+ Додати матерiал
і отримати
безкоштовне
свідоцтво
! В а ж л и в о
Предмети »

МЕТАЛУРГІЙНИЙ КОМПЛЕКС УКРАЇНИ

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

9 клас

Тема. МЕТАЛУРГІЙНИЙ КОМПЛЕКС УКРАЇНИ

Мета: сформувати знання про значення, проблеми й перспективи чорної металургії, дати уявлення про технології виробництва чавуну й сталі; вивчити галузі, які входять до складу металургійної промисловості та типи підприємств, які працюють в галузі; охарактеризувати галузеву та територіальну структуру металургії, визначити основні райони та найбільші центри металургії, пояснювати принципи розміщення різних типів підприємств. Проаналізувати статистичні дані про викиди шкідливих речовин у різних містах України, зробити висновки про вплив галузі на навколишнє середовище; розвивати просторове й логічне мислення; виховувати почуття хазяїна своєї землі.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: підручник географії, підручник хімії, контурні карти, атласи, настінна карта «Корисні копалини України» й «Чорна металургія», колекція «Метали та їхні сплави», схема «Виробничі цикли на металургійному комбінаті», статистичні дані розвитку галузі та дані про викиди шкідливих речовин у різних містах України; комп’ютери, планшети, ноутбуки, мультимедійний проектор.

Хід уроку

I. Мотивація навчальної діяльності

Сьогодні ми познайомимось з однією із найдавніших галузей світової та української промисловості – чорною металургією. Вона завжди відігравала особливу роль у господарстві, без її продукції – чавуну та сталі, неможливо виготовити плуг або трактор, сівалку або локомотив.

Для України чорна металургія є важливою галуззю промисловості, вона посідає перше місце за обсягами виробленої продукції. На металургійних підприємствах створюється чверть ВВП України.

II. Актуалізація опорних знань учнів (робота з презентацією).

Металургійна промисловість об'єднує підприємства, які послідовно здійснюють видобування, збагачення, металургійну переробку руд чорних і кольорових металів та нерудної сировини (флюсових і вогнетривких матеріалів), виробництво чавуну, сталі, кольорових і дорогоцінних металів, сплавів, прокатне виробництво, переробку вторинної сировини (металобрухту). (Перегляд відеофрагменту «Металургійна промисловість України» - 2 хв.)

 • Назвіть основних споживачів продукції металургійної промисловості? (машинобудування, будівництво, транспорт…)

III. Вивчення нового матеріалу

Значення чорної металургії, чинники розміщення підприємств галузі.

Металургійна промисловість виробляє чорні та кольорові метали. Виробництво металів – складний процес. Чорна металургія охоплює видобуток і збагачення залізної руди, спікання її в агломерат, виробництво коксу, вогнетривів, виплавку чавуну, сталі, виробництво прокату й виробів подальшої переробки.

Для України чорна металургія є найважливішою галуззю промисловості. Країна входить до найбільших виробників сталі.

Складання схеми металургійного комплексу

Чорна металургія – одна з найбільш розвинених в Україні галузей промисловості, на яку припадає ¼ всього промислового виробництва. (Перегляд відеофрагменту – 5 хв.)

Для розвитку чорної металургії в Україні склалися дуже сприятливі умови. Географія підприємств галузі диктується розташуванням родовищ коксівного вугілля, залізної й марганцевої руд, вогнетривких глин, високоякісних флюсових вапняків. В Україні є всі ці корисні копалини, які залягають недалеко одне від одного. Це сприяло високій концентрації виробництва чорних металів, особливо на сході країни.

За оцінками вчених, в Україні залягає десята частина розвіданих запасів залізних руд світу. Найбільшими виробниками залізорудного концентрату сьогодні є такі гірничозбагачувальні комбінати (ГЗК): Інгулецький, Південний, Північний, «Криворіжсталь» (усі розташовані в Дніпропетровській області, Криворізькому басейні) і Полтавський. На Полтавському ГЗК виробляється понад 40 % залізорудних окатишів. Підприємство виробляє високоякісну продукцію. При відносно низькому вмісті заліза в руді й концентраті в окатишах його складова частина вища, ніж на інших ГЗК.

На території України є великі поклади марганцевої руди. Один із найбільших у світі басейнів – Нікопольський, що смугою простягнувся від річки Інгульця до південно-західної окраїни Приазовської височини. Основними родовищами є Нікопольське та Інгулецьке в Дніпропетровській області й Великотокмацьке в Запорізькій. Так, загальні запаси марганцевої руди в Нікопольському басейні становлять понад 2 млрд. т.

До нерудної сировини, що використовується в чорній металургії, належать вогнетривкі глини й флюсові вапняки. Як паливо використовується кокс, який виробляють із відповідних марок вугілля, що добувається в Донецькому басейні. Найбільші виробники коксу – Авдіївський коксохімічний завод (Донецька область), «Arcelor Mittal Кривий Ріг» (Дніпропетровська область) та Алчевський коксохімічний завод (Луганська область).

Користуючись текстом підручника, мережею Інтернет, з'ясуйте, які чинники сприяли розвитку чорної металургії в Україні.

Це матеріаломістка галузь, для виплавки 1 тонни чавуну, потрібно 3 тонни залізної руди, 1,1 т – коксу, 20 т – води, також марганцева руда, флюсові матеріали та ін.

Отже, підприємства розміщують біля джерел сировини чи палива або між ними.

Користуючись атласом, знайдіть родовища залізних та марганцевих руд на Україні. Дайте їх коротку характеристику.

 • Яке паливо використовується для виплавки чорних металів?

 • Знайдіть на карті основні центри коксохімії. Яка їх орієнтація в розміщенні?

 • Покажіть на карті найбільші родовища флюсів і вогнетривких глин.

(Перегляд відеофрагменту – 1 хв.)

Для чорної металургії характерні комбінування і концентрація виробництва.

Пригадайте визначення: комбінування, концентрація.

Розглянути схему «Комплекс виробництв чорної металургії»

 • Кожне з виробництв має відходи й побічну продукцію, які є сировиною для інших галузей промисловості – хімічної, будівельних матеріалів, металообробки. Підприємства цих галузей вигідно розміщувати поряд з металургійними комбінатами.

  Чорна металургія має важливе комплексоутворююче значення, на її основі формуються багатогалузеві вузли;

  Чорна металургія представлена здебільшого великими підприємствами;

  Найбільші комбінати знаходяться в Кривому Розі, Запоріжжі, Дніпропетровську, Макіївці, Єнакієвому, Маріуполі.

 • Сукупність металургійних центрів та вузлів, що тяжіють один до одного – утворюють металургійний район (охоплює територію однієї або кількох областей і формують територіально-виробничі комплекси).

 • На Україні сформувалися 3 райони чорної металургії:

Придніпровський;

Донецький;

Приазовський.

Використовуючи матеріал мережі Інтернет, дайте характеристику районів.

Найбільші підприємства чорної металургії зосереджені в трьох районах: Придніпров’я (Запоріжжя, Кривий Ріг, Дніпродзержинськ, Дніпропетровськ, Нікополь), Донбас (Донецьк, Макіївка, Єнакієве, Алчевськ) і Приазов’я (Маріуполь). Майже всі великі підприємства – це комбінати, що мають повний цикл виробництва від чавуну до сталі й прокату.

Найбільш потужним є Придніпровський металургійний район, у якому видобувається майже вся руда, виробляється більшість феросплавів, виплавляється майже половина чавуну, сталі й прокату. У межах району виділяють три промислові вузли: Криворізький (гірничозбагачувальні комбінати Кривого Рогу та Нікополя, металургійні, трубні й феросплавні заводи), Запорізький (запорізькі заводи «Запоріжсталь», електросталеплавильний «Дніпроспецсталь», завод феросплавів) і Дніпровський (металургійні підприємства Дніпродзержинська, Дніпропетровська).

До списку 80 найбільших світових виробників сталі входять п’ять українських підприємств: гірничо-металургійний комбінат «Arcelor Mittal Кривий Ріг» представляє Дніпропетровську область, «Маріупольський металургійний комбінат ім. Ілліча» (Маріуполь, Донецька область), «Металургійний комбінат «Азовсталь» « (Маріуполь, Донецька область), «Запорізький металургійний комбінат «Запоріжсталь»» (Запорізька область), Алчевський металургійний комбінат (Луганська область).

Виробничі потужності найбільшого підприємства галузі – «Arcelor Mittal Кривий Ріг» мають повний виробничий цикл. Вони розраховані на щорічний випуск 7,8 млн. т чавуну, близько 7 млн. т сталі й понад 6 млн. т прокату. Крім ливарного й прокатного виробництва, до складу комбінату входять гірничозбагачувальний комплекс, коксохімічне виробництво й шахтоуправління з підземного видобутку залізної руди. За підсумками 2010р., міжнародна корпорація «Arcelor Mittal», до якої входить Криворізький гірничо-металургійний комбінат, посіла перше місце у світі за обсягом виплавки сталі – 117 млн. т. «Металургійний комбінат «Азовсталь»» раніше працював на збагаченому агломераті, виготовленому з керченських руд, який доставлявся через Азовське море суднами. Зараз руда надходить до Маріуполя з Криворіжжя, а коксівне вугілля з Донбасу.

За виробництвом труб країна посідає четверте місце у світі. Найважливіші підприємства: Харцизький, Макіївський, Нікопольський, Новомосковський, Нижньодніпровський і Луганський трубні заводи. Найбільший виробник – «Харцизький трубний завод» (Харцизьк, Донецька область). Виробнича потужність цього підприємства становить 1,5 млн. т труб на рік. На заводі освоєне виробництво одношовних газонафтопровідних труб діаметром до 1422 мм, у тому числі для магістральних трубопроводів. Поставка обладнання здійснювалася Новокраматорським машинобудівним заводом.

Практична робота №8 (початок)

Які проблеми в розвитку чорної металургії України вам відомі?

Які перспективи розвитку ви бачите в чорній металургії?

(перегляд відеофрагменту «Металургійні бази України» – 3 хв.)

Що таке кольорова металургія?

Які метали належать до кольорових?

Які ви знаєте родовища руд кольорових металів на Україні?

Кольорова металургія в Україні не набула значного розвитку і складається лише з деяких виробництв. (Чому?) (це пов'язано з незначними запасами сировини).

Особливості сировини

бідність руд комплексність

на вміст корисного компоненту (наявність у руді кількох

(мідь, свинець, цинк, олово – металів)

містять всього декілька % кожний метал має

основного металу, а інколи свою технологію

менше 1%) виплавки.

Вони потребують збагачення потреба у комбінуванні

(перетворення їх у концентрат

з вмістом металу 40-60%)

У сучасній металургійній промисловості сталь виплавляють в основному в трьох агрегатах: у мартенівських печах, конвекторах та електричних печах. За мартенівського способу виробництва сталі джерелом тепла служить газ, що спалюється в печі, при взаємодії збагаченого киснем повітря.

Більшість мартенівських печей опалюють сумішшю доменного, коксувального й генераторного газів, використовують і природний газ. Будівництво печей вимагає великих капіталовкладень, при плавці витрачається велика кількість палива, а продуктивність значно нижча, ніж при киснево-конверторному методі.

Киснево-конверторний метод переробки чавуну на сталь є більш прогресивним. У ньому використовується кисневий конвертор, що має горловину, через яку завантажують шихту й опускають пристосування для вдування кисню, а також льотку для випуску сталі й шлаків.

Електрометалургійні комбінати працюють у Запоріжжі й Броварах (Київська область).

Для виробництва металу тут використовують електричні печі. Завдяки високим температурам у них можна розплавляти метал із високою концентрацією тугоплавких компонентів і добре очищати сталь від домішок. Цим методом одержують різні види жаростійкої й легованої сталі. Недоліком є більші витрати на електроенергію при розігріві й розплавлюванні основного матеріалу (шихти).

Металургійні комбінати мають свої переваги й недоліки. Вони виробляють мільйони тонн продукції, але їх важко забезпечити сировиною, паливом, водою й трудовими ресурсами, а для їхньої реконструкції необхідні значні капіталовкладення й багато часу. Тому зараз більше уваги приділяється розвитку міні-заводів, що працюють на металобрухті. Якість металу тут є значно вищою, вартість –нижчою, а негативний вплив на природу менший, ніж у заводів-гігантів.

Такі міні-заводи є в Харкові, Києві, Одесі. Зверніть увагу, ці підприємства орієнтовані на споживача – найважливіші машинобудівні центри. На великих машинобудівних підприємствах працюють чавуно- і сталеливарні цехи.

Продаж чорних металів і виробів із них приносить понад 40 % валютних надходжень країни. Якщо зазвичай співвідношення між внутрішнім і зовнішнім продажем становить від 80 до 20 %, то в Україні ситуація зворотна – чотири п’ятих продукції чорної металургії вивозиться.

Українським металургам доводиться орієнтуватися на зовнішню торгівлю через надлишкові виробничі потужності. У зв’язку з цим постає гостра необхідність зберегти своє місце на світовому ринку.

Найбільшими покупцями української продукції є Росія й інші країни СНД, низка європейських країн, США, Туреччина, Китай, Республіка Корея. Найбільш сприятливим, із точки зору структури продукції, що продається, є ринок Росії та країн СНД.

На російському ринку користуються попитом арматури, прокат, труби. За ціною дуже привабливі ринки США й Західної Європи, але доступ українського прокату туди обмежений. А от чавун і сталеві заготівки (сляби) тут користуються більшим попитом.

 • Використовуючи мережу Інтернет, складіть схему «Кольорові метали»

Кольорові метали

Благородні Важкі

(золото, срібло, Тугоплавкі Легкі (свинець, мідь,

платина) (титан, хром, (алюміній, цинк, олово, ртуть…)

молібден, літій, берилій,

вольфрам…) натрій, магній)

У конспект учнів: для виплавки більшості важких металів необхідна велика кількість палива (коксівне вугілля). Легкі метали потребують багато електроенергії на виробництво 1 тонни металу. Такі виробництва є енергомісткими.

Отже, визначальними факторами розміщення підприємств кольорової металургії є – сировинний і паливно-енергетичний.

Через низький вміст металу у рудах, великі затрати на видобуток і збагачення їх, а також високу частку корисного компоненту в рудному концентраті часто спостерігається просторовий розрив між видобутком і збагаченням та виробництвом з них чистого металу і сплавів.

Напередодні учні отримали випереджальне завдання: підготувати повідомлення про застосування кольорових металів та їх сплавів у різних галузях господарства.

В Україні є два райони кольорової металургії:

1) Донецький;

2) Придніпровський.

 • Використовуючи матеріали мережі Інтернет, дати характеристику районів.

 • Виявити проблеми та перспективи розвитку кольорової металургії на Україні.

Виконання практичної роботи №8 (продовження)

У зв’язку з тривалим терміном експлуатації багато підприємств чорної металургії є технічно відсталими. На Україну припадають значні обсяги виробництва сталі, що ведеться застарілим, високозатратним мартенівським способом.

Рівень упровадження прогресивного киснево-конвертерного методу виробництва сталі не перевищує й половини. До того ж у країні дуже високі затрати праці на тонну виробленої продукції. Якщо в передових компаніях на одного працюючого припадає до 1 тис. т продукції, в Україні ця цифра приблизно в п’ять разів нижча.

В умовах глобальної економічної кризи в галузі спостерігається суттєве скорочення обсягів виробництва. Так, у січні-лютому 2010р. виробництво чавуну, сталі та феросплавів склало лише 58,6% порівняно з відповідним періодом минулого року.

IV. Закріплення вивченого матеріалу.

Тест «Металургія» (виконується на планшетах, ноутбуках, комп’ютерах).

І варіант.

1. Які форми організації виробництва використовують в Україні у кольоровій металургії:

а) кооперування; б) комбінування; в) концентрація; г) спеціалізація.

2. З яких стадій виробництва складається чорна металургія повного циклу: а)збагачення руди; б)коксування вугілля;

в)одержання глинозему; г)доменне виробництво;

д) сталеплавильне виробництво; е)прокатне виробництво;

є)металообробка.

3. Яка в Україні є власна сировина для розвитку чорної металургії?

а)коксівне вугілля; б)залізні руди;

в)марганцеві руди; г)повний комплекс сировини.

4. Для виплавки сталі металургія неповного циклу використовує:

а)агломерат; б)окатиші;

в)металізовані окатиші; г)металобрухт.

5. Виберіть назви районів чорної металургії в Україні:

а) Прикарпаття; б) Придніпров'я; в)Причорномор'я;

г) Приазов'я; д) Донбас; е)Столичний.

6. Яку власну місцеву сировину використовують металургійні комбінати повного циклу Донбасу?

а)залізні руди; б)марганцеві руди;

в) коксівне вугілля; г)флюсові вапняки;

д)вогнетривкі глини.

7. Виберіть центри чорної металургії повного циклу в Україні:

а) Макіївка; б)Луцьк; в)Дніпродзержинськ; г)Краматорськ.

8. Чому кольорова металургія не одержала великого розвитку?

а) через нестачу електроенергії;

б) через нестачу власної сировини; в)через нестачу палива.

9.Які галузі кольорової металургії працюють в основному на власній сировині? а)мідна; б)алюмінієва; в)ртутна; г)магнієва.

10. Знайдіть назву центру виробництва в Україні свинцю і цинку: а)Миколаїв; б)Запоріжжя; в)Костянтинівна; г)Донецьк.

ІІ варіант

1. Які форми організації виробництва використовують в Україні у чорній металургії:

а)кооперування; б)комбінування;

в)концентрація; г)спеціалізація;

2. З яких стадій виробництва складається чорна металургія неповного циклу: а)збагачення руди; б)коксування вугілля;

в)одержання глинозему; г)доменне виробництво;

д) сталеплавильне виробництво; е)прокатне виробництво;

є)металообробка.

3. Які в Україні є види сировини для розвитку кольорової металургії: а) мідні руди; б)титанові руди; в)боксити;

г) ртутні руди; д)олов'яні руди; е)нікелеві руди.

4. Для виплавки сталі переробна металургія використовує: а)агломерат; б)окатиші;

в)металізовані окатиші: г)металобрухт.

5. Виберіть назви найбільших центрів кольорової металургії в Україні: а)Київ; б)Запоріжжя; в)Одеса;

г)Донецьк; д)Миколаїв; е)Микитівка.

6. Яку власну місцеву сировину використовують металургійні комбінати повного циклу Придніпров'я:

а)залізні руди; б)марганцеві руди; в) коксівне вугілля;

г)флюсові вапняки; д)вогнетривкі глини.

7. Виберіть центри чорної металургії повного циклу в Україні:

а) Горлівка; б)Кривий Ріг; в)Київ; г)Запоріжжя.

8. Чому кольорова металургія не одержала великого розвитку?

а) через відсутність споживача;

б)через обмежені запаси нафти і природного газу;

в)через обмеженість природно-ресурсної бази для галузі.

9.Які галузі кольорової металургії працюють в основному на власній сировині?

а) олов'яна; б)титанова; в)свинцево-цинкова; г)нікелева.

10. Знайдіть назву центру виробництва в Україні глинозему:

а)Миколаїв; б)Запоріжжя; в)Костянтинівна; г)Донецьк.

IV. Підведення підсумків.

V. Домашнє завдання.

1. Опрацюйте параграф 18,19 підручника.

2. Розкажіть про особливості розміщення підприємств чорної металургії.

3. Схарактеризуйте проблеми чорної металургії та шляхи їх розв’язання.

4. На початку XX ст. українська чорна металургія за технічним оснащенням, масштабами й концентрацією виробництва значно випереджала Урал. У 1913 р. тут вироблялося 68 % чавуну й 57 % сталі всієї царської Росії. Які чинники сприяли швидкому розвитку чорної металургії в Україні? Знайдіть у підручнику з історії України матеріал, присвячений розвитку галузі.

Опис документу:
Сформувати знання про значення, проблеми й перспективи чорної металургії, дати уявлення про технології виробництва чавуну й сталі; вивчити галузі, які входять до складу металургійної промисловості та типи підприємств, які працюють в галузі;

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Емоційна ефективність учителя: теорія і практика»
Швень Ярослава Леонідівна
36 годин
590 грн
590 грн

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти