Гра-вікторина "Хімічний марафон"

Опис документу:
Гру-вікторину доцільно проводити при узагальненні матеріалу з неорганічної та органічної хімії. Вона є засобом, який допомагає активізувати пізнавальну діяльність учнів і підвищувати емоційний рівень засвоєння знань, застосовуючи різноманітні конкурси. Це — гра-змагання, в якій головною рушійною силою є «спортивний інтерес»: хто швидше, точніше, оригінальніше виконає завдання.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Гра-вікторина «Хімічний марафон»

Гру-вікторину доцільно проводити при узагаль­ненні матеріалу з неорганічної та органічної хімії. Вона є засобом, який допомагає активізувати пізна­вальну діяльність учнів і підвищувати емоційний рівень засвоєння знань, застосовуючи різноманітні конкурси. Це — гра-змагання, в якій головною рушійною силою є «спортивний інтерес»: хто швид­ше, точніше, оригінальніше виконає завдання.

Гра-вікторина допомагає формувати в учнів такі загальні ознаки особистості, як вміння приймати рішення в різних обставинах, критичне ставлення до оточуючих людину об'єктів і явищ вміння працювати у колективі. Емоційність гри дає учням можливість проявити свої кращі особисті якості в повній мірі. Вони одержують задоволення, тобто гра стимулює їх до участі в пізнавальній діяльності. Все це покращує психологічний стан учнів, згуртовує учнівський ко­лектив, створює в ньому дружні і водночас ділові сто­сунки, побудовані на необхідності взаємодопомоги при виконанні спільних завдань.

Мета. Розширити, поглибити і узагальнити знання учнів з хімії; розвивати швидкість логічного мислен­ня, здібність учнів узагальнювати та порівнювати, вміння працювати в колективі. Розвивати інтерес учнів до хімії, вміння розгадувати ребуси.

Виховувати самостійність, почуття колективізму та відповідальності, естетичні смаки учнів.

Обладнання. Художня та наукова література про М.В. Ломоносова, реферати учнів про діяльність вче­ного, його портрет; таблиці; періодична система хімічних елементів; ребуси; плакати.

Хід гри.

В змаганнях приймають участь дві команди по вісім учнів.

Конкурс 1.

Відгадайте фразу М.В. Ломоносова про користь хімії. (Конкурс оцінюється у 3 бали).

Фраза звучить на мові оригіналу, тобто російською мовою.

Для того, щоб виконати це завдання командам не­обхідно розгадати 30 послідовних малюнків, на яких зображено обладнання хімічної лабораторії, символи хімічних елементів, молекулярні та структурні фор­мули речовин. З назви кожного малюнка треба взяти вказані літери. Записавши всі літери по порядку ут­ворюється фраза. Назви малюнкам надавати російською мовою:

В чому закріплюють пробірки для нагрівання (штатив) 1, 5

Елемент № 18 (аргон) 2,4

Елемент № 89 (актиний) 2

Речовина, яка утворена елементом № 1 (водород) 4, 5

Елемент № 81 (таллий) 2

Речовина, яка утворена елементом №47 (серебро) 1

Те, в чому проводять хімічні досліди (пробирка) 1, 2, З

Елемент №62 (самарій) 1

Елемент №36 (криптон) 5

Елемент № 30(цинк) 2

Елемент №16 (сера) 3, 4

Найпростіша органічна речовина, яка горить (метан) 2, З

Елемент №17 (хлор) 1

Елемент № 59(празеодим) 8, 9

Елемент № 11(натрий) 5

Речовина яка утворена елементом № 33(мьішьяк) 5

Елемент№44(рутений)1 Речовина утворена елементом № 6 (углерод) 1

Речовина утворена елементом № 8(кислород) 1, 2, 3

Складна речовина, що складає 2/3 земної поверхні (вода) 1, 2

Елемент №75 (рений) 4

Елемент № 23(ванадий) 1, 5

Яка органічна речовина містить кільце (бензол) 2, 6

Елемент № 19(калий) 2

З чого п`ють чай (чашка) 1

Елемент № 2(гелий) 2, З

Елемент № 10 (неон) 3

Речовина утворена елементом № 82(свинец) 2, 5

Елемент № 104(курчатовий) 4

Необхідні для зважування (весьі) 2, З

Елемент № 91 (протактиний) 6

Елемент № 28(никель) 2, 4

Відповідь: «Широко распростирает химия руки свои в дела человеческие».

Конкурс 2.

Чудо-елемент (конкурс оцінюється у 2 бали).

Вчитель зачитує інформацію про хімічний еле­мент. Після цього команди по черзі називають одну літеру. Перемагає та команда, яка перша дасть вірну відповідь.

Завдання. Відгадайте, про який хімічний елемент йде мова?

— Досліди угорських вчених на тваринах показа­ли, що недолік цього хімічного елементу в організмі підвищує здатність до інфарктів. Французькі біологи вважають, що цей хімічний елемент допоможе меди­кам у боротьбі з такою серйозною хворобою нового та старого тисячоліття, як перевтома.

Дослідження вчених виявили, що у крові стомле­них людей міститься менше цього хімічного елемен­ту, ніж у бадьорих.

Необхідно пам'ятати! Що в тих випадках, коли люди­на часто й з будь-якого приводу дратується, цей хімічний елемент, який перебуває в організмі, «згорає». Ось чому у нервових та легкозбуджуваних людей порушення роботи сердечних м'язів спостерігаються значно частіше.

При недостачі цього хімічного елементу виника­ють: аритмія, тахікардія, швидка стомленість, без­соння, кошмарні сни, тяжке пробудження,, запаморо­чення, чутливість до зміни погоди.

Відповідь. Магній.

Конкурс 3.

Казка про кислоту «Як стати зіркою». (Найвища оцінка конкурсу — по 1 балу за кожну вірну відповідь).

Кожна команда уважно слухає цікаву казку про кислоту та виписує формули всіх хімічних речовин, про які буде йти мова. Перемагає та команда, яка на­пише найбільше формул.

Вона народилася в самій таємничій, самій дивній країні — в хімічній лабораторії, її батько Нітроген (IV) оксид був чоловіком строгих принципів і но­сив прізвисько Лисячий хвіст. ЇЇ мама була простою, спокійною жінкою, звали її — Вода. Вона з'явилась — маленька, безколірна. Але коли до неї добавили розчин лакмусу, всі зразу зрозуміли — народилася дівчинка, їй дали гарне жіноче ім'я — Кислота.

Кислота наслідувала від батька не тільки прізвище Нітратна. Вона наслідувала його вибуховий та неврівноважений характер. Іноді вона починала по­водити себе так, що всі називали її димлячою.

Кислота Нітратна дуже дружила з металами, дружба ця завжди носила окисно-відновний характер. Й дру­зями були Ртуть і Срібло. Однак Золото і Платина ніколи з нею не дружили. Прикро було кислоті Нітратній, вона теж вважала себе благородною та ду­же талановитою.

Кислота Нітратна помітила, при попаданні її на дере­во воно могло спалахнути. Вона руйнувала вовну і шовк, а на шкірі людини залишала жовті плями. Але всі ці якості не зробили її відомою та популярною, а навпаки більшість стала її боятися.

Тоді Кислота Нітратна вирішила піти працювати у мале підприємство «Основні оксиди та основи». Вона виробляла солі, які називались нітратами, селітрами. ЇЇ продукцію стали постачати в сільське господарство, кислота Нітратна працювала не покладаючи рук. З до­щовими краплями, які випадали під час грози, кисло­та Нітратна перетворювалась в ґрунті у нітрати. Деякі фрукти та овочі дуже зраділи нітратам. Вони стали вживати їх в необмеженій кількості. Незабаром нітратів у фруктах та овочах стало так багато, що ви­никло питання, як від них позбавитись.

А до кислоти Нітратної прийшла справжня слава. Про неї стали писати газети і журнали, говорити по телебаченню і радіо. Кислота Нітратна стала справжньою зіркою!

Конкурс 4.

Японське малювання. (Найвищий бал — 4).

Одному представнику з кожної команди пропо­нується чотири кросворда, в яких зашифровані два хімічних елемента та дві хімічні посудини. Перемагає той учасник, який виконає завдання вірно і зробить це першим.

Відповіді:

Сульфур, Фосфор, Колба, Пробірка.

Конкурс 5.

Назвіть вчених. (Конкурс оцінюється у 2 бали).

Командам пропонуються горизонтальні ряди складів, які треба переставити так, щоб одержати прізвища відомих вчених.

Додаткове запитання.

Який внесок вони зробили для розвитку науки хімії? (Найвища оцінка 6 балів).

Відповідь.

А.М. Бутлеров — теорія хімічної будови

органічних сполук.

Д.І. Менделєєв —- періодичний закон хімічних еле­ментів.

С.В. Лебедєв — розробив спосіб добування синте­тичного каучуку.

Н.Д. Зелінський — винайшов протигаз.

В.В. Марковников — продовжувач робот Бутлерова, відкрив новий клас вуглеводнів — нафтени (циклопарафіни).

М.В. Ломоносов — Закон збереження речовин.

Конкурс 6

Відгадайте ребус.

Командам пропонується два ребуси на професійну тематику. За кожну правильну відповідь команда отримує по 3 бали.

Відповіді:

Нитка та модель

Ножиці та Зачіска

Конкурс 7

Хімічне лото

Кожна команда отримує картки з відповідними назвами хімічних елементів Періодичної системи. На знайомство з картками дати 1 хвилину, після чого учні повинні з них на своїх столах розкласти дані картки у відповідності до Періодичної системи. Перемагає команда, яка правильно і без помилок відтворить Періодичну систему.

Конкурс оцінюється у 4 бали.

Конкурс 8

Якщо в назві елемента родини актиноїдів пронумерувати по порядку всі 10 букв, то 1,2,3,4,9 букви утворять назву лужного металу; 6,7,4,6,8 букви складуть назву екваторіального сузір`я; 4,7,2,8 і 4,7,2,1 букви – відповідно назви країн в Південно-Західній Азії, а 1,2,4,7 і 8,4,2 букви утворять назву столиці та річки країни Африканського континенту.

Відповіді: Каліфорній – калій, Оріон, Іран, Ірак, Каір, Ніл.

За правильну відповідь команда отримує по 2 бали

Поки журі готується оголосити підсумки нашого чемпіонату, я пропоную командам останнє завдання, яке вимагає більше кмітливості та спортивних знань, ніж якихось конкретних знань з хімії. Конкурс „Остання крапка”. Я дам вам повітряні кульки, на кожній з яких написано одну літеру. Ваша задача скласти з них речення.

Команди мають скласти речення „Ми любимо (сердечко) хімію).

У кінці змагання журі підводить підсумок, оголо­шує команду-переможця і нагороджує призами. Потім надається заключне слово вчителю хімії.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»