Інформаційно-ілюстративний матеріал: "Римо-католицький Костел Воздвиження Святого Хреста."

Історія України

Для кого: 7 Клас, 8 Клас, 9 Клас, 10 Клас

15.03.2021

83

0

0

Опис документу:
Ілюстрація — зображення, що супроводжує текст літературного твору, газетної статті тощо з метою полегшення для читача візуалізації змісту. Інформаційно-ілюстративний матеріал присвячений храмам Чернівців, а саме Римо-католицькому Костелу Воздвиження Святого Хреста, який можна використати під час уроків вивчення історії рідного міста.
Оберіть документ з архіву для перегляду:
Перегляд
матеріалу
Отримати код
Перегляд
матеріалу
Отримати код
Перегляд
матеріалу
Отримати код
Перегляд
матеріалу
Отримати код

РИМО-КАТОЛИЦЬКИЙ КОСТЕЛ ВОЗДВИЖЕННЯ СВЯТОГО ХРЕСТА.

У 1786 році австрійський цісар Йозеф II під час свого візиту до Чернівців обрав місце для зведення нового кам'яного Римо-католицького Костелу Воздвиження Святого Хреста. Будувати його почали одразу ж, у 1787 році, але будували надто довго – 27 років! Тільки в 1814 році будівельні роботи були нарешті завершені. Храм збудований в єзуїтському стилі. Прототипом його є костел в Римі. Цьому стилю підпорядкований живопис, скульптура, прикладне мистецтво храму. Але у1861 році сталася велика пожежа, під час якої костел з невідомих причин горів. Особливо постраждала вхідна частина. В 1866 році храм було відновлено, і тоді ж поставили в храмі орган, який відразу вже в 70-х роках ХІХ сторіччя одержав дві медалі. Одну у Відні, другу - в Парижі як кращий за тембром орган у всій Європі. Під його звуки і сьогодні здійснюється богослужіння. На довгий час католицька церква з її високим шпилем стала архітектурною домінантою Чернівців. Саму вежу використовували як спостережний пункт для своєчасного виявлення пожеж.

Після Другої світової війни, коли більшість німців і поляків залишила Буковину, в місті залишилося тільки 2 000 католиків. Втім, костел функціонував упродовж всього радянського періоду. Завдяки цьому вдалося зберегти інтер'єр. Сьогодні костел використовує головно невелика польська громада. Служба в костьолі проводиться польською, українською та німецькою мовами. Один день на тиждень – четвер – відведений для служби австрійської та німецької громади. Як пишуть історики, цей чернівецький костел доніс до нашого часу ще одну цінну рису старожитніх римсько-католицьких святинь – наявність у межах одного храму кількох вівтарів. Головний вівтар Воздвиження Всечесного Хреста – у пресвітерії. Обабіч нього ще від австрійського періоду збереглися крісла-трони – для монарших осіб та ієрархів церкви. У лівому куті храму – вівтар Матері Божої Ченстоховської, у правому – Матері Божої Болісної, або ж Пієти. У середній частині храму – ще два вівтарі: Матері Божої Неустанної Помочі та Матері Божої Розарію. По обидва боки центральної частини храму – вівтар Святого Антонія з Дитятком Ісус та вівтар Святого Йосифа.

На бічній стіни римо-католицький костелу зберігся найстаріший на Західній Україні сонячний годинник. Переказують, що колись один з австрійських монастирів передав його на зберігання у костел Воздвиження Святого Христа. Він і досі показує свій віденський час.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.