Зараз в ефірі:
онлайн-конференція:
«
Освіта проти насильства: методи профілактики та алгоритми реагування
»
Взяти участь Всі події

Конспект уроку української літератури на тему "Узагальнення та систематизація вивченого за рік" (10 клас)

Українська література

Для кого: 10 Клас

08.09.2019

2884

212

0

Опис документу:
Конспект уроку української літератури для 10 класу на тему "Узагальнення та систематизація вивченого за рік. Бесіда про вивчені твори української літератури. Обмін думками про знакові для свого часу твори, які є актуальними й нині".
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Урок української літератури: Повторення вивченого за рік (10 клас)

Тема: Узагальнення та систематизація вивченого. Бесіда про вивчені твори української літератури. Обмін думками про знакові для свого часу твори, які є актуальними й нині.

Мета: систематизувати та узагальнити вивчений за рік матеріал, перевірити знання учнями змісту творів, понять із теорії літератури; розвивати в учнів навички узагальнювати і систематизувати вивчений матеріал, логічне мислення, вміння працювати в групах; виховувати любов до української літератури та бажання поглиблювати свої знання.

Тип уроку: урок-повторення, закріплення та узагальнення знань (урок-змагання «Літературні перегони»)

Обладнання: картки із завданнями, портрети вивчених протягом року письменників, хрестоматія із текстами творів.

ХІД УРОКУ

І. Організаційна частина

Привітання, розподіл класу на дві - чотири команди (залежно від кількості учнів) для участі в конкурсі-змаганні «Літературні перегони» та журі, яке слідкуватиме за ходом подій. Кожна команда має обрати командира та оригінальну тематичну назву.

ІІ. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.

Мотивація навчальної діяльності учнів

Умови змагання: переможе та команда, яка завдяки правильним відповідям на запитання отримає найбільшу кількість балів. (Наприкінці змагань командам можна вручити грамоти, які розміщені за посиланням: https://drive.google.com/file/d/1GxF3t89NYS8B6CUB6M2j9o7AmX5_eVsM/view?usp=sharing)

ІІІ. Основний зміст уроку. Актуалізація та систематизація опорних знань

Слово вчителя: Любі учасники, попереду на вас чекають захоплюючі завдання, правильна відповідь на які приноситиме вам додаткові бали. Пам’ятайте, кожен конкурс має обмеження в часі. Тому для того, щоб швидко і правильно відповісти на питання, працюйте разом, враховуйте думки кожного учасника. Якщо умови зрозумілі, тоді розпочнемо наші «Літературні перегони». Нехай переможуть знання!

 1. 1 тур. Розминка «Хто це?»

Слово вчителя: У цьому конкурсі беруть участь усі гравці команд. Я зачитуватиму факти із біографії митців та їх творів, а ваше завдання – впізнати за описом письменника, першим підняти руку та назвати його ім’я. Відповідатиме та команда, учасник якої першим підняв руку.Кожна правильна відповідь зараховується в 1 бал.

Питання:

 1. Він був сином коваля і став володарем у царстві духа.(Іван Франко)

 2. Герої його твору сперечались за грушу. (Іван Нечуй-Левицький)

 3. Першим в історії української літератури написав соціально-психологічний роман. (Панас Мирний)

 4. Для неї стали життєвим девізом слова «без надії сподіваюсь». (Леся Українка)

 5. Першим в історії української літератури написав імпресіоністичну новелу. (Михайло Коцюбинський)

 6. Його справжнє ім’я Іван Тобілевич. (Іван Карпенко-Карий)

 7. Його справжнє ім’я Олександр Кандиба. (Олександр Олесь)

 8. У його творі порушується проблема еміграції, лунає ідея нерозривної єдності головного героя з рідною землею. (Василь Стефаник)

 9. ЇЇ суспільна діяльність тісно пов’язана з «Товариством руських жінок на Буковині». (Ольга Кобилянська)

 10. Уже першими своїми творами підніс українську літературу до рівня західноєвропейської, утвердив неореалізм. (Володимир Винниченко)

 11. Поет, який у вірші «Блакитна панна» показав поєднання краси мистецтва та природи. (Микола Вороний)

Слово вчителя: На цьому перший конкурс закінчився. Результати дізнаємось наприкінці змагання. А зараз переходимо до другого етапу.

 1. 2 тур. «Встанови відповідність»

Слово вчителя: В цьому завданні вам потрібно встановити відповідність між автором, твором і його жанром. Прошу командирів отримати картки із завданням. Обов’язково вкажіть назву вашої команди та заповніть відповіді в двох екземплярах (один екземпляр ви здасте журі, а інший залишиться у вас для перевірки). Час пішов!

Таблиця №1

Слово вчителя: Час закінчився! Прошу командирів здати один варіант роботи нашому журі. А ми гуртом звіримо відповіді (команди можуть по черзі називати письменника і ті варіанти, які йому відповідають).

Таблиця №2

 1. 3 тур «Я знаю всі твори!»

Слово вчителя: Вам вдалося поєднати назви творів та їх авторів. А чим зможете відгадати назву твору лише по цитаті? Отже, як ви зрозуміли, в цьому завданні вам потрібно відгадати назву твору. Пам’ятайте, час обмежений! Прошу командирів отримати картки із завданнями зверніть увагу, у вас знову буде копія). Час пішов!

Таблиця №3

Слово вчителя: Прошу командирів здати один варіант із відповідями нашому журі. А ми звіримо зараз відповіді.

Таблиця №4

 1. 4 тур «Словник»

Слово вчителя:Молодці! Ви вправно впоралися з письменниками та їхньою творчістю. Та чи так вправно ви впораєтесь із літературними термінами? Перевіримо це в завданні «Словник», яке і стане вирішальним. Кожній команді потрібно дати визначення певному літературному терміну. Якому саме - виберете ви методом жеребкування (як на екзамені). Отож, прошу декількох представників із кожної команди підійти і витягнути навмання листок із певним терміном. Після групових обговорень учасники по черзі будуть відповідати. А я із журі будемо оцінювати правильність та повноту ваших відповідей. Вперед!

Картка №3

Соціально-побутова повість –це…

Реалізм – це…

«Театр корифеїв» - це…

Соціально-психологічний роман – це…

Сонет – це…

Філософська поезія – це…

Психологічна новела – це…

«Поезія в прозі» - це…

Імпресіонізм – це…

Експресіонізм – це …

Неоромантизм – це…

Драма-феєрія – це…

Слово вчителя: На цьому наші «Літературні перегони» завершено. Хто ж перший дістався до фінішу й отримає титул команди-переможниці? Поки наше журі підраховує, у вас, як у справжніх учасників змагань, ми візьмемо інтерв’ю.

 1. Інтерактивна вправа «Уявний мікрофон»

Слово вчителя:Безперечно, всі вивчені вами твори у свій час були знаковими і відіграли певну роль в історії становлення і розвитку української літератури. А чи актуальні вони нині? Чи, можливо, не всі? Що думаєте ви з цього приводу?

І все ж кожен вивчений період особливий по своєму. Охарактеризуйте, будь ласка, українську літературу ХІХ століття за допомогою трьох слів. Поясніть ваший вибір.

IV. Підбиття підсумків уроку. Оголошення результатів навчальної діяльності учнів(оголошення команди-переможниці та інші зайняті місця, вручення грамот, оцінювання колективної роботи учнів)

V. Домашнє завдання

Прочитати рекомендовану вчителем літературу на літо

Додаток :

Таблиця №5

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.