Тема уроку. Групи прикметників за значенням: якісні, відносні, присвійні. Перехід з однієї
Мета:
навчальна: ознайомити учнів із групами прикметників за значенням – якісними, відносними, присвійними, формувати вміння їх розрізняти
розвивальна: розвивати усне мовлення, збагачувати словниковий запас;
виховна: виховувати любов до мови, рідного краю.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання
Станемо ми всі рівненько,
Усміхнемось веселенько.
Ще один важливий крок
Зробимо за цей урок.
Глибше вивчимо ми мову –
Солов’їну і чудову.
Тож гаразд, часу не гаймо
І урок розпочинаймо!
Актуалізація опорних знань, умінь і навичок
На попередньому уроці ми розпочали вивчати нову частину мови – прикметник.
«Лінгвістичний аукціон»
Що таке прикметник?
Які він має морфологічні ознаки?
Чим може виступати у реченні?
Гра «Так - Ні».
Якщо твердження правильне, учень говорить: «Так», якщо неправильне - «Ні».
Прикметник - це службова частина мови? (Ні.)
Прикметник відповідає на питання який? чий? (Так.)
Прикметник виражає ознаку предмета або його належність комусь? (Так.)
Прикметники змінюються за родами, числами і відмінками? (Так.)
Початкова форма прикметника - називний відмінок однини жіночого роду? (Ні.)
У реченні прикметник є означенням, рідше присудком? (Так.)
Слова теплішає, радісно –прикметники? (Ні.)
Прикметник найчастіше використовується художньому стилі? (Так.)
Повідомлення теми, мети та завдань уроку
Казка про групи прикметників.
Батьківська любов
Колись давно у далекому королівстві жив король Прикметник Великий. І мав він трьох синів-королевичів. Найстаршого звали Прикметник Якісний, середнього – Прикметник Відносний, а наймолодшого – Прикметник Присвійний.
Жили королевичі й горя не знали, бо татусь любив однаково всіх. Змалку разом грали у хованки, як підросли – укупі ходили до школи. Завжди одне одному допомагали й ніколи не розлучались. Здавалось, що брати й далі залишатимуться найкращими друзями, але доля вирішила інакше.
Дні йшли за днями, роки – за роками, королевичі виросли, а король зістарився. Тоді й почалися чвари щодо батьківського престолу. Адже правитель у країні має бути один, а от претендентів на це місце троє. Довго королевичі не зізнавались, що кожен із них прагне зайняти батьківське місце. Вони й далі люб’язно спілкувались, але одного дня терпець увірвався.
- Саме я стану королем,- впевнено мовив Прикметник Якісний.
- Чому це ти?- невдоволено запитали його брати.
- Бо я найстарший,- відповів королевич .- До того ж, мої піддані – найважливіші з прикметників. Адже саме вони позначають ознаку предмета, яка може бути виражена більшою або меншою мірою!
- Коли вже на те пішло,- перервав розмову брата Прикметник Відносний,- то найважливіші піддані в мене. Чи можуть якісні прикметники позначати ознаку предмета стосовно інших предметів або явищ? Ні! А от відносні прикметники можуть і матеріал, і час, і навіть місце вказати…
- А як же вони вкажуть, що предмет належить людині або тварині?- вступив у розмову Прикметник Присвійний. - І хто з ваших підданих, брати, пишеться з великої літери? Чи є серед них ті, що відповідають на питання чий? або чия?.
Найстарший із королевичів вже хотів щось відповісти, але до кімнати зайшов король.
- Любі мої сини,- промовив Прикметник Великий .- Ніхто з вас без трону не залишиться, бо кожен із вас – найголовніший. А віддати престол комусь одному - означало б залишити українську мову без величезної групи необхідних і таких гарних слів. Ви ж пам’ятаєте про те, навіщо потрібні прикметники? Для того, щоб зробити мову красивішою, а предмети описати яскравіше і детальніше.
Королевичі опустили голови. Тільки зараз вони зрозуміли, якою даремною й непотрібною була сварка. Тож брати обійнялися й знову стали жити як і раніше - дружно й щасливо.
Питання за казкою:
Скільки синів було у Прикметника? (Три брати. Отже, три групи.)
Як їх кликали на ймення? (Якісний, Відносний, Присвійний.)
Що позначають якісні прикметники? (Ознаку предмета, яка може бути виражена більшою або меншою мірою.)
Що позначають відносні прикметники? (Відносні прикметники позначають ознаку предмета стосовно інших предметів або явищ. Відносні прикметники можуть і матеріал, і час, і навіть місце вказати…)
Які прикметники назвемо присвійними? (Ті, які відповідають на питання чий? або чия?. Предмет належить людині або тварині, пишеться з великої літери.)
Мотиваційна діяльність
Робота з підручником:
Опрацювання теоретичного матеріалу (Учні самостійно читають теоретичний матеріал) на С.131
Сприймання і усвідомлення учнями нового матеріалу
Розподільний диктант з коментарями.
Визначте розряд прикметників за значенням і запишіть у відповідну колонку таблиці.
Якісні Відносні Присвійні
Широкий, сміливий, мідний, розумний, Тетянин, охайний, український, лагідний, учнівський, батьків, Петрів, спортивний, козацький, тижневий, дотепний, сусідчин, сусідський
Якісні: широкий, сміливий, розумний, охайний, лагідний, дотепний.
Відносні: мідний, український, учнівський, спортивний, козацький, тижневий, сусідський.
Присвійні: батьків, Петрів, сусідчин, Нінин.
Вправа з підручника с. 134 вправа 346
До кожного іменника доберіть із довідки прикметники так, щоб утворилися фразеологізми.
Фразеологізми запишіть, розкрийте їхнє значення.
… хитрість, …апетит, … серце, …. вдача, … хода.
Довідка: Лисячий, заячий, вовчий, собачий , слонячий.
Пропоную розкрити значення фразеологізмів так:
Лисяча хитрість - про підступну, лицемірну та хитру людину.
Вовчий апетит - сильний голод або підвищений апетит.
Заяча вдача - так кажуть про боязку людину, яка часто відчуває страх.
Собаче серце - віддана та щира особистість.
Слоняча хода - важка, незграбна хода людини.
*У фразеологізмах використані відносні прикметники.
Підсумок уроку
«Мікрофон».
- Сьогодні на уроці я дізнався (-лась)
- Ми навчились
- Мені сподобалось
Оцінювання.
Домашнє завдання
Вивчити матеріал підручника С.131
Виконати вправи 347