Конспект виховного заходу "Турнір юних орнітологів"

Опис документу:
Конспект заходу, мета якого ознайомити учнів з особливостями життя птахів, виявити їхній рівень знань з теми «Птахи», розвивати вміння працювати з підручником, додатковою літературою, виховувати любов до природи, бережливе ставлення до наших пернатих друзів.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Турнір юних орнітологів

Мета: ознайомити учнів з особливостями життя птахів, виявити їхній рівень знань з теми «Птахи», розвивати вміння працювати з підручником, додатковою літературою, виховувати любов до природи, бережливе ставлення до наших пернатих друзів.

Обладнання: запис голосів птахів, комп’ютер, малюнки, фотографії птахів, «чорний ящик», гніздо ремеза, яйця, піря, вислови вчених, лозунги про птахів, виставка літератури

Крилаті вислови:

Птахи – це пісня і політ

Птахи – діти повітря

Птахи – частина природи

Птахи – наші вірні помічники

Охороняймо птахів!

Птахи, занесані до Червоної книги України і Міжнародної (діти готують завчасно малюнки, фотографії):

Лебідь малий,гоголь, огар, гага звичайна, степовий журавель, сірий журавель, орлан білохвіст, беркут, пугач-сова, чорний лелека, дрізд кам’яний, мартин озерний, тетерев, скопа та інші.

Для участі в турнірі підбираємо 2 команди бажаючих –батьки, учні

Запрошуємо журі.

Вступне слово вчителя біології:

Де тільки ми не зустрічаємо птахів! Справді наші пернаті друзі живуть скрізь. Варто лише подивитись у вікно: горобець, синиця, шпак, голуб – яка- небудь пташка та й потрапить у поле зору. Більшість птахів мешкають у лісах, полях, на болотах. Вони не бояться ні спеки екватора, ні холодних полярних областей. Недалеко від південного полюсу живуть пінгвіни, буревісники. Мартини, чистуни залітають на Північний полюс.

У нашій країні близько 360 видів птахів. Ми звикли до них, що часом здається ніби ми їх добре знаємо. Чи справді це так? Давайте діти назвемо птахів, які ми знаємо. (Діти називають) – підраховуємо і називаємо їх кількість. Тепер ви самі переконалися.

Але якщо ми частіше спостерігатимемо за птахами, то дізнаємося багато цікавого й отримаємо велику насолоду. «Людина не повинна соромитися цікавості, яку пробуджує в ній природа» - писав відомий нідерландський натураліст Ніколас Тінберген. Незвичайне поряд і не треба для цього кудись летіти. Треба тільки захотіти зустрітись з ним.

І для цього в нас є всі можливості. Сьогодні ми більш познайомимося з таким витвором прекрасним природи, як птахи. І давайте своїм девізом візьмемо ці рядки:

«Птахи – частина природи, без яких її краса була б неповною!

Ніколи не зробимо шкоди

Ми пташці у нашім краю.

Ми друзі і вірні, і щирі,

Бо ми бережем повсякчас

Пташок, що літають у вирій,

І тих, що зимують у нас.

І сьогодні ми проведемо турнір ерудитів – орнітологів, участь у якому візьмуть 2 команди. Оцінюватиме їх журі у складі…

Отже, попросимо команди зайняти свої місця.

Перший конкурс.

«Презентація команди» (назва команди, емблема та її захист) – 5 балів.

Ми познайомились із командами, нехай вони трішки перепочинуть, зберуться з думками перед наступним конкурсом, а ми з вами, шановні вболівальники, розгадаємо загадки. Хто відгадає може віддати свій зароблений бал улюбленій команді.

Загадки:

Вірно людям я служу

Їм дерева стережу,

Дзьоб міцний і гострий маю,

Шкідників ним добуваю. (Дятел)

Сів крилатий гість на вітах,

Назва гостя з шести літер

На хвості у нього вісті –

Як усидиш тут на місці?

Що за гість? Ото морока…

Подивіться, то ж …(сорока)

Швидко скрізь цей птах літає,

Безліч мошок поїдає,

За вікном гніздо будує,

Тільки в нім він не зимує. (Ластівка)

Довгі ноги, довгий ніс, по болоті ходить скрізь. (Чапля)

Нам час повертатися до турніру

Другий конкурс «Розминка»

(Кожна команда отримує по 10 запитань, на які повинна швидко відповісти. Правильна відповідь на 1 запитання – 1 бал)

Запитання для 1 команди

1 Назвіть 5 перелітніх птахів нашої місцевості. (ластівки, лелеки, гуси, шпаки, соловейки)

2 Скільки кроків зробить горобець за сім років? (Жодного)

3 За допомогою чого птахи спілкуються? (Слів, рухів, пози, кольору піря)

4 Для чого потрібний жовток в яйці птаха? (Запас поживних речовин для зародка)

5 Яку функцію виконує хвіст? (Керує польотом, гальма)

6 Яка температура тіла птаха? (42- 42,5 С)

7 Як птахи орієнтуються під час перельотів? (За сонцем, зорями…)

8 Які мязи птаха найкраще розвинені? (Великі грудні мязи)

9 Який птах найбільший у світі? (Страус)

10 Скільки зубів у синичок? (Жодного)

Запитання для 2 команди

1 Що робить страус коли злякається? (Тікає)

2 Який птах найменший у світі? (Колібрі)

3 Які птахи не літають? (Страуси, пінгвіни, Ківі)

4 Для чого потрібний білок в яйці? (Захищає, запас води)

5 Яке значення має шкаралупа яйця? (Захищає яйце, надає йому форму, є джерелом кальцію, для побудови скелета зародка)

6 Які птахи називаються осілими? (Які все життя проводять на одному місці)

7 Скільки камер у серці птаха?(4)

8 Назвіть сезонні явища в житті перелітних птахів (Весняний переліт, гніздування, осінній переліт, зимівля)

9 Як називаються зрослі кістки стопи, вкриті роговими лусками? (Цівка)

10 Від яких тварин походять птахи? ( Плазунів)

Слово журі.

Наступний наш конкурс «Розумники»

1 Що таке пташине молоко? Які птахи і навіщо його утворюють?

(Із вола голубів, коли у них є пташенята, виділяється речовина, що нагадує сиркову масу. Цією масою і годують голуби своїх дітей)

2 Хто народжується двічі? (Птах: спочатку яйце, потім пташеня)

3 Які пристосування до польоту мають птахи? (Команди по черзі називають пристосувальні ознаки). (Тіло покрите пірям, є крила, порожнисті кістки, зрощення деяких кісток…)

4 Цей птах крокує до нас через всю Європу із далекої Африки. Він погано і важко літає, але швидко бігає по землі і добре ховається у траві. У повітрі він може легко стати жертвою хижих птахів і тому летить у випадку крайньої необхідності, долаючи водні простори. Що це за птах? (Деркач)

5 Деякі види пеліканів у якийсь час шикуються у воді на певній відстані від берега і повільно до нього наближаються, енергійно бючи при цьому крилами по воді. Поясніть їхню поведінку. (Вони женуть перед собою рибу, коли вона випливає на мілину)

6 Якщо деяких птахів хочуть полякати, коли вони роблять нальоти на сади, то включають записи крику цих птахів. Крик може бути двох видів. Перший тривоги, а який другий? (Жаху)

7 У 1870 році під час франкопруської війни німецькі війська взяли в облогу Париж. Через рік після цього у Франціі було споруджено пам’ятник голубам. Чому? (Тому, що вони доставляли листи через лінію фронту).

8 Лісовий жайворонок будує гніздо у ямці або на землі, або зробить насип, а на ньому гніздо. Вже давно люди спостерігали за цією пташкою і могли безпомилково визначити яким буде літо. І вона ні разу не підводила. Як пташка могла сповіщати яким буде літо, вологим чи сухим? (Якщо гніздо збудоване в ямці, то літо буде сухе, а якщо на насипові, то вологе)

8 Бурий пелікан єдиний в крутому піке пірнає у воду вниз головою іноді з висоти 20 метрів і зникає у воді. Однак скоро, як пробка вилітає із води. Після чого поспішає нахилити голову вниз. Для чого він це робить? (Він так звільняється від води, що потрапила у дзьоб)

Наступний наш конкурс для капітанів «Чорна скринька»

(У скриньці лежить предмет, пов'язаний з птахами. Ви повинні відгадати його за описом)

1 Серед птахів є справжні майстри з будівництва житла. Один з них спритний будівельник, прилітає з повним дзьобом пуху. Кожен жмутик втикає в основу. Величезна кількість таких жмутиків разом із сіткою основи утворює повсть, завтовшки 2,5 см. Цей кошик, який звисає з тоненької гілочки над водою має 1-2 бічні отвори. Назвіть цей неповторний виріб, який знаходиться у скринці. Хто його власник? (Гніздо синички – ремеза)

2 Цей предмет є надзвичайно важливим у житті птахів. Він може бути кулястим, округлим, грушоподібним, еліптичним. Забарвлення коливається від чисто білого до чорного, однотонне чи в цяточку. Саме він є предметом давньої суперечки про першість виникнення. Назвіть предмет.(Яйце)

3 Ці предмети є важливою і невідємною частиною життя птахів. Колір їх може бути надзвичайно різноманітним. Періодично птахи втрачають їх, але виростають нові. Назвіть ці предмети. (Піря)

4 Вона є складовою тіла птаха, у воді тоне, коли горить – зберігає форму, побуде в розчині соляної кислоти – завяжеш у вузол. (Кістка)

Слово журі

Конкурс «Відгадай хто я» - (готують вболівальники команд)

Артистично представляють птаха, за допомогою міміки, жестів – по 3 птаха.

А чи спостережливі наші гравці покаже наступний конкурс.

(Для кожного учасника команд демонструємо малюнок чи фото птаха, гравець повинен назвати його)

Скільки гостей у нас сьогодні зібралося. За українським звичаєм їх потрібно частувати. Давайте запросимо їх до нашої «пташиної їдальні», а учасники команд допоможуть нам скласти меню.

(Кожна команда називає перелік страв для птахів, хто більше називає, той і перемагає в даному конкурсі)

(Зерно вівса, насіння соняшника, ягоди калини, насіння диких трав, крихти хліба, шматочки несоленого сала, насіння кавуна, гарбуза, реп’яха, комахи, личинки комах, ягоди горобини, дрібні гризуни, хробаки, жаби…)

А зараз послухайте цікаві розповіді про птахів (Команди готуються заздалегідь)

Відомо, що українці славляться своїми піснями. Значне місце у народних піснях приділяється птахам. (Кожній команді пропонується заспівати пісню, де згадується птах, можна допомогу брати із залу). Оцінюється цей конкурс в п’ять балів.

Підводить підсумок журі.

Заключне слово вчителя

Діти, сьогодні ви багато цікавої інформації почули про птахів. Розширили свої знання про різноманітність птахів, їх життя, особливості будови і значення в природі і житті людини. Я думаю, що ви ще більше полюбили ці милі створіння природи. То ж давайте будемо їх оберігати, підгодовувати, милуватись їх красою і співом.

Звучить запис голосів птахів.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Сертифікат від «Всеосвіти» відповідає п. 13 постанови КМУ від 21 серпня 2019 року № 800 (із змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 27 грудня 2019 року № 1133)

Обрати Курс або Вебінар.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.


Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!

Всеосвіті 3 роки!

Святкуємо гучно та з подарунками!

+ 10 подарункових боксів з фірмовими товарами від «Всеосвіти»!

+ 10 подарункових боксів з фірмовими товарами від «Всеосвіти»!

до розіграшу подарунків залишилось
00
00
00
00