Матеріал до уроку: "Температура повітря — величина, що відображає ступінь нагрівання повітря."

Опис документу:
Температура повітря — один із найбільш мінливих показників стану повітря. Її вимірюють за допомогою термометра (від грецької термо — тепло, метрон — міра). Одиниця виміру — градус. Термометри бувають ртутні або спиртові (при температурі −38 °С ртуть замерзає). Існують різні шкали вимірювання температури: Цельсія (°С), Кельвіна (К), Фаренгейта (°F). 0°С=−273,15К °С=(°F−32)⋅5/9

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Температура повітря — величина, що відображає ступінь нагрівання повітря.

Температура повітря — один із найбільш мінливих показників стану повітря. Її вимірюють за допомогою термометра (від грецької термо — тепло, метрон — міра). Одиниця виміру — градус. Термометри бувають ртутні або спиртові (при температурі −38 °С ртуть замерзає).

 Існують різні шкали вимірювання температури: Цельсія (°С), Кельвіна (К), Фаренгейта (°F).

С=−273,15К

°С=(°F−32)5/9

За даними спостережень за певний період обчислюють середні (за добунеделюмісяцьрік), максимальні та мінімальні температури, а також амплітуду температур.

Добова амплітуда — різницю між найвищою і найнижчою температурою повітря за добу.

Річна амплітуда — різниця між середньомісячними температурами найтеплішого і найхолоднішого місяця.

Добовий хід температури повітря

Протягом доби температура повітря підвищується від світанку до полудня і досягає максимуму у 14 — 15 годин. Після цього температура поступово знижується і досягає мінімуму перед сходом Сонця.

 

Найбільша добова амплітуда температури спостерігається в тропічних широтах (до 40 °С), найменша — в екваторіальних широтах (2 — 4 °С).

Річний хід температури повітря

У Північній півкулі найвища температура повітря спостерігається в липні, а найнижча — в січні. У Південній півкулі навпаки. Над Світовим океаном — на місяць пізніше (в серпні та лютому), тому що вода нагрівається і остигає повільніше.

 

Річна амплітуда температур найбільша у помірних і полярних широтах (до 60 °С), найменша — в екваторіальних (1 — 2 °С).

Зміна температури повітря з висотою

З висотою температура повітря знижується на 0,6 °С на кожні 100 м (на 6 °С — на кожний кілометр).

 

Використав цю закономірність, можна визначити температуру повітря на заданій висоті. Якщо біля підніжжя гори висотою 6000 м температура повітря дорівнює +24 °С, то на вершині гори вона становить −12 °С (24−60000,6:100=−12 °С).

 

І, навпаки, знаючи температуру біля підніжжя і на вершині, можна обчислити висоту. Так, якщо температура повітря біля підніжжя +24 °С, а на вершині −12 °С, то висота гори дорівнює 6000 м ((21−(−12) 100:0,6=2000 м).

Розподіл температури широтами

Кількість світла і тепла поступово зменшується від екватора до полюсів слідом за зміною кута сонячних променів. Середньорічні ізотерми мають напрямок близький до широтного. Найтеплішою паралеллю є 10° пн.ш. (ізотерма +28 °С). Це так званий термічний екватор. Через те, що в Північній півкулі більше суші, вона тепліше Південної.

Ізотерми — лінії, що з'єднують на карті точки з однаковими температурами.

Максимальна температура повітря на планеті — +57,8 °С (біля м. Тріполі, Північна Африка).

Мінімальні температури повітря зафіксовані в Антарктиді: −91,2 °С (станція «Купол Фудзі») і −89,2 °С (станція «Схід»).

Пояси освітленності

При похилому русі Землі навколо Сонця по орбіті, її поверхня в різні пори року нагрівається неоднаково. Залежно від зміни кута падіння сонячних променів є території, які відрізняються за формуванням сезонів року, за зміною тривалості дня і ночі і за температурними умовами. Щоб їх відрізнити на Землі виділяють пояси освітленості.

 

 

Пояси освітленості обмежені тропіками і полярними колами. Найбільше тепла за рік отримує тропічний пояс, який знаходиться обабіч від екватора. Тут кут падіння сонячних променів найбільший і Сонце двічі на рік буває в зеніті.

 

Навколо Північного і Південного пояса до полярних кіл розташовані полярні пояси, вони найхолодніші. Тут Сонце влітку сходить невисоко, а взимку зовсім не сходить (полярна ніч).

 

Між тропіками і полярними колами знаходяться помірні пояси освітленості. Тут ніколи не настає полярна ніч і Сонце ніколи не буває в зеніті.

Теплові пояси

На підставі відмінностей освітленості сонячними променями і температурі повітря земна поверхня розділена на 7 теплових поясів: жаркий, два помірних, два холодних і два пояси морозу.

 

Умовними межами теплових поясів є ізотерми +20 °С, +10°С і 0 °С.

 

 

Через неоднорідністьі підстильної поверхні і рельєфу межі теплових поясів виявилися нерівними і не завжди збігаються з межами поясів освітленості.

Зверни увагу!

Територія України знаходиться у помірному та субтропічному поясі (Південь Кримського півострова).

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Українська мова у професійній діяльності державних службовців. Публічна комунікація»
Вікторія Вікторівна Сидоренко
36 годин
590 грн