медіа урок по казці В.О.Сухомлинського " Крила матері"

Опис документу:
Мета уроку. Поглиблювати знання учнів про літературні казки, познайомити із творчою спадщиною Сухомлинського, виховувати турботливе ставлення до людей, до природи. Форма проведення. Голосні читання з використанням елементів гри, бесіди, пошуку в бібліотечному фонді Оформлення, наочність. Портрет В.О. Сухомлинського, тематична книжкова виставка «Казки В.О. Сухомлинського» Методичне забезпечення. Казка В. О. Сухомлинського «Крила матері», прислів'я про маму.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

«Крила матері»

Бібліотечний урок для учнів 4-х класів

Мельник Л.С., провідний бібліотекар

Херсонської загальноосвітньої

школи І-ІІІ ступенів № 53

Херсонської міської ради

Мета уроку.  Поглиблювати знання учнів про літературні казки, познайомити із творчою спадщиною Сухомлинського, виховувати турботливе ставлення до людей, до природи.

Форма проведення.  Голосні читання з використанням елементів гри, бесіди, пошуку в  бібліотечному фонді

Оформлення, наочність. Портрет В.О. Сухомлинського, тематична книжкова виставка «Казки В.О. Сухомлинського»

Методичне забезпечення. Казка  В. О. Сухомлинського «Крила матері», прислів'я про маму.

Хід уроку

Вступ.

Діти, на попередніх бібліотечних уроках вас було  ознайомлено із казками народними та літературними. Чим же відрізняються народні казки від літературних. (відповіді дітей)

А чи відомо вам, де живуть казки, чи мають тата, маму, сестричку? Як ви гадаєте?

А ось послухайте вірш А. Костецького «Бабусині казки»

За голубими вітряками,

Де скачуть коники баскі,

Десь у траві, під лопухами,

Живуть бабусині казки.

Вони стрічають ранки з птаством,

Дощем напоюють садки,

А вечорами ходять пасти

По небу синьому зірки.

І гарно їм у світі жити

У теплій тиші запашній,

Бо їхній дід – вусате жито –

Для них нашіптує пісні.

А їхня мама – біла хмара –

Охороня від спеки їх,

Сестрички – квіти різнобарвні –

Дарують їм веселий сміх.

А ніч коли злітає з неба

І заглядає до вікна –

Тоді казки спішать до тебе

І світяться до ранку в снах.

Бібліотекар. Як бачите, казки, як і ви, мають свою родину Зараз перевіримо, чи знаєте ви казки.

Потрібно не тільки дати точну відповідь на питання, а й назвати казку та її автора

 Гра «Казковий зорепад»

1)    який предмет допоможе перевірити справжність принцеси?

2)    що проковтнув крокодил?

3)    на кого перетворилося гидке каченя?

4)    що загубила Попелюшка на балу?

5)    що купила Муха на свою копієчку?

6)    хто лікує всіх тварин?

7)    хто врятував Муху від смерті?

8)    Хто ніс пиріжки бабусі?

9)    яку квітку звільнила Дівчинка з-під каменя?

Гра «Впізнай за описом»

1)    Ця красуня–дівчина. Коси золоті, очі зірками сяють, на щоках червона зоря грає… (казка «Дочка Сонця», персонаж – дочка Сонця).

2)    Вона біла. Зліплена з снігу. Очі – мов голубі намистинки, тільки рум’янця на щічках немає… (казка «Снігуронька», персонаж - Снігуронька).

3)     Вона за три копи куплена, бік у неї луплений, дуже хитра … (казка «Коза-дереза», персонаж -  Коза-дереза).

4)    І гарна жінка була, усім гарна. Та тільки на язик швидка. Що не скаже їй чоловік, усе своїм довгим язиком розплеще… (казка «Язиката Хвеська», персонаж – Хвеська).

Бібліотекар.  А тепер давайте пригадаємо, які літературні казки українських авторів вам відомі.

Гра  «Назви літературну казку та її автора»

Бібліотекар.  Багато літературних казок створив і В.О. Сухомлинський.

Розповідь про життя В.О. Сухомлинського.

Народився Василь Олександрович Сухомлинський в Україні в 1918 році. Батько-Олександр Омелянович орав, працював столяром, робив музичні інструменти. Мати, Оксана Юдівна, працювала в колгоспі, займалася домашнім господарством, а зимовими вечорами розповідала казки.

У сім’ї, крім Василя було ще троє дітей. Батьки любили своїх дітей. Усі діти сім’ї  Сухомлинських обрали професію вчителя. Змалку виховували в дітей любов до книги.

У діда була велика бібліотека. Він свої книги віддав Василеві. В.О. Сухомлинський згадував: «Дідусь читав книги часто. Він говорив: «Ось я тобі щось цікаве прочитаю». При цьому очі його світилися добротою.  Дід говорив: «Хто дітей любить, той добрий чоловік».

Під час Великої Вітчизняної війни Василь Олександрович став на захист Батьківщини. Він був двічі поранений, довго лікувався в шпиталі. Але після перемоги повернувся до школи.

Тяжким було в Сухомлинського поранення в руку. Хірурги боялися, що руку треба ампутувати. «Ні! Я вчитель!» - в цьому вислові було його життя.      

В.О. Сухомлинський найвідоміший педагог і письменник. Він працював 35 років у школі. Він був учителем і директором школи. Василь Олександрович заслужений учитель України, його любили батьки і діти.           

Для молодих школярів він написав майже 1500 мініатюр-казок. Він був великим письменником і великим педагогом. Міжнародна організація з питань освіти, науки і культури ЮНЕСКО оголосила 1998 рік – роком В.О. Сухомлинського.

Людина – стверджував  великий педагог – народжується на світ, щоб зникнути безно пилинкою. Людина народжується, щоб лишити по собі слід вічний.

Помер В.О. Сухомлинський 2 вересня 1970 році. Похований він недалеко від школи, де працював.

Багато В.О.Сухомлинський написав для дітей оповідань, казок про ласкаве сонечко і м’яку травичку, про мурашок і веселого метелика, про кращі риси людини, про дітей. У його творах переважає доброта, бо він був добрим, чуйним і хотів, щоб ви, діти, виросли добрими, працьовитими, щоб любили тата й маму, свою рідну домівку і нашу велику і прекрасну Батьківщину. А тепер настав час запросити в гості казку.

Кожен із вас удома читав казки Сухомлинського і, мабуть, бажає нам розповісти або інсценізувати. А потім ми подивимось, хто краще презентував свою казку.

Сьогодні ми казку сюди запросили,

Щоб подивитись, послухать гуртом.

А казка у лісі десь загубилась,

Давайте її погукаєм гуртом.

Усі. Казко! Йди до нас!

Ось одна із казок В.О. Сухомлинського. Дайте свою назву казці.

Крила матері

У літню спеку вивела Гуска своїх маленьких жовтеньких гусенят на прогулянку. Вона вперше показувала діткам великий світ. Цей світ був яскравий, зелений, радісний: перед гусенятами розіслалася величезна лука. Гуска почала вчити дітей щипати ніжні стеблинки молодої трави. Стеблинки були солодкі, сонечко тепле й ласкаве, трава м'яка, світ затишний, добрий, що співав безліччю голосів бджіл, жучків, джмелів, метеликів. Гусенятка були щасливі.

Вони забули про матір і розійшлися по величезній зеленій луці. Коли на душі мир і спокій, матір часто забувають. Тривожним голосом Гуска почала скликати дітей, але не всі вони слухалися. Раптом насунулися темні хмари. І на землю впали перші великі краплі дощу. Гусенята подумали: світ не такий-то вже затишний і добрий, і кожне з них згадало про матір, кожному з них стала потрібна, ой, як потрібна, мати. Вони підняли маленькі голівки й побігли до неї.

А тим часом з неба посипалися великі градини. Гусенята ледве встигли прибігти до матері, вона підняла крила й сховала своїх дітей. Тому, що крила існують насамперед для того, щоб прикривати дітей – про це відомо кожній матері, а потім уже для того, щоб літати. Під крилами було тепло й безпечно; гусенята чули гуркотіння грому, завивання вітру, лопотіння граду. Їм навіть стало весело: за материнськими крилами відбувається щось страшне. А вони в теплі й затишку, їм і в голову не приходило, що крило має дві сторони – всередині було тепло і затишно, зовні холодно і небезпечно. Потім усе втихло. Гусенятам хотілося швидше на зелену луку, але мати не піднімала крил. Маленькі діти Гуски вимогливо запищали: випускай нас, мамо. Так, вони не просили, а вимагали, бо коли дитина відчуває міцну, сильну материнську руку, вона не просить, а вимагає. Мати тихо підняла крила. Гусенята вибігли на траву. Вони побачили , що в матері поранені крила і не могла цього зробити. Гусенята все це бачили, але світ знову став таким радісним і добрим, сонечко сяяло так яскраво і лагідно, бджоли, жуки, джмелі співали так гарно, що гусенятам і на думку не спало спитати: мамо, що з тобою? І тільки одне, найменше і слабувате гусенятко підійшло до матері й спитало: чому в тебе поранені крила? Вона відповіла, ніби соромлячись свого болю: все гаразд, синку. Жовтенькі гусенята розбіглися по траві, і мати була щаслива.

Бесіда по змісту казки В.О.Сухомлинського «Крила матері»

1)    Яку назву казці ви придумали?

2)    Чому гусенята забули про свою матір?

3)    Як повели себе гусенята в цій страшній і незвичній для себе ситуації?

4)    Що сталося з Гускою?

5)    Чому вона не пожалілась дітям, що їй боляче?

6)    А як би ви вчинили в цій ситуації на місці гусенят?

Учні по черзі висловлюють свою думку

У завершенні роботи над розповіддю, пропоную знайти на полиці  у бібліотечному фонді прислів'я про матір, а потім виберемо, яка з них найбільш точно характеризує  казку «Крила матері».

Висновок.


Бібліотекар. Як бачите, казка «Крила матері» Василя Олександровича Сухомлинського мудра та повчальна. Я гадаю, кожному з вас сподобаються інші казки видатного учителя В.О. Сухомлинського. Ви їх знайдете на нашій тематичній виставці.

7

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Сертифікат від «Всеосвіти» відповідає п. 13 постанови КМУ від 21 серпня 2019 року № 800 (із змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 27 грудня 2019 року № 1133)

Обрати Курс або Вебінар.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.


Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!

Всеосвіті 3 роки!

Святкуємо гучно та з подарунками!

+ 10 подарункових боксів з фірмовими товарами від «Всеосвіти»!

+ 10 подарункових боксів з фірмовими товарами від «Всеосвіти»!

до розіграшу подарунків залишилось
00
00
00
00