Інформаційно-ілюстративний матеріал: "Юдейський Темпль"

Історія України

Для кого: 6 Клас, 7 Клас, 8 Клас, 9 Клас, 10 Клас

01.04.2021

148

3

0

Опис документу:
Ілюстрація — зображення, що супроводжує текст літературного твору, газетної статті тощо з метою полегшення для читача візуалізації змісту. Інформаційно-ілюстративний матеріал присвячений храмам Чернівців, а саме Юдейському Темплю, який можна використати під час уроків.
Оберіть документ з архіву для перегляду:
227,449 Кб
143,167 Кб
228,942 Кб
217,316 Кб
214,128 Кб
Перегляд
матеріалу
Отримати код
Перегляд
матеріалу
Отримати код
Перегляд
матеріалу
Отримати код
Перегляд
матеріалу
Отримати код
Перегляд
матеріалу
Отримати код
Перегляд
матеріалу
Отримати код

ХРАМИ І ЦЕРКВИ ЧЕРНІВЦІВ

НАЙБІЛЬША СИНАГОГА У СХІДНІЙ ЄВРОПІ КІНЦЯ XІХ СТОЛІТТЯ

Історія головного молитовного будинку єврейської чернівецької громади почалася в 1860-ті роки. Для його побудови було створено «Чернівецьке єврейське товариство Темплю», статут якого схвалила Буковинська крайова управа 19 грудня 1872 року.

Земельну ділянку під забудову в центрі міста подарувала багата землевласниця Амалія Цукер. 8 травня 1873 року відбулося свято закладин наріжного каменя під майбутню споруду. Перший камінь було покладено головним рабином д-р Лазаром Еліасом Ігелем. Другий камінь поруч поклав православний архієпископ д-р Євген Гакман. До фундаменту було закладено 100 срібних талерів Марії Терезії, на яких були викарбувані імена тих, хто пожертвувавкошти а спорудження синагоги.

Частина друга

Архітектурний проект споруди розробив найвідоміший львівський архітектор останньої третини ХІХ століття, професор архітектури, ректор Львівської політехніки, цісарський радник Юліан Октавіан Захаревич. Архітектор намагався створити таку споруду, яка не була б подібна до християнських святинь і тому вибрав мавританський стиль, який, за його словами, був «виразом почуттів і духу Мойсеєвої релігії». Будівельними роботами керували чернівецькі архітектори Антон Фіала та Йоганн Грегор, каменярські роботи виконувалися під керівництвом Лауренса Кукурудзи, металеві конструкції виготовили в майстернях ерцгерцога Альбрехта в Устроні в Галичині. Зводили Темпль упродовж 4 років.

Частина третя

Урочисте відкриття і освячення Темплю відбулося 4 вересня 1877 року (28 елула 5637 року). Це свято стало визначною подією не тільки єврейського населення, а й усього міста. Темпль був збудований в мавританському стилі, мав 4 бокові вежі, які здіймалися у вигляді мінаретів, дах увінчувало покрите міддю шатро. Мармурова пам'ятна дошка у вестибюлі нагадувала про цісаря Франца Йосифа. Темпль мав розкішний вигляд і зсередини. Передня стіна апсиди була виконана синім, червоним і золотим кольорами, а капітелі колон були прикрашені мавританськими арками. Величезний купол нової синагоги у візантійському стилі чіпляв погляд кожного перехожого ще із далеку. Інтер’єр синагоги вражав багатством барв і розпису у мавританському стилі, внутрішнє оздоблення купола зображало у декоративному розписі зіркове небо. Нова реформістська синагога мала не лише велике релігійне, а й

Частина четверта

«Юдейський дім молитви повинен виглядати за своїм розташуванням, своїм розміром і висотою імпозантно і затримувати погляд, оскільки людська душа є частиною господа, абсолютної краси і радіє лише із гарного, і відчуває до нього потяг» – цим вимогам, які висувалися до спорудження синагог, єврейський темпель чернівецької громади повністю відповідав. Він вирізнявся надзвичайною архітектурною красою, кожен, хто його вперше бачив, завмирав від подиву та естетичного і душевного задоволення.

Не було жодного поважного гостя Чернівців, який би після відвідин митрополичої резиденції не завітав у Темпель.

Частина п᾽ята

Після 64 років служіння Темпель було спалено німецькою розстрільною командою СС, яка 5 липня 1941 року прибула з румунською армією до Чернівців. Наскільки споруда Темплю була зведена надійно і навіки можна, судити по тому, що вона вистояла і після спалення 1941 року, і після вибуху 1958 року. Зруйнована вона простояла до середини 1950-х років. У 50-х роках залишки синагоги намагалися висадити в повітря. Зовнішні стіни будівлі встояли, проте купол було знесено.

До будівлі, відбудованої в уцілілих стінах, додали четвертий поверх і двосхилий дах з фронтоном, і в 1959 році в ньому було відкрито кінотеатр «Жовтень», перейменований в 1992 році в «Чернівці».

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.