Інформаційно-ілюстративний матеріал: "Кафедральний Собор Святого Духа"

Архітектура

Для кого: 7 Клас, 8 Клас, 9 Клас, 10 Клас

20.03.2021

152

0

0

Опис документу:
Ілюстрація — зображення, що супроводжує текст літературного твору, газетної статті тощо з метою полегшення для читача візуалізації змісту. Інформаційно-ілюстративний матеріал присвячений храмам Чернівців, а саме Кафедральному Собору Святого Духа, який можна використати під час уроків.
Оберіть документ з архіву для перегляду:
196,093 Кб
163,488 Кб
196,829 Кб
Перегляд
матеріалу
Отримати код
Перегляд
матеріалу
Отримати код
Перегляд
матеріалу
Отримати код
Перегляд
матеріалу
Отримати код

ХРАМИ І ЦЕРКВИ ЧЕРНІВЦІВ

ГОЛОВНИЙ ПРАВОСЛАВНИЙ ХРАМ МІСТА

Кафедральний Собор Святого Духа

Головний собор Буковинської православної митрополії побудований на кошти Фондів Православної Церкви Буковини під управлінням держави (Griechisch Orientalischer Religionsfonds).

Автор проекту – видатний віденський архітектор Ферденант Реаль (Roell). Будівництво велося під наглядом крайового інженера А. Маріна з 1844 по 1866 рік. В будівництві активну участь брав перший митрополит Буковини та Далмації Євген Гакман. Собор побудований у стилі італійського Ренесансу, причому за основу був узятий один з проектів Петербурзького Ісаківського Собору, подарований єпископу Євгену Гакману під час його паломництва до Троїце-Сергієвої Лаври. Перший камінь у його фундамент був закладений у липні 1844 року.

Частина друга

Домінантою архітектурної композиції собору є монументальний купол заввишки 46 м. Крім нього церкву увінчують ще два куполи, а також дві вежі-дзвіниці угорі з боків фасаду. Над головним входом в тімпанс, на синьому фоні, вміщена корона над схрещеними митрополичою палицею та хрестом. Внутрішня розкриття висотного простору іде на всю висоту центрального нефу і куполу. Через 20 років після початку робіт у липні 1864 року владика Євген Гакман освятив Кафедральний собор. Проте внутрішні оздоблювальні роботи продовжувались аж до кінця століття. Так, ще у 1892-1896 рр. група художників із Відня на чолі з Карлом Йобстом розписувала стіни. Розписи виконані в дусі академізму, олією по штукатурці. Така споруда не може не вразити. Але владика Євген Гакман не побачив цієї краси. Після смерті митрополита 31 березня 1873 року його поховали під східною частиною вівтаря собору.

Частина третя

За часів комуністичного режиму ім’я митрополита Євгена Гакмана було заборонене. Комуністична влада все робила для того, щоб стерти з пам’яті людей ім’я владики Євгена Гакмана. У1976 році, під час робіт із переобладнання приміщення кафедрального собору домовина з тлінними останками митрополита Гакмана зникла. Краєзнавці досі не знають, де саме перепоховали великого сина буковинської землі. Сам храм був перетворений на склад, а згодом став приміщенням, в якому проводилися виставки досягнень народного господарства Чернівецької області, та експонувалася картинна галерея. Деякий час він служив першим пристанищем Художнього музею. У 1998 році його повернули православній спільноті та реставрували. У березні 2006 року біля храму було встановлено пам’ятник першому митрополиту Буковинської православної митрополії Євгену Гакману. Кафедральний Собор Святого Духа, безперечно, є однією з найкращих споруд міста Чернівці.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.