Льюїс Керролл «Аліса у Країні Див». Країна Див та її мешканці 5клас

Опис документу:
продовжити текстуальне дослідження повісті-казки; розкрити особливості поведінки героїні та персонажів, що її оточують; розвивати навички зв’язного усного мовлення, уміння аргументувати свою точку зору, підтверджувати її цитатами з тексту; виховувати допитливість, любов до книги, формувати позитивне світосприйняття.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Льюїс Керролл  «Аліса у Країні Див». Країна Див та її мешканці

5клас

Говорунець Зоя Валентинівна

учитель російської мови та зарубіжної літератури

Черкаської загальноосвітньої школи

І -ІІІ ст. № 5 Черкаської міської ради

Черкаської області

Вища кваліфікаційна категорія

Учитель-методист

Черкаси, вул. Гвардійська 34/1 кв.7

18003

Паспорт серія НС 204354

Ідентифікаційний код

254471502

Урок 3

Тема.  Л. Керролл «Аліса у Країні Див». Країна Див та її мешканці.

Мета уроку: продовжити текстуальне дослідження повісті-казки; розкрити особливості поведінки героїні та персонажів, що її оточують; розвивати навички зв’язного усного мовлення, уміння аргументувати свою точку зору, підтверджувати її цитатами з тексту; виховувати допитливість, любов до книги, формувати позитивне світосприйняття.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань, формування умінь та навичок.
Обладнання: портрети Льюїса Керролла, виставка дитячих ілюстрацій, ілюстрації до казки, уривки із мультфільмів за мотивами казки.

Країна Чудес — це те, що ми є...

  Р. Бредбері

Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності

Американський письменник-фантаст Рей Бредбері писав: «За всієї своєї фантастичності Країна Чудес якнайреальніша: це світ, де влаштовуються істерики, де вас виштовхують з черги в автобус. Осіб, подібних до мешканців Країни Чудес, можна зустріти у будь-який час».

Сьогодні ми поговоримо про мешканців Країни Чудес і подумаємо, чи можна за ними впізнати реальних людей?

ІI. Актуалізація опорних знань

  • На попередньому уроці ми говорили про Алісу, про те, як маленька героїня твору уміла насолоджуватися життям, фантазувати і радіти. Ми визначали риси характеру головної героїні. Зверніть увагу на портрети Аліси. Кожний із вас побачив її по-своєму.

  • Чому на дошці знаходяться ілюстрації Євгенії Гапчинської? Що вони символізують?

  • Що об’єднує Алісу та Поліанну?

  • Хто є носієм радості, щирості, відкритості у творі Льюїса Керролла? (Аліса)

Учитель. Давайте взнаємо, в чому ж таємниця маленької Аліси? Чому її пригоди продовжують і сьогодні нас захоплювати?

  1. Послухаємо ваші домашні завдання за вибором: написати або сенкан, або девіз життя Аліси; есе про прочитаний твір, або лист до Аліси.

Сенкан

Аліса

Позитивна, смішна,

Зацікавлює, згадує, переноситься,

Сує свого носа, куди не потрібно

Оптимістка.

Аліса

Весела, життєрадісна,

Грає, звеселяє, розважає,

Потрапляє у незвичайні пригоди

Життєрадісна

Аліса

Добра, розумна,

Спостерігає, цікавиться, міркує,

Потрапляє у чарівну країну

Розумничка

Девіз. Цікавість і радість вмить весь сум проженуть.

Бути цікавим – бути найкращим!

Есе. Найбільшою родзинкою Аліси була цікавість та допитливість. Вона любила дізнаватись про щось нове. Тому дивний кролик зацікавив дівчинку. Вона була розумною, ввічливою і чемною. Особливо мене захоплює те, що вона була життєрадісною, не втрачала віри у свої сили. Здивуванню її не було меж, адже навколо відбувалося стільки незрозумілих речей. Пригоди Аліси в країні Чудес просто неймовірні!

Лист.

Привіт, Алісо!

Я пишу тобі тому, що хочу дізнатися про тебе ще більше. Коли я прочитала повість-казку, ти мене дуже зацікавила. Адже ти постійно потрапляла у неймовірні пригоди. Я спробувала уявити себе на твоєму місці. Це мене по-справжньому захопило. Але виникли запитання. Чи не було тобі страшно падати в глибоку кролячу нору? Тому що мені було б трішки страшно. Чим тобі сподобався Чеширський Кіт? Мені він дуже сподобався своєю мудрістю, стриманістю та сміливістю. Чи комфортно тобі було у країні Див? Як ти себе почувала, коли доводилося постійно або збільшуватися, або зменшуватися? Мені, чесно кажучи, зовсім не хотілося б, щоб горлиця переплутала мене із змією через довжелезну шию.

Але як же цікаво відчувати себе у незвичній країні Див! У тебе, Алісо, дуже багата уява. Ти вмієш фантазувати, уявляти, мріяти. І якщо тобі ще колись присниться цікавий сон, обов’язково напиши мені. З нетерпінням буду чекати листа. Бувай, Алісо!

Визначимо найкращих знавців тексту, проведемо гру

  1. «Продовжіть речення»

  1. Алісу зацікавило те, що Кролик (витягнув годинника з кишені)

  2. Аліса вважала, що буде дивно і весело, якщо вона (пролетить крізь землю і вискочить серед людей, які ходять догори ногами)

  3. Аліса складалася і розкладалася, як (підзорна труба)

  4. Аліса вирішила надсилати ногам подарунки до кожного Різдва, тому що (ноги швидко віддалялися)

  5. Білий Кролик, злякавшись Аліси, випустив (рукавички та віяло)

  6. Щоб пересвідчитись, чи не стала вона кимось іншим, Аліса почала згадувати (табличку множення і столиці держав)

  7. Обмахуючись чарівним віялом, Аліса (ледь не зникла)

  8. Аліса ледь не втопилася в (озері з власних сліз)

  9. Щоб змінити зріст гусінь порадила Алісі (їсти гриб з одного та іншого боку)

  10. Горлиця, захищаючи своє гніздо, переплутала Алісу (із змією)

  11. У «Гасай-Коло» грала (компанія із птахів та звірів на чолі з Алісою, щоб швидше обсохнути і не захворіти)

Учитель. Яка особливість політичної системи Англії відобразилася у цій грі? (Дослідники творчості Льюїса Керролла вважають, що гра «Гасай-Коло» – це висміювання передвиборчої кампанії в Англії, де відсутні норми і правила. Депутати, заради досягнення своєї мети, не гребували нічим)

  1. Аліса в будинку Білого Кролика випила щось невідоме із пляшечки і (почала рости)

  1. Вікторина «Чарівний капелюх»

Уявіть, що ми з вами упали в кролячу нору. Що ми бачимо? Загадкову кімнату, посеред якої на столі лежить чарівний капелюх. Зазирнемо всередину. І подумаємо, яку роль ці предмети відіграють у казці?

Годинник. Побачивши годинник і аж затремтівши від цікавості, Аліса кинулася за кроликом.

Був у Капелюшника, перестав правильно показувати числа місяця.

Маленька пляшечка, тістечко. Змінювали зріст героїні.

Чай. Аліса потрапила на божевільне чаювання, коли час зупинився.

Масло. Заєць намагався відремонтувати часи Капелюшника.

Капелюх. Знаходився на голові Капелюшника.

Золотий ключик. Відкривав двері до чарівного саду.

Віяло. Зменшувало Алісу.

Трояндовий кущ. Садівники фарбували у червоний колір.

Іжаки. Замість м’ячів ними грали у крокет.

Фламінго. Були замість молотків для крокету.

Гриб. Регулював зріст.

Усмішка. Належала Чеширському Котові.

Карти. Піддані королеви.

  1. Робота над літературознавчими термінами

Учитель. З чим ми зустрілися під час нашої подорожі?

(З дивами, нереальними, фантастичними подіями)

Учитель. Що ж таке фантастика? Які твори називаються фантастичними?
Фантастика – це образи, створені думкою людини, її домислом.

Це літературні твори, в яких описуються нереальні, неіснуючі в дійсності події або явища;

створюється вигаданий, сповнений чудес світ.

Фантастика – це щось нереальне, нездійснене.

Учитель. Льюїса Керролла називали «королем нісенітниці». Як по науковому це називається? Нонсенс – безглуздя, весела нісенітниця.

Письменник любив погратися словами, тому часто застосовував такий художній засіб, як каламбур. Це коли одні слова замінюються іншими, схожими за звучанням, але вже не з тим значенням – для досягнення комічного ефекту. «Це Сонце, чи сон це?», «До Віри немає віри»

Каламбури можуть належати до розряду парадоксів.

Парадокс – (незвичайний, неймовірний, дивний) це несподіване явище, яке не відповідає науковим уявленням. У творі письменника все є дивним, неймовірним, парадоксальним.

ІIІ. Опрацювання навчального матеріалу

Країна Чудес та її мешканці. Які вони? З деякими з них ми вже познайомилися. Заповнимо таблицю.

Характеристика героїв твору 

Герой

Визначна риса

 Поведінка, що доводить рису характеру 

Білий Кролик

Боягуз, панікер, метушливий

Поведінка тривожна, постійно біжить кудись, постійно боїться Королеви

 

Гусінь

Філософський спокій, зверхність

Навчає Алісу жити в Країні Див, її порада Алісі - «Май терпець»

 Веде себе зверхньо. Постійно запитує: «Ти при своєму розумі?»

Миша

Роздратована, нервова

Постійно ображається, сердиться, любить повчати

Птах Додо

Знаходить вихід із скрутних ситуації, уміє зацікавити

Це сам Керролл. Письменник заїкався і вимовляв своє ім’я: «До-до-Доджсон»

Пропонує грати в гру «Гасай-Коло». Організовує та зацікавлює тварин.

Робін Гусь

Спокій та виваженість

Робінсон Дакворт, колега Керролла, який плив з ним Темзою, коли виникла ідея створення казки-повісті

Австралійська папужка Лорі

Намагається нікого не образити, чемна

Лоріна – старша сестра Аліси.

Спілкування з Мишею.

Орлик Ед

Говорить те, що думає

Едіт – молодша сестра Аліси.

«Говори по-людському, я не знаю і половини отих твоїх кучерявих слів, не думаю, щоб і ти їх знав»

Зверніть увагу, говорячи про мешканців Країни Чудес, ми впізнаємо реальних людей.

  1. Дослідження розділу «Порося та перець»

  • За яких обставин ми знайомимося із Лакеєм-Карасем та Лакеєм-Жабуном? (Обмінюються запрошеннями на крокет для Королеви та Герцогині)

Учитель. Що таке крокет? (Крокет – популярна в Англії спортивна гра, коли учасники ударами спеціальних молотків проводять шари крізь ворота, розставлені у певному порядку. Це гра аристократів. В Англії в 1900 році його включили у програму Олімпійських ігор)

  • Чому Жабун сказав Алісі, що її стуку в двері ніхто не почує? Зачитайте. (З вашого стуку, як з риби пір’я. Гармидер стояв пекельний: хтось верещав, хтось чхав, чувся оглушливий брязкіт, наче там били посуд)

  • Чи захотіли б ви зайти в помешкання, в якому невідомо що відбувається? Як це характеризує Алісу? (Цікавість, допитливість)

  • Що побачила Аліса, штовхнувши двері будиночка? (Дим стояв під саму стелю. Навіть повітря – і те було переперчене. Чхала Герцогиня. Немовля ревло і чхало, чхало і ревло)

  • Кого перець «не бере» , хто не чхає? (Кухарка та Чеширський Кіт)

  • Що ви взнали про Чеширського Кота? (Коти з графства Чешир сміються на весь шир)

  • Чи знаєте ви походження цієї приказки? (1. Невідомий маляр малював у графстві Чешир над дверима таверн левів, які посміхалися, ці леви були схожі на котів. 2. Чеширським сирам надавали форму усміхнених котів)

  • Як називає Аліса Кота? (Мурчиком-Чеширчиком. Вважає своїм другом)

  • З якими ще прислів’ями ви зустрілися в цьому розділі? (Якби ніхто не пхав свого носа до чужого проса, земля крутилася б куди шпаркіше)

  • Чиї це слова, з якою метою сказані? (Їх говорить Герцогиня, повчаючи Алісу. Але сама нічого не знає, її слова розходяться з ділом, а в будинку стоїть страшний гармидер)

  • Що ви можете сказати в цій ситуації про Алісу? (Аліса в спілкуванні з Герцогинею розумна, освічена, доброзичлива. Вона говорить: «Що сталося б з днем і ніччю, якби земля оберталася навколо осі швидше, ніж один раз на добу?»)

  • Зачитайте колискову, яку Герцогиня співає власній дитині. Як це її характеризує?

Бурчи, кричи на немовля,

Лупи його, як чхає,

Що те чхання нам дошкуля,

Маля прекрасно знає…

(Вона жорстока і обмежена, не турбується про власну дитину)

  • Чому дитина Герцогині перетворилася на порося? Це диво, чи ні? (Ніякого дива тут немає. Все простіше і страшніше. Потворній Герцогині бракує терпіння, людяності, любові. Її лють і жорстокість стають причиною перетворення)

  • Герцогиня збирається на крокет, що вона робить з малям? (Вона «швиргонула» в Алісу дитиною, яка їй просто непотрібна. Назвала власне дитя «поросям». От воно ним і стало! Є українська приказка: «Якщо людину весь час називати свинею, вона рано чи пізно зарохкає»)

  • Хто справді турбується про маля: Аліса чи Герцогиня? Про яку рису характеру дівчинки можна говорити? (Турботлива, людяна, добра, співчутлива)

  • Зачитайте діалог Аліси та Чеширського Кота. Які риси характеру Кота ви можете відмітити? (Загадковість, логічне мислення. У Кота залізна логіка: «Якщо йдеш куди-небудь, то шлях можна обрати будь-який. Потрібно тільки іти». «Якщо у тебе всі вдома, то чому ти тут?»)

  • Яка «найбільша дивовижа» у житті Аліси? (Котів без усмішки я зустрічала, але усмішки без кота) (Заповнюється таблиця)

  1. Дослідження розділу «Божевільне чаювання»

  • Кого побачила Аліса за столом перед будинком Шаленого Зайця? (Зайця, Капелюшника, сонька-гризуна, який правив їм за подушку)

  • Коли відбувалося дивне чаювання? (О шостій вечора. За англійською традицією чай пили о п’ятій)

  • Як зустріли учасники чаювання Алісу? Чи можна назвати їх гостинними? («Немає місця!»)

  • Яку загадку загадав Капелюшник? Що в ній дивного? (Це просто гра слів. «Чим крук схожий на капшук?» Навіщо розгадувати загадку, яка не має відгадки?)

  • Яка проблема з годинником Капелюшника? (Відставав на два дні)

  • Хто в цьому винен? (Заєць, який змащував годинник вершковим маслом, а потім вмочав у чай)

  • Як ви ставитеся до того, що Капелюшник вважає Час живим? Чи можна з ним розмовляти? (Прийом персоніфікації або олюднення, коли нежива істота наділяється властивостями живої)

  • Чому чаювання називається божевільним? (Пересуваються по колу, не миють чашки. Слідують традиції, а людина, вважає автор, сама повинна керувати своїми потребами та бажаннями)

  1. Характеристика героїв твору 

Герой

Визначна риса

 

Поведінка, що доводить рису характеру 

Чеширський Кіт

Загадковість, логічне мислення.

- Чи не були б ви такі ласкаві сказати, як мені звідси вибратися?

- Залежить, куди йти, - відказав Кіт.

- Власне, мені однаково, куди йти... - почала Аліса.

- Тоді й однаково, яким шляхом, - зауважив Кіт.

-... аби лиш кудись дійти, -докінчила Аліса.

- О, кудись та дійдеш, - сказав Кіт. - Треба тільки достатньо пройти.

У Кота залізна логіка – якщо йдеш куди-небудь, то шлях можна обрати будь-який. Потрібно тільки іти.

Герцогиня

Злість, жорстокість,бажання повчати

Постійно наполягає на своєму, повчає Алісу: «Мораль є у всьому, треба тільки вміти її знайти»

 Ставиться без поваги до дітей, обмежує їхні права та свободи

Капелюшник

Чудаковатість, дивацтво

 

Говорить невпопад.

В Англії капелюшники використовували ртуть для своїх виробів і самі від отруєння ртуттю часто хворіли на розлади свідомості.

Шалений Заєць

Невихований, негостинний, нечемний, сліпо слідує традиціям

Постійно повчає, перебиває Алісу.

Традиційне англійське чаювання перетворює на аномалію.

Аліса

Єдина зберігає здоровий глузд

Виглядає як біла ворона серед дурисвітів Підземного світу

ІV. Закріплення вивченого матеріалу.

Чарівний капелюх (емоційна рефлексія уроку)

На початку уроку ми діставали речі з цього капелюха, а зараз ви покладете туди свої враження від уроку, напишете творчу роботу.

Самостійна творча робота.

  • Одні з вас перенесуться у вимір Аліси, спробують уявити, що потрапили до Країни Див. Як ви себе там будете поводити? Чи комфортно ви себе почуватимете?

  • Другі спробують пояснити слова  Рея Бредбері «Країна Чудес — це те, що ми є..».

  • Треті спробують скласти сенкан, присвячений Країні Чудес.

Зачитайте 1-2 роботи.

V. Підсумок. Оцінювання
VІ.Домашнє завдання.

  1. Індивідуальне завдання: розказати від імені Аліси про гру в Королевин крокет.

  2. Стисло передати зміст розділів: «Королевин крокет», «Про що розповіла Казна-Що-Не-Черепаха», «Омарова кадриль», «Свідчить Аліса».

  3. Закінчити творчу роботу.

  4. Читати р. 8 – 10, 12, переказувати епізоди.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з БІОЛОГІЇ залишилося:
0
1
міс.
3
0
дн.
1
7
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!