Сьогодні відбувся
Вебінар:
«
Стратегії подолання наслідків психологічної травми у педагогів засобами арттерапії
»
Взяти участь Всі події

Математика. Нумерація двоцифрових чисел

Математика

Для кого: 1 Клас

17.01.2022

148

9

0

Опис документу:

Формувати знання нумерації чисел в межах 20; ознайомити учнів з порядковою лічбою; продовжувати вчити знаходити різницю двоцифрового та одноцифрового чисел; розв’язувати задачі на зменшення числа на кілька одиниць; продовжувати формувати вміння визначати попереднє та наступне число; закріплювати вміння розв’язувати рівняння та працювати з іменованими числами.

Урок складений за програмою Інтелеки України. Зошит тиждень 21.

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Урок. Математика. 1 клас

Науково-педагогічний проєкт «Інтелект України»

Тиждень 21.

День 23.

Тема: Нумерація двоцифрових чисел. Числа 1620. Порядкова лічба в межах 20

Мета: формувати знання нумерації чисел в межах 20; ознайомити учнів з порядковою лічбою; продовжувати вчити знаходити різницю двоцифрового та одноцифрового чисел; розв’язувати задачі на зменшення числа на кілька одиниць; продовжувати формувати вміння визначати попереднє та наступне число; закріплювати вміння розв’язувати рівняння та працювати з іменованими числами; розвивати логічне мислення, пам'ять, математичне мовлення; виховувати любов і цікавість до предмету математика.

Тип уроку: комбінований

Обладнання: телевізор, ноутбук, таблиці, аудіозаписи, відеозаписи, зображення коротульок та Королеви Математики, зошит на друкованій основі Тиждень 21.

Хід уроку

І. Організація класу.

  1. Емоційне налаштування на урок.

Ось і дзвоник пролунав,

Для навчання час настав.

Учні, сядьте всі зручненько,

Руки покладіть гарненько,

Бо урок у нас незвичний,

Чарівний, математичний.

  1. Організація робочого місця.

- Запрошую вас на урок Математики. Для цього нам знадобиться зошит з друкованою основою Тиждень 21, ручка, олівець простий, кольорові олівці, лінійка та бажання вчитися.


ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

  • У сучасному світі не можливо обійтися без математики. Тому ми знову вирушаємо до королеви наук – Математики. Але, перш ніж прийти до неї в королівство ми перевіримо нашу готовність, уважність та спостережливість. А допоможуть нам у цьому наші коротульки.

  • Діти, дайте відповідь на таке питання, що таке математика? (Математика – це наука, зокрема, про числа та геометричні фігури.)

  • Пригадаймо, будь ласка, правила відмінника і відмінниці, яке ми вивчали на уроці «Навчаємося разом».

  1. Добре навчається той учень, який уважно слухає і виконує завдання вчителя.

  2. Добре навчається той учень, який відразу починає виконувати завдання вчителя.

  • Молодці, правила ви добре знаєте. Тому покажіть як ви застосовуєте їх на практиці на уроці математики.


ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.

  • Ми сьогодні почнемо вивчати двоцифрові числа від 16 до 20 та правила їх позначення. Будемо вчитися їх читати, записувати, знаходити різницю двоцифрового та одноцифрового чисел. Вивчатимемо порядкову лічбу в межах 20. А також будемо розв’язувати задачі, розв’язуватимемо рівняння на знаходження невідомого доданка. Працюватимемо з іменованими числами. Будемо уважними та активними.


ІV. Актуалізація навчальної діяльності.

  1. Завдання 1. Робота з «Будиночком чисел».

  • Ми знаємо з вами, що Незнайко, часто буває неуважний на уроках. І тому й цього разу він не зміг повністю виконати завдання у будиночку чисел. Допоможемо йому і заповнимо порожні клітиночки.

(Пропущені клітинки: 16; 1 дес. 7 од.; 10+8.)

(Учні класу записують собі пропущене у зошит в такому ж «Будиночку чисел».

Кілька учнів по черзі виходять до дошки і у таблиці заповнюють порожні віконечка будиночка, повторюють назви чисел, пояснюють як утворилося число і як його записують.)

  1. Завдання 2. Повторення правила. Виконання завдання.

  • Діти, що таке цифра? (Це знак, яким позначають число на письмі.)

  • Які числа ми з вами вже знаємо? (Натуральні, одноцифрові, двоцифрові.)

  • Що таке двоцифрові числа? (Це числа, записані за допомогою двох цифр.)

  • А як називають позицію(місце) цифри в записі числа? (Розрядом.)

  • Як відраховують розряди? ( Розряди відраховують справа наліво.)

  • Як називають цифри в записі двоцифрового числа? (Перший розряд – це розряд одиниць. Другий розряд – це розряд десятків.)

  • Молодці. Закріпіть пригадане, прочитавши правило, прискорюючи темп. Відтворіть з пам'яті своєму сусідові по парті.

  • Утворіть й запишіть всі можливі двоцифрові числа за допомогою арабських цифр 0, 1 і 2 за умови, що цифри в записі числа не повторюються. Назвіть їх. Обведіть найбільше число.

(10, 12, 20, 21)

  1. Завдання 3. Завдання від Знайка.

  • А зараз Знайко пропонує вам виконати завдання за зразком.

Зразок: Знайдіть попереднє число для числа 17.

17 – 1 = 16

Завдання для виконання: Знайдіть попереднє число для числа 19.

  1. – 1 = 18

Висновок. Отже, що потрібно зробити, щоб знайти попереднє число? (Від поданого числа відняти 1.)

  • Час настав для відпочинку, проведем фізкультфвилинку.


V. Відпрацювання математичних вмінь.

  1. Завдання 5.

  • Королева наук Математика хоче дізнатися, чи все ви знаєте про віднімання чисел. У виконанні наступного завдання вам знову допоможе Знайко, який є уже допитливим і все знає.

  • Пригадаймо правило про знаходження різниці двоцифрового та одноцифрового чисел.

  • Прочитайте, прискорюючи темп. Відтворіть з памяті.
    Щоб зменшити число на кілька одиниць, потрібно від поданого числа відняти цю кількість одиниць.

  • Запропонуйте власні приклади зменшення числа на кілька одиниць.

  • Виконайте завдання і заповніть таблицю.

а) Число 15 зменшіть на 3.

15-3=12

б) Число 14 зменшіть на 2.

14-2=12


Зменшуване

Від’ємник

Різниця

15

3

12

14

2

12


Висновок. Отже, як називаються числа при відніманні? (Зменшуване, від’ємник, різниця.)

  • Переходимо до виконання наступного завдання.

  1. Завдання 6. Робота з рівняннями.

  • Допоможіть Кнопочці знайти невідоме число.

  • Але перед цим пригадаймо, компоненти дії додавання. (Перший доданок, другий доданок, сума.)

  • А тепер розв’яжемо рівняння.

  1. х + 6 = 16

х = 16 – 6

х = 10

10 + 6 = 16

  1. а + 5 = 18

а = 18 – 5

а = 13

13+ 5 = 18

Висновок. Отже, що потрібно зробити, щоб знайти невідомий доданок? (Від суми відняти відомий доданок.)

  1. Завдання 7.

  • Щоб виконати наступне завдання нам необхідно пригадати, які одиниці вимірювання довжини ми вже з вами знаємо. (Сантиметр, дециметр, метр.)

  • А зараз запишіть в дециметрах за зразком.

Зразок. 1 м 7 дм = 10 дм + 7 дм = 17 дм

Завдання для виконання: 1 м 9 дм = 10 дм + 9 дм = 19 дм

Висновок. Отже, скільки дециметрів в 1 метрі? (1м = 10 дм.)

  1. Завдання 8. Робота в групі.

  • Діти, пропоную вам виміряти довжину та ширину класної кімнати.

  • Молодці, гарно попрацювали.

  • А зараз порелаксуймо під музику.


VІ. Вивчення нового матеріалу.

  1. Завдання 10. Засвоєння знань про порядкову лічбу.

  • Зовсім трохи залишилося нам, щоб потрапити до королівства Математики. Щоб зробити це швидше, пропоную ознайомитися з дечим цікавим.

  • Прочитайте правило, прискорюючи темп.

  • Розкажіть його з памяті.

Порядкова лічба – це лічба предметів у певному напрямку. Під час порядкової лічби потрібно вказати її напрямок (зліва направо або справа наліво) і пронумерувати предмети по порядку, тобто визначити їх порядковий номер.

  • Давайте навчимося лічити за порядком.

  • Полічіть сніжинки зліва направо й розфабуйте одинадцяту сніжинку синім кольором.

(Перша, друга, третя, … , одинадцята. Діти розфарбовують.)

  • Яке місце займає сніжинка синього кольору? (Одинадцяте.)

  • Полічіть сніжинки справа наліво й розфабуйте дев’яту– жовтим кольором.

(Перша, друга, третя, … , девята. Діти розфарбовують.)

  • Яке місце займає сніжинка жовтого кольору? евяте.)

  • Що цікавого ви помітили?

Висновок. Отже, лічити можна не тільки так: один, два, три й далі, а ще й так: перший, другий, третій. Коли запитують, який за порядком предмет, то відповідають саме так.


VII. Робота над задачами.

  1. «Досліджую навколишній світ засобами математики».

  • І як же на уроці математики без задач!

  • Пригадайте, як розв’язують задачі на зменшення числа на кілька одиниць. (Учні відтворюють з пам'яті правило.)

Задачі у яких потрібно знайти число, що на кілька одиниць менше за подане, називають задачами на зменшення числа на кілька одиниць. Їх розв’язують за допомогою дії віднімання.

  • За умовами усно складіть й розв’яжіть задачі.

  • Напишіть розвязання за зразком.

Зразок. Задача 1. Кравець пошив 6 блуз, а суконь – на 3 менше. Скільки суконь пошив кравець?

  • Про що розповідається в задачі? (Про кравця, який шив одяг.)

  • Який одяг шив кравець? (Блузки та сукні.)

  • Скільки блуз пошив кравець? (6 штук.)

  • А скільки суконь? (Невідомо, але на 3 штуки менше.)

  • Про що запитується в задачі? (Скільки суконь пошив кравець?)

  • Якого виду задача? (На зменшення числа на кілька одиниць.)

  • Чи можемо ми знайти відповідь на запитання цієї задачі? (Так.)

  • Якою дією? (Віднімання.)

  • Розв’язок цієї задачі записано у вас в зошиті. (6–3=3 (с.))

  • А якою буде відповідь? (3 сукні пошив кравець.)

  • Наступна задача.

Задача 2. Садівник посадив у саду 14 вишень, а яблунь – на 2 менше. Скільки яблунь посадив садівник?

  • Про що розповідається в задачі? (Про садівника, який садив дерева.)

  • Які дерева посадив садівник? (Вишні та яблуні.)

  • Скільки вишень посадив садівник? (14 дерев.)

  • А скільки яблунь? (Невідомо, але на 2 дерева менше.)

  • Про що запитується в задачі? (Скільки яблунь посадив садівник?)

  • Якого виду задача? (На зменшення числа на кілька одиниць.)

  • Чи можемо ми знайти відповідь на запитання цієї задачі? (Так.)

  • Якою дією? (Віднімання.)

  • Давайте запишемо розв’язок цієї задачі. (14–2=12 (ябл.))

  • Якою буде відповідь? (12 яблунь посадив садівник.)

  • Наступна задача.

Задача 3. У букеті було 15 білих тюльпанів, а червоних тюльпанів – на 3 менше. Скільки червоних тюльпанів було у букеті?

  • Про що розповідається в задачі? (Про букет тюльпанів.)

  • Якого кольору були тюльпани у букеті? (Білі та червоні.)

  • Скільки білих тюльпанів було в букеті? (15 білих тюльпанів.)

  • А скільки червоних? (Невідомо, але на 3 квітки менше.)

  • Про що запитується в задачі? (Скільки червоних тюльпанів було у букеті?)

  • Якого виду задача? (На зменшення числа на кілька одиниць.)

  • Чи можемо ми знайти відповідь на запитання цієї задачі? (Так.)

  • Якою дією? (Віднімання.)

  • Давайте запишемо розв’язок цієї задачі. (15–3=12 (т.))

  • Якою буде відповідь? (12 червоних тюльпанів було в букеті.)

Висновок. Отже, задачі на зменшення числа на кілька одиниць розв’язують за допомогою дії віднімання.

  • Ось ми вже поруч з королівством Математики. І Королева хоче, щоб ви виконали останнє завдання.


VIII. Математика для себе. Великі перегони.

  • Ви – учасники великих перегонів. Оберіть автомобіль, на якому братимете участь у моторалі. Обведіть його.

  • Умови авторалі. Потрібно за 4 хвилини розв’язати всі приклади й порівняти числа. За кожну правильну відповідь ви отримаєте 1 бал. Якщо в сумі ви наберете 20 балів, то одержите нагороду.

  • Час пішов. (Вмикається секундомір на екрані.)

(Фронтальна перевірка виконаних завдань.)

  • Розфарбуйте свій трофей!

  • Чудово, Королева Математики рада вас вітати у своєму королівстві. Їй дуже сподобалось як ви впоралися з усіма завданнями.


ІХ. Підсумок уроку.

  1. Гра «Мікрофон»

  • Що найбільше сподобалось на уроці?

  • Яке завдання було складним?

  • Яке завдання було простим?

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.