Конспект показого уроку і презентація з теми "Сполучені посудини. Манометри" у 7 класі

Фізика

Для кого: 7 Клас

23.03.2020

1453

0

85

Опис документу:
Дізнатись про поведінку рідини у сполучених посудинах; встановити закономірності розподілу рідин однакової та різної густин в сполучених посудинах; ознайомитись із застосуванням сполучених посудин у побуті й техніці. Розвивати творчі здібності та логічне мислення учнів; показати учням практичну значущість набутих знань.Виховувати культуру оформлення задач та шанобливе ставлення до історії рідного краю.
Оберіть документ з архіву для перегляду:
Перегляд
матеріалу
Отримати код

9

Тема уроку. Сполучені посудини. Манометри

Мета уроку.

Навчальна. Дізнатись про поведінку рідини у сполучених посудинах;

встановити закономірності розподілу рідин однакової та різної густин в сполучених посудинах; ознайомитись із застосуванням сполучених посудин у побуті й техніці.

Розвивальна. Розвивати творчі здібності та логічне мислення учнів; показати учням практичну значущість набутих знань.

Виховна. Виховувати культуру оформлення задач та шанобливе ставлення до історії рідного краю.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання: навчальна презентація, комп’ютер, картки із завданнями, скляні сполучені посудини, пластиковий прозорий шланг, штативи, підставка, вода чиста, вода зафарбована, олія, чайник, манометр демонстраційний.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП

Добрий день, діти! Ще 2400 р тому китайський педагог Конфуцій сказав: «Те, що я чую – я забуваю. Те, що я чую і бачу – я трохи пам’ятаю. Те, що я чую, бачу і обговорюю – я починаю розуміти. Коли я чую, бачу, обговорюю і роблю – я набуваю знань і навичок». Тож, закликаю вас до співпраці.

  1. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Фронтальна бесіда за вправами із підручника

  1. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ

Прийом «Хрестики – нулики» (слайди 1-12)

Запитання:

  1. Правильно кажуть, чи ні, що атмосферний тиск діє тільки в напрямі сили тяжіння? (-)

  2. Правильно кажуть, чи ні, що 740 мм рт. ст. – це підвищений атмосферний тиск? (-)

  3. Правильно кажуть, чи ні, що 1 мм рт. ст. = 100 МПа? (-)

  4. Правильно кажуть, чи ні, що з висотою атмосферний тиск зменшується? (+)

  5. Правильно кажуть, чи ні, що атмосферний тиск зменшується на 1 мм рт. ст. через кожних 13 м підйому? (-)

  6. Правильно кажуть, чи ні, що атмосферний тиск залежить від зміни погоди та від висоти? (+)

  7. Правильно кажуть, чи ні, що для досліду Торічеллі придатна скляна трубка довжиною 90 см? (+)

  8. Правильно кажуть, чи ні, що для вимірювання атмосферного тиску використовується барометр-анероїд та динамометр? (-)

  9. Правильно кажуть, чи ні, що рідина піднімається вгору слідом за поршнем шприца під дією атмосферного тиску повітря? (+)

  1. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Прийом «Мозковий штурм».

Що спільного між зображеннями на картинках? (слайд 13). Щоб дати відповідь на запитання, потрібно відгадати ключове словосполучення, яке сховане у ребусі. (слайд 14).

  1. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЕПІГРАФА УРОКУ (слайди 15, 16)

  1. ПОЯСНЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

План викладу матеріалу

    1. Означення сполучених посудин (слайд 17).

    2. Перша властивість сполучених посудин для однорідної рідини (відео- дослід, слайд 18).

    3. Друга властивість сполучених посудин для різних рідин ( ) (дослід, слайди 19, 20).

    4. Манометри, їх види (слайд 21).

    5. Рідинний манометр (слайд 22).

    6. Будова металевого манометра (демонстрація).

    7. Використання сполучених посудин (слайд 23):

      • водонапірна мережа (слайд 24);

      • фонтан (слайд 25, відеофрагмент); демонстрація фонтану, сифона;

      • шлюз (слайд 26, відеофрагмент);

      • переливання рідин (слайд 27, відеодослід).

VІІ. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ

  1. Робота в парах. Розв’язування якісних задач

Картка 1

    1. Із запропонованих картинок виключіть зайву. Свій вибір поясніть.

    2. Для виготовлення поливалки хлопчик використав відро, приробивши до нього носик і ручку. Виявилося, що в цю поливалку можна налити води тільки три чверті відра. Чому? Який фізичний закон тут діє?

Картка 2

  1. Із запропонованих картинок виключіть зайву. Свій вибір поясніть.

  2. Під час переливання крові посудина з нею тримається значно вище від голки, за допомогою якої кров вводять в організм хворого. Для чого це робиться? Який фізичний закон тут діє?

Картка 3

  1. Із запропонованих картинок виключіть зайву. Свій вибір поясніть.

  2. У Софіївському парку м. Умані серед нижнього ставу стоїть камяна брила, на якій лежить змія. Із порожнини рота змії бє потужний фонтан. Який фізичний закон тут діє? Чому фонтан розміщений серед нижнього ставу, а не верхнього?

Картка 4

  1. Із запропонованих картинок виключіть зайву. Свій вибір поясніть.

  2. Чому водонапірна башта водогону має бути вищою за всі будинки, які постачаються водою?

  1. Колективна робота . Розв’язування розрахункових задач із записом на дошці та у зошитах

Задача 1. (слайд 28). Сполучену посудину наповнено водою. У правому коліні над нею знаходиться стовп олії висотою 15 см. Яка висота стовпа води у лівому коліні? В якому з колін рівень рідини вище? На скільки?

Задача 2. (слайд 29). У рідинному манометрі міститься ртуть. Праве коліно манометра відкрите в атмосферу. Який тиск у балоні, якщо атмосферний тиск дорівнює 100 кПа?

  1. Додаткові задачі

Задача 1. Робота з підручником . Вправа 26(3). У деяких храмах Стародавньої Греції була розташована так звана «невичерпна чаша». Поясніть за рисунком, як працювало це «диво».

Задача 2. Манометр, установлений на підводному човні для вимірювання тиску морської води, показує тиск 2 МПа. На якій глибині перебуває човен?

VІІІ. КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ

Робота з підручником. Прийом «Знайди помилку».

Уважно прочитати розділ параграфа «Підбиваємо підсумки». Підручник закрити. Прочитати цей самий текст на екрані, але до якого внесені певні зміни. Порівняти з тим, що запам’ятали з прочитаного, виявити розбіжності.

(слайд 30).

IX. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. ОЦІНЮВАННЯ

  1. Назвіть терміни, які пов’язані із сьогоднішньою темою уроку.

  2. Відеофрагмент «Вінницька водонапірна вежа».

  3. Пояснення епіграфа уроку.

  4. Чи корисним був для вас цей урок?

  5. Спробуйте свої враження виразити лаконічно – одним-двома словами, а саме, «розумію», «знаю», «застосую», «не розумію» тощо.

  6. Оцінити вербально.

VIІ. Домашнє завдання

Опрацювати § 26, вправа № 26 (1-3 усно, 4 письмово), експериментальне завдання «Манометр власноруч», с. 169 – 174.

Прийом «Правильно кажуть, чи ні»

Запитання:

1. Правильно кажуть, чи ні, що атмосферний тиск діє тільки в напрямі сили тяжіння? (-)

2. Правильно кажуть, чи ні, що 740 мм рт. ст. – це підвищений атмосферний тиск? (-)

3. Правильно кажуть, чи ні, що 1 мм рт. ст. = 100 МПа? (-)

4.Правильно кажуть, чи ні, що з висотою атмосферний тиск зменшується? (+)

5. Правильно кажуть, чи ні, що атмосферний тиск зменшується на 1 мм рт. ст. через кожних 13 м підйому? (-)

6. Правильно кажуть, чи ні, що атмосферний тиск залежить від зміни погоди та від висоти? (+)

7. Правильно кажуть, чи ні, що для досліду Торічеллі придатна скляна трубка довжиною 90 см? (+)

8. Правильно кажуть, чи ні, що для вимірювання атмосферного тиску використовується барометр-анероїд та динамометр? (-)

9.Правильно кажуть, чи ні, що рідина піднімається вгору слідом за поршнем шприца під дією атмосферного тиску повітря? (+)

Картка 1

    1. Із запропонованих картинок виключіть зайву. Свій вибір поясніть.

    1. Для виготовлення поливалки хлопчик використав відро, приробивши до нього носик і ручку. Виявилося, що в цю поливалку можна налити води тільки три чверті відра. Чому? Який фізичний закон тут діє?

_____________________________________________________

Картка 2

  1. Із запропонованих картинок виключіть зайву. Свій вибір поясніть.

  1. Під час переливання крові посудина з нею тримається значно вище від голки, за допомогою якої кров вводять в організм хворого. Для чого це робиться? Який фізичний закон тут діє?

_____________________________________________________

Картка 3

  1. Із запропонованих картинок виключіть зайву. Свій вибір поясніть.

  1. У Софіївському парку м. Умані серед нижнього ставу стоїть камяна брила, на якій лежить змія. Із порожнини рота змії бє потужний фонтан. Який фізичний закон тут діє? Чому фонтан розміщений серед нижнього ставу, а не верхнього?

_____________________________________________________

Картка 4

  1. Із запропонованих картинок виключіть зайву. Свій вибір поясніть.

  1. Чому водонапірна башта водогону має бути вищою за всі будинки, які постачаються водою?

Перегляд
матеріалу
Отримати код
Опис презентації окремими слайдами:
Правильно кажуть, чи ні, що з висотою атмосферний тиск зменшується? ТАК НІ
Слайд № 1

Правильно кажуть, чи ні, що з висотою атмосферний тиск зменшується? ТАК НІ

Правильно кажуть, чи ні, що для вимірювання атмосферного тиску використовується барометр-анероїд та динамометр? ТАК НІ
Слайд № 2

Правильно кажуть, чи ні, що для вимірювання атмосферного тиску використовується барометр-анероїд та динамометр? ТАК НІ

Що спільного між зображеннями на картинках? ФІЗИКА-7 06.03.2019
Слайд № 3

Що спільного між зображеннями на картинках? ФІЗИКА-7 06.03.2019

Відгадай ключове словосполучення ФІЗИКА-7 06.03.2019 1 = Ч У У У У У У У У У У У У У У У У У 4 = И 2
Слайд № 4

Відгадай ключове словосполучення ФІЗИКА-7 06.03.2019 1 = Ч У У У У У У У У У У У У У У У У У 4 = И 2

ФІЗИКА-7 06.03.2019 Сполучені посудини. Манометри Майбутнє та минуле – сполучені посудини часу.
Слайд № 5

ФІЗИКА-7 06.03.2019 Сполучені посудини. Манометри Майбутнє та минуле – сполучені посудини часу.

МЕТА: 06.03.2019 дізнатись про поведінку рідини у сполучених посудинах; встановити закономірності розподілу рідин однакової та різної густин в спол...
Слайд № 6

МЕТА: 06.03.2019 дізнатись про поведінку рідини у сполучених посудинах; встановити закономірності розподілу рідин однакової та різної густин в сполучених посудинах; ознайомитись із застосуванням сполучених посудин у побуті й техніці; розвивати творчі здібності та логічне мислення; показати практичну значущість набутих знань; виховувати культуру оформлення задач та шанобливе ставлення до історії рідного краю.

06.03.2019 Сполучені посудини — це посудини, з'єднані між собою в нижній частині так, що між ними може перетікати рідина.
Слайд № 7

06.03.2019 Сполучені посудини — це посудини, з'єднані між собою в нижній частині так, що між ними може перетікати рідина.

06.03.2019 Перша властивість сполучених посудин У відкритих сполучених посудинах вільні поверхні однорідної нерухомої рідини встановлюються на одно...
Слайд № 8

06.03.2019 Перша властивість сполучених посудин У відкритих сполучених посудинах вільні поверхні однорідної нерухомої рідини встановлюються на одному рівні.

Друга властивість сполучених посудин У відкритих сполучених посудинах стовпчик нерухомої рідини з меншою густиною буде вищим, ніж стовпчик нерухомо...
Слайд № 9

Друга властивість сполучених посудин У відкритих сполучених посудинах стовпчик нерухомої рідини з меншою густиною буде вищим, ніж стовпчик нерухомої рідини з більшою густиною.

Відношення висот стовпчиків рідин обернено пропорційне до відношення їхніх густин:
Слайд № 10

Відношення висот стовпчиків рідин обернено пропорційне до відношення їхніх густин:

Рідинний Металевий Манометр — це прилад для вимірювання тиску рідин і газів. ФІЗИКА-7
Слайд № 11

Рідинний Металевий Манометр — це прилад для вимірювання тиску рідин і газів. ФІЗИКА-7

Рідинний манометр Тиск газу рг у посудині визначається за різницею h рівнів рідини ФІЗИКА-7
Слайд № 12

Рідинний манометр Тиск газу рг у посудині визначається за різницею h рівнів рідини ФІЗИКА-7

Що спільного між зображеннями на картинках? ФІЗИКА-7 06.03.2019
Слайд № 13

Що спільного між зображеннями на картинках? ФІЗИКА-7 06.03.2019

Водонапірна мережа
Слайд № 14

Водонапірна мережа

Фонтан
Слайд № 15

Фонтан

Шлюз
Слайд № 16

Шлюз

Переливання рідин
Слайд № 17

Переливання рідин

ФІЗИКА-7 Сполучену посудину наповнено водою. У правому коліні над нею знаходиться стовп олії висотою 15 см. Яка висота стовпа води у лівому коліні?...
Слайд № 18

ФІЗИКА-7 Сполучену посудину наповнено водою. У правому коліні над нею знаходиться стовп олії висотою 15 см. Яка висота стовпа води у лівому коліні? В якому з колін рівень рідини вище? На скільки? Задача 1

06.03.2019 Задача 2 У рідинному манометрі міститься ртуть. Праве коліно манометра відкрите в атмосферу. Який тиск у балоні, якщо атмосферний тиск д...
Слайд № 19

06.03.2019 Задача 2 У рідинному манометрі міститься ртуть. Праве коліно манометра відкрите в атмосферу. Який тиск у балоні, якщо атмосферний тиск дорівнює 100 кПа?

Підсумки уроку 06.03.2019 Склеєними посудинами називають посудини, з’єднані між собою так, що між ними може перетікати рідина. У закритих сполучени...
Слайд № 20

Підсумки уроку 06.03.2019 Склеєними посудинами називають посудини, з’єднані між собою так, що між ними може перетікати рідина. У закритих сполучених посудинах різних форм і розмірів однорідна нерухома рідина встановлюється на одному рівні; якщо густини рідин у посудинах різні, то стовп рідини з більшою густиною є вищим за стовп рідини з меншою густиною. Барометри – це прилади для вимірювання тиску рідин і газів. У закритому рідинному барометрі тиск газу pг у посудині визначається за різницею h рівнів рідини в колінах приладу: якщо pг < pатм , то pг= pатм – ρgh; якщо pг > pатм , то pг= pатм + ρgh, де pатм – атмосферний тиск. На практиці широко застосовують ртутні рідинні манометри.

Слайд № 21

Слайд № 22

Слайд № 23

Слайд № 24

Слайд № 25

Слайд № 26

Слайд № 27

Слайд № 28

Слайд № 29

Слайд № 30

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця