Заключний урок-гра 7 клас
Північна Америка
Мета: узагальнити та систематизувати знання учнів з теми «Південна Америка»; розширити знання з теми і вдосконалити навички та уміння роботи з картами атласу, характеризувати головні ознаки материка; розвивати пізнавальний інтерес до вивченої теми і уміння працювати з додатковими джерелами знань; закріпити та удосконалити теоретичні знання учнів про материк Північна Америка; сприяти розвитку логічного мислення, вміння працювати в команді, розширенню кругозору, прояву винахідливості; викликати інтерес до уроків географії.
Обладнання: фізична карта Південної Америки, атласи, підручники, комп'ютерна презентація, інтерактивна дошка (або проектор), «посилка» – сюрпризи з материка.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.
Опис гри. Клас ділиться на дві команди.
Хід уроку
І. Оголошення теми і мети уроку
Учитель. Діти! Сьогодні ми завершуємо вивчення теми «Північна Америка». На уроці ми узагальнимо та систематизуємо знання про Північну Америку. Визначимо, чи добре ви засвоїли матеріал, чи немає прогалин у ваших знаннях. А допоможе це нам з'ясувати наш урок-гра. Отже, вирушаємо до Північної Америки.
ІІ. Розминка
Учитель. До вашої уваги твір учня, який не систематично готується до уроків географії. Якщо ви не згодні з відповіддю, вдарте в долоні.
Подорож до прерії
Настав час нашої подорожі до Північної Америки, найбільшого материка планети, що лежить у східній півкулі, яку Гумбольдт назвав «Новий Світ».
Під крилом літака ми побачили найдовшу річка світу – Міссісіпі, яку заслужено називають «Матір'ю морів». Свої води вона несе в Тихий океан. Довго підшукуємо місце для посадки літака і нарешті приземляємося на полі одного з фермерів, яких тут називають гаучо.
Після довгого перельоту в голові шуміло, і нам здалося, що це муха Це-це. Ми швидко подалися до лісу, але раптом кроків за десять від нас прострибав велетенський рудий кенгуру, мабуть. Він злякався хижого рику тигра. Ми зайшли в ліс. Яка краса! Стрункі евкаліпти підіймалися вгору на сотню метрів, а їхні стовбури були обплетені ліанами. На одній із них ми й побачили горилу, яка кинулася тікати і зникла за розлогими баобабами. Ми рушили далі, бо хотіли дістатися до підніжжя Кіліманджаро ще до настання ночі. Стояла страшенна спека, і від сухого повітря пересохло в горлі. Та, на щастя, почав моросити дрібненький дощ, і невдовзі наші ноги почали вгрузати в пісок.
Настала світла тропічна ніч, і на небі ми побачили незнайомий Південний Хрест. Зупинилися на перепочинок і ще довго слухали спів колібрі в нічний тиші.
ІІІ. Виконання завдань (на карточках та виконання їх на карті).
Завдання 1.
«Материк у числах»
Якщо ви є справжніми патріотами свого материка, то швидко дасте відповідь, що означають числа, які з’являтимуться на мультимедійній дошці.
Кожна правильна відповідь принесе команді 1бал.Всього ви повинні пояснити 6 чисел.
20,36 млн. км2 – площа материка;
6193м – висота г. Мак-кінлі;
5971м – довжина р. Міссісіпі;
51 м – висота Ніагарського вдсп.;
1 % - частка корінного населення материка;
5700 м – висота влк. Орісаба.
Завдання 2.
« Рухливий зоопарк» ( музика «У світі тварин»)
Шановні знавці-патріоти, а чи добре ви знаєте мешканців вашого материка? Попробуємо розгадати кросворд.
1. Могутня тварина, що водиться у преріях Північної Америки. (Бізон)
2. Всеїдний ссавець, хитрий, спритний та розумний. (Песець)
3. Великий стрункий птах. Родоначальник одного із нашиий домашніх
птахів. (Індик)
4. Сірий ссавець, схожий на великого собаку. (Вовк)
4. Кремезний, вкритий густою шерстю хижий ссавець. (Ведмідь)
5. Хитрий, злий, найнебезпечніший звір Північної Америки. (Леопард)
6. Тварина із панциром, символ повільності і мудрості. (Черепаха)
7. Корисна тварина, якій цілі народи зобов’язані добробутом. (Олень)
8. Родич барана, має незграбну фігуру. ( Вівцебик)
9. Вовк у преріях, Ця тварина в міфах північноамериканських індіанців
фігурує, як божество – трікстер, хитре, тямуще і пустотливе. (Койот)
10. Родич бурого ведмедя, але дещо більший, важчий і незграбніший.
(Грізлі)
11. Найбільший із літаючих хижих тварин. (Кондор)
12. Прудкий, жвавий, дрібний звір. (Заєць)
13. Гризуни, що прогнозують погоду. (Бабаки)
14. Ця тварина миє у воді будь-яку свою їжу. (Єнот)
15. Викопує цілі тунелі на дні болотистих водойм. (Алігатор)
16. Єдиний вид сумчастих тварин у Північній Америці. (Опосум)
17. Птах, який дістає їжу із деревини. (Дятел)
18. Нічна хижа птаха. (Сова)
19. Невеликий гризун з пухнастим хутром. (Лемінг)
Завдання 3.
«Знаю Південну Америку як свої п'ять пальців»
Умови: за допомогою проектора на дошці вказано контурну карту Південної Америки. Установіть відповідність між формами рельєфу та цифрами, якими вони позначені на картосхемі.
1. Мерчісон 11. Великі рівнини
2. Мар’ято 12. Долина Смерті
3. Принца Уельського 13. Гудзонова затока
4. Сент-Чарльз 14. Мексиканська затока
5. р. Міссісіпі 15. оз. Гурон
6. гори Кордильєри 16. течія Гольфстрім
7. Ніагарський вдсп. 17. затока Аляска
8. о. Ньюфаунленд 18. Берінгова протока
9. гори Аппалачі 19. Панамський канал
10. Центральні рівнини 20. Карибське море.
Завдання 4.
«Третій зайвий»
Завдання заздалегідь написано на зворотній дошці, виконує один учень, доки діти працюють над наступним завданням.
1. Грізлі, анаконда, песець;
2. Канада, Колумбія, Мексика;
3. папуаси, ескімоси, метиси;
4. Конго, Колорадо, Юкон;
5. субтропічний, тропічний, екваторіальний;
6. Маккензі, Лінгвістон, Гудзон;
7. Ері, Маракайбо, Атабаска;
8. туя, секвоя, баобаб;
9. Мар’ято, Сент-Чарльз, Горн;
10. Мак-Кінлі, Орісаба, Анаконда.
Завдання 5.
«Посилка з сюрпризом»
Кожній команді зі свого материка надійшла посилка. Але отримає посилку лише та команда, яка здогадається, що в ній міститься. Посилку супроводжує лист з коротким описом вмісту. На роздуми команді - 1 хвилина.
За відгадку ви отримаєте 3 бали і вміст посилки.
Завдання 6.
«Пізнаю світ!»
Відгадай, що зображено на інтерактивній дошці.
ІV. Підсумки уроку.
Заключне слово вчителя:
Визначення переможців. Учитель виставляє оцінку
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготуватися до контрольної роботи.