Конспект уроку на тему : «Як розрізняють добро і зло. Що таке доброчинність»

Опис документу:
Визначити, що таке добро і зло; пояснити, чому люди повинні вибирати між добром і злом, як співвідносяться краса і доброта; аналізувати вчинки героїв літературних творів і життєві ситуації; розповісти про те, якою має бути насправді добра людина; з’ясувати, що таке доброчинність і добродійний.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Міністерство освіти і науки України

Департамент освіти і науки Дніпропетровської облдержадміністрації

Дніпропетровський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти

Кафедра філософії освіти

Конспект уроку:

«Як розрізняють добро і зло. Що таке доброчинність»
4 клас

Чорної Алли Семенівни,

вчителя Південної ЗОШ І – ІІІ ст.., Нікопольського р-ну,

слухача курсів етики та

основ християнської етики,

група ЕХЕ _________.

Куратор: Рогова О.Г.

Дніпро, 2019 р.

Тема: Як розрізняють добро і зло. Що таке доброчинність

Мета: визначити, що таке добро і зло; пояснити, чому люди повинні вибирати між добром і злом, як співвідносяться краса і доброта; аналізувати вчинки героїв літературних творів і життєві ситуації; розповісти про те, якою має бути насправді добра людина; з’ясувати , що таке доброчинність і добродійний.

Обладнання: підручник «Етика. 5 клас», зошити, памятка «Як бути добрим?», картки із сюжетними малюнками, свічка, дерево очікувань.

Епіграф: Добра людина – не та, яка вміє робити добро, а та, яка не вміє робити зла (В. Ключевський).

Тип уроку: Інтегрований

Хід уроку

I.Вступна частина

1. Вітання.
2. Вчитель:
- Погляньте на цю свічку. Яка в неї красива вогняна зачіска!

- Вам приємно дивитися на її полум’я?

- А якщо піднести руки до полум’я, що ми відчуємо?

- Як ви гадаєте: може людина світитись, як свічка, і дарувати тепло іншим?

- За якої умови це може статися?

- Тож сьогодні на уроці ця свічка залишиться з нами і буде нагадувати, якими ми повинні бути.

Тему сьогоднішнього уроку дізнаємось, склавши слова, записані на дошці, у речення.

З ПОЧИНАЄТЬСЯ ДОБРО ТЕБЕ

Сьогодні на дерево очікуваних сподівань ми почепимо листочки з такими запитаннями:

  • Чи потрібна нам доброта?

  • Чи варто бути добрим?

  • Що я хотів(ла) би змінити у собі?

У кінці уроку вам потрібно буде дати відповідь на ці запитання.

Мотивація навчальної діяльності

Послухайте казку та поміркуйте над поведінкою головних її героїв.
Казка про добро і зло

Одного разу Добро прийшло в гості до Зла. Зло стало пригощати Добро чаєм, але в кухлик замість цукру послало сіль. Добро спробувало сіль, але нічого не сказало Злу. Тільки подякувало за гостину.
А коли Добро йшло від Зла, воно сказало: « Щось цукор у вас несолодкий. Візьміть гроші, купіть собі цукерок до чаю». Зло все перекосилось, але
робити нічого, довелось взяти гроші.
Так Добро віддячило Злу добром за зло.

Питання учням.

  • Які ж позитивні риси повинна мати людина, щоб її вважали доброю?

(Гра «Мікрофон». Учні по черзі передають мікрофон і називають позитивні якості.)

3. Представлення теми уроку й очікування навчальних результатів.

Учитель. Сьогодні на уроці ми поговоримо про те, що таке добро і зло, як їх розрізнити, зясуємо, чому люди повинні завжди вибирати між добром і злом. А також поговоримо про добро і красу, про добродійність, доброчинність, добромисність, дізнаємось хто такий меценат. Ми обговоримо, чому одні притягують до себе серця людей, а інші, навпаки, відштовхують. Що лежить в основі людської краси? У чому полягає основне призначення людини?

II.Основна частина

1.Що називають добром, а що – злом?

(учитель показує 1-шу групу слайдів з малюнками.

Учні називають слайди такими словами, щоб в них першою частиною було добро. (добросердість, добросусідство, добросовісність, доброзичливість.) Добро – сердність- сусідство-совісність – зичливість. Робота в зошиті. Записують назви слайдів. Учитель показує 2-гу групу слайдів: малюнки з прислів’ями.

Учні читають і пояснюють прислів’я: «Доброму всюди добре», «Хто до людей із добром, того й люди поважають», «До доброї криниці стежка втоптана», «Добро в людині завжди красиве».)

Інтерактивна гра «Мікрофон»

Учитель просить дітей прочитати й пояснити прислів’я, присвячені доброті, які їм необхідно було підготувати до уроку. Діти, передаючи одне одному умовний мікрофон, по черзі читають прислів’я». «Добро в людині завжди красиве»; «Доброму всюди добре»; «Хто до людей із добром, того й люди поважають»; «До доброї криниці стежка втоптана»; «Поспішай робити добро». Як ви їх розумієте? (Діти висловлюють свої думки).

А тепер запишіть у зошит слова, які асоціюються у вас із словом «добро».(Щедрість, щирість, допомога іншим, людяність, милосердя, справедли

вість, кохання, краса.)

Робота з підручником:

Учні читають текст «Що називають добром, а що - злом».

Питання до тексту:

  • Яке поняття лежить в основі моральних правил? (Доброта)

  • Чому добро можна порівняти із сонцем? (Як за сонцем ми визначаємо пори року або час доби, так і з добром співвідносимо свої слова і вчинки.)

  • Які правила допомагають людині чинити по-доброму? (Чинити по-доброму допомагають людині моральні правила).

  • Де втілені моральні правила? (Вони втілені в народних звичаях і традиціях, усній народній творчості, а також у Біблії, Корані, Торі та інших найважливіших релігійних книгах)

  • Які моральні правила, викладені в Біблії, ви знаєте? (Люби ближнього,як самого себе;поважай батька і матір; не вбивай; не кради; не свідчи неправдиво; не заздри.)

  • Яку людину вважають доброю? (Доброю вважається людина, яка різних життєвих ситуаціях, свідомо вибираючи між добром і злом, здатна поступитися власним інтересам, бажанням, комфортом заради інших людей.)

  • Що є протилежністю добра? (Зло)

  • Звідки походить зло? (Відповіді дітей)

Читання вірша, підготовленого учнем.
Походження зла (автор О. Пацерковська)
Що сталося з людиною
та звідки в неї зло?

Приходить в світ невинною –

А вже душа з гріхом.

Та гріх цей первородний є,
від предків перейшов.

Бо зрадили Творця вони,
Не слухали Його.

Вони спожили плід такий,
В якім добро і зло.

Ці почуття в душі людській

Переплелись в одно.

Не раз в свідомості своїй
Ми чуєм голоси:

Один шепоче, наче змій:

«Помстись, побий, вкради!»

А другий – ніжний, наче спів,
Від Господа луна:
«Твори добро, люби усіх,
Звільни себе від зла».

2. Співвідношення між добром і красою.

У ч и т е л ь.Чи погодитеся ви, діти, якщо я скажу, що кожна справді добра людина є красивою? ЇЇ доброта притягує до неї серця інших людей, які можуть і не помічати якісь недоліки в її зовнішності, оскільки завдяки внутрішній красі людини якісь зовнішні недоліки відходять на другий план, стають непомітними. Російський письменник А.П. Чехов писав: «У людині все повинно бути прекрасним: і обличчя, і одяг, і душа, і думки».

Пригадайте казки, в яких добро поєднується з красою, працьовитістю героїв. («Пані Метелиця», «Морозко».) Показні слайди з цими казками.

Уявіть, що вам потрібно намалювати портрет найкрасивіші людини. Опишіть її словами. Кого ви намалюєте? (Діти говорять, що намалюють портрет мами або бабусі, тому що вони найдобріші й найкрасивіші.) Чи є прикладом доброї людини святий Миколай? (Відповіді дітей.)

Учитель читає дітям розповідь А.Глібова «Бабусина казка».

3. Чому люди повинні вибирати між добром і злом?

Учитель. Люди завжди хотіли вберегти себе від зла. Боротьба добра і зла відбивається у вчинках людини, її ставленні до себе та інших. «Ніколи не роби іншому того, чого сам собі не бажаєш, і стався до інших так, як хотів би, щоб ставилися до тебе». Як ми називаємо це правило? («Золотим» правилом етики).

Воно і є ключем до розуміння того, як вибирати між добром і злом. Саме здатність до такого вибору дозволяє визначити, яка та або інша людина – добра чи зла.

У житті, як і в казці, ми завжди вибираємо, і наш вибір характеризує нас самих. Часто в казках перед героєм зявляється розпуття трьох доріг – три життєві дороги, одну з яких потрібно вибрати. Отже, спробуйте й ви зробити свій вибір: «По правій дорозі підеш – багатим станеш, по лівій дорозі підеш – силу богатирську здобудеш, прямо підеш – люди тебе поважати будуть. (Діти вибирають дорогу прямо).

А чому саме цю дорогу ви обрали? Коли людина буде шановна? (Відповіді дітей)

Чи не здається вам, що, обравши третю дорогу, ви досягнете й того, що чекало вас на перших двох? Адже, вибравши багатство, людина вважає, що тепер її і поважатимуть; вибравши силу багатирську, вважає, що страх перед нею примушує інших її поважати. Але по-справжньому люди будуть поважати добру людину, чи не так?

Подивіться на памятку, що на слайді, прочитайте її.

Памятка «Як бути добрим»

  • Прагни бачити в людях передусім хороше і добре.

  • Будь добрим до людей

  • Учися добра в добрих людей.

  • Не бійся пропонувати свою допомогу тим, хто її потребує, допомагай у першу чергу людям, що потрапили в біду, слабким, хворим.

  • Не заподіюючи зла, ти стаєш добрішим.

У ч и т е л ь. Як ви гадаєте, чи слід дотримуватися цих порад? (відповіді дітей). Я залишу цю памятку в класі на дошці. А ви, прийшовши до кабінету, кожного разу будете дивитися на неї й намагатися чинити так, як указано в ній.

Робота в групах.

  1. Надання необхідної інформації

Учитель. Мудрі люди казали: для того, щоб зрозуміти, що таке добро, треба відчути на собі зло. Чи погоджуєтесь ви з такою думкою? (Відповіді дітей)

ІНТЕРАКТИВНА ГРА «За і проти»

Учитель. Ті, хто погоджується, станьте праворуч від мене, а ті, хто не погоджується – ліворуч. Протягом 1 хвилини обговоріть у своїх групах різні точки зору, щоб потім висловити думку команди.

(У результаті обговорення слід підвести дітей до висновку, що все пізнається у порівнянні. Добро викликає у людини, навіть тварин, рослин позитивні емоції, а зло – навпаки, негативні)

- А що ж допомагає людям робити добро, спрямовує їх вчинки на добро? (Очікувана відповідь – правила життя. Якщо діти дадуть правильну відповідь – запропонувати підтвердити це словами підручника (с.16-17). Якщо очікувана відповідь не пролунає, вчителю слід звернути увагу учнів на ці ж сторінки і спрямувати міркування дітей до бажаного висновку)

Учитель. Отже, у нашому словнику (записує на дошці нові слова) зявилося поняття моральні правила, в основі яких лежить добро.

  1. Інтерактивна вправа

Графічна методика «Т-схема»

На початку уроку діти отримали частини малюнків казкових героїв.

Перше завдання – знайти партнера і скласти малюнок. Таким чином утворюються робочі групи. Кожна група повинна заповнити таблицю (одну на групу), у яку записати добрі та лихі вчинки свого казкового героя. Можна запропонувати героїв творів, що вивчаються учнями у 5 класі на уроках зарубіжної літератури.

МАУГЛІ

«+»

«-»

ПОПЕЛЮШКА

«+»

«-»

ТОМ СОЙЄР

«+»

«-»

ГЕРДА

«+»

«-»

Учитель. А тепер давайте спробуємо зробити висновок, чому люди обирають між добром і злом? Давайте повернемося до прислівя, з якого починався сьогодні урок: «Хочеш собі добра, не роби нікому зла». Чи змінилася в когось думка порівняно з початком уроку, чи вона тільки підтвердилася? (Відповіді дітей)

Учитель. А тепер я пропоную вам звернутися до підручника (с.18-19) і, прочитавши статтю, дійти висновку, що ж є джерелом добра на землі?

Технологія «Займи позицію»

На стінах класної кімнати розвішано плакати з висловами:

  • Природа – джерело добра на землі.

  • Правила спілкування – джерело добра на землі.

  • Щаслива родина – джерело добра на землі.

  • Людина – джерело добра на землі.

  • Я сам – джерело добра на землі.

Учитель. Зверніть увагу на плакати навколо нас. Займіть позицію біля того з них, на якому, на вашу думку, твердження є найголовнішим.

(Діти читають плакати. Визначаються з позицією і стають під одним із плакатів. Обговорюють свій вибір у групі, що утворилася. Обирають того, хто виступатиме. Ті, хто виступає, оголошують думку групи. Учитель, підводить до висновку).

Кожна група обговорює свою ситуацію, а потім представляє її класу. Діти доходять висновку, що в усіх ситуаціях потрібно чинити з позиції доброти.

У ч и т е л ь. З останньою ситуацією зіткнулися й наші друзі – Олеся і Богдан.

Робота з підручником.

Учні читають за особами діалог Олесі й Богдана.

Питання до тексту.

Хто має рацію: Олеся чи Богдан?

Чому в них виникла суперечка?

Чи можна добро розуміти по-різному?

4. Що таке доброчинність, доброчесність

Учитель.
– Звичка – друга натура.
Гарна звичка піклуватися про інших. В українських родинах дітей завжди вчили, що кожна людина невіддільна від близьких, від свого роду, сусідів, громади, народу.
В Україні здавна існувала традиція: дівчинка – сирота вплітала в коси блакитні стрічки. Кожний, хто мав совість, вважав за свій обов
`язок допомогти такій людині, а також іншим бідним, убогим людям. Особливо у свята благочестиві люди намагались нагодувати старців, роздати милостиню, вирушали у притулки, лікарні, розносячи подарунки.
Як називається така діяльність людей, ви дізнаєтеся, коли утворите з двох слів 
добро і чинити – одне складне слово.
Так, це слово 
доброчинність.
І в найбільшому горі і в найменшій печалі люди цінують співчуття, коли воно щире.
Чуже горе не залишає байдужими народи.
Землетруси, паводки, а тепер і терористичні акти змусили нас по – новому оцінити відомі закони людяності: чужого горя не буває.

ІІІ. Завершальна частина. На дошці на окремих аркушах паперу намальовані ставбури дерев із написами «Добро» і «Зло». На окремих картках слова добра і зла написані кольоровими буквами. Слова добра – яскраві, слова зла – похмурі, темні. (Діти підходять до дошки, знімають картки зі словами і прикріплюють на відповідні дерева).
Вчитель: - Діти, погляньте, який вигляд у цих дерев, яке вам більше до вподоби? (Діти висловлюються).
Вчитель: Варто задуматись!
- Один рік має 365 днів,
Кожен день – 24 години,
Кожна година – 60 хвилин.
Отже, рік має 525 600 хвилин!
Як багато часу нам дає Бог! Але яку частину цього часу ми приділяємо добрим справам?!

Щоб підбити підсумки уроку, ще раз пригадаймо, як добро і зло позначаються на житті людей?

Чому одні вчинки можна оцінити як добрі, а інші – як злі?

Що таке доброчинність? (Відповіді дітей)

Учитель. А тепер найголовніший висновок уроку: людина живе на світі для того, щоб робити добро. Придивіться до облич людей. Як багато серед них красивих – красивих добротою, доброзичливістю, доброчесністю, добродушністю, добросердям, чесністю, бажанням допомогти, співпереживанням. Дивіться частіше в дзеркало. Хай у нім відбивається не лише ваша зовнішність, але й ваша душа. Я б дуже хотіла, щоб ви зростали добрими й красивими душею людьми.

  1. Зазеленіє навіть пень, коли почує ( добрий день)

  2. Якщо хтось зробив добро нам, скажемо йому (спасибі)

  3. Коли за бешкети сварять чи підказку, скажи (вибачте, будь ласка)

На завершення вчитель пропонує, невідкладаючи на потім, прямо на уроці, зробити добру справу і на вирізаних з паперу квіточках попросити вибачення за те, що діти зробили одне одному недоброго вже в цьому навчальному році.(Обмін квітками)

IV. Домашнє завдання
Скласти проект «Я – добра людина». У свій проект записати свої

бажані вчинки, потім відмічати, чи вдалося насправді це зробити. На підсумковому уроці ви зможете презентувати свої проекти.

Від підніжжя до вершини

Мій проект

«Я – добра людина»

Я – добра людина

__________І___________

__________І___________

__________І___________

__________І___________

__________І___________

Я хочу зробити Я зробив

Вчитель: Удома ви виконаєте завдання 2 на ст. 18 і завдання 3 на ст.19. Ці завдання допоможуть вам заглянути «в себе» і трішки в собі розібратися.
Урок закінчується тим, що учитель відкриває заздалегідь написаний на дошці вислів:
«З добром потрібно поспішати, адже можна спізнитися».

9

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з ІСТОРІЇ УКРАЇНИ залишилося:
0
3
міс.
1
7
дн.
1
5
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!