План уроку
Навчальний модуль. Виготовлення виробів платтяно-блузочного асортименту
Тема програми: Виготовлення плаття
Тема уроку: Обробка фігурних виточок і бічних швів виробу.
Мета уроку:
- навчальна: набути знань з технологічної обробки фігурних виточок і бічних швів жіночої сукні; закріпити знання та вміння при виконанні ручних, машинних, прасувальних робіт відповідно до технічних вимог при пошитті сукні;
- розвивальна: розвивати координацію рухів при виконанні практичних робіт, вміння працювати самостійно, використовуючи роздатковий матеріал;
- виховна: виховувати повагу та любов до майбутньої професії,
бережливе ставлення до матеріалів, почуття гідності та вимогливості.
Тип уроку: комбінований
Методи навчання: бесіда, розповідь, демонстрація прийомів роботи, практична робота учнів, оцінка учнями своєї навчальної діяльності.
Навчально-виробниче обладнання: малюнок моделі на дошці, зразок моделі жіночої сукні у натуральну величину, кольорові інструкційні картки, сантиметрова стрічка, нитки, ножиці, наперсток, швейні машини, парова праска, виріб
Міжпредметні зв’язки: матеріалознавство, обладнання, спецтехнологія
Хід уроку
І. Організаційний момент
- Привітання.
- Перевірка присутності учнів на уроці та наявності робочого одягу.
- Перевірка підготовки робочих місць і наявності робочих інструментів.
ІІ. Вступний інструктаж
1. Актуалізація і корекція опорних знань
-Перевірка знань учнів за матеріалом, вивченим на на попередніх уроках виробничого навчання:
- Назвати правила зметування і зшивання виточок.
- Які шви застосовують для з’єднання деталей (пілочки і спинки) ?
- Як обробляють зрізи деталей, щоб запобігти їх осипанню?
2. Повідомлення теми і мети уроку
- Оголосити тему уроку і запропонувати учням записати в робочі зошити.
- Показати і розібрати схеми вузлів даної теми на дошці.
3. Мотивація і викладення нового навчального матеріалу
В світі моди існуюь різні фасони суконь і з найрізноманітнішими видами складних технологічних вузлів. Сьогодні на уроці ви навчитеся обробляти більш складні форми виточок – фігурні талеві виточки, які одночасно надають привабливого стильного вигляду і ускладнюють крій даної сукні. Виточки дають змогу регулювати ступінь прилягання виробу, його форму і конструкцію.
Пояснення теми відбувається із активним залученням учнів до діалогу.
4. Інструктування учнів з теми уроку
1) Розглянути з’єднувальні шви, з яких необхідно обрати шов для з’єднання бічних зрізів сукні (інструкційна картка №1);
2) Визначити спосіб обробки фігурних виточок (інструкційна картка №2);
3) Продемонструвати і пояснити робочі прийоми з обробки фігурних виточок і бічних швів жіночої сукні;
4) Обговорити з учнями характер та послідовність виконання операцій;
5) Ознайомити з завданням, користуючись інструкційними картками;
6) Повторити правила охорони праці при виконанні робочих прийомів;
7) Визначити критерії оцінювання навчальних досягнень:
Критерії оцінювання:
12 – 10 балів - високий рівень теоретичної підготовки, самостійне, швидке та якісне виконання робочих прийомів своєчасне виявлення та усунення дефектів.
9-7 балів - добра теоретична підготовка, але допущені окремі неточності у
відповідях. Уповільнене виконання окремих робочих прийомів, незначні
відхилення від методів виконання окремих вправ
6-4 бали - посередня теоретична підготовка, помилки при обробці окремих деталей та вузлів, невчасне виконання завдань.
5. Закріплення і удосконалення знань учнів
- Визначити рівень засвоєння нового матеріалу, задати групі питання, щоб з’ясувати чи готові виконати практичне завдання. Фронтальне опитування учнів:
1. Назвати деталі крою жіночої сукні
2. Яка ширина шва зшивання бічних зрізів.
3. Які зрізи деталей сукні потрібно обметати.
4. У сторону яких зрізів запрасовують виточки
- Провести тестування учнів для закріплення теми (додаток 1)
III. Поточний інструктаж (індивідуальний інструктаж майстра, цільові обходи)
1. Розподіл учнів по робочих місцях.
2. Виконання учнями індивідуальних завдань.
3. Цільові обходи робочих місць учнів з метою:
- перевірки організацій, дотримання технічних умов;
- алгоритму виконання обробки;
- контроль за дотриманням охорони праці на робочих місцях;
- індивідуальне інструктування з метою попередження помилок.
IV. Заключний інструктаж
1. Аналіз діяльності учнів у процесі всього уроку.
2. Аналіз причин помилок учнів та способи їх усунення.
3. Повідомлення та обґрунтування оцінок.
4. Повідомлення домашнього завдання: повторити обробку застібки на тасьму-“блискавку”.
Майстер в/н К.А. Кобилянська
ІНСТРУКЦІЙНО - ТЕХНОЛОГІЧНА КАРТКА №1
З’ЄДНУВАЛЬНІ ШВИ
№ п/п | Графічне зображення | Виконання операції |
1 | | Зшивний з розпрасуванням 1) Обметати зрізи деталей (операція 1) 2) Зшити дві деталі лицьовими сторонами всередину, вирівнюючи зрізи, шириною шва 1,5 – 2,0 см (операція 2) 3) Розпрасувати припуски шва зшивання деталей |
2 | | Розстрочний 1) Обметати зрізи деталей (операція 1) 2) Зшити дві деталі лицьовими сторонами всередину, вирівнюючи зрізи, шириною шва 1,5 – 2,0 см (операція 2) 3) Розпрасувати припуски шва зшивання деталей 4) Розстрочити шов зшивання деталей на відстані 0,2-0,5 см з обох боків (операція 3) |
3 | | Зшивний з запрасуванням 1) Зшити дві деталі лицьовими сторонами всередину, вирівнюючи зрізи, шириною шва 1,5 – 2,0 см (операція 1) 2) Обметати зрізи деталей (операція 2) 3) Запрасувати припуски шва зшивання деталей
|
4 | | Настрочний з відкритими обметаними зрізами 1) Зшити дві деталі лицьовими сторонами всередину, вирівнюючи зрізи, шириною шва 1,5 – 2,0 см (операція 1) 2) Обметати зрізи деталей (операція 2) 3) Запрасувати припуски шва зшивання деталей 4) Настрочити припуски шва зшивання з лицьової сторони деталі на відстані 0,3-1,0 см |
5 | | Накладний з відкритими зрізами 1) Накласти краї однієї деталі на іншу, відстань заходу – 0,8-1,5 см 2) Прокласти машинну строчку, відстань від строчки до зрізу – 0,3-0,5 см (операція 1) |
6 | | Накладний з закритим зрізом 1) Скласти деталі лицьовими сторонами всередину, вирівнюючи зрізи 2) Зметати деталі, відступаючи 1,5-2,5 см від зрізів; відігнути верхню деталь 3) Настрочити відігнуту верхню деталь на нижню на відстані 0,5-1,0 см від підігнутого краю (операція 1) 4) Обметати зрізи з сторони нижньої деталі (операція 2) |
ІНСТРУКЦІЙНО - ТЕХНОЛОГІЧНА КАРТКА № 2
ОБРОБКА ФІГУРНИХ ВИТОЧОК І БІЧНИХ ШВІВ
ЖІНОЧОЇ СУКНІ
№ п/п | Графічне зображення | Виконання операції |
1 |
| Зшивний з запрасуванням застосовуємо для обробки фігурних виточок жіночої сукні
|
2 |
| Зшивний з розпрасуванням застосовуємо для обробки бічних зрізів жіночої сукні
|
3 | | Обробка фігурних виточок 1) Скласти пілочку так, щоб виправити фігурну виточку; 2) Зметати фігурні виточки на пілочці з кінця до початку виточки по намічених лініях; 3) Зшити фігурні виточки на пілочці з початку виточки до її кінця по намічених лініях; 4) Обметати зрізи фігурних виточок; 5) Запрасувати фігурні виточки на пілочці до верхніх зрізів.
Якщо передбачається пошиття сукні на підкладці, то фігурні виточки не обметують; виточки розрізають і розпрасовують.
|
4 | | Обробка бічних швів
1) Обметати бічні зрізи пілочки і спинки 2) Скласти пілочку і спинку сукні лицьовими сторонами всередину, вирівнюючи бічні зрізи, суміщаючи контрольні надсічки по лінії талії і стегнах; 3) Зметати бічні зрізи сукні шириною шва 1,4 см 4) Зшити бічні зрізи сукні шириною шва 1,5 см 5) Розпрасувати бічні зрізи жіночої сукні |
ДОДАТОК № 1
ТЕСТИ ДО ТЕМИ: Обробка фігурних виточок і бічних швів виробу
№ п/п | Оберіть правильний, на Ваш погляд, варіант відповіді | Варіанти відповідей |
1 | В яку сторону запрасовують виточку? | а) в сторону бокового шва; б) в сторону середини деталі; в) в сторону нижнього зрізу; |
2 | Для чого обметують зрізи? | а) для оздоблення; б) для запобігання розтяжінню; в) для запобігання висипанню; |
3 | Для чого застосовують клейові прокладки? | а) для формостійкості; б) для міцності; в) для надання об’ємної форми; |
4 | Як називаються складки застрочені по всій довжині? | а) прості; б) з’єднувальні; в) застрочені; |
5 | До якої виточки подібний підріз? | а) не розрізної; б) бічної; в) розрізної |
6 | Ширина шва зшивання бічних зрізів дорівнює: | а) 0,7 – 1,0 см б) 1,0 – 1,5 см в) 0,5 – 0,7 см |
7 | Для чого застосовують зметувальні стібки ? | а) для тимчасового оздоблення; б) для тимчасового з’єднання в) для тимчасової міцності; |
8 | При обробці якої виточки не виконують спрасування? | а) розрізної; б) нерозрізної; в) яка переходить в м’яку складку |
9 | Для запобігання розтягування зрізів застосовують… | а) косі смужки; б) кромки; в) обкантування; |
10 | При з’єднанні підрізу строчку прокладають… | а) не доходячи до кінця розрізу на 1 -1.5см; б) до кінця розрізу; в) на 1- 1.5см далі кінця розрізу |
Кожна вірна відповідь оцінюється в 1,0 бал