Тема. Емма Андієвська. Сучасна українська письменниця і художниця . ЇЇ казки-притчі . «Казка про яян». Прихований повчальний зміст твору.
Мета: ознайомити учнів з життям і творчістю письменниці; осмислити поняття притчевості в мистецтві; розкрити ідейний зміст «Казки про яян» та її місце у циклі казок Емми Андієвської; розвивати культуру зв'язного мовлення, пам'ять, логічне мислення, творчу уяву; вміння фантазувати, узагальнювати, робити власні висновки; формувати кругозір, світогляд; виховувати почуття поваги, любові до творчості Емми Андієвської, шанувати красу і приваби світу; прищеплювати інтерес до пізнання нового.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: портрет, картини Емми Андієвської, твори письменниці, дидактичний матеріал,гаджети .
ХІД УРОКУ
I. Актуалізація чуттєвого досвіду та опорних знань учнів.
Слово вчителя
-Доброго дня. Шановні діти,сьогодні до нас на урок завітали гості, привітайте їх, будь ласка.
Сідайте. А наш урок я б хотіла розпочати притчею (тобто невеличкою оповіддю, яка має повчальний зміст)
«Зерна кави»
Одного разу до батька прийшла дочка і скаржиться:
- Батьку, я втомилася долати труднощі та розв’язувати проблеми, я весь час пливу проти течії. Я виснажена, у мене більше немає сил.Що мені робити?
Батько ж замість відповіді поставив на вогонь три однакові каструлі з водою.
В одну вкинув моркву, в другу поклав яйце, а в третю насипав зерна кави. Через деякий час він вийняв з води моркву, яйце і налив у чашку кави.
- Що змінилося? – запитав він свою дочку.
- Яйце і морква зварилися, а зерна кави розчинилися у воді, - відповіла вона.
- Ні, доню моя, це лише на перший погляд так… Подивися – тверда морква в окропі стала м’якою та вразливою. Рідке яйце стало твердим. Зовні вони не змінилися, вони лише змінили свою структуру під впливом однаково несприятливих умов. Так і люди – сильні зовні можуть розклеїтись і стати слабкими там, де крихкі і ніжні лише тверднуть і міцніють.
- А кава?
- Це найцікавіше. Зерна кави повністю розчинилися в новому ворожому оточенні та змінили його – перетворили окріп в чудовий ароматний напій. Є особливі люди, які не змінюються через обставини – вони змінюють обставини і перетворюють їх на щось нове і прекрасне, отримуючи користь і знання в даній ситуації…
Я бажаю вам, щоб сьогодні на уроці ви отримали не тільки знання,а й користь від наданих порад.
Тож до роботи, адже наш девіз:
Ми працюємо щоденно!
Ми працюємо натхненно!
А завдання наше таке:
“Віднайди у людині “людське”!
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Недарма кажуть, що гордість, висока самосвідомість, прагнення духовної досконалості – риси національного характеру українського жіноцтва, а також традиція, яка тягнеться від давніх часів – від княгині Ольги, Насті Лісовської, Соломії Крушельницької, Лесі Українки. У цей ряд ми можемо поставити і прізвище видатної української сучасної письменниці, нашої землячки, емігрантки Емми Андієвської, із життям і творчістю якої ми познайомимося сьогодні на уроці.
ІII Повідомлення теми, мети, завдань уроку.
Слово вчителя
Відкрили зошити, записали число та тему уроку « Емма Андієвська. Сучасна українська письменниця і художниця . ЇЇ казки-притчі . «Казка про яян». Прихований повчальний зміст твору»
-Діти, на основі теми уроку спробуйте сформулювати цілі та завдання уроку .
А тепер порівняємо сказане вами із програмовими вимогами.
Завдання до уроку :
- Повинні знати:
*основні відомості про Е. Андієвську
*зміст „Казки про яян”;
- Повинні вміти:
виразно і вдумливо читати казку;
виділяти фантастичні елементи казки;
визначати тему,ідею та головну думку твору,
формулювати власні висновки про твір.
Епіграф уроку: ПОСПІШАЙ РОБИТИ ДОБРО
Слово вчителя
-Перед вами лежать картки самооцінювання,які ви повинні заповнювати протягом уроку(Знайомство з картками самооцінювання)
IV Сприйняття та засвоєння учнями нового навчального матеріалу.
1.Презентація «Життя і творчістьЕмми Андієвської»
Слово вчителя.
Емма Андієвська — митець, обдарований багатогранним талантом: поет, прозаїк, художник. На жаль, її творчість стала відомою в Україні лише близько двадцяти років тому. Емма Андієвська, як я вам уже сказала, емігрантка, а кого називають емігрантами нам розкаже _______________________.
3 учнів напередодні отримали випереджаючі завдання. Їм потрібно було підготувати інформацію про життєвий шлях Е.Андієвської .
Емма Андієвська — митець, обдарований багатогранним талантом: поет, прозаїк, художник. На жаль, її творчість стала відомою в Україні лише близько двадцяти років тому. “Залізна завіса, яка відгороджувала нас од усього цивілізованого світу, поглинала і звуки, й імена, й слова, і книги”. Ми гадали, що тільки й того світу, що у нашому вікні, що тільки й літератури української — тієї, яку написали наші “домашні” автори.
Емма Андієвська — незвичайна письменниця й художниця. Чому, запитаєте, незвичайна? Мабуть, ви вже звернули увагу на репродукції її картин, розміщені на дошці, вони й справді не такі, які ви звикли бачити. Істот з великими очима художниця називає “комаха- ми-бегемотами”. Зверніть увагу, в одній істоті — малюсінька комаха й величезний бегемот! Доволі незвичне поєднання? А хто сказав, що казка має бути звичайною? Незмінні герої картин Емми Андієвської (комахи-бегемоти) живуть у своєму казковому світі, мабуть, у космосі, а може, у вигаданій художницею країні. Так само незвичайні й казки Емми Андієвської, з однією з яких ви сьогодні ознайомитеся. Незвичайним є й життя письменниці. Раннє дитинство Емми пов'язане з містом Донецьк. Батько письменниці був хіміком-винахідником, мати була агрономом за освітою і пізніше працювала вчителькою біології. Через дуже часті важкі хвороби більшість шкільних предметів Емма Андієвська здавала екстерном. З дитинства Андієвська мала феноменальну пам'ять.
Згодом родина переїхала до Вишгорода, що під Києвом. Саме тут, як згадує письменниця, вона “вперше побачила жінок у білих вишиваних сорочках, які ступали босоніж по чорній весняній запашній ріллі, а якою колоритною багатою мовою вони спілкувалися. Мене змалечку готували на росіянку. До шести років я взагалі не володіла українською мовою, для мене навіть добирали няньок зі справжнім російським акцентом, аби виховати панську дитину. Не виховали. Чому? Дуже просто. Кожна нормальна дитина гостро реагує на несправедливість...”. Отож цілком логічно, що Емма, зауваживши несправедливість щодо українців, української мови взагалі, пішла наперекір батькам. Так відбувся її вибір.
Початок війни застав родину Андієвської у Києві. Тоді ж загинув батько письменниці — його було безпідставно розстріляно радянською владою.
Із 1943 року мешкає в Західній Європі. Живучи у Німеччині, дівчина відмовилась вчитися у жіночій гімназії, і її, попри правила, прийняли до чоловічої. Окрім того, вкотре загострилися проблеми майбутньої мисткині із здоров'ям: три роки Емма Андієвська пролежала в гіпсовому ліжку, хворіючи на туберкульоз хребта, і після цього вісім років ходила в корсеті. [Майбутня письменниця закінчила в Німеччині університет, згодом переселилася до Парижа, а потім — до СІНА. Наприкінці 60-х років XX століття Емма Андієвська повертається до Німеччини, де зараз і мешкає.
Е. Андієвська працює в різних літературних жанрах: вона пише великі прозові твори, вірші, перекладає твори античної літератури, а останнім часом створює і казки. Емма Андієвська любить писати для дітей. У 2000 році вийшла збірка її творів під назвою “Казки”.
2. Презентація картин письменниці.
У народі кажуть: іде біда,та не одна. Те ж саме можна сказати про талант: якщо Бог ним наділив людину,то не одним. Емма Андієвська,як і Тарас Шевченко,і Олександр Довженко,творить не лише в царині красного писемства, але й у малярстві.
А зараз я запрошую на виставку картин Е.Андієвської .А докладніше про них нам розповість знавець живопису _____________________________________
Виступ знавця живопису
Картини Емми Андієвської: світ, який найкраще розуміють діти
Лауреатка Шевченківської премії Емма Андієвська - не лише поетеса і письменниця, але й художниця. На її рахунку понад 17 тисяч картин, а свій стиль малярства вона називає власним ім'ям - "андієвський".
3 . Перегляд відео «Декламування поезії авторкою» .
Е.Андієвська сьогодні у нас в гостях. Зараз вона зачитає один із своїх віршів (Відеозапис)
4 . Ознайомлення з «Казкою про яян»
Слово вчителя.
Учитель Авторка писала як для дітей,так і для дорослих. Наприклад, вона видала збірку казок, проте це незвичайні літературні казки. Це-казки-притчі. Притча-це коротке оповідання алегоричного повчального змісту з яскраво вираженою мораллю. (запис визначення у зошити)
Напевно, кожен розуміє,що треба думати не лише про себе,а й про інших. Але на практиці це робити дуже важко,адже доводиться більше працювати, у чомусь себе обмежувати ,поступатися заради інших своїми інтересами.
Але спершу я пропоную вам зазирнути у чарівні дзеркальця, які я просила принести на урок. Хто там?
У них хтось із вас, можливо, знайде відповідь на запитання: „Хто найважливіший у світі?” Чи згодні ви з відповіддю, яку бачите у дзеркальцях?
Багато хто на запитання про найголовнішу, найяскравішу, наймудрішу людину у світі відповість: „Я”.
Людей, які найбільше люблять себе, називають ЕГОЇСТАМИ. Емма Андієвська таким людям придумала іншу назву – ЯЯНИ.
Казка-притча про яян Е.Андієвської саме й показує наше внутрішнє «Я»,яким воно інколи буває.
5 . Виразне читання казки.
6. Мозковий штурм. Бесіда за змістом казки
Технологія «Незакінчене речення»:
-Які враження від казки? Що сподобалось, що здивувало?
Читаючи «Казку про яян», я зрозумів …
-
Чи можна стверджувати, що описане у творі відбувається насправді?
Які казкові елементи є в „Казці про яян”?
Бесіда
- До якої країни потрапив пастушок?
• Де знаходилося місто яян? Зачитати.
(У глибочезному проваллі, далеко від усього світу, від йогоприродних див, від чистої блакиті неба, від ласки й тепла сонечка...)
• Який воно мало вигляд? Прочитайте.
(« Коли він розплющив очі, то побачив, що лежить на площі великого міста, яке складається з багатьох веж, що їх кожен будує на свій лад, бо ці вежі весь час завалюються»).
• Як вели себе мешканці міста?
( Жоден яянин не відгукнувся до малого пастушка, навіть не подивився в його бік).
• Чому тільки немічний дідусь заговорив до хлопчика? Прочитайте. («Я ж почув тільки тому, що мене здолали немощі, і внутрішні підпори, які досі тримали мене, як вони тримають усіх яян цього міста, передчасно струхли й завалилися, як і моя вежа, поправити яку мені бракує сил»).
• А які підпори тримають яян у їх мовчанні?
(За словами дідуся, «кожен яянин знає тільки своє «Я» і тому запитань іншої людини просто не чує». «Ніхто не може догодити яянинові, бо тільки він сам усе знає і вміє, і то найкраще». Таких люди називають егоїстами).
• Чому мешканці чудернацького міста «майже вічні?»
(Дідусь пояснив, що вони харчуються власною гординею, власним «Я».Оскільки гординя незмірна («Я» невичерпне), то всі тутешні городяни майже вічні. Помирають лише ті, у кого «Я» вичерпується).
Займи позицію
Чи були яяни щасливими людьми?
Чому ви так вважаєте?
*Поміркуйте: Від чого застерігає своїм твором письменниця?Чого навчає?
Отже,ми можемо стверджувати,що цей твір має повчальний зміст? Так? Значить цей його можна вважати притчею.
Фізхвилинка
V Узагальнення і систематизація знань
Визначення теми, ідеї, основної думки
Тема: зображення фантастичної події: хлопець - козопас потрапив у місто, де живуть яяни .
Ідея: засудження тих, хто чує тільки власне «я», до всього іншого — байдужі, возвеличення доброти, чуйності, прагнення подати безкорисливу допомогу тому, хто її потребує.
Основна думка: не відокремлюватися від суспільства, від оточуючих тебе людей, не занурюватися в особистому «я», а допомагати ближньому, відчувати власну необхідність для іншого.
Виконання завдань:
Виконання тестових завдань, робота з гаджетами (Літературний диктант, літературна вікторина)
Літературний диктант
1. Головний персонаж казки був… (пастушком)
2. Пастушок перестрибував зі скелі на скелю, шукаючи… (козу)
3. Козопас впав у… (провалля)
4. Хлопчина побачив міст із… (вулицями і вежами)
5. У місті було веж… (сім)
6. Серед мешканців міста з пастушком заговорив… (дід)
7. Яяни харчувалися… (своїм я)
8. Яяни не могли вимовити слова… (ти)
9. Щоб вийти з міста, потрібно було… (відкрити браму)
10. Слово, яке потрібно було сказати брамі… (ти)
11. Пастушок посадив діда на… (плече)
12. Коли відкрилася брама, хлопчик відчув за спиною… (мішок, наповнений самоцвітом)
Самоперевірка
2.Перевтілення
Хто хоче відчути себе яянином, пастушком?
Таких людей,як яянин називають егоїстами,а як пастушок-альтруїстами (тобто альтруїсти це люди,які безкорисливо піклуються про благо інших і готові жертвувати для інших своїми особистими інтересами; протилежне егоїстам.
3. Робота в парах
Завдання пошуково-дослідницького характеру.
1 група -Складіть пам’ятку «Як не стати яянином»
2 група – Як вилікувати яянів. Які б ліки ви запропонували яянам?
Очікувана відповідь
Пам’ятка «Як не стати яянином»
1) Думати не лише про себе, а й про інших, турбуватися про них.
2) Навчитися слухати інших, поважати їхню думку.
3) Учитися в мудріших, прислухатися до розумних порад.
4) Допомагати старшим і тим, хто потребує допомоги, не чекаючи віддяки.
Творча робота .Створити портрет казкового яянина
(Представлення результатів роботи)
Жартівливий тест «Чи є ви справжнім Яянином?»
(якщо «Так» - 2 бали, «Ні» - 1 бал):
1. За добро обов'язково повинна бути нагорода.
2. Людині, яка робить добро, слід не забути назвати своє ім'я.
3. Коли ти бачиш людину у біді, радієш про те, що лихо не трапилось з тобою.
4. Добре бути хвастливим.
5. У Біблії сказано: «Люби себе понад усе!».
6. Добро любити сумно, а зло - весело.
7. Ти ніколи не потребуєш чужої допомоги.
8. Солодощі краще з'їсти самому.
9. Ти не радієш успіхам іншої людини.
10. Дивлячись на гроші, ти думаєш, що купити собі, а не як допомогти менш забезпеченому другові.
11. Для мене існує тільки власне «Я».
(22-18 б. - співчуваємо!. Ви справжній Яянин. Мало спілкуєтесь, не довіряєте іншим, часто ображаєтесь, не маєте друзів).
(17-15 б. - можете обмірковувати план помсти за образу. Вирішує настрій, а не ваші моральні переконання, часто вагаєтесь, що вибрати, добро чи зло).
(14-11 б. - вітаємо! Ви - енергійні, активні, відкриті для спілкування, цінуєте друзів, готові допомогти у біді, маєте всі шанси стати щасливою людиною).
VI. Підсумки уроку. Рефлексія
Повернемось до змісту притчі,яку я вам розказала на початку уроку. Які слова можна вважати ключовими,тобто вони повністю розкривають зміст «Казки про яян?»
Метод «Мікрофон»
- Після цього уроку я зрозумів...
- Я хочу...
Давайте спробуємо кожен день робити хоча б одну добру і безкорисливу справу! І неважливо, дрібниця це буде, чи щось значиме... Аби лише було ваше бажання...Побачите, як відразу зміниться світ, адже:
Життя - це мрія,
Здійсни її.
Життя — це виклик,
Прийми його.
Життя — це таємниця,
Пізнай її.
Життя — це боротьба,
Стань борцем.
Життя таке чудове,
Не згуби його.
Це твоє життя,
Борись за нього!
«Духовний заповіт Матері Терези»
VII Повідомлення домашнього завдання.
Обов’язкове: знати зміст казки, написати план до казки,
і додаткове творче завдання -створити фанфік (продовження казки про яян )