Сьогодні о 11:00
онлайн-конференція:
«
Освіта проти насильства: методи профілактики та алгоритми реагування
»
Взяти участь Всі події

Конспект уроку математики в 4 класі.Тема: ОДИНИЦІ ВИМІРЮВАННЯ МАСИ. ЗАМІНА ОДНИХ ОДИНИЦЬ ВИМІРЮВАННЯ МАСИ ІНШИМИ. ЗАДАЧІ НА ЗНАХОДЖЕННЯ ЧЕТВЕРТОГО ПРОПОРЦІЙНОГО

Математика

Для кого: 4 Клас

22.10.2021

68

10

0

Опис документу:

Конспект уроку математики в 4 класі на тему: "ОДИНИЦІ ВИМІРЮВАННЯ МАСИ. ЗАМІНА ОДНИХ ОДИНИЦЬ ВИМІРЮВАННЯ МАСИ ІНШИМИ. ЗАДАЧІ НА ЗНАХОДЖЕННЯ ЧЕТВЕРТОГО ПРОПОРЦІЙНОГО"

Мета: сформувати вміння замінювати одиниці вимірювання маси іншими та розв’язувати задачі на знаходження четвертого пропорційного;

систематизувати знання учнів про одиниці вимірювання маси;

познайомити учнів зі старовинними одиницями вимірювання маси;

розвивати аналітико-синтетичні вміння, обчислювальні навички, уважність, мислення;

виховувати інтерес до предмета, наполегливість, відповідальність за виконану роботу.

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема: ОДИНИЦІ ВИМІРЮВАННЯ МАСИ. ЗАМІНА ОДНИХ ОДИНИЦЬ ВИМІРЮВАННЯ МАСИ ІНШИМИ. ЗАДАЧІ НА ЗНАХОДЖЕННЯ ЧЕТВЕРТОГО ПРОПОРЦІЙНОГО

Мета: сформувати вміння замінювати одиниці вимірювання маси іншими та розв’язувати задачі на знаходження четвертого пропорційного;

систематизувати знання учнів про одиниці вимірювання маси;

познайомити учнів зі старовинними одиницями вимірювання маси;

розвивати аналітико-синтетичні вміння, обчислювальні навички, уважність, мислення;

виховувати інтерес до предмета, наполегливість, відповідальність за виконану роботу.

Обладнання. Презентація «Старовинні одиниці вимірювання маси», осінні листочки, Дерево очікувань, гири, терези, малюнки на дошці: яблуко, кошик з яблуками, машина, цукерки, картки із завданнями, картки-помічники, музична фізкультхвилинка, М.В.Богданович Математика: Підручник для 4 кл. – К: Генеза, 2016.

Формування ключових компетентностей: вміння вчитися, соціальна

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Продзвенів уже дзвінок,

Починається урок.

Він незвичний і цікавий,

Гостей багато завітало.

Повернемось обличчям до гостей

І лагідно промовим «Добрий день».

Усміхніться один одному, подумки побажайте успіхів у навчальній діяльності. Для того, щоб впоратися на уроці із завданням, будьте старанними і слухняними. А завдання наші такі:

Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитися, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати.

Дружно і плідно працювати. ( підкреслене разом вимовляють)


II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ

1.Використання Дерева очікувань

  • Діти у кожного з вас на парті є кленовий листочок. Напишіть на ньому що ви чекаєте від уроку, та прикріпіть на наше Дерево очікувань. В кінці уроку ми побачимо, як ваші очікування здійснилися


-Зверніть увагу на дошку.

Надписи на дошці

САНТИМЕТР, МЕТР, КІЛОМЕТР,  КІЛОГРАМ, ДЕЦИМЕТР

  • Яке із цих слів на Вашу думку є зайвим? Чому?

  • Які ще одиниці вимірювання маси ви знаєте? (г, ц,т)

  • То про яку величину ми з вами сьогодні поговоримо? (масу)

  • Відкрийте зошити та запишіть сьогоднішню дату.

  1. Каліграфічна хвилинка.

  • Діти, ви щойно згадали одиниці вимірювання маси. А зараз я пропоную вам цікаве завдання. Я буду читати вам ланцюжок іменованих чисел та називати дії, які ви повинні виконати. Ваше завдання обчислювати усно.

  • 10кг + 700г – 5кг + 100г = 5кг 800г

  • Яке число у вас вийшло? Написання цього числа і буде нашою каліграфічною хвилинкою.

  • Зверніть увагу на те, що одиниця міри маси пишеться висотою на ¾ клітинки

2. Перевірка домашнього завдання

Діти, для початку перевіримо домашнє завдання.

- Скільки метрів у 10км 80 м ( 10 080м)

- Скільки сантиметрів у 4м 36 см ( 436см)

- Скільки міліметрів у 3 см 7мм ( 37мм)

- Скільки треба метрів тканини, щоб пошити 36 суконь? (108 м)

До нас на урок вирішили завітати дівчинка Оленка та професор Котик. Вони живуть у далекому казковому лісі, але щоб вийти з нього, їм треба подолати кілька перешкод. Тож давайте їм зараз допоможемо.


3. Усні обчислення. Гра «Ланцюжок» (в групах)

Зараз нам необхідно допомогти нашим друзям подолати першу перешкоду.

Робота в групах

Знайди добуток чисел 200 і 7; знайди різницю даного добутку і 400; знайди суму отриманої різниці і 600; зменш її в 4 рази; зменш на 400; збільш у 12 разів; збільш на 2000; зменш у 100 разів; зменш на 5; збільш у 10 разів. Що вийшло?

(1400; 1000; 1600; 400, 0, 0, 2 000; 20; 15; 150)

Визначаємо групу переможця

Молодці, ви чудово впоралися з цим завданням.

4. Математичний диктант. Метод «Мозковий штурм»

А зараз ми з вами подолаємо другу перешкоду – це математичний диктант. Тож будьте уважними, записуйте в зошити лише відповідь.

*Знайдіть: 1/4 від 2м; 1/100 від 1км, 1/5 від 4м.

* Виконайте дію, запишіть відповідь:

7см + 3см 4мм

9 км – 250 м

(50 см, 10 м, 80 см, 10 см 4мм, 8км 750м)

Робота в парах. Обміняйтеся із сусідом по парті зошитом і звірте результати з відповідями на екрані.

IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ . МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

    1. Мотивація начальної діяльності

  • Скажіть, хто з вас любить солодощі?

  • А хто найбільше любить цукерки?

  • А чи знаєте ви, яка вага однієї цукерки?

  • Приблизна вага однієї цукерки однієї цукерки 5г.

  • Яка вага 10 таких цукерок? (50г) 100 цукерок? (500г), 1000 таких цукерок (5000г)

  • Діти, скажіть, чи можемо ми останню названу величину перетворити в іншу, більшу величину? (так)

5000г = 5кг

Запишіть це перетворення у зошит.


Між іншим, є ще більші одиниці вимірювання маси. Про співвідношення між ними та для чого вони потрібні ви дізнаєтеся сьогодні на уроці.

    1. Повідомлення теми і мети уроку

Діти, ви виконали всі завдання і до нас, нарешті, завітали дівчинка Оленка та професор Котик.

V. РОБОТА НАД НОВИМ МАТЕРІАЛОМ

1. Пояснення нового матеріалу

  1. Робота з малюнками.

  • Щойно ви всі мені сказали, що дуже любите цукерки. А чи дуже вони корисні для здоров’я? (ні)

  • А що є і солодке і корисне? (фрукти)

(На дошці малюнок яблука, кошик з яблуками, машина з яблуками)

  • Погляньте на дошку. Якщо потрібно дізнатися масу яблука, якою одиницею вимірювання маси ви скористаєтеся? (грам)

  • Якщо треба дізнатися масу кошика таких яблук? (кілограм)

  • А масу цілої машини з яблуками? (тонна або центнер)

  • Ваші відповіді вірні. А чи добре ви знаєте як перетворити одні величини вимірювання маси в інші?

  1. Робота з підручником.

  • Для того, щоб повторити як це можна зробити, відкрийте підручники та розгляньте таблицю на с.53, №327

Про які нові співвідношення між одиницями маси ви дізналися? Запишіть їх у зошити.

1 т = 1000 кг = 10ц

2. Хвилинка – цікавинка «Народні міри маси. Види терезів» . Показ презентації

У давнину користувалися іншими мірами маси.

 

Народні міри маси

Золотник – 4г

Гривна – 400г

Безмен – 1кг

Пуд – 16кг

Корець – 1ц

Гилетка – 25кг

 Фунт – 400г

 

Чи є тут щось знайоме для вас?

Гривня – грошова одиниця України. А в давнину вона була ще й ваговою одиницею. Це був злиток срібла масою 1 фунт, тобто 400г.

Іноді для плати цей злиток був завеликий і його розрубували навпіл. Новий злиток називали «руб».

 3. Первинне закріплення нового матеріалу

Дуже часто для визначення маси або для розв’язування задач потрібно перетворювати одні одиниці маси в інші. Потренуємось це робити. Нехай у цьому нам допоможе ось ця задача.

Продавець поставив на терези банку з медом. Терези показали масу 1 кг. Яка маса меду, якщо маса банки 300 г ?


Завдання 328 (з коментуванням)

Щоб дізнатися масу меду, потрібно від загальної маси відняти масу банки.

1 кг = 1000 г, отже:

1000 – 300 = 700 (г) маса меду.

4. Фізкультхвилинка

VI. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ

Математичні перетворення тривають далі.

1. Гра «Семибарвна квітка» ( для вирішення завдання 330  пропонується квітка, на пелюстках якої написані завдання з підручника. Діти відривають пелюстки і вирішують кожен свій приклад на дошці.)

3т 80кг = 3080кг 20 000г = 20 кг 7кг = 7000г 12 кг 60г = 12060г 7кг 5г = 7005 г

3т 6ц=36ц 3800кг=38ц


2. Робота над задачею

Працюємо далі. Розв’язати задачу 332. Але для початку пропоную відгадати загадки. Згода?

( Вчитель говорить загадку і показує фото кам’яного вугілля)

« Чорне, блискуче. У воді тоне. У печі горить. Цілу зиму людей веселить. »

( Вчитель говорить другу загадку і показує фото нафти.)

«Масляниста рідина,

З різким запахом вона,

Темно – бурий колір має,

Під землею залягає.»

Як ви гадаєте, про що буде задача ? Давайте ознайомимося  з її змістом.

Всі разом читають умову задачі.

Скільки нафти було?(2ц) Скільки потрібно кам’яного вугілля для одержання стільки ж тепла? (3ц)

Яке запитання задачі? (Скільки тонн нафти потрібно, щоб замінити 60 т кам’яного вугілля?

Складемо короткий запис задачі. Він підкаже нам спосіб її розв’язуння .

 2ц нафти – 3ц вугілля

?т нафти – 60 т вугілля

Тепер ви знаєте, яким способом можна розв’язати задачу?

  • Чи зможемо ми відразу починати розв’язувати задачу?  Чому? Давайте з’ясуємо, які перетворення ми повинні виконати. (60 т = 600 ц.)

( Іде аналіз задачі та її розв’язання . Запис рішення на дошці.)

  • Спочатку треба дізнатися у скільки разів 600 ц вугілля більше, ніж . Як ми зможемо це зробити? (Потрібно розділити 600 : 3)


1)    600: 3= 200 (раз)- більше потрібно буде нафти

Саме у стільки разів більше потрібно буде нафти

2)    2 ∙ 200= 400 (ц) = 40(т)

3. Самостійна робота

Завдання 334 (Знайти значення виразів)

Самоперевірка з дошки.

Звірте свої відповіді із записами на екрані. (3200; 541; 540; 94; 552; 19)

4. Логічна задача.

  На черзі цікава задача. Слухайте уважно її умову.

А що важче: пуд солі чи пуд вати ?

Усе правильно.

Послухайте байку.

Йшли по степу два віслюки. Один ніс 5 пудів солі, а другий-5 пудів вати. Було дуже жарко. Вони втомилися і, побачивши річку, разом з мішками полізли у воду. Після купання осли пішли далі. В одного з них поклажа стала легшою, а в другого – важчою. Чому?

Чудово.

VII. ПІДСУМОК УРОКУ

    1. Оцінювання

  • Сьогодні ви гарно працювали, найкраще відповідали такі учні…., більше працювати потрібно таким учням….

    1. Очікувані результати

  • Чи здійснилися ваші очікування?

  • Діти, наші друзі хочуть дізнатися, які ваші враження від уроку. Тому хочуть взяти у вас невеличке інтерв’ю.

Про що ми говорили на уроці?

Що нового дізналися?

Яке завдання сподобалося найбільше?

-         Що більше 99кг чи 1ц?

-         Що менше 11ц чи 11кг?

-         Назвіть більшу величину: 7кг чи 800г?

-         Назвіть меншу величину: 600 кг чи 2000г?

-         Оберіть більшу величину: 80ц, 80кг, 80т.

Молодці! Дівчинка і професор задоволені вашими відповідями і хочуть дізнатися, який настрій у вас залишився після уроку.

Якщо хороший, ви задоволені своєю роботою, підніміть картки зеленого кольору. Якщо настрій сумний – червоного кольору.

Друзі задоволені, що у вас дуже гарний настрій, тому сміливо вирушають додому.

    1. Домашнє завдання ст. 54, № 336, 337

Дякую всім за співпрацю.




Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.