Інформаційні картки: "Міста-герої України"

Історія України

Для кого: 10 Клас

15.03.2021

383

7

0

Опис документу:
Місто-герой — почесне звання міст з часів існування СРСР, яке було надано 12 містам і одній фортеці. Це звання їм присвоєно після Німецько-радянської війни. Положення про звання «Місто-герой» було затверджено 8 травня 1965 року. Відповідно до «Положення про ордени, медалі, і почесні звання СРСР» 1979 року місто, нагороджене званням "місто-герой", одержувало найвищі нагороди СРСР — орден Леніна та медаль «Золота Зірка». Чотири міста: Київ, Севастополь, Одеса та Керч, знаходяться в Україні.
Оберіть документ з архіву для перегляду:
36,356 Кб
36,316 Кб
36,165 Кб
34,165 Кб
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Місто-герой — почесне звання міст з часів існування СРСР, яке було надано 12 містам і одній фортеці. Це звання їм присвоєно після Німецько-радянської війни. Положення про звання «Місто-герой» було затверджено 8 травня 1965 року. Відповідно до «Положення про ордени, медалі, і почесні звання СРСР» 1979 року місто, нагороджене званням "місто-герой", одержувало найвищі нагороди СРСР — орден Леніна та медаль «Золота Зірка». Чотири міста: Київ, Севастополь, Одеса та Керч, знаходяться в Україні.

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Київ

Вже 22 червня, в перший день війни, фашистська авіація бомбардувала Київ. З 7 липня почалася його оборона. Спроба фашистів раптовим ударом захопити столицю України не вдалася. 11 липня ворога було зупинено.

Йшли жорстокі бої, радянські війська скували на підступах до міста 17 німецьких дивізій. Через загрозу оточення радянські війська за наказом Ставки Головного Командування 19 вересня залишили Київ. Оборона столиці України тривала понад 70 днів. Під Києвом ворог втратив близько 100 тисяч чоловік.

Гітлерівці встановили в Києві жорстокий окупаційний режим. У місті створили концтабори (Дарницький та Сирецький).

Урочище Бабин Яр стало місцем масового знищення військовополонених та мирних жителів, особливо євреїв. У Києві фашисти знищили понад 200 тисяч чоловік, близько 100 тисяч вивезли до Німеччини в концтабори та на примусові роботи.

Населення столиці активно боролося проти окупантів, було створено 68 підпільних організацій і груп. 6 листопада 1943 року в результаті Київської наступальної операції радянські війська звільнили столицю України від фашистів.

Визволителям відкрилася страшна картина. Будинки спалені, розтрощені, музеї, бібліотеки, театри пограбовані й зруйновані. В місті залишилося лише 176 тисяч жителів.

Після визволення почалася швидка відбудова, і столиця України відродилася. У 1957 році в Києві споруджено меморіальний комплекс Парк Вічної Слави.

З 1961 року Київ — «Місто-герой».

Севастопольська епопея

Севастополь – місто морської доблесті і слави. У роки Великої Вітчизняної на долю колиски морської слави, головної воєнно-морської бази Чорноморського флоту, випали нові випробування.

На світанку 22 червня ворожа авіація скинула на Севастополь перші бомби. 30 жовтня 1941 року ворог вийшов на ближні підступи до міста. Почалася оборона Севастополя.

250 днів і ночей билися з переважаючими силами фашистів моряки і червоноармійці. Єдиною дорогою життя, яка зв'язувала місто з тилом, було море.

Севастопольський гарнізон — близько 23 тисяч воїнів — скував значні сили німецько-румунських військ, зруйнував плани гітлерівського командування на південному крилі радянсько-німецького фронту.

У битві за Севастополь ворог втратив до 300 тисяч солдатів і офіцерів убитими та пораненими. 4 липня 1942 року радянські війська змушені були залишити місто. Севастопольці і в окупації продовжували героїчну боротьбу.

9 травня 1944 року війська 4-го Українського фронту і Чорноморський флот звільнили Севастополь від німецько-фашистських загарбників.

Героїчна Севастопольська епопея — історичний приклад мужності, непохитності радянських людей у боротьбі за свободу рідної землі. На ознаменування подвигу захисників міста 22 грудня 1942 року була заснована медаль «За оборону Севастополя», якою нагороджено близько 40 тисяч чоловік. За мужність і героїзм під час оборони Севастополя 46 воїнів були удостоєні звання Героя Радянського Союзу.

З 8 травня 1965 року Севастополь – «Місто-герой».

Легендарне місто Керч

Легендарне місто Керч – великий порт на березі Керченської протоки, місто металургів, корабелів і рибалок. В часи Великої Вітчизняної війни місто Керч кілька разів переходило до рук ворога.

16 листопада фашисти захопили Керч, але 30 грудня 1941 р. в ході Керченсько-Феодосійської десантної операції місто було звільнено військами Закавказького фронту та Чорноморського флоту.

До 2 січня 1942 було звільнено весь Керченський півострів. 19 травня в результаті кровопролитних боїв з переважаючими силами гітлерівців радянські війська змушені були залишити Керч.

Розгром гітлерівців на Кавказі і вихід радянських військ на Таманський півострів дозволили розпочати бої за визволення Керчі і всього Криму.

1 листопада 1943 р. воїни Радянської Армії та Чорноморського флоту захопили плацдарм в районі Ельтігена, який утримували 36 днів і ночей.

До 12 листопада від ворога був звільнений північно-східний виступ Керченського півострова, з якого і почалася Кримська наступальна операція 1944 року.

11 квітня 1944 р. воїни окремої Приморської армії та Чорноморського флоту оволоділи містом Керч.

За мужність і героїзм в боях за місто понад 10 тисяч бійців і командирів нагороджено орденами та медалями, 134 захисники Керчі удостоєні звання Героя Радянського Союзу.

З 14 вересня 1973 року Керч – «Місто-герой».

Оборона Одеси

В перші ж тижні війни Одеса стала прифронтовим містом. Було видано наказ про оборону Одеси «до останньої можливості».

З 5 серпня 1941 року протягом 73 днів радянські війська та населення міста героїчно відбивали наступ німецько-фашистських та румунських військ.

Чорноморський флот забезпечував морське сполучення і прикривав Одесу з моря.

Захисники міста під Одесою завдали великих втрат четвертій румунській армії — було виведено з ладу понад 160 тисяч бійців ворога, близько 200 літаків, до 100 танків.

Населення Одеси мужньо переносило тягар облоги — систематичні нальоти ворожої авіації та артилерійські обстріли, нестачу продовольства, медикаментів.

У цих важких умовах жодного дня не припинялася робота фабрик та заводів. Тільки за наказом Вищого Головного командування Чорноморський флот з 1 по 16 жовтня евакуював війська, які захищали Одесу, на Кримський півострів. 22 грудня 1942 року була заснована медаль «За оборону Одеси», якою нагороджено понад 130 тисяч учасників оборони.

До 9 квітня 1944 року місто було окуповане ворогом. В Одесі та передмісті діяло 6 партизанських загонів та 45 підпільних груп. Їхньою базою в часи окупації були одеські катакомби — складний лабіринт підземних галерей, які утворилися в результаті видобутку каменя-черепашника.

10 квітня 1944 року Радянська Армія, Чорноморський флот при активній підтримці партизанів та підпільників звільнили Одесу від фашистів.

З 8 травня 1965 року Одеса – «Місто-герой».

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.