Матеріал до уроку «Хижі тварини вологих тропічних лісів »

Опис документу:
Хижі тварини вологих тропічних лісів виключно різноманітні завдяки великій кількості і різноманітності їх харчових ресурсів. В африканській гілеї в грунтово-підстилочному ярусі мешкають великі сколопендри, чорні скорпіони з потужними хапальними клешнями, різні павуки. На стовбурах дерев можна виявити хижих жужелиць, клопів-редувій, а в кронах дерев, серед листя, полюють оси, бабки, мухи-ктирі. Джерело: інтернет-ресурси.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Хижі тварини вологих тропічних лісів виключно різноманітні завдяки великій кількості і різноманітності їх харчових ресурсів. В африканській гілеї в грунтово-підстилочному ярусі мешкають великі 
сколопендри, чорні скорпіони з потужними хапальними клешнями, різні павуки. На стовбурах дерев можна виявити хижих жужелиць, клопів-редувій, а в кронах дерев, серед листя, полюють оси, бабки, мухи-ктирі.

Домінуючою групою комах-хижаків вологого тропічного лісу є мурахи. Серед них є і рослиноїдні форми, однак більшість мурах переважно або виключно живляться різноманітними тваринами кормами. Їх гнізда - мурашники розташовуються і під землею, і на грунті, і на стовбурах дерев, в дуплах, серед листя. Тільки в африканській гілеї налічується більше 600 видів мурах.

Яскраво виражені хижі мурашки відносяться до підродини мурах-бульдогів. Основу їхнього харчування складають терміти. Живуть мурахи-бульдоги в наземних гніздах і активно захищають їх від будь-якого ворога. При цьому вони пускають в хід і потужні щелепи, і отруйне жало, розташоване на задньому кінці черевця. В Африці найбільш звичайні понери, а в Амазонії - велика (до 3 см) дінопонера - гігант серед мурашок.

Постійно кочують, знищуючи все живе на своєму шляху, бродячі мурахи доріліни. Вдень вони подорожують, а на ніч зчіплюються в велику кулю, усередині якої розташовуються личинки, лялечки та
прародителька сім'ї - самка-цариця. У робочих особин і солдатів цих мурах, як і у мурашок-бульдогів, є отруйне жало. Навіть порівняно великі тварини (ящірки, змії), потрапивши в колону бродячих мурах, швидко гинуть від їх укусів. Серед мурах-ецітонів є і активні бродячі види, і малорухомі сліпі ецітони, що пересуваються в підстилці або в побудованих ними самими критих галереях.

Найбільш численні у вологих тропічних лісах Африки дуже дрібні мурашки роду Фейдол. Вони живуть у грунті і поїдають термітів і інших безхребетних, вельми звичайними є також більш великі види роду. В африканському дощовому лісі живе також фараонів мураха, що розселився нині по всіх тропічних країнах світу і проник слідом за людиною навіть в країни Європи.

В Африці і Південній Азії звичайні мурахи-кравці. Вони споруджують гнізда в кроні дерев з декількох зелених листків, склеєних по краях тонкою липкою ниткою. Цю нитку мурахи отримують від своїх личинок. Одні особини стягують краї листя, а інші, тримаючи в щелепах личинку, змушують її виділяти липку нитку, якою вони з'єднують краї листя. Варто зачепити таке гніздо, як його мешканці дощем сиплються на прибульця і боляче кусають його.

Мурахи, поселяючись на рослинах, захищають їх від різних комах-шкідників. Тому в деяких рослин виробилися пристосування для привернення мурах - так звані "нектарники". Солодкі виділення нектарників приваблюють мурашок. Рослини, що приваблюють мурашок, називаються мірмекофільними.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Професійний розвиток педагогічних працівників. Як навчати дорослих ефективно? »
Просіна Ольга Володимирівна
36 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.