Матеріал до уроку «Атлантичний океан. Географічне положення. Рельєф дна»

Опис документу:
Атлантичний океан — найтепліший серед океанів, хоча в окремих його частинах температура води знижується до -1,8°С. Він дуже солоний, незважаючи на те, що приймає найбільше річкового стоку порівняно з іншими океанами. Тільки в ньому розташоване море без берегів, яке має надзвичайно прозору воду. Саме тут рухається найтепліша й одна з найпотужніших морських течій планети. В Атлантичному океані спостерігаються і найвищі, ніж у всіх інших океанів, припливи.Джерело: інтернет-ресурси.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Атлантичний океан. Географічне положення. Рельєф дна.

Атлантичний океан — найтепліший серед океанів, хоча в окремих його частинах температура води знижується до -1,8°С. Він дуже солоний, незважаючи на те, що приймає найбільше річкового стоку порівняно з іншими океанами. Тільки в ньому розташоване море без берегів, яке має надзвичайно прозору воду. Саме тут рухається найтепліша й одна з найпотужніших морських течій планети. В Атлантичному океані спостерігаються і найвищі, ніж у всіх інших океанів, припливи.

Географічне положення. У географічному положенні Атлантичного океану багато спільного з Тихим. Він також має величезні розміри і за величиною посідає друге місце на Землі. Його площа — 91,6 млн км кв. Як і Тихий, Атлантичний океан видовжений у меридіональному напрямі, його центральна частина розташована в екваторіальному поясі, а крайні північ і південь — у холодних водах Арктики й Антарктики.

Берегова лінія материків, які омиваються водами Атлантичного океану, дуже розчленована тільки в Північній півкулі. Тут розміщені майже всі його моря і великі затоки. (Відшукайте їх на карті.) Порівняно з Тихим, Атлантичний океан значно більше відчуває вплив суходолу, особливо в екваторіальному поясі, оскільки тут він більш як удвічі вужчий за Тихий. Панамський канал сполучає Атлантичний океан з Тихим, а Суецький — з Індійським. (Знайдіть ці канали на карті.)

Рельєф дна. Рельєф дна Атлантичного океану, як і Тихого, часто є продовженням рельєфу материків. Наприклад, на шельфі Гренландії поширені давні форми рельєфу, створені льодовиком. Численні затоплені річкові долини простежуються також на дні океану. На відміну від Тихого океану, в Атлантиці мало підводних гір. Тому особливе місце тут посідає серединно-океанічний хребет, який перетинає океан з півночі на південь. Ширина його сягає 300 км, а висота — 2 км.

Майже через увесь серединно-океанічний хребет простягається величезна поздовжня розколина земної кори — рифт — глибиною близько 2 км і завширшки до 30 км. (Пригадайте, як утворюються рифти.) Він розчленований численними поперечними розколинами, найглибша з яких — близько 8 км. До них тяжіють центри землетрусів і підводних вулканів, які часто височіють над поверхнею океану. Яскравим прикладом є вулканічний острів Ісландія (мал.46).

В Атлантиці порівняно мало островів, а ті, що є, зосереджені переважно в північній частині океану.

За картами атласу простежте простягання серединно-океанічного хребта від острова Ісландія на південь; визначіть острови,які утворилися на цьому хребті.

Крім серединно-океанічного хребта на дні океану є й інші підняття. Разом вони розділяють ложе Атлантики на окремі улоговини. На відміну від тихоокеанських, атлантичні улоговини мають рівнішу поверхню. Це пояснюється великою кількістю осадових відкладів, накопиченню яких сприяє незначна кількість у перехідній зоні Атлантики глибоководних жолобів (5 проти 25 у Тихому океані), куди надходять з річками і дощовими водами осадові відклади з материків. Найглибоководніший жолоб океану, — Пуерто-Ріко (8 742 м), що розташований біля східного узбережжя Північної Америки.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Ефективні комунікації (soft skills) учителя з батьками»
Швень Ярослава Леонідівна
30 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.