Тема уроку: Спрощення у групах приголосних
Мета уроку: дати поняття про спрощення у групах приголосних; виробляти навички правильного запису слів зі спрощенням у групах приголосних; розвивати мовний слух і пам’ять, виховувати правописну пильність.
Хід уроку
I. Організація класу.
II. Оголошення теми, мети, завдань уроку.
Актуалізація опорних знань учнів.
Проведіть спостереження: вимовте слова попарно. Чи спостерігається у вимові прикметників випадання приголосного (т)? Чи зберігається на письмі буква, що його позначає?
Честь – чесний, користь – корисний, кількість – кількісний, піст – пісний.
III. Пояснення матеріалу.
1. Слово вчителя: Іноді за творення нового слова або його зміни виникає складний для вимови збіг кількох приголосних звуків. Тоді один зі звуків випадає, і вимова слова стає легшою, а мовлення –милозвучним. Таке явище називається спрощенням. Спрощення – явище усного мовлення.
Літеру т у підкреслених словах зберігаємо на письмі.
Не зберігається спрощення у словах кістлявий, пестливий, контрастний, форпостний, баластний, аванпостний, гігантський.
2. Робота зі словником іншомовного походження.
Пояснити значення слів:
форпостний - (голл. ) - передовий,
баластний - баласт - (голл.) -
гравій, щебінь, насипані на земляне залізничне полотно;
різноманітний вантаж, що поліпшує мореплавні якості корабля;
непотрібна річ у переносному значенні,
аванпостний - (франц.) - передовий пост,
3. Записати в зошит всі слова для запам’ятовування. (слайд 11)
IV. Закріплення знань і вироблення вмінь.
Робота з підручником.
Словниковий диктант.
Швидкісний, месник, передвісник, ненависний, нещасний, шістнадцять, жалісливий, облесливий, кістлявий, хруснути, контрастний, пізній, корисний, добросовісний, перехресний.
Зробити взаємоперевірку, звірити з дошкою.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Вставте пропущені слова, у яких відбувається спрощення приголосних.
Дай … волю, заведе в неволю. … діло роби сміло. Не родись багатий та вродливий, а родись при долі та … . І після … буває негода, отак і в народа.
… приятель схожий на кішку: спереду ласкає, а ззаду кусає. Бережись …, як потайного собаки . (Народна творчість.)
Для довідок: сонця, улесливий, серцю, щасливий, підлесливого, чесне.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
V. Підсумок уроку.
VI. Домашнє завдання
Скласти речення зі словами: обласний, тижневий, щасливий.
Додаток 1