КЛАСНОМУ КЕРІВНИКУ ТА ВИХОВАТЕЛЮ

Опис документу:
Кожен день щось, та значить. Вашій увазі завершальний в цьому році випуск календаря неформальних свят, які залишили свій слід в історії. Список свят не претендує на завершеність — він постійно поповнюється. Якщо у вас, наш читач, є інформація про будь-яке незвичне, на вашу суб'єктивну думку, свято, день який ми не згадали на цій сторінці, будь ласка, напишіть нам, і ми внесемо нове свято в Календар.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Департамент культури і туризму, національностей та релігій

Чернігівської обласної державної адміністрації

КЗ «Чернігівська обласна бібліотека для дітей»

КАЛЕНДАР

неформальних свят

Виходить щоквартально

Заснований у листопаді 2018 р.

№4, 2019

IV квартал – 2019 рік

Чернігів – 2019

УДК 030

К17

Відповідальна за випуск Т. Клюй

Укладач Н. Свириденко

Редактори Г. Вечерська, О. Волченко

Щоквартальне видання місить довідки і рекомендаційні списки літератури про неформальні свята. У четвертому номері календаря наведено дати цікавих подій, що відбувалися у жовтні – грудні різних років.

Під час підготовки використано документи Чернігівської обласної бібліотеки для дітей.

Адресовано працівникам бібліотек, вчителям, вихователям, широкому загалу читачів.

ЖОВТЕНЬ

1ЖОВТНЯДЕНЬ МУЗИКИ. Цей день відзначають з 1975 року. Рішення про заснування Міжнародного дня музики було прийнято у 1973 році. Сталася ця подія в рамках 15-ї Генеральної асамблеї IMC, що проходила в Лозанні. Музика — це міжнародна мова, що зрозуміла всім. Вона може підбадьорити, підняти настрій, налаштувати на робочий лад, допомогти розслабитися. А люди, які з набору нот створюють справжні музичні шедеври, — і зовсім всемогутні. Складно уявити, як з окремих звуків з’являються мелодії, здатні розтопити навіть найчерствішу душу.

Розгорніть перед дітьми різнобарвну музичну палітру — послухайте разом твори сучасних композиторів та класиків, потанцюйте, поспівайте. Навчайте розрізняти музичні жанри — фольклор, джаз, рок, хіп-хоп тощо, розкажіть про їхні особливості, визначте місце кожного жанру в повсякденному житті сучасної людини. У цей день, ознайомлюючись з музикою різних народів, можна здійснити мандрівку світом, поставити імпровізовану музичну казку, намалювати мелодію, вслухатись у симфонію звуків природи…

ЛІТЕРАТУРА

Зінкевич-Євстигнєєва Т. Добра магія об'ємних фарб : художня студія / Зінкевич-Євстигнєєва, Тетяна ; роботи А. Довбик // Джміль. - 2014. - № 2. - С. 10-11.

Секретні файли про тебе : [про гру на музичних інструментах, поганий настрій, імена] / худож. В. Дунаєва // Барвінок. - 2014. - № 2. - С. 23.

Стеценко І. Музика дощу : оркестровий клас / Стеценко, Ірина // Джміль. - 2015. - № 3. - С. 30-33, 3-я с. обкл.

Гетьман О. Діалог музики та живопису : урок музичного мистецтва з елементами критичного мислення в 5-му класі / Гетьман, Олена // Шкільний світ. - 2017. - № 5. - Музика. - 2017. - № 3. - С. 13-16.

Що таке музика?! : кулин довідник // Куля. - 2017. - № 10. - С. 6-7.

Трофімченко І. Музикотерапія просто неба : заняття для дітей старшої групи / Трофімченко, Ірина, Сімон, Наталія, Шаронова, Віра // Дошкільне виховання. - 2017. - № 8. - С. 30-33.

4 ЖОВТНЯВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ТВАРИН. Це свято шанують не тільки представники природоохоронних організацій, а й просто звичайні люди, в житті яких тварини займають особливе місце. Вперше це свято відзначали в 1931 році, коли відповідне рішення про його заснування прийняли засідателі Міжнародного конгресу прихильників громадського руху з захисту природи. Цей захід відбувся у Флоренції. Заступником всіх тварин у католицизмі вважається Франциск Ассизький. Його пам'ять шанують 4 жовтня. Саме тому для святкування була обрана саме ця дата. В цей день різні товариства по захисту прав тварин проводять акції у багатьох країн світу. Вони закликають людей відмовитися від необдуманого знищення тварин заради задоволення своїх далеко не найголовніших потреб. Крім того, День тварин — це привід нагадати людям про їхню відповідальність за домашніх тварин, які для багатьох людей стали дійсно незамінними членами сім'ї.

У цей день дослідіть з дітьми тваринний світ рідного краю, покажіть їм важливість та неповторність кожної, навіть найменшої, тваринки, поговоріть про те, що ми можемо і маємо робити, щоб тваринам було безпечно і затишно поряд з нами.

ЛІТЕРАТУРА

Всесвітній день тварин // Колосок. - 2010. - № 1. - С. 2-5.

Позднякова Н. О. Проект "Ми відповідаємо за тих, кого приручили" // Позакласний час. - 2010. - № 10. - С. 15-16.

Тварини, з яких людям потрібно брати приклад : сторінки для допитливих // Шкільна бібліотека. - 2013. - № 7-8. - С. 158-159.

Тварин упізнайте - кросворд розгадайте : клуб кмітливих // Джміль. - 2018. - № 5-6. - С. 8-9.

Золотченко С. Тварини - наші друзі / Золотченко, Світлана // Початкова освіта (Шкільний світ). - 2018. - № 7. - С. 16-20.

4ЖОВТНЯ – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ УСМІШКИ. У 1963 р. до художника Харві Белла звернулися представники страхової компанії з проханням придумати для неї логотип. Він запропонував зробити емблемою компанії усміхнений жовтий писочок — смайлик. Цей малюнок сподобався не тільки клієнтам фірми, а й іншим людям. “Ніколи ще в історії людства і мистецтва не було жодної роботи, яка б, настільки поширившись, приносила стільки щастя, радості й задоволення. Не було нічого, що було б створене так просто і стало зрозумілим усім”, — сказав художник в одному зі своїх інтерв’ю. Цей день, що став усесвітнім святом гарного настрою, почали відзначати у 1999 р. Його девізом є слова: “Do an act of kindness. Help one person smile”. (“Зроби добру справу. Допоможи з’явитися хоча б одній усмішці”).

У цей день розкажіть про користь добрих справ, про те, що не варто чекати якогось особливого приводу, аби сказати чи зробити людині щось приємне, що добре слово чи дрібничка можуть покращити настрій, допомогти забути про негаразди, додати сил, надихнути. Створіть свою усмішку смайлик та подаруйте близькій людині.

ЛІТЕРАТУРА

Календар класного керівника : 2014 : жовтень / уклад. Г. Давидова, О. Трофімова // Позакласний час. - 2014. - № 9. - С. 53-95.

Цабун Н. М. Даруйте людям усмішку : інтегрований урок навчання грамоти і риторики / Н. М. Цабун // Розкажіть онуку. - 2018. - № 6 (червень).

4ЖОВТНЯ ВСЕСВІТНІЙ ТИЖДЕНЬ КОСМОСУ. 1999 року Генеральна Асамблея проголосила період з 4 по 10 жовтня Всесвітнім тижнем космосу, з тим щоб відзначати той внесок, який вносить космічна наука та техніка у поліпшення добробуту людини. Зазначені дати воскрешають в пам’яті такі події, як запуск 4 жовтня 1957 року першого штучного супутника Землі «Супутник I» і вступ в силу 10 жовтня 1967 року Договору про принципи діяльності держав з дослідження і використання космічного простору. Вперше ідея заснувати Світовий тиждень космосу виникла на 3-й Всесвітній конференції ООН з космосу. На цьому форумі делегація Марокко висунула пропозицію про проголошення 20 липня Всесвітнім днем космосу, приурочивши цю дату до дня висадки експедиції США на Місяць. Пропозиція Марокко була сприйнята дуже неоднозначно. Більшість делегацій висловилися на підтримку ідеї проголошення спеціального Всесвітнього дня космосу. Делегат Ірану запропонував святкувати не Всесвітній день космосу, а Світовий тиждень космосу, який можна було б почати 4 жовтня і закінчити 10 жовтня. Пропозиція про Всесвітній тиждень космосу була підтримана учасниками конференції одноголосно.

Опрацюйте українську Вікіпедію, періодику та літературу та пошукайте цікаві факти про космос. На основі знайденого проведіть цикл бесід про Космос, про найвизначніші досягнення українських космонавтів та якщо вдасться то змайструйте свій орбітальний комплекс.

ЛІТЕРАТУРА

Шелестова Л. Формуємо світогляд : тематичний цикл "Всесвіт" / Шелестова, Людмила // Дошкільне виховання. - 2011. - № 3. - С. 13-15.

Луценко Л. Позакласне заняття-гра до Дня космонавтики / Луценко, Людмила // Початкова школа. - 2012. - № 4. - С. 57-58. - Бібліогр.: с. 58.

Корольова О. Космос : давай пограємо / Корольова, Оксана // Зростаємо разом. - 2013. - № 3. - Разом з дитиною. - С. 12-13.

Таємниці зоряного неба : родзинки навчання : [добірка матеріалів] // Розкажіть онуку. - 2016. - № 3 (березень). - С. 13-26.

Бак О. Математична подорож сонячною системою : математика, природознавство, українська мова : 4-й клас / Бак, Ольга // Початкова освіта (Шкільний світ). - 2018. - № 11. - С. 25-30. - Бібліогр.: с. 29.

5ЖОВТНЯ ДЕНЬ УЧИТЕЛЯ. Одне з найбільш шанованих професійних свят усіх працівників освітньої сфери звичайно ж завжди було і залишається улюбленим нами ще зі шкільних часів День вчителя. Він став популярний у всьому світі і носить назву World Teachers Day, будучи головною почесною міжнародною подією системи освіти. Багато хто називає професію вчителя особливим покликанням і з цим не можна не погодитися, адже враховуючи масу складнощів, що встають перед учителями кожен день, мимоволі задаєшся питанням - як вчителю вдається, не дивлячись на більш ніж скромну матеріальну зацікавленість і ряд супутніх, часто найскладніших проблем, справлятися на ряду з цим з величезним психологічним навантаженням, залишаючись при цьому людиною мудрою і толерантною, чуйною і відповідальною, впевнено і послідовно ведучи свою вірну освітню лінію в нашому житті і житті наших дітей. Чудова професія вчителя знайшла своє визнання не тільки в наших серцях. Починаючи з 1994 року це особливе професійне свято - День вчителя, було визнано і встановлено на міжнародному рівні.

Традиційно в цей день у багатьох шкільних закладах проводять день самоврядування - старшокласники самі проводять уроки в молодших класах. І навіть обирають директора серед школярів. Також є традиція скорочувати навчальний день і після уроків запрошувати педагогів на святковий концерт, підготовлений учнями.

ЛІТЕРАТУРА

Сіренко О. І. Зі святом, дорогі учителі! / О. І. Сіренко // Виховна робота в школі. - 2016. - № 9. - С. 49-52.

Шануймо вчителя [Ноти] : [пісня] / сл. Н. Янчук ; муз. М. Ведмедері // Розкажіть онуку. - 2016. - № 9 (вересень). - С. 35.

Сіячі розуму й добра : фестиваль жовтневих заходів // Розкажіть онуку. - 2016. - № 9 (вересень). - С. 30-34.

Біркова І. Р. Величне слово "Вчитель": як усе починалось : сценарій до Дня вчителя / І. Р. Біркова // Виховна робота в школі. - 2017. - № 8. - С. 34-38.

Кошкарева А. В. Скрижалі мудрості : свято у школі / А. В. Кошкарева // Позакласний час. - 2017. - № 9. - С. 13-14.

Подарунок до дня вчителя : країна майстрів // Позакласний час. - 2017. - № 9. - С. 23.

Багрянолистий жовтень : [добірка матеріалів] // Розкажіть онуку. - 2017. - № 9 (вересень). - С. 37-48.

На гостину до жовтня : [добірка матеріалів] // Розкажіть онуку. - 2017. - № 9 (вересень). - Вкладка "Навчання та виховання: місяць за місяцем". - С. 1-48.

Той, хто творить людину : 5 жовтня - Всесвітній день вчителя // Шкільна бібліотека. - 2017. - № 9. - С. 32-33.

Сидоренко Н. В. "Вклоністься, люди, вчителю своєму" : свято для вчителів і ветеранів педагогічної праці / Н. В. Сидоренко // Виховна робота в школі. - 2018. - № 8. - С. 27-30.

Головницька Алла. Володар слова й пера : свято до Дня вчителя / Головницька, Алла // Шкільний світ. - 2018. - № 13. - С. 5-8.

Дорога, виткана з любові : поетичне слово : [добірка віршів] Позакласний час. - 2018. - № 9. - С. 19. // Шкільна бібліотека. - 2018. - № 9. - С. 44-45.

Хоменко Т. Л. Ми низько голови схиляємо перед ім'ям твоїм! : масові заходи в бібіліотеці : [День вчителя] / Т. Л. Хоменко // Шкільний бібліотекар. - 2018. - № 9. - С. 9-10.

9ЖОВТНЯ – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ПОШТИ. Це один з міжнародних днів, які відзначають країни — учасниці Організації Об’єднаних Націй. Він проводиться за рішенням XIV конгресу Всесвітнього поштового союзу в день його створення у 1874 р. Щороку в рамках свята проходять тематичні виставки раритетних і рідкісних марок та листівок, конкурси на краще оформлення поштової марки, різні просвітницькі акції тощо.

Розкажіть дітям про важливість підтримання зв’язку між людьми, які перебувають далеко один від одного, про роль пошти у його налагодженні, пригадайте, як можна передавати повідомлення, порівняйте різні способи. Запропонуйте пограти у сюжетно-рольові ігри “Пошта”, “Листоноша”, поговоріть про те, яка важлива й відповідальна робота у листонош.

ЛІТЕРАТУРА

Святковий календар. Жовтень : [добірка матеріалів за темами свят] // Розкажіть онуку. - 2013. - № 17-18 (вересень). - С. 43-57.

Дружиніна, Марина. Листівка / Дружиніна, Марина ; худож. Д. Кузьменко // Пізнайко від 6. - 2015. - № 4. - С. 24-27.

10ЖОВТНЯВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ЗОРУ. Завдяки сучасному рівню знань і технологій до 80% очних захворювань можна запобігти і вони піддаються лікуванню. Проте, через відсутність елементарних і доступних медичних послуг по догляду за очима мільйони людей в світі як і раніше піддаються ризику втрати зору. Для залучення глобальної уваги до проблем сліпоти, порушення зору і реабілітації людей з порушенням зору щорічно у другий четвер жовтня під егідою Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я проводиться Всесвітній день зору.

Знайдіть інформацію про зір та поговоріть про збереження зору у дітей.

ЛІТЕРАТУРА

Федосєєва А. Збережемо зір молодших школярів : [погіршення зору молодших школярів] / Федосєєва, Анна, Яхно, Анастасія // Початкова школа. - 2010. - № 7. - С. 61.

Все про Все : страницы для любознательных : [добірка статей]. Вып. 2 // Позакласний час. - 2013. - № 19-20. - С. 149-158.

Хотєєва А. Найгостріший нічний зір? Ні, не у кішки / Хотєєва, Анна // Паросток. - 2017. - № 2. - С. 23-28.

11ЖОВТНЯ - ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ЯЙЦЯ. Так що ж було першим? Напевно важливо інше: а що ж з усім цим робити? І людина взяла яйце. І звернула увагу, що воно не тільки може вгамувати голод, але й корисно в багатьох інших речах. Подорожуючи по історії ми зупинимося в одному відомому австрійському місті з назвою Відень. У віддаляючимся від нас 1996-му році, на плановій конференції однієї поважної організації під назвою International Egg Commission - «Міжнародна яєчна комісія», її делегатами було запропоновано встановити щорічне свято для цього славного продукту - Всесвітній день яйця. Днем святкування цього смачного свята була обрана дата 2-й п’ятниці жовтня.

У цей день варто поговорити з дітьми про здорове харчування, про здоровий спосіб життя та підготувати на основі бесід - збірник порад щодо зміцнення та збереження здоров'я дітей, адже здоров’я — це найважливіша цінність кожної людини.

ЛІТЕРАТУРА

Чи правда, що... : [озеро, що зникає, Всесвітній день яйця, міні-корівка] // Барвінок. - 2016. - № 11. - С. 29.

Загадкове яйце : довідник // Куля. - 2019. - № 7. - С. 8-9.

11ЖОВТНЯ - МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ДІВЧАТОК. Сьогодні за ініціативи ООН у світі відзначається Міжнародний день дівчаток. День був проголошений на 66-й Генасамблеї ООН 19 грудня 2011 року, а відзначати його почали вже наступного, 2012. Ініціатором прийняття відповідної резолюції ООН була Канада. Мета цього Дня досить серйозна – привернути увагу світової громадськості до соціальних проблем і нерівності, з якими зіштовхуються дівчатка в усьому світі, пов’язаних безпосередньо з їхньою приналежністю до жіночої статі. За даними ООН, сьогодні у світі проживає понад мільярд дівчаток. І щодня в будь-якому куточку світу вони зіштовхуються з дискримінацією і утисками. Так, за оцінками ЮНЕСКО, 130 мільйонів дівчаток віком від 6 до 17 років не навчаються в школі, а 15 мільйонів дівчаток - половина з них в країнах Африки - ніколи не увійдуть в клас. Для обліку факторів, що впливають на положення дівчаток в усьому світі, необхідним є збір інформації. Це дозволить визначити шляхи вирішення проблем, з якими зіштовхуються дівчатка, а також допоможе під час розробки відповідних стратегій і програм.

Проведіть цикл цікавих занять про права дівчаток.

ЛІТЕРАТУРА

Кубриченко Т. Гендерний розвиток дівчинки / Кубриченко, Тетяна // Дошкільне виховання. - 2011. - № 3. - С. 16-19. - Бібліогр.: с. 19.

Коваленко А. У Країні хлопчиків і дівчаток : заняття для молодшої групи / Коваленко, Алла, Загранична, Світлана // Дошкільне виховання. - 2011. - № 3. - С. 20-22.

Кареліна Т. Одвічні наші берегині : родинне свято / Кареліна, Тетяна // Шкільний світ. - 2013. - № 4. - С. 26-28. родзинки навчання : [добірка матеріалів] // Розкажіть онуку. - 2016. - № 3 (березень). - С. 13-26

15ЖОВТНЯ - ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ МИТТЯ РУК. У цей день лікарі всього світу привертають особливу увагу людей до гасла “Мийте руки перед їжею!”. Адже через немиті руки в організм людини потрапляють збудники смертельно небезпечних захворювань. Саме брудні руки є однією з головних причин високої дитячої смертності в Азії та Африці. Розкажіть дітям про брудне і чисте, покажіть відносність цих понять, дослідіть, звідки береться бруд, у чому його небезпека, і поміркуйте, як її уникнути.

Гарна особиста гігієна це перший крок до хорошого здоров'я. Змалечку діти мають розуміти, що людина бере руками різні предмети: олівці, книги, зошити, м’ячі, гладить тварин, торкається меблів та ручок дверей тощо. На всіх цих предметах є бруд та мікроби, які часто залишаються на шкірі пальців та долоні. Якщо їсти немитими руками чи торкатися обличчя, збудники хвороб можуть потрапити в організм. Пограйте в ігри що закріплять правила гігієни.

ЛІТЕРАТУРА

Калашникова І. Як Ганнусю рятували : ігрова програма для учнів 4-5-х класів / Калашникова, Ірина // Шкільний світ. - 2016. - № 2. - С. 36-39.

Секретні файли про тебе / худож. Н. Анікіна // Барвінок. - 2016. - № 4. - С. 20-21.

Ковченко В. В. Функції шкіри. Чинники, що впливають на здоров'я шкіри / В. В. Ковченко // Основи здоров'я. - 2017. - № 7. - С. 5-8.

18ЖОВТНЯ - ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ЦУКЕРОК. А чи знаєте ви, що цукерки спочатку були ліками? Адже навіть саме слово «цукерка» перекладається з латині як «приготоване зілля». Спочатку невеликі солодкі шедеври наділяли магічною надприродною силою. Сьогоднішні ласощі з'явилися ще в Стародавньому Єгипті вже більше трьох тисяч років тому. І з'явилися вони на світ зовсім випадково, втім, як і будь-який кулінарний шедевр. Згідно з легендою, хтось ненароком перекинув судини з інжиром, медом і горіхами - і вийшли перші цукерки. На Сході для виготовлення цукерок використовували в основному фіги і мигдаль. Саме араби вперше стали виготовляти цукерки із застосуванням цукру. Слов'яни робили смачні льодяники з меду, кленового сиропу і патоки. Шоколадні цукерки в середині 19 століття продавалися в аптеці! Джон Нойхауз, аптекар з Брюсселя, пропонував «лікувати» цими солодкими «пігулками» нервові розлади і кашель! Чимало шанувальників цього аптекаря і сьогодні, адже не дарма після смачних «ліків» поліпшується настрій і організм отримує порцію «гормонів щастя».

Влаштуйте карнавал цукерок та присвятіть цукеркам вірші, пісні, танці, сценки, загадки, частівки, вікторини.

ЛІТЕРАТУРА

Історія речей // Веселі уроки. - 2017. - № 2. - С. 4.

Тищенко А. Солодка радість чи шкода для здоров'я? / Тищенко, Алла // Безпека життєдіяльності. - 2018. - № 3. - С. 31.

Цукерковий рай : хочеш знати? // Куля. - 2019. - № 2. - С. 8-9.

20ЖОВТНЯ - ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ КУХАРЯ Щорічно 20 жовтня кулінари всього світу відзначають своє професійне свято, який був заснований конгресом Всесвітньої асоціації кулінарних співтовариств в 2004 році. Професія кухар розвивалася разом з цивілізацією. Перші страви виглядали як обпалені на відкритому вогні напівсирі шматки м’яса або риби. Могутня середньовічна Європа високо цінувала своїх кухарів. У Франції кухарями вищих рангів ставали лише знатні люди. У Німеччині з 1291 року шеф-кухар був однією з чотирьох найважливіших фігур при дворі. В Україні приготування їжі довгій час було справою суто сімейною. Відала їм, зазвичай, найстарша за віком жінка в княжій сім’ї. Професійні кухарі вперше з’явилися при дворах, а потім вже в монастирських трапезних. Приготування їжі на Русі виділилося в окрему спеціальність тільки в XI столітті, хоча згадка про кухарів-професіоналів зустрічається в літописах вже в Х столітті.

Один з кращих способів відсвяткувати Всесвітній день кухаря - приготувати разом з батьками вдома смачну вечерю, взявши попередньо в бібліотеці рецепти смачних блюд.

ЛІТЕРАТУРА

Фантазії вихователя : [добірка матеріалів]. Вип. 5 // Дитячий садок (Шкільний світ). - 2017. - № 10 (травень). - С. 3-49. - Бібліогр.: с. 10, 42.

Святкова карусель : червень 2017 : [добірка матеріалів для проведення свят] / упоряд. Г. Давидова, К. Поліняка // Розкажіть онуку. - 2017. - № 6 (червень). - Тематична вкладка. - С. 1-32.

25ЖОВТНЯ - ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ МАКАРОНІВ. Існує понад 600 видів макаронів, відомих людству, і їх назви описують їх форму. Спагеті ( «шнури»), вермішель ( «маленькі черви»), ротіні ( «спіралі»), фузіллі ( «мотузки»), тортеллини ( «маленькі тістечка»), лінгвіні ( «маленькі язички»), кончільі ( «раковини» ), феттучині ( «маленькі стрічки»), пенне ( «пір’я») і капелліні ( «тонке волосся») - це маленькі ласощі, без яких важко уявити собі сучасну кухню. Хоча винахід макаронів приписують китайцям, не можна заперечувати, що саме італійська паста є сьогодні найпопулярнішим видом макаронних виробів. Тому не дивно, що перий в світі Світовий конгрес макаронних виробів пройшов саме в Італії. Він відбувся 25 жовтня 1995 в Римі. Експерти з усього світу зібралися, щоб обговорити всі переваги цього чудового продукту, роблячи акцент на його культурній та кулінарній значущості. Також, щоб сприяти популяризації макаронів, був заснований Всесвітній день макаронів, який ми в результаті маємо задоволення відзначати щорічно 25 жовтня.

Один з кращих способів відсвяткувати Всесвітній день макаронів - приготувати собі тарілочку улюблених спагетті і насолоджуватися їх чудовим смаком, ароматом та текстурою. Звичайно, можна розділити це задоволення з друзями, влаштувавши макаронну вечірку, обмінюватися рецептами, пробувати нові смаки, винаходити нові соуси.е у далекому минулому

ЛІТЕРАТУРА

Миргазизова А. Развитие творческих способностей детей : обучение детей второй младшей группы технике рисования бросовым материалом : творческая мозаика / А. Миргазизова // Дошкольное воспитание. - 2010. - № 12. - С. 111-114..

28ЖОВТНЯ - МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ БЕЗ ПАПЕРУ. Основне гасло дня — “Навчимося використовувати папір раціонально!”. Його мета — показати на реальних прикладах, як кожна людина може зробити свій внесок у збереження природних ресурсів.

У цей день варто поговорити з дітьми про те, звідки береться папір, чому важливо раціонально його використовувати, де і як саме ми можемо його замінити. Старшокласникам можна розповісти про безпаперову обробку інформації, технічні пристрої, які допомагають її здійснити, пригадати випадки з повсякденного життя, коли новітні технології економлять час і матеріальні ресурси.

ЛІТЕРАТУРА

Заощаджуєш, якщо не марнуєш папір : [про економне використання паперу, яке зберігає лісові насадження] // Колосок. - 2014. - № 1. - С. 38-39.

Цей незвичайний звичайний папір : секрети знайомих предметів // Позакласний час. - 2014. - № 11. - С. 42-43.

Шапошник Н. У лабораторії Всезнамуса : заняття з використанням дослідів для дітей старшого дошкільного віку / Шапошник, Ніна // Дитячий садок (Шкільний світ). - 2017. - № 15 (серпень). - С. 12-15.

Українські ноу-хау : знай наших! / худож. І. Кондрашова // Пізнайко від 6. - 2018. - № 8. - С. 4-5.

Хто? Що? Як? Де? Коли? і Чому? : [добірка статей] // Барвінок. - 2019. - № 2. - С. 2-4.

28ЖОВТНЯ - МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ АНІМАЦІЇ. У французькому місті Парижі, 28-го жовтня 1892-го року, якийсь ентузіаст, чарівник, популяризатор науки і художник, винахідник і невимовний романтик Еміль Рейно провів демонстрацію дивного для його сучасників видовища - «оптичного театру». Місце демонстрації було вибрано їм дуже символічно - це був «Кабінет фантастики» в залі музею Гревен. Демонстрація носила назву в дусі глибокої народної французької вуличної культури - «пантоміма що світиться», де нехитрі мальовані картинки скоювали такі ж нехитрі, але абсолютно дивовижні рухи. Звичайно ж публіка була в захваті. Зараз-то ми розуміємо, чому. А кому не подобаються мультики? А якщо комусь і не подобаються, то це буде лукавство, адже всі ми колись були дітьми і всі любили ті чи інші казки, особливо ті, які можна було побачити на екранах в кіно і телевізорі. . На честь 110-річчя публічного представлення першої анімаційної технології з ініціативи французького відділення Міжнародної асоціації анімаційного кіно у 2002 р. було засноване свято.

Цей день можна зробити веселим святом мультиків — пригадати героїв улюблених мультфільмів та пісеньки з них, розповісти малятам, хто допомагає малюнкам “оживати” та які технічні пристрої використовують для створення мультиків, якими вони бувають, запропонувати створити анімаційний фільм за власним сценарієм.

ЛІТЕРАТУРА

Острожинський А. На перетині світів : артишок / Острожинський, Артем // Однокласник. - 2016. - № 3. - С. 10-11.

Борисюк В. Kyiv Comiic Con - 2017 : грай, читай, дивись : артишок / Борисюк, Велеслав ; фото В. Борисюка // Однокласник. - 2017. - № 10. - С. 10-13.

Три кола масової культури : Kyiv Comic Con 2018 / підгот. Н. Коваль // Українська мова та література (Шкільний світ). - 2018. - № 11-12. - С. 6-19.

31ЖОВТНЯ - МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ЕКОНОМІЇ. 27 жовтня 1988 року представники ощадних кас з 29 країн зібралися в Мілані на свій перший Інтернаціональний спеціалізований конгрес. В останній день конгресу - 31 жовтня народилася ідея «на згадку про перші збори ощадних банківських інститутів всіх країн» щороку відзначати цей день, як «Міжнародний День Економії» (International Saving Day). Однак присвятити цей день, за задумом його творців, слід не тільки економії грошей, але й економії в широкому сенсі цього слова: економії часу, сил, дбайливого ставлення до речей і т.п. У 1989 році «Міжнародний День Економії» офіційно закріплений директивою ООН.

Розкажіть дітям як навчитися заощаджувати та створіть свою власну азбуку споживача.

ЛІТЕРАТУРА

Мазур Ю. Копійка гривню береже, або Як навчитися заощаджувати : школа економіки / Ю. Мазур ; мал. М. Пилипенко // Джміль. - 2012. - № 1. - С. 22-23.

Якубчук В. Б. Азбука споживача : [конспекти уроків до курсу "Азбука споживача" для початкових класів] / В. Б. Якубчук // Економіка в школах України. - 2012. - № 4. - С. 20-26. - Продовж. Початок № 10, № 11, № 12, 2011.

Маркова С. Як заощадити сімейні гроші : лише для матусь / Маркова, Світлана // Зростаємо разом. - 2016. - № 3. - С. 10-11.

ЛИСТОПАД

1 ЛИСТОПАДА МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ВЕГАНА. Перше вегетаріанське товариство було утворено в 1847 році в Англії, проте саме вегетаріанство традиційно було пов’язане з народом стародавньої Індії. Навіть на сьогоднішній день індійці складають понад 70 відсотків вегетаріанського населення світу. Міжнародний день вегана відзначається щорічно 1 листопада. Саме цього дня в 1994 році Веганское співтовариство відзначало своє 60-річчя. Вегани є строгими вегетаріанцями, вони не тільки виключають зі свого раціону м’ясо і рибу, а й будь-які інші продукти тваринного походження - яйця, молоко, мед. Вегани не носять одяг зі шкіри, хутра, вовни і шовку, і не користуються продуктами, які тестували на тваринах.

Розкажіть дітям про важливість здорового способу життя.

ЛІТЕРАТУРА

Ростова В. Це моя мама, а не твоя їжа : проблема : [про вегетаріанство як здоровий спосіб життя] / Ростова, Вікторія // Однокласник. - 2015. - № 3. - С. 12-13.

З повагою до життя тварин : 1 жовтня - Всесвітній день вегетаріанства // Шкільна бібліотека. - 2016. - № 9. - С

9ЛИСТОПАДА – ДЕНЬ КНИГИ РЕКОРДІВ ГІННЕСА. Книгу рекордів створив британський інженер і власник пивоварні Х’ю Бівер. У листопаді 1951 року він відправився з друзями на полювання. Увечері в барі між чоловіками зав’язалася суперечка, яка з диких птахів найшвидша. Чоловіки переглянули кілька різних довідників, але відповіді не знайшли. Тоді Бівер вирішив створити книгу, в якій будуть зібрані всі рекорди. Назвав він її на честь своєї пивоварні. В даний час Книга рекордів Гіннеса є книгою з найбільшим тиражем із усіх книг, захищених авторським правом.

Запропонуйте дітям створити свій довідник унікальних досягнень в якому зберіть добірку своїх рекордів.

ЛІТЕРАТУРА

Книжки : най-най-най : [рекордсмени серед книжок] // Однокласник. - 2015. - № 5. - С. 8-9.

Кузнецов В . Історія речей / Кузнецов, Владислав // Веселі уроки. - 2018. - № 5. - С. 4.

10ЛИСТОПАДА - ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ НАУКИ. Скільки кісток в вашому тілі? Чи знаєте ви, що в тілі дорослої людини присутній 206 кісток, а у новонароджених їх 300. Людське око блимає в середньому 4200000 разів на рік. Найдовші живі клітини в організмі є клітини головного мозку - вони можуть жити з вами все життя. Найважчий людський мозок з коли-небудь зареєстрованих важив 2,3 кг. Найнебезпечніша тварина в світі є звичайна муха. Космічний телескоп Хаббл важить 10,896 кг, 13,1 м в довжину, і вартістю $ 2,1 млрд., а космос містить близько 50 мільярдів галактик. Систематизуючи отримані знання, людство помітило, що ці знання можна не тільки зберігати, передовати з покоління до покоління, але й доповнювати, розвивати і уніфікувати. Так з’явилася наука. Ніхто не знає коли саме це відбулося чи яка саме наука першою з’явилася на світ, однак достеменно відомо, що до цих пір людству так і не вдалося вичерпати всю багатогранність напрямів і потенціалу людського пізнання, для якого ми сміливо визначаємо ту чи іншу гілку наукового напрямку. Це неймовірно, але це так. Слідуючи тому або іншому науковому напрямку, вчені дуже часто віддалялися від життя і культурного перебігу основного суспільства. Не рідко це викликало, крім відвертого нерозуміння і природне здивування з боку абсолютно неосвічених людей, що частенько виливалося в конфліктні ситуації, які негативно відбивалися як для самого суспільства, так і для розвитку науки в цілому. Звичайно ж, - що зрозуміло і доступно ослу, то абсолютно не досяжно для кролика. Однак від цього кролик не менш важливий для природи, ніж осел і навпаки. Об’єднуючим фактором в цій конфліктній ситуації виступила саме життя. Щоб нагодувати вовка та залишити в спокої овець, наука і суспільство стали тісно співпрацювати, від чого почали вигравати і ті й інші. В остаточному підсумку, якщо він взагалі може бути, наука і суспільство стали єдиним цілим, що абсолютно гармонійно для природи самої людини.

Розкажіть дітям про професію вченого, про її важливість, адже науковці працюють для майбутнього всіх жителів Землі: саме вони придумали транспорт, комп’ютери та мобільні телефони, винаходять ліки від хвороб, попереджають людей про землетруси та буревії тощо.

ЛІТЕРАТУРА

Служіння науці та вітчизні : Україна світу : [наукові та творчі досягнення видатного українського вченого Б. Патона] // Країна знань. - 2014. - № 1. - С. 2-6.

Каганов В. І. Конкурс. Про французького вченого та філософа Блеза Паскаля : історія науки / В. І. Каганов // Країна знань. - 2016. - № 6-7. - С. 17-19.

Архімед : творча робота з фізики / мал. О. Сафонова // Веселі уроки. - 2017. - № 6. - С. 22-23.

Шевченко Т. Наукова діяльність. Освіта. Охорона здоров'я : третинний сектор економіки : 9-й клас / Шевченко, Тетяна // Краєзнавство. Географія. Туризм (Шкільний світ). - 2018. - № 9 (травень). - С. 21-25.

14 ЛИСТОПАДА ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ЯКОСТІ. Якість нашого життя визначається безліччю факторів. Серед довгого списку важливих позицій істотне значення займає і якість тих товарів і послуг, якими ми користуємося щодня або час від часу.Як часто нам доводилося стикатися або чути про неякісність того чи іншого товару або послуги? Багатьом з нас доводиться констатувати це майже кожен день. Ці негативні моменти безперечно ніяк не можуть нам додати ні здоров’я, ні психологічного комфорту, тримають у постійної, дуже часто зайвої напрузі, викликають недовіру і тривогу. У сучасній свідомості вже сформована ціла проблематика, коли заходить розмова про якість. Невже сучасний економічний світогляд зробил ставку на заниження якісті? Чому так багато не якісних товарів на полицях наших магазинів. Прогресивне світова спільнота, спостерігаючи ці негативні тенденції, ще, починаючи з 1989-го року відкрито заявило свій рішучий протест з цього приводу, заснувавши Всесвітній день якості. Ініціаторами цієї дати виступили шановані в усьому світі громадські організації, серед яких і Європейська організація з якості та Американське товариство з контролю якості, Японський союз учених і інженерів і Латиноамериканська організація з якості. За підтримки ООН проведення Всесвітнього дня якості прийняло щорічний характер і встановлено на другий четвер листопада.

Поговоріть з дітьми про проблеми якості та навчіться разом розрізняти недобросовісних виробників товарів та послуг.

ЛІТЕРАТУРА

Просяник Н. Дитяча іграшка - це небезпечно? : особиста безпека / Н. Просяник // Безпека життєдіяльності. - 2010. - № 5. - С. 37-38.

16 ЛИСТОПАДА ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ГУДЗИКА. День був заснований американською організацією National Button Society, в 1938-му році, в XX столітті. Деякі з нас іноді навіть не помічають, який є важливий для нас цей елемент нашого одягу, але ж без нього було б все набагато складніше. Найдавніші ґудзики або предмети, схожі на сучасні ґудзики, використовувалися далеко не для того, для чого ми використовуємо їх зараз – виключно для прикраси, а не для застібання. Для застібання використовувалися зав’язки, шнурування, вироби з рослин і кісток тварин. Ґудзик був своєрідним предметом розкоші, що виконував не тільки декоративну функцію, але й мав цілком певне інформаційне значення. Завдяки старанню майстерних умільців, в світовій практиці такі вироби, як ґудзики, давно стали предметом колекціонування, а деякі унікальні екземпляри, навіть музейними експонатами. Досить великі зібрання ґудзиків найрізноманітніших зразків є в музеях Швеції, США, Польщі та Чехії.

Проведіть майстер-клас з виготовлення оригінального подарунку з непотрібних речей та старих ґудзиків.

ЛІТЕРАТУРА

Разом зі Знайкою : прищіпки й гудзики : [розвивальні ігри з різними предметами] // Зростаємо разом. - 2013. - № 6. - Дорослим. - С. 16-17.

Давным-давно : [історія гудзиків // Юный техник. - 2013. - № 8. - 3-я с. обкл.

Зеленська Л. Гудзикотерапія - одна з нетрадиційних технологій у корекційній роботі з дітьми-логопатами / Л. В. Зеленська // Розкажіть онуку. - 2018. - № 6 (червень). - Сучасні форми організації освітнього процесу в ДНЗ. - Вип. 1. - С. 17-19.

Марчук Л. Секрети простих гудзиків : світ дошкілля / Л. І. Марчук // Розкажіть онуку. - 2018. - № 8 (серпень). - С. 53-54.

Зеленська Л. Гудзикотерапія : одна з нетрадиційних технологій у корекційній роботі з дітьми-логопатами / Л. В. Зеленська // Бібліотечка вихователя дитячого садка. - 2018. - № 10 (жовтень). - С. 22-25.

Максимчук О. Міні-музей "Гудзик" : соціально-ігрове пректування через музейну педагогіку / О. В. Максимчук // Бібліотечка вихователя дитячого садка. - 2019. - № 4 (квітень). - С. 88-93.

20 ЛИСТОПАДАВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ДИТИНИ. Свято - Всесвітній день дитини виникло в середині минулого століття, а саме в 1954-му році, коли Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй затвердила свою резолюцію № 836 (IX), рекомендувавши всім країнам відзначати цей день, починаючи з 1956-го року. Метою святкування Всесвітнього дня дитини є привернення уваги широкої громадськості, організацій та урядових установ до питань, спрямованим на практичну реалізацію заходів щодо забезпечення благополуччя дітей в усьому світі. Відзначається щорічно відповідно до рішення Генеральної Асамблеї ООН A/RES/836 (ІХ). Це день світового братерства і взаєморозуміння між дітьми та заради дітей. Він присвячений діяльності, спрямованій на забезпечення благополуччя дітей в усьому світі.

Кожна дитина має право зростати у турботливому родинному середовищі та бути захищеною від жорстокого поводження та насильства. Організуйте святкове дійство з нагоди цього свята.

ЛІТЕРАТУРА

Подорож у Країну Права : [добірка матеріалів] // Розкажіть онуку. - 2016. - № 1 (січень). - С. 33-44.

Коновалова Н. М. Хай не сумують дітей оченята : конспект інтегрованого заняття з пріоритетом пізнавальних завдань (старший дошкільний вік) / Н. М. Коновалова // Бібліотечка вихователя дитячого садка. - 2017. - № 3. - С. 45-47.

Обшарська Р. Як права дітей шукали : театралізоване свято для дітей старшого дошкільного віку / Обшарська, Раїса // Дитячий садок (Шкільний світ). - 2017. - № 3 (лютий). - С. 39-41.

Свої права ти добре знай! : формуємо правову особистість : [добірка матеріалів , що визначають ставлення особистості до вимог законів, регулюють її поведінку в конкретній правовій ситуації] // Позакласний час. - 2017. - № 7. - С. 39-52.

Всесвітній день дитини : цінуй себе і світ навколо себе : [добірка матеріалів] // Розкажіть онуку. - 2017. - № 10 (жовтень). - С. 20-30.

21ЛИСТОПАДАВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ВІТАНЬ. Вітаємо Вас! Ця проста і нехитра дія знайома кожному з нас. Ми здійснюємо її, майже не замислюючись про це. Своїм привітанням ми розташовуємо до себе співрозмовника, відкриваємося перед ним, створюємо дружню обстановку. Привітанням можна показувати безліч почуттів та емоцій, своє особливе ставлення до людини. Ця проста дія універсальна і застосовуєтся до початку будь-яких ситуацій, надаючи позитивний вплив на будь-який процес. Вона виключає пасивність і є своєрідною акцією життєствердження. Всесвітній день вітань став щорічно відзначатися починаючи з 1973-го року, своїм виникненням він зобов’язаний двом братам - Брайану і Майклу Маккомак. Проживаючи в Сполучених Штатах Америки на піку холодної війни їм, як і іншим простим людям, неможливо було не відчувати ту гостру напруженість, яка панувала в той час між двома ядерними супердержавами. Відчуття ймовірності початку всесвітнього катастрофічного ядерного безумства було настільки високо, що багато людей просто не витримували цієї напруги і жахливої прийдешньої перспективи, кидаючись навіть в абсолютно комічні, як здається сьогодні крайнощі. Гнітюча і ворожа обстановка парила у повітрі. Протестуючи проти такої тупикової ситуації, проявляючи свою громадянську позицію, вони знайшли простий і ефективний загальнолюдський спосіб боротьби з таким станом справ. Склавши листи зі щирими і привітними вітаннями, брати відправили їх у всі кінцівки світу. У текстах цих листів вони абсолютно не нав’язували ідеї боротьби за мир у всьому світі, лише просили одержувача просто привітати ще кого-небудь таким же чином, хоча б декілька людей ... Ця чудова ідея знайшла відгук як серед керівників окремих держав, так і серед широкої маси простих людей. З цих пір щорічно 21-го листопада повсюдно став відзначатися воістину народний Всесвітній день привітань, день позитивного настрою і радісних емоцій.

Поговоріть з дітьми про цінність вітань та запропонуйте взяти олівчики, фарби та папір і намалюйте разом вітальну листівку.

ЛІТЕРАТУРА

Домашня майстерня : робимо вітальні листівки // В гостях у казки. - 2016. - № 3. - С. 32-34.

Зроблено барвінчатами : хенд мейд (hand made) : [цукеркове серце, святкова листівка, солодкий букет, морквина для мами] // Барвінок. - 2017. - № 4. - С. 29.

21ЛИСТОПАДА ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ТЕЛЕБАЧЕННЯ. Телевізійне мовлення давно і міцно увійшло в наше життя. Його різнобічність, різноманітність телепередач і інформаційний обхват, зробили його незамінним супутником сучасного суспільства. 17-го грудня 1996-го року Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних націй проголосила 21-е листопада новим міжнародним святом - Всесвітнім днем телебачення, що було закріплено в резолюції ООН № A/RES/51/205. Сьогодні телебачення суттєво впливає на формування громадської думки та виховання молоді. Тому ООН пропонує приділяти більшу увагу змісту інформації, яка транслюється, віддавати перевагу освітнім передачам, пропаганді загальнолюдських і культурних цінностей, толерантності, миру, розширенню культурного обміну тощо.

Телебачення для дітей — захопливий світ, у якому багато цікавого, проте криються й небезпеки. Тож слід виважено ознайомлювати дітей із цим видом ЗМІ, формуючи критичне мислення та інформаційну культуру: розповідати не тільки про його переваги, а й про недоліки, дати дітям можливість побувати у ролі ”творців телепрограми” і побачити, наскільки це нелегка та відповідальна праця

ЛІТЕРАТУРА

Мігай А. Українське телебачення для дітей: яке воно? : інтерв'ю з Аллою Мігай / Мігай, Алла ; спілкувалися І. Буц, Г. Харчук // Дитячий садок (Шкільний світ). - 2015. - № 15 (серпень). - С. 7-8.

"Ми працюємо, щоб Україна стала розвиненою інформаційною державою" : 16 листопада - День працівників радіо, телебачення та зв'язку // Шкільна бібліотека. - 2016. - № 10. - С. 55-56.

Календарик 2016. Листопад : корисні розваги та заняття з дітьми від 6 до 10 : [добірка матеріалів для вчителів початкової школи, батьків, дідусів та бабусь] / упоряд. Г. Давидова, К. Поліняка, С. Шевчук // Розкажіть онуку. - 2016. - № 10 (жовтень). - Тематична вкладка. - С. 1-45.

29ЛИСТОПАДА ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ІНФОРМАЦІЇ. Цей день нагадує людству про важливість якісної, доступної інформації, необхідність дбайливо її зберігати і передавати. У всі часи інформація займала в житті людини одну з найважливіших позицій. Інформаційна сфера існування людей піддавалася і піддається всіляким рухам, коливанням, лавиноподібним наростанням, так званим «інформаційними вибухами» і навпаки обмеженням, скорочень, відомим як «інформаційний голод», а так само ряду інших трансформацій і змін. З метою сприяння формуванню, розробці та координації єдиного світового інформаційного простору, в якому вже зараз перебуває вся світова спільнота, була створена громадська організація - Міжнародна академія інформатизації, яка з 1994-го року отримала статус асоційованого члена при департаменті громадської інформації Організації Об’єднаних націй, а починаючи з 1995-го року, стала Генеральним Консультативним органом Соціального і Економічного Рад ООН. В рамках цієї міжнародної академії проводиться значна науково-практична робота, організовуються Міжнародні форуми, відкриті для всіх країн і народів, дискусії та ділові зустрічі, круглі столи та міжнародні конференції. Щорічно, в останню п’ятницю листопада проводяться так звані юзвішінскіе читання, в рамках яких відзначається Всесвітній День Інформації.

Організуйте в цей день свій День інформації, це буде пізнавально та цікаво. Це чудова нагода разом з дітьми глибше розібратися в тому, що таке інформація, звідки вона береться, якою буває та чим корисна. Зверніть увагу дітей на те, що інформація може стати небезпечною, якщо з нею поводитися необережно.

ЛІТЕРАТУРА

Володарі світу : 26 листопада - Всесвітній день інформації // Шкільна бібліотека. - 2016. - № 10. - С. 77-79.

Кравець Л. Інформативність електронного тексту / Кравець, Лариса // Дивослово. - 2017. - № 1. - С. 32-35. - Бібліогр.: c. 35.

Саган О. Логіка вивчення теми "Інформація" / Саган, Олена, Микитюк, Світлана // Початкова школа. - 2017. - № 4. - С. 20-23. - Бібліогр.: с. 23.

30ЛИСТОПАДА - ДЕНЬ ДОМАШНІХ ТВАРИН. Свято проводиться з 1931 року за рішенням Міжнародного конгресу прихильників руху на захист природи. Мета дня — нагадати людям про їхню відповідальність за все живе на планеті, зокрема й за домашніх тварин. Девізом цього дня стали слова Маленького принца з твору А. де Сент-Екзюпері: “Ти завжди відповідальний за тих, кого приручив”.

У цей день проводяться пікети на захист тварин, флешмоби на підтримку створення притулків або клінік для “братів наших менших”, виставки кішок і собак тощо. Хтось у цей день просто дозволяє своїм домашнім улюбленцям робити те, що зазвичай заборонено, хтось купує усілякі смаколики, а хтось просто приділяє їм максимум уваги.

Поговоріть з дітьми про те, що поряд з ними не просто “живі іграшки” — хатні тваринки потребують тепла й турботи господарів. Розкажіть малятам про особливості догляду та правила безпечного поводження з домашніми тваринами. Нехай кожна дитина розкаже про свого улюбленця, зробить щось приємне для нього.

ЛІТЕРАТУРА

Вибираємо друга / худож. Ж. Васильєва // Пізнайко від 6. - 2015. - № 3. - С. 4-5.

Безпородні, але такі талановиті : [дворняги - універсали] // Куля. - 2017. - № 3. - С. 18-19.

Безпородні, але такі талановиті : [домашні улюбленці]// Куля. - 2017. - № 6. - С. 16-17.

Повір у... щура! : домашні улюбленці // Куля. - 2017. - № 7. - С. 6-7.

Твій друг свиня : [домашні улюбленці] // Куля. - 2017. - № 10. - С. 12-13.

Домашні улюбленці : [вірші, казки, розмальовки, ігри з прорізами, саморобки, аплікації, карткові ігри, творчі завдання] // Мамине сонечко. - 2017. - № 20. - С. 1-24, 1-4-а с. обкл.

Давидова О. Шило-пілот : казка-забавлянка / Давидова, Оксана // Маленький розумник. - 2017. - № 5. - С. 12.

Гризун з великої літери : домашні улюбленці // Куля. - 2018. - № 2. - С. 8-9.

Між кішкою і собакою : домашні улюбленці // Куля. - 2018. - № 4. - С. 12-13.

Балада про справжнього друга / мал. О. Сафонова // Веселі уроки. - 2018. - № 5. - С. 20.

Хвостаті пустельники : домашні улюбленці // Куля. - 2018. - № 6. - С. 12-13.

Соня - у долоні : домашні улюбленці // Куля. - 2018. - № 7. - С. 16-17.

ГРУДЕНЬ

3ГРУДНЯ - ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ КОМПЮТЕРНОЇ ГРАФІКИ (МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ДИЗАЙНЕРІВ ТА АНІМАТОРІВ). Свято існує близько 15 років. Його придумали працівники відомої у ті часи компанії Alias. Дата вибрана не випадково: 3 December скорочено звучить як 3D. Оригінальна дата стала згодом другою назвою свята. Попри те, що свято вважається неофіційним, воно відзначається з розмахом і популярне у багатьох країнах світу. Креативність “винуватців свята” передбачає його незвичайну організацію. Сьогодні 3D святкується у країнах Європи і США з ініціативи та за підтримки компанії Autodesk, яка не так давно приєднала до себе бренд Alias. Це американська транснаціональна корпорація — найбільший у світі постачальник програмного забезпечення для промислового і цивільного будівництва, машинобудування, засобів інформації та індустрії розваг. Святкування організовується таким чином, що участь у ньому може взяти кожен охочий, навіть перебуваючи за тисячі кілометрів від місць проведення заходів. Для цього потрібні лише комп’ютер та інтернет. 3D відзначається аж десять днів. У його програмі: майстер-класи в різних куточках світу; дивовижне 3D-шоу; презентації новинок комп’ютерної графіки; інтерв’ю з відомими винахідниками і фахівцями галузі. Людина завжди прагне до творчості, самовираження, створення чогось незвичайного, дивовижного. І комп’ютер відкрив людям широкі можливості для створення найнеймовірніших зображень засобами комп’ютерної графіки. Нині найпопулярнішим вважається формат зображень 3D.

У цей день розкажіть дітям про дивовижні можливості комп’ютера у створенні зображень, покажіть як працюють графічні редактори, дайте їм спробувати себе в ролі комп’ютерних дизайнерів. Порівняйте картини, створені за допомогою олівця чи пензлика, з комп’ютерною графікою, продемонструйте дітям комп’ютерні ефекти, які складно або й неможливо створити звичайними засобами. Покажіть дітям , де саме ми бачимо комп’ютерну графіку в житті, розкажіть, навіщо такі зображення потрібні фахівцям різних спеціальностей.

ЛІТЕРАТУРА

Горошко Н. А. Графічний малюнок "Лінії, плями та крапки" (курс "Образотворче мистецтво", 5 клас) : [конспект уроку] / Н. А. Горошко // Мистецтво в школі (музика, образотворче мистецтво, художня культура). - 2010. - № 9. - С. 32-33.

Лященко О. М. Шрифт - основа графічного дизайну : ("Образотворче мистецтво", 6-й клас) : [розробка уроку] / О. М. Лященко // Мистецтво в школі (музика, образотворче мистецтво, художня культура). - 2015. - № 2. - С. 4-8. - Бібліогр.: с. 8. - Вебліогр.: с. 8.

4ГРУДНЯ - МІЖНАРОДНІЙ ДЕНЬ ОБІЙМІВ. День обіймів був заснований у США у 1986 році, а потім розповсюдився по всьому світу. Чому цей день важливий? Бо під час дружніх обіймів люди обмінюються душевним теплом, і це чудово. Існують і наукові аргументи на користь обіймів: доброзичливі дотики підвищують імунітет, стимулюють центральну нервову систему, підвищують у крові рівень гемоглобіну, а також гормону, що викликає доброзичливе ставлення до інших людей.

У цей день варто звернути увагу дітей на невербальні засоби спілкування, пояснити дітям, наскільки вони важливі, дати змогу відчути це. А ще важливо підвести їх до висновку, що жестами висловлюють свої почуття і тварини, й рослини, провести хвилинку милування всім живим на Землі.

ЛІТЕРАТУРА

Конюх О. Тепло обіймів / Конюх, Ольга // Сто талантів. - 2011. - № 10. - С. 12-13.

Гресь А. Навіщо потрібні обійми? : діалоги із психологом / Гресь, Анна // Зростаємо разом. - 2016. - № 10. - С. 4-7.

5ГРУДНЯ - ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ГРУНТІВ. Грунт є справжньою живою системою, складається з 6 шарів, так званих горизонтів О, А, Е, В, С і Р. Вони діють як фільтр для підземних вод, здійснюють фільтрацію забруднюючих речовин. Відомо, що в жменці землі присутні більше мікроорганізмів, ніж людей на землі. Грунт складається з 45% мінеральних речовин, 25% води, 25% повітря і 5% органічної речовини, вона є ключовим елементом в циклі обороту вуглецю в природі. Вона допомагає нам в процесах пом’якшення та адаптації клімату, що змінюється. У 2002 році Міжнародний союз ґрунтових наук прийняв резолюцію, де запропонувал святкувать 5 грудня, як Всесвітній день грунтів, щоб нагадувати про важливість ґрунтових ресурсів і тієї ролі, яку вони відіграють у збереженні екосистем і забезпечення зростання добробуту людини. З ініціативи Таїланду і в рамках Глобального грунтового партнерства ФАО підтримала офіційне проголошення Всесвітнього дня грунтів в якості глобальної платформи по поширенню знань.

Слід пам’ятати, що ґрунт – це невідновлюваний ресурс, адже протягом тривалого проміжку часу людство сприймало його як даність. Тому безкомпромісним завданням для кожного з нас задля збереження ґрунтів є їхнє екологічно раціональне використання.

ЛІТЕРАТУРА

Козак Т. Активізація пізнавальної діяльності учнів на уроках природознавства у 1-му класі / Козак, Таміла, Градовчук, Валентина, Вікарчук, Олена // Початкова освіта (Шкільний світ). - 2014. - № 19. - С. 4-30.

Завгородня Р. М. Таємниці грунту : інтегрований урок із природознавства та математики / Р. М. Завгородня // Розкажіть онуку. - 2018. - № 6 (червень). - Змістове наповнення сучасного освітнього середовища початкової школи. - Вип. 1. - С. 71.

Ошнек О. Біосфера та грунти : урок : 6-й клас / Ошнек, Олександр // Краєзнавство. Географія. Туризм (Шкільний світ). - 2018. - № 20 (жовтень). - С. 39-43.

Звягінцева, А. Ю. Значення грунту в природі та житті людини : природознавство + літературне читання + українська мова : 3 кл. / А. Ю. Звягінцева // Розкажіть онуку. - 2019. - № 4 (квітень). - С. 14-15.

7ГРУДНЯ МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ЦИВІЛЬНОЇ АВІАЦІЇ. Це свято почали відзначати з 7 грудня 1994 р., 50-ї річниці підписання Конвенції про міжнародну цивільну авіацію. Але офіційного статусу воно набуло у 1996 р., коли ідею його відзначення підтримала Генеральна Асамблея ООН. З тих пір цього дня в усьому світі проводяться різні святкові заходи, виставки, відзначаються досягнення у цій галузі.

Розкажіть дітям, якими бувають літаки, хто ними керує і які якості для цього потрібні, а також разом з ними поміркуйте про те, для чого у повсякденному житті потрібна цивільна авіація. Завдяки сучасним літакам люди не тільки швидко долають величезні відстані. Повітряний транспорт допомагає покращувати врожаї, перевозити вантажі та пошту, гасити пожежі, проводити науково-дослідні роботи... Є літаки швидкої допомоги — для віддалених важкодоступних місць, є спортивні — для випробування себе і отримання задоволення.

ЛІТЕРАТУРА

Літак на сонячних батареях в ході кругосвітньої подорожі приземлився в Нью-Йорку // Чумацький шлях. - 2016. - № 1. - С. 30.

Саморобки з картонних коробок // В гостях у казки. - 2017. - № 4. - С. 32-34.

Повітряні мандрівники : інфобанк // Куля. - 2018. - № 9. - С. 16-17.

10ГРУДНЯ - ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ФУТБОЛУ. Це поки що неформальне свято вже давно стало традиційним у багатьох країнах світу. Таким чином міжнародне співтовариство віддає данину цьому виду спорту, який для багатьох мільйонів є не просто грою, а стилем життя. Футбол — не просто спортивне змагання, що захоплює мільйони людей. Це командна гра, яка наочно показує, що можна зробити, якщо злагоджено діяти разом, і наскільки кожний гравець у команді важливий.

Тож у цей день дайте дітям можливість відчути себе єдиною дружною командою, яка може “гори звернути”.

ЛІТЕРАТУРА

Экстрим-теам : forza Italia! : [футбол в Італії] // Ухтышка. - 2011. - № 8. - С. 70-73.

Паселецька С. Дізнаємося більше про футбол : мовно-спортивний ранок : 2-3-й класи / Паселецька, Світлана // Початкова освіта (Шкільний світ). - 2011. - № 30-31. - С. 33-34. - Бібліогр.: с. 34.

Слабошпицький М. Український Пеле, або Батяр Лєньо з Левандівки / Слабошпицький, Михайло

// Київ. - 2012. - № 3-4. - С. 167-172.

10ГРУДНЯ - ДЕНЬ НОБЕЛЯ. День Нобеля - це щорічне вручення Нобелівської премії, яке проходить 10 грудня в Стокгольмі. Нобелівські премії користуються міжнародним визнанням як найпочесніша громадянська відзнака. Кожен лауреат отримує золоту медаль із зображенням Нобеля і диплом.

Нобелівські премії з фізики, хімії, фізіології або медицини, літератури та економіки вручає лауреатам його Величність Король Швеції на церемонії, що проходить у річницю смерті Альфреда Нобеля (в 1896 році в Сан-Ремо). Розмір грошової премії змінюється щорічно і становить приблизно 1 мільйон доларів. Нобелівські премії мають великий міжнародний престиж і, крім того, пропонують лауреатам значну економічну підтримку.

Організуйте та проведіть в цей день свій Нобелівський банкет.

ЛІТЕРАТУРА

Скляренко В. Нобелівська премія : [історія заснування] / Скляренко, Валентина // Історія для допитливих. - 2012. - № 10 (жовтень). - С. 32-35.

Зверєва Н. Науковці чужої слави : [Нобелівські лауреати - вихідці з України] / Зверєва, Наталя // Історія для допитливих. - 2013. - № 5 (травень). - С. 26-29.

Байкєніч Г. [Добірка матеріалів про історичні події грудня, державотворення України, Кримськотатарську Народну Республіку, нобелівський тиждень, Академію мистецтв України, видатних діячів держави та ін.] : тематична вкладка / Байкєніч, Ганна, Охрімчук, Олена // Позакласний час. - 2017. - № 11. - Школа патріота. - С. 1-48.

11ГРУДНЯМІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ГІР. У цей день ООН, громадські діячі та вчені привертають увагу суспільства до розвитку гірських регіонів планети і необхідності надання допомоги їх населенню. Нині все ширше визнається, що гори є уразливими екосистемами, які мають глобальне значення для всієї планети як джерело прісної води, місце розповсюдження унікальних тварин і рослин. У горах також зберігається культурна спадщина людства. Це популярне місце відпочинку і туризму.

Покажіть дітям, що гори не тільки височенні та важкодоступні, а й тендітні, уразливі; покажіть не тільки неприступність гір, а й їхню красу та велич, величезне значення гір для життя всіх людей на Землі. У цей день потрібно сказати й про людей, які піднімаються на найвищі гори - альпіністів: розкажіть дітям про те, наскільки важливо в горах бути дружною командою, де один відповідає за всіх і всі за одного.

ЛІТЕРАТУРА

Майзингер Р. Жилище богов / Р. Майзингер ; фото автора // Юный натуралист. - 2011. - № 11. - С. 20-22.

Важова О. Розділ "Моя країна - Україна" : цикл уроків із природознавства [за новою програмою] : 1-й клас / Важова, Ольга // Початкова освіта (Шкільний світ). - 2014. - № 14. - Методичний порадник. - 2014. - № 7. - С. 7-23.

15ГРУДНЯ ВМІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ЧАЮ. Ідея відзначати «День чаю» практично витала в повітрі вже багато років. І після обговорення на всесвітніх громадських форумах в індійському Мумбаї в 2004 році і бразильському Порту-Алегрі, в особі Центру з освіти і Спілкування в 2005 році, дата 15 грудня стала носити назву «Міжнародний день чаю». Найгучніше святкування «Міжнародного дня чаю» відповідно проходить в Індії і Шрі-Ланці, але такі країни, як Непал, Індонезія, Бангладеш, В’єтнам, Кенія, Уганда, Малайзія і Танзанія, будучи також у ряді провідних світових сільгоспвиробників чаю, не залишаються байдужими до цього свята. Про користь вживання різноманітних сортів чаю написано не мало наукових праць. У багатьох країнах по всьому світу існують унікальні багатовікові чайні традиції.

Влаштуйте цікаве чаювання з веселими історіями та книжками.

ЛІТЕРАТУРА

Горбачук І. В. Весела історія про чай : [сценарій] / І. В. Горбачук // Розкажіть онуку. - 2013. - № 11-12 (червень). - С. 70-72.

Чай наливай, та обід не запивай! : крамничка "Здоровий Бублик" / худож. Н. Ширяєва // Барвінок. - 2013. - № 2. - С. 14.

В скарбничку вихователя групи продовженого дня // Бібліотечка вихователя дитячого садка. - 2016. - № 2 (лютий). - С. 120-126.

Чай наливай, та обід не запивай! : [про чай та його використання] / худож. Н. Ширяєва // Барвінок. - 2018. - № 1. - С. 15. Тіссандьє Гастон. Наукові забави, яким понад сто років / Тіссандьє, Гастон // Колосок. - 2011. - № 1. - С. 44-45.

19ГРУДНЯ ДЕНЬ СВЯТОГО МИКОЛАЯ. Традиційно День Святого Миколая – популярне зимове свято для дітей та дорослих. Головна ідея свята - відчуття безкорисливого добра, прагнення подарувати іскру радості та надії. Це не тільки сімейна традиція, але й один із символів духовного тепла. В цей день добрі і слухняні діти вранці під подушкою або під ялинкою, в панчосі або у взутті, знаходять подарунки і солодощі, неслухняні - часто отримують вугілля. Це знак, прикмета або натяк на те, що для того, щоб отримати щось тепле для себе - дуже бажано самому бути теплішим.

Хто він – загадковий охоронець вогнища святкового настрою, поспішіть до бібліотеки та почитайте легенди і не забудьте бути якомога чемнішими не тільки перед святом, а щодня.

ЛІТЕРАТУРА

Маленко О. Ішов Миколай лужком-бережком, святий Миколай із повним мішком : духовні джерела / Маленко, Ольга, Дворецька, Юлія // Я вивчаю українську. - 2012. - № 12 (грудень). - С. 2-6.

Гасай І. Марина Павленко "Щедрий святий Миколай". Світлий життєствердний погляд на світ : 5-й клас : [конспект уроку] / Гасай, Ірина // Українська мова та література (Шкільний світ). - 2012. - № 23-24. - С. 13-14.

Як у нас в Україні : клуб Чомучок // Позакласний час. - 2014. - № 11. - С. 40-41.

Чаговець Л. Зимові свята : проект для учнів 3-го класу / Чаговець, Лариса // Початкова освіта (Шкільний світ). - 2016. - № 22. - Методичний порадник. - 2016. - Вип. 11. - С. 4-10.

Слобода А. Казка "Всі чекають Миколая" / Слобода, Анна // Початкова школа. - 2016. - № 11. - С. 60-61.

Домашець Ю. Дарунки Миколая : мала сцена / Домашець, Юлія ; мал. Н. Серветник // Джміль. - 2017. - № 11. - С. 30-32.

Кулакова А. Ой, хто, хто, Миколая любить! : пісеньки / Кулакова, Анастасія ; мал. Ю. Петренко // Крилаті. - 2018. - № 6 (листопад-грудень). - С. 24.

21ГРУДНЯ ДЕНЬ НАРОДЖЕННЯ КРОСВОРДУ. Творцем першого кросворду був журналіст Артур Уїнн, який емігрував до Нью-Йорка з Ліверпуля. Він винайшов новий підхід у роботі зі словом: уклав літери в клітини, клітини розмістив у смужки і назвав нову головоломку "cross-word puzzle". Автор направив свій кросворд з 32 слів в газету "Нью-Йорк уорлд", де він був надрукований 21 грудня 1913 року.

Створіть власний кросворд на яку-небудь цікавеньку тему та запропонуйте його розгадати батькам та друзям.

ЛІТЕРАТУРА

Побудуй піраміду зі слів : для розумників // Я вивчаю українську. - 2012. - № 9 (вересень). - С. 25.

Розвиваючі завдання // В гостях у казки. - 2016. - № 6. - С. 14-29.

Головоломні уроки // Веселі уроки. - 2016. - № 8. - С. 18.

Головоломні уроки // Веселі уроки. - 2016. - № 11-12. - С. 6.

23ГРУДНЯ ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ СНОУБОРДЕРА. Це важливе свято для кожного сноубордера, а вперше День Сноуборду провели в Європі в 2006 році. Це свято проводиться в Європі, США і навіть в Китаї. Святкування Всесвітнього дня сноуборду проводиться скрізь, де тільки випадає сніг! Основна ідея проведення цього дня - свобода спілкування і відкриттів.

Сноубордисти кажуть: «Хто одного разу став на дошку, розлучитися з нею вже не зможе» Відшукайте якнайбільше цікавих прикладів як правильно навчитися стояти на дошці.Та спробуйте застосувати їх на практиці.

ЛІТЕРАТУРА

Сімакова А. ТОП-10 найкращих транспортних засобів, на яких захочуть покататися навіть батьки : давай пограємо / Сімакова, Альона // Зростаємо разом. - 2011. - № 6. - С. 12-13.

Із гори з вітерцем : [лижі, санчата, сноуборд] // Маленький розумник. - 2016. - № 1. - С. 2-3.

Зимові види спорту : країна Чомусиків : [добірка матеріалів] // Розкажіть онуку. - 2018. - № 11 (листопад). - С. 21-30.

26ГРУДНЯ ДЕНЬ ПОДАРУНКІВ. Усім нам дуже подобається отримувати всілякі приємні подарунки. Це справжній сюрприз, коли гублячись у здогадах ми отримуємо щось зовсім несподіване, але в глибині душі лише крадькома окреслене в наших добрих надіях і мріях, що приносить нам непідробну радість і теплі почуття. Через подарунок можна передати не тільки свою ніжність і турботу, а й показати всю щирість своїх почуттів і переживань по відношенню до свого друга чи подруги, родича, знайомого. Не дивно, що колись у далекій Великобританії та пов’язаних з нею країн Британської співдружності, а саме в Канаді та Австралії, Новій Зеландії та на Самоа, Кірібаті і т. д. виникло це дивовижне свято, свято сюрпризів, свято подарунків, свято уваги і не байдужості. Дарувати подарунки не тільки приємно, але в цьому закладено сенс нашого життя, адже і життя дається як подарунок, якого ми зовсім не заслужили.

Розкажіть дітям про важливість порозуміння між людьми, вміння поступатися заради іншого, спілкуватися, діяти разом, підтримувати та допомагати один одному. Поговоріть про те, що подарунком іншій людині може стати посмішка, тепле слово, вчасно зібрані іграшки, і не обов’язково чекати свята, щоб зробити такий подарунок. .

ЛІТЕРАТУРА

А як обрати подарунок? / Тканко, Оля // Сто талантів. - 2010. - № 10. - С. 30.

Ройз С. Про подарунки : чи треба заслуговувати подарунок / Ройз, Світлана // Шкільний світ. - 2018. - № 5. - С. 15-16.

28ГРУДНЯ МІЖНАРОДНІЙ ДЕНЬ КІНО. Саме, 28 грудня 1895 року в Парижі, у Гранд-кафе на бульварі Капуцинів, винахідники кінематографа брати Люм’єри влаштували перший у світі кіносеанс. В той день було продано всього 35 квитків, вартістю один франк, зате потім до братів Люм’єрів шикувалися величезні черги бажаючих побачити кіно. Після такого успішного дебюту кінематограф швидко поширився по Європі.

Ознайомте дітей з історією розвитку кінематографа (від німого кіно до звукового, від чорно-білого до кольорового, від плівкового до цифрового), розкажіть про фахівців, які створюють кінофільми (акторів, режисерів, сценаристів, каскадерів, операторів тощо), перегляньте і порівняйте з малятами фільми різних жанрів (наукові, документальні, публіцистичні, художні), пройдіть разом основні етапи виробництва фільмів, створивши свою власну документальну (художню, наукову) кінокартину.

ЛІТЕРАТУРА

Топ-10 кращих кіногаджетів // JustTEEN. - 2012. - № 1. - С. 26-29.

Шамрай Л. Є. Сценарій кіноуроку / Л. Є. Шамрай // Все для вчителя. - 2013. - № 11. - С. 153-154.

Славінська О. Уроки етикету. У театрі, кінотеатрі, на концерті : незвичайні уроки / Славінська, Оксана // Зростаємо разом. - 2013. - № 12. - Разом з дитиною. - С. 14-15.

Волошенюк О. Кінофільм на уроках мистецтва й історії / Волошенюк, Оксана Валеріївна, Новікова, Людмила Євгеніївна // Мистецтво та освіта. - 2019. - № 1. - С. 46-50. - Бібліогр.: с. 50.

Добрянська О. Світове кіномистецтво : урок у 9-му класі / Добрянська, Оксана // Шкільний світ. - 2019. - № 10. - Образотворче мистецтво. - 2019. - № 5. - С. 4-8. - Бібліогр.: с. 5.

ДЛЯ ЗАМІТОК

  • 03.10.2019
  • Виховна робота
  • Дошкільнята, 1 Клас, 2 Клас, 3 Клас, 4 Клас, 5 Клас, 6 Клас, 7 Клас, 8 Клас, 9 Клас
  • 4163
  • 0
  • 145
  • Стежити
  • Поскаржитись

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.