразники та контролювати ситуацію?»

  • Мета: уявити себе в пропонованих ситуаціях та визначити наскільки легко чи важко ігнорувати зовнішні подразники.

  • Учням необхідно заповнити шкалу оцінювання ігнорування зовнішніх подразників, уявивши себе на лекції у запропонованих ситуаціях. Учні позначають кожну з ситуацій цифрами 1, 2 чи 3 в залежності від того, наскільки легко, важко чи дуже важко для них ігнорувати зазначені зовнішні подразники.

  • Пропоновані ситуації: 1. Мій друг шепоче анекдот мені на вухо. 2. У когось упала зі столу книжка. 3. Я чую за вікнами аудиторії сирену пожежної машини. 4. Хтось говорить принизливі слова щодо мене. 5. Мій одногрупник показує мені гримасу. 6. Декан факультету заходить в аудиторію поговорити з викладачем. 7. Мій друг звертається до мене на прізвисько. 8. Хтось за спиною у мене кашляє. 9. Жартівник групи викрикує безглузду відповідь. 10. Хтось плює в мою сторону.

  • Після оцінювання ситуацій учасниками, вчитель пропонує підрахувати набрану кількість балів і зачитує результати:

  • 12 і менше балів: вам вдається багато чого ігнорувати! Ви справді є владним над обставинами!

  • 13 – 20 балів: вам необхідно працювати над тим, щоб ігнорувати зовнішні подразники. Ви можете це робити, якщо будете намагатися.

  • 21 і більше: вам потрібна допомога! Ви не владні над своїми емоціями.

  • Питання для обговорення:

  • 1. Чи погоджуєтесь ви з отриманими результатами?

  • 2. Чи важко вам ігнорувати зазначені зовнішні подразники?

  • 3. Які зовнішні подразники у пропонованих ситуаціях вам найважче ігнорувати?

  • 4. Наскільки важливо володіти своєю увагою та контролювати ситуацію?

  • Рольова гра «Змінювання негативних думок»

  • Мета: продемонструвати, як змінювання своїх думок про ситуацію може впливати на зміну почуттів; потренуватися у застосуванні цього прийому в життєвих ситуаціях в яких провокується гнів.

  • Хід виконання

  • Запишіть певну ситуацію (в якій ви відчували гнів) і свої думки та почуття, які виникали в цій ситуації. Потім запишіть, що ви могли б змінити у своїх думках, і нові почуття, які виникли б у вас внаслідок цього.

  • Ситуація_____________

  • Що трапилося _____________________________________________________

  • Що я думав _______________________________________________________

  • Які почуття переживав ______________________________________________

  • Змінені думки _____________________________________________________

  • Змінені почуття ____________________________________________________

  • Після цього проводиться рольова гра у парах в якій використовуються ситуації записані учасниками. Одна пара (обидва учасника) уявляють себе героєм однієї із пропонованих ситуацій, при цьому один учасник говорить про справжні думки та почуття, які виникали в нього в цій ситуації, а інший – говорить змінені думки стосовно цієї ситуації. Потім розглядається ситуація другого учасника і вони міняються ролями, той хто говорив змінені думки і почуття – говорить про справжні, ним пережиті, а інший учасник – навпаки. Таким чином, кожен з учасників набуває вміння змінювати свої думки у стані гніву в різних життєвих ситуаціях.

  • Питання для обговорення:

  • 1. Чи важко було змінювати свої думки у ваших ситуаціях?

  • 2. Чи впливали змінені думки на почуття? Яким чином?

  • 3. Що було легше робити: говорити про справжні думки та почуття, що виникали, чи про змінені?

  • Роздача порад для підвищення самооцінки

  • Підсумкове слово вчителя

  • Здорова самооцінка — основа вашого психологічного благополуччя.

  • Для розбудови здорової самооцінки треба усвідомити свою унікальність, розвивати здібності, не брати близько до серця критику сторонніх людей і пам’ятати, що допомога іншим — ключ до підвищення самоповаги.

  • VІ. Підсумок уроку. Рефлексія

  • Вправа «Мікрофон»

  • Учні по черзі продовжують речення: «На сьогоднішньому тренінгу я дізнав(-ла)ся.., навчив(-ла)ся …»

  • Завершення тренінгу оплесками

  • VІІ. Оголошення результатів навчальної діяльності

  • VІІІ. Домашнє завдання та інструктаж до його виконання

  • Опрацювати §16-17 (стр. 64-70 (Бойченко Т.Є.) та §18 стр. 116-122 (Бех І.Д.)

  • Виконати завдання 3 практичної роботи (підручник Бойченко Т.Є., с. 66).

  • * Визначити, чи врівноважена ти людина (завдання 4, стр. 70 Бойченко)

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.