ІНТЕРАКТИВНЕ ЗАНЯТТЯ "ВІЛ/СНІД: ПЕРЕДБАЧИТИ, УНИКНУТИ, НЕ ЗАХВОРІТИ"

Психологія

Для кого: 8 Клас, 9 Клас, 10 Клас, 11 Клас, Дорослі

30.03.2020

322

19

0

Опис документу:
Мета: актуалізувати й поповнити базові знання про ВІЛ/СНІД, усвідомити зв'язок між способом життя і ризиком інфікуватися, розвивати вміння уважно ставитися до свого здоров'я; формувати толерантне став¬лення до ВІЛ-інфікованої людини, виховувати ставлення до здоров'я як до найвищої цінності.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

ВІЛ/СНІД: ПЕРЕДБАЧИТИ, УНИКНУТИ, НЕ ЗАХВОРІТИ

Заняття з елементами тренінгу для учнів 7 класу

А.О.Золотоверх, практичний психолог,

Великобудищанської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів

Мета: актуалізувати й поповнити базові знання про ВІЛ/СНІД, усвідомити зв'язок між способом життя і ризиком інфікуватися, розвивати вміння уважно ста­витися до свого здоров'я; формувати толерантне став­лення до ВІЛ-інфікованої людини, виховувати ставлен­ня до здоров'я як до найвищої цінності.

Очікувані результати.

Учні: пояснюють відмінність між ВІЛ і СНІД; оціню­ють ризик інфікування в різних ситуаціях; називають три стадії ВІЛ-інфекції та їх ознаки.

Обладнання і матеріали: папір, олівці, фломасте­ри, маркери, ножиці, скотч, клей, клейкі папірці, квасо­ля, серця, плакат, будиночки, роздавальні картки.

ХІД ЗАНЯТТЯ

►► Оголошення теми заняття

Психолог. Діти, сьогодні тема нашого заняття «ВІЛ/СНІД: передбачити, уникнути, не захворі­ти». Ця тема для вас не нова: пам'ятаєте, 1 груд­ня День боротьби зі СНІДом і День порозуміння з ВІЛ-позитивними людьми. Сьогодні ми з вами пригадаємо те, що знаємо, і поповнимо знання новим матеріалом.

►►Створення позитивного настрою

Психолог. Я пропоную вам назвати своє ім'я і продовжити речення: «Для мене здоров'я це...», а своїм виразом обличчя подарувати сусіду хоро­ший настрій.

Бажаю вам, щоб гарний настрій залишився до кінця дня.

Прошу всіх сісти в коло.

►► Повідомлення мети заняття

На дошці записані завдання до заняття:

  • Узагальнити й розширити знання про ВІЛ/ СНІД.

  • Усвідомити зв'язок між способом життя і ри­зиком інфікуватися.

  • Виховувати вміння уважно ставитися до свого здоров'я.

  • Формувати толерантне ставлення до ВІЛ-інфікованих людей.

►► Очікування учнів.

Психолог. Я попрошу вас написати на стікерах-піщинках свої очікування, тобто те, що ви очікуєте від заняття, і прикріпити їх у верхній частині піскового годинника.

Психолог. Давайте з вами пригадаємо поняття ВІЛ і СНІД. Як вони розшифровуються?

Психолог вивішує на дошку великі літери. Далі роз­повідь психолога супроводжується презентацією.

В вірус (збудник захворювань);

І імунодефіциту (відсутність імунної реак­ції організму);

Л — людини (може бути тільки в людини);

С — синдром (низка симптомів, що вказують на хворобу);

Н набутого (не спадкового);

І імунного (стосується імунної системи);

Д дефіциту (брак або нестача).

ВІЛ/СНІД хвороба відносна молода. Про неї ми почули наприкінці 80-х років минулого сто­ліття. Але якщо в 1988 році було лише 2 хворих на весь Радянський Союз, то в 2007 році тільки у Вінницький області — 1432 особи. Кількість ін­фікованих постійно зростає, але ще страшніше те, що хворіти можуть як дорослі, так і діти. І ніхто не може впевнено сказати: «Ні! Мене це не стосу­ється!» Ми самі маємо знати, як передається ін­фекція, щоб уникати зараження.

Вірус ВІЛ є збудником і він є у сльозах, слині, поті, сечі. Але найбільша, тобто найнебезпечніша, концентрація його в крові, молоці матері й виді­леннях статевих органів.

Тому науковці стверджують, що відомі такі шляхи інфікування ВІЛ-інфекцією:

1) від інфікованої матері до дитини;

  1. під час статевого контакту, якщо він був не за­хищений;

  2. у разі ушкодження шкірних покривів гострим предметом, яким користувалася інфікована людина, або під час переливання крові, що містить ВІЛ.

Навіть за єдиного контакту можна інфікува­тися.

Україна посідає перше місце в Європі за тем­пами розповсюдження BIJI-інфекції. У світі най­поширеніший шлях передачі статевий. У нас у державі через кров.

Пригадайте, коли можливий контакт із кров'ю іншої людини. (У лікарні, перукарні, салоні краси.) Тож усі повинні вимагати, щоб маніпуляції проводили одноразовими інструментами або про­дезинфікованими. Дуже багато ВІЛ-інфікованих серед наркоманів.

Чому, на вашу думку? (У випадку викорис­тання одного шприца декількома особами.) Тож не чіпайте використаних шприців. У голці шприца вірус зберігається більше трьох місяців.

» Робота в групах

Психолог. Як ви думаєте, ВІЛ і СПІД — це різні хвороби чи різні стадії? (ВІЛ інфекція пере ходить у СНІД.)

Хвороба ВІЛ/СНІД має три стадії:

  1. період «вікна»;

  2. безсимптомний період;

  3. стадія СНІД.

Я вам роздаю картки із зображенням вікна, годинника, будильника. Прошу вас об'єднатися в групи.

«Вікна» — стіл № 1, «Годинники» - стіл № 2, «Вудильники» — стіл № 3.

У вас є інформація про ці періоди. Прошу опра­цювати матеріал і визначити доповідача. (5 хв)

►► Доповіді груп

►► Вправа «Послання у світ»

На дошці прикріплений голуб миру із червоною стрічкою.

Мета: закріпити та частково реалізувати в кон­кретних діях власну позицію учасників щодо ВІЛ-інфікованих людей.

Психолог. Шановні діти, почуття та виснов­ки, зроблені вами, с важливими не лише для вас самих, а й для багатьох інших людей, які потребу­ють допомоги в пошуках власної позиції.

Наступне ваше завдання скласти індивіду­альні «послання у світ». На стікерах опишіть своє власне ставлення до ВІЛ-інфекції та висловіть за­стороги своїм одноліткам.

- Прошу зачитати та прикріпити свої послання на голубові миру (зачитують вибірково).

►► Вправа «ВІЛ-позитивна дитина»

Об'єднання в групи за кольорами.

Психолог. Які у вас улюблені кольори? (Відповіді дітей.)

Отже, синій колір працює за першим столом, жовтий за другим, червоний за третім.

У вас на столі є яйце, 30 соломинок, скотч і но­жиці.

Яйце як священний знак було складовою кос­могонії кожного народу на землі, і шанували не лише його форму, а й приховану в ньому таїну. Майже в усіх народів його вважали джерелом життя, символом сонця, початком світу. Ми, християни, прийняли цей символ і бачимо в ньому пам'ять вічного життя. Уявіть, що яйце, яке лежить у вас на столах, це ВІЛ-інфікована ди­тина і її потрібно захистити від інфекції. А ви - батьки дитини. Перед батьками ВІЛ-позитивних дітей постійно стоїть завдання: захистити свою дитину від респіраторно-вірусних захворювань, бо ослаблений ВІЛ-інфекцією дитячий організм не в змозі боротися з ними.

Уявіть, що я інфекція. У кожної групи я візьму яйце й кину на підлогу. Якщо воно роз­билося чи тріснуло ви не змогли захистити свою дитину.

Отже, за допомогою 30 соломинок, скотча вам необхідно обмотати яйце так, щоб до нього не по­трапила інфекція. А також обговоріть у групі, як батьки можуть захистити свою дитину від ін­фекцій.

Хоча це дуже складно й потребує багатьох зу­силь, але ВІЛ-позитивній людині можна продо­вжити життя.

►► Руханка

Ви вже трохи втомилися, я пропоную вам від­почити. Пам'ятаєте, виконуємо зі мною разом.

«ЯКЩО ВЕСЕЛО ТОБІ, РОБИ ТАК»

Якщо весело тобі, роби так.

(2рази плеснути в долоні)

Якщо весело тобі, роби так.

Якщо весело тобі,

Ти одразу посміхнись.

Якщо весело тобі, роби так.

Якщо весело тобі, роби так.

(2рази клацнути пальцями)

Якщо весело тобі, роби так.

Якщо весело тобі,

Ти одразу посміхнись.

Якщо весело тобі, роби так.

Якщо весело тобі, роби так.

(2 рази плескати долонями по колінах)

Якщо весело тобі, роби так.

Якщо весело тобі,

Ти одразу посміхнись.

Якщо весело тобі, роби так.

Якщо весело тобі, роби так.

(2рази тупати ногами)

Якщо весело тобі, роби так.

Якщо весело тобі,

Ти одразу посміхнись.

Якщо весело тобі, роби так.

Якщо весело тобі, роби так.

(Промовити «Добре все» )

Якщо весело тобі, роби так.

Якщо весело тобі,

Ти одразу посміхнись.

Якщо весело тобі, роби так.

Якщо весело тобі, роби все.

(Послідовно виконати всі рухи)

►► Вправа «Оцінювання ризику ВІЛ-інфікування»

Мета: на прикладі конкретних ситуацій навчити ді­тей оцінювати ступінь ризику ВІЛ-інфікування.

Психолог. Кожному з вас я роздаю карто­чку, на якій записана ситуація. На першій парті стоять три будиночки «Ризик високий», «Ризик низький», «Ризик відсутній».

Для виконання цієї вправи пригадайте все, що ви чули про цю хворобу. Будьте уважні.

Кожен із вас читає ситуацію вголос і кладе карточку до відповідного будиночка.

Ситуації:

  1. гратись у «криваве братання»;

  2. проколювати вуха однією голкою;

  3. уживати ін'єкційні наркотики;

  4. працювати в секс-бізнесі;

  5. лікувати зуби нестерильними інструментами;

  6. робити перев'язку без рукавиць;

  7. користуватися чужою битвою;

  8. користуватися чужою зубною щіткою;

  9. плавати в одному басейні;

  10. їсти те, що приготувала ВІЛ-інфікована людина;

  1. дружити з ВІЛ-інфікованою людиною;

  2. користуватися спільним посудом;

13) обмінюватися одягом;

  1. бути покусаним комаром;

  2. жити в одній кімнаті з ВІЛ-інфікованою людиною;

  3. сидіти за одною партою;

  4. користуватися спільним шкільним прилад­дям;

  5. їхати в одному транспортному засобі;

  6. робити уколи нестерильним інструментом;

  7. торкатися кров'яних плям на предметах;

  8. дружній поцілунок;

  9. користуватися спільним туалетом.

Психолог. Дякую. Ви бачите, що не так уже й багато ситуацій, коли можна інфікуватися, але їх потрібно уникати, щоб не захворіти.

►► Гра «Квасоля»

Психолог. Ось перед вами лежать конверти з квасолею (5-6 сортів квасолі різних кольорів. Конвертів стільки, скільки учасників, але в одно­му конверті квасоля чорного кольору). Пропоную вам за 1 хв, обмінюючись з іншими учасниками, зібрати якнайбільше сортів квасолі.

Прошу сісти на стільці.

Хто з вас мав конверт із чорною квасолею? Той інфікований вірусом «сміху».

Хто з вас виміняв для себе чорні квасолини? Вас теж інфіковано вірусом «сміху». Це була лише гра. Але в житті ВІЛ-інфекція так само стрімко і непомітно розповсюджується серед людей.

Коли людина дізнається, що вона ВІЛ-інфікована, то повернути все, як було раніше, уже не можна. Вона розуміє, що може інфікувати рід­них, друзів. Людина, дізнавшись про свій діагноз, спочатку переживає шок, потім впадає в депре­сію, соромиться самої себе, почувається нікому не потрібною, у багатьох з'являються думки про самогубство.

Але ВІЛ-інфікований чи хворий на СНІД це насамперед людина, із такими ж почуттями, ба­жаннями, надіями, що й здорові люди. І те, як їй вдається подолати кризу й розпочати боротьбу за власне життя, значною мірою залежить від її ото­чення рідних і друзів. Основна допомога хво­рим полягає у психологічній підтримці.

» Вправа «Серце друга»

Мета: формування толерантного ставлення до ВІЛ-інфікованих людей.

Психолог. Об'єднаємось у три групи.

Перша група хлопчики.

Друга група дівчатка.

Третя група наші гості.

У кожного з вас є стікери у вигляді серця. Не­хай це буде маленька частинка вашого серця.

Напишіть на стікері, що ви могли б зробити для людини, хворої на СНІД, яку допомогу нада­ли б їй.

У нас є листи від ВІЛ-інфікованих підлітків. Я зараз їх зачитаю, прикріплю на дошці, а ви сті­кери із серцями приєднайте до того листа, авто­ру, якого хочете віддати частинку свого серця.

Лист Оксани

«Мене звати Оксана. Мені 14 років. Нещо­давно дізналася про хворобу. Захотіла сказати комусь про це і довірилася своїй подрузі. її від­повідь: «Ні. Шкода, але я нічим не можу тобі до­помогти».

Коли наступного дня прийшла до школи, усі вже знали про хворобу і перешіптувалися за моєю спиною».

Лист Олексія

«Мене звати Олексій. Мені 15 років. Я щойно повернувся зі школи. Почуваюся добре, але всі знають, що в мене ВІЛ.

Більшість однокласників уникають мене. У мене немає друзів. Щодня я йду зі школи з опущеною головою. У мене депресія, усі мене бояться, і я почуваюся страшенно самотнім. Я хочу мати друга, з яким можна було б пого­ворити».

Психолог. Як ви вважаєте, що є найважчим для ВІЛ-позитивної людини?

Діти, подумайте й напишіть на своїх серцях, що б ви могли зробити для такої людини?

Рефлексія заняття

Психолог. Повертаємося до нашого піскового годинника, і по черзі переміщуємо свої піщинки на ту глибину годинника, на яку поповнилися ваші знання після заняття.

ПІДСУМКИ ЗАНЯТТЯ «ВЕЖА ЗНАНЬ»

Психолог разом із дітьми стає в коло, простягає дві руки й говорить про роботу учнів на занятті.

Діти по черзі говорять, що їм сподобалось, і кладуть свої дві руки.

►► «Подаруй усмішку»

Психолог. Американський психолог Дейл Карнегі у своїй книзі «Як завоювати друзів і впли­нути на людей» так описує цю емоцію: «Вона ні­чого не коштує, та багато дає. Вона збагачує тих, хто її отримує, і не робить біднішими тих, хто її дарує. Вона триває мить, а в пам'яті іноді зоста­ється назавжди, її неможливо купити, випросити, позичити чи вкрасти, бо сама по собі вона нічого не варта, поки її не віддали!»

Ви здогадалися про що йдеться? Так, це усміш­ка. Тож подаруйте її один одному.

Усі учні запалюють свічки і ставлять на плакат «Червона стрічка» на знак підтримки всіх, хто живе з ВІЛ, і як пам'ять про тих, хто помер від СНІДУ.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.

Вітаємо зі святом працівникі́в осві́ти

та даруємо 100 грн

кешбеку!

Кешбеком можна оплатити 50% вартості будь-яких цифрових товарів та послуг на порталі «Всеосвіта»

Отримати кешбек можна з 1 до 14 жовтня 24 жовтня та використати протягом всього місяця.