Пізнаємо світ разом
Заняття підібране під конкретну дитину, невербальну, неконтактну (дитина з РАС).
Мета: сформувати уявлення про ознаки риб як тварин, пристосованих до водного середовища життя; продовжувати вчити відповідати на питання,орієнтуватися в просторі; формувати поняття «один-багато», вміння правильно розташовувати предмети на аркуші; розвивати дрібну і загальну моторику, координацію рухів, сприйняття кольору; корегувати психічні процеси; збагачувати словниковий запас; виховувати любов до живої природи.
Обладнання: бульбашкова колона, світовий стіл пісочниця, «Чарівний мішечок», малюнок рибки та акваріуму, картки – зразки риби, кольорові палички, каменці Марблс, розрізні картинки, кольорові камінці, пластилін, риби на магніті, вудка, ємкість з водою.
Хід заняття
Привітання
Психолог вітається з дитиною,фіксує її настрій, емоційний стан, готовність до заняття,каже звертаючись:
Дихальна вправа «Чарівний мішечок»
Мета: розвивати м’язи обличчя, фізіологічне дихання, вчити дитину знімати напруження.
Психолог пропонує дитині подути на чарівний мішечок та знайти, що ховається в середині.
Вправа «Підводне царство»
Мета: опановують прийоми м’язового розслаблення та глибокого дихання, вчаться знімати напруження.
(Психолог підводить дитину до бульбашкової колони, звертає її увагу на те, як змінюється колір води, з’являються бульбашки, плавають рибки, на ледь відчутну вібрацію).
Де живуть рибки ?(У воді)
Скільки риб тут? (багато)
Ось одна із них. Що є у риби?
Вправа «Опиши рибку» (піскова терапія)
У
рибки є тулуб. Що знаходиться попереду? (голова)
А що є на голові? (рот, очі)
Що позаду? (хвіст)
Рибка має плавники. Вони потрібні щоб плавати. Покажемо як рибка плаває?
Тіло рибки вкрито лускою. Вона схожа на монетки.
Артикуляційна вправа «Рибка відкриває рот»
Рибка говорити не вміє, але добре вміє відкривати ротик. (Показуємо разом).
Покажи, де живе риба? (У воді).
Сідаємо на місце.
Вдома рибки можуть жити в акваріумі. Посади рибку в акваріум. Скільки риб в акваріумі? (Одна)
Наша рибка хоче їсти. Нагодуємо її разом.
Аплікація «Рибка в акваріумі» (робота з пластиліном)
Н
а зображення акваріума з рибкою дитина наліплює шматочки пластиліну — корм для рибок.
Вправа «Збери картинку»
Мета:розвиток у дітей зорової пам'яті, уваги, образного мислення, а також дрібної м'язової моторики і мови; орієнтування в просторі; продовжувати формувати уявлення про колір і форму предметів.
Матеріали: палички для рахунку, кольорові каменці, камінців Марблс, розрізні – картинки, картка – зразок.
Гра - медитація «Я – рибка»
В
права «Впізнай тінь»
Мета: вчити дитину знаходити спільні особливості між двома предметами й фокусувати на них увагу, розвиток просторових уявлень та просторового орієнтування.
Дитині пропонується за тінню знайти схожу рибку в кольорі.
Вправа «Зловимо рибку» (робота з водою)
Дитині пропонується виловити рибку з імпровізованого акваріума. Покласти вудку, тільки тоді, коли він вилове усіх риб.
Рефлексія
Прощання