Урок позакласного читання

3 клас























Підготувала

вчитель початкових класів

Козін Любов Денисівна




Тема: Зима. Колядування. Щедрування.

Мета: ознайомити учнів з колядками та щедрівка, навчити розрізняти колядки і щедрівки,удосконалювати навички читання, формувати читацьку самостійність учнів, уявлення про характерні ознаки зими, вчити учнів бачити і відчувати красу природи; виховувати бажання відновити давній народний звичай колядувати, щедрувати.

Обладнання:скринька з конвертами-завданнями, ілюстрації,записи народних пісень,книжкова виставка, фотоальбом «Зима» , мультимедійний супровід, аудіозаписуривок з фільму «Вечори на хуторі біля Диканьки».

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Вчитель: Добрий день!

Стали рівненько, посміхнулись гарненько.

- Сьогодні на нашому уроці присутні гості. Поверніться, будь ласка, іпривітайтеся з ними.

Вчитель:Кому дозволено першими сісти?

Діти:Дівчаткам.

Вчитель:Так, спочатку краса, а потім…

Діти:Сила

ІІ. Актуалізація опорних знань.

(До класу входить листоноша із скринькою в руках)

- Тут вчаться третьокласники? Вам надійшла ось ця чудова посилка.

- І гадки не маю від кого це вона надійшла, і свою адресу навіть не написали.

- Діти, як ви гадаєте, від кого ми могли отримати цю посилку? (Відповіді дітей)

- Давайте її оглянемоі спробуємо дізнатись.

(Оглядаємо скриньку ззовні, знаходимо конверт із написом «Відгадайте загадку. Там заховалося моє імя!»)

Чудо сани прилетіли,

Скакуни в тих санах білі.

В санях тих сидить цариця.

Білокоса, білолиця.

Рукавом махає,

Сріблом все вкриває.(малюнок зими)

Роздаю дітям листки із завданням.

  • Ви здогадались, хто нам прислав цю чарівну посилку?

  • Зима!

  • Як ви вважаєте, що Зима нам надіслала? (Відповіді дітей)

  • Отже, відкриваємо наш подарунок. (Дістаю пронумеровані конверти із завданнями і лист-інструкцію: «Дорогі діти! Я з нетерпінням хочу з вами зустрітися, але, на жаль, мене викликала донька-Хуртовина. Незабаром буду. А щоб вам було не скучно без мене, надсилаю свої завдання. Слідкуйте за номерами на конвертах. Ваша люба Зима-білосніжка.»)

1.Вправа очікування

Прийом «Мікрофон»

-Що ви очікуєте від уроку. Починаємо словами: «Я очікую…»

А я очікую, що кожен з вас поповниться частинкою доброти, щирості, любові на сьогоднішньому уроці, що ви правильно, точно будете висловлювати свої думки, фантазувати, уявляти, злагоджено працювати в групах ,гарно читати і давати повні відповіді, всі будете активні.

2.Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми та мети уроку.

Сьогодні будемо працювати в групах, виберіть собі спікера.

А щоб дізнатися тему нашого уроку, візьміть конверт під №1. В ньому є пазли, ви їх складете і скажете, що зображено. Допомагатиме музичний супровід, який надихне на правильну відповідь.

Перегляд відеофрагменту з фільму М.Гоголя «Вечори на хуторі поблизу Диканьки».

- Чи здогадались ви про що піде мова на нашомууроці?

Як ви помітили у фільмі показано обряд колядування. Ми будемо знайомитися з народними календарно-обрядовимиколядками та щедрівками, щопов'язані із зимовими святами. Тема нашого уроку: «Зима.Колядування. Щедрування»

3. Мовна розминка. Конверт №2

Фонетична зарядка

Вправи для розвитку язика

А тепер відтворіть, як:

Рипить сніг: рип—рип-рип;

Вітер шумить: шум-шум-шу;

Завірюха гуде:гу-гу-гу.

Дібрати близькі за значенням слова до слова «завірюха». (Хуга, хурделиця, завія, метелиця, заметіль, хуртовина).

4.Читання чистомовки.

Рі-рі-рі – на деревах снігурі.

Ір-ір-ір – горобців повен двір.

Ар-ар-ар – відкриваєм календар.

Рік-рік-рік – незабаром Новий рік!

5. Читання вірша В.Бича «Зима»

Дорога біла стелиться,
І краю їй нема.
Сніжок мете. Метелиця.
Прийшла до нас зима.

Прийом читання «Актори». Прочитати:

  • здивовано

  • з гнівом

  • із жалем

  • винувато

Прийом «Диктор телебачення»

ІІІ.Вивчення нового матеріалу

  • Отже, відкриваємо конверт під № 3.

1. Робота з кубиком Блума.

1.Перегляд фотоальбому(комп’ютерний варіант під музичний супровід).

- Перерахуйте кольори зими. (Білий, синій, сріблястий.)

-Чи зустрічаються яскраві кольори взимку? Де? (Ягоди горобини, калини, шипшини, пір’ячко птахів).Та зима не тільки красива пора року, вона ще й холодна та голодна пора для тварин та птахів.

- А для вас зима це пора веселощів чи смутку?

2.Вправа «Асоціативний кущ»(відповіді дітей)

І група

А якою буває зима, прочитайте вірш самостійно і підкресліть прикметники(яка?Холодна Чудова Вітряна Урочиста

Засніжена Радісна Красива Вередлива

Сувора Весела Казкова ДобраМорозна Пухка Прекрасна СварливаЛюта Білосніжна Біла-біла

Чарівна Хороша Світла

Заметільна Серйозна Ясна

Сніжна Суха Святкова

ІІ група

1.Робота з лепбуком

Підібрати феєрверк зимових слів, які відповідають на питання що?

V.Колядування. Щедрування. Конверт №4.

Українська зима багата на різні народні свята.

Недарма в народі кажуть:

     «Зима іде – свята веде».

- Яке свято українці величали колядками?

- А коли співали щедрівки?

2. Перегляд слайдів

Вчитель. Вечір перед Різдвом (6 січня) називається Святвечором, Багатою кутею. Саме у Святвечір готують 12 священних страв без м’яса та молочних продуктів. Коли заходить сонце, господар «Дідуха», якого приготували під час перших жнив. Дідух – це сніп. Мати з дочками накриває на стіл. Під скатертину треба покласти соломи та підстіл. «Дідуха» ставлять на покуті. На стіл кладуть: часник, щоб злі сили не приступали; зерно, щоб урожай був гарний; гроші, щоб у хаті тримались. Увечері збираються колядники.

Колядники – группа хлопців, які ходили відхати до хати та співали колядки. Колядники вістять нам тайну Різдва світу і Господа, славлять народження Бога. Ватага колядників обирає собі Звіздаря (той, хто носить Зірку та веде переговори з господарями) і Міхоношу (той, хто збирає дарунки до торби). У деяких колядників є дзвоники, деякі мають музичні інструменти, а всі разом вони співають колядки, Дуже часто вони перевдягаються в костюми тварин. І тільки на небі сходить перша зірка, колядники заходять в двір до господаря і співають його родині величальних пісень про сонце, місяць, зорі. Ці пісні й називаються колядами або колядками. Постать господинi у колядках овiяна високою поезiєю, теплотою i любов'ю. А пан, як господар.

Господиня, як калина.

А діточки, як квіточки

3.Робота в група

Кожна група мала домашнє завдання: підготувати інсценізацію колядки.

Урок в нас святковий веселий

Наш клас на уроці – вкраїнська оселя.

А я вже не вчителька, а господиня

Чекаю на гостей хороших я нині. ( вчитель одягає плахту )

(Учні ряджені колядують.) Колядник із дзвоником

1. Коляда, коляда,

Відчиняйте ворота.

В дім колядники зайдуть

І добробут принесуть.

А хто воріт не відчиняє,

Того біда спіткає.

2.Добрий вечір тобі, пане господарю!

Винесити нам ковбасок пару,

Ой походи коло пічки,

Пошукай нам перепічки.

Винеси сала, не скупися,

Щоб ячмінь твій уродився, Щоб нажали сто кіп жита, Щоб сім`я була вся сита!

3. Щоб скотинка водилася,

Щоб пшениця родилася,

Щоб у хаті всього мали

Колядників пригощали.

Будьте здорові з Різдвом!

4.Коляд, коляд, колядниця

Добра з медом паляниця,

А без меду не така,

Дайте, дядьку, п’ятака.

Одчиняйте скриньку,

5. Та давайте сливку.

Одчиняйте сундучок

Та давайте п’ятачок. Добрий вечір!

4. Музична фізкультхвилинка . Гра в сніжки

Підберіть синоніми (близькі за значенням) до слова сніжинки.

Сніжинки (пушинки, порошинки, білі метелики, зимові зірочки, білі мухи)

Святки в нас зимові і щедрі, й багаті.

Наступне – Щедрівка улюблене свято.

В цей день ждуть Маланку до кожної хати.

Весела коза всіх спішить привітати

13 січня - ЩедрийВечір та свято Маланки

5. Перегляд відео «Щедрий вечір»


Через тиждень після Коляди (Різдва) 31 грудня(за ст.ст.), або 13 січня(за н.ст.),відзначали Щедрий вечір, приурочений зустрічі Нового року.Останній день старого і перший день Нового року українцівідзначали як свята Меланки та Василя. У щедрий вечір готували багатий святковий стіл, який символізував щастя, добро, багатий урожай нового року. У цей день традиційним був новорічний обряд «Меланки» з використанням численних масок. Роль Меланки виконував хлопець, перевдягнений у жіночий народний костюм. Меланка зображувала недоладну господиню, яка б'є посуд, миє піч водою, а лави підмазує глиною. У цей вечір щедрували. Щедрування супроводжувалося обов’язковим обходом хат із побажанням людям щастя, здоров’я і добробуту в Новому році. Щедрівок починають співати рівно в північ перед Новим роком. Їх не потрібно змішувати зі співом колядок.У той час, коли колядки завжди й обов’язково співають хором, то щедрівки можуть виконуватись і сольно.

У щедрівках висловлюється побажання багатого врожаю, добробуту, приплоду худоби, доброго роїння бджіл. Поетичне слово в щедрівках і колядках виконує магічну функцію. Вчитель. А зараз ми з вами проведемо обряд щедрування.

6. Обряд «Водіння кози» - учні щедрують.

Щедрувальники:

  1. Щедрик, щедрик, щедрівочка,
    Прилетіла ластівочка,
    Стала собі щебетати,
    Господаря викликати:
    – Вийди, вийди, господарю,
    Подивися на кошару,
    Там овечки покотились,
    А ягнички народились.
    В тебе товар весь хороший,
    Будеш мати мірку грошей.
    Хоч не гроші, то полова,
    В тебе жінка чорноброва.
    Щедрик, щедрик, щедрівочка,
    Прилетіла ластівочка.

  2. Гоподар-господарочку, пусти в хату Меланочку,

Меланочка чисто ходить, ніде не нашкодить.

  1. Господарі добрі, зустрічайте,

Щедрівникам двері відчиняйте.

Відкривайте двері — прийшли щедрівники до оселі.

  1. А ми не самі йдемо, ми козу ведемо.

Де коза ходить — там жито родить,

А де не буває, там вилягає.

Де коза ногою, там сіно копою,

Де коза хвостом, там картопля кущем.

Циган.Дозвольте, господарю, козу вести, до вашої хати щедрівки принести!

(Циган заводить козу)

Циган.Ой візьмися, козо, в боки

Та покажи свої скоки!

Коза. Я коза периста, маю років триста!

Всім у нашім краю бажаюврожаю!

Циган. Може купите мою козу, вона молоко дає.

Та в тебе не коза, а кляча. (вчитель)

Та до того, ще йледача!

Циган. Не ображай мою козу, а то хату рознесу!

Моя коза щедобрескаче!

(Коза скаче і падає)

Циган.Врятуйте мою козу рідненьку,

Дам грошей жменьку.

Як коза вмирає,старийрікминає
А як коза оживе – Новийрік до вас прийде!

4.Щоб коза встала, дайте кусок сала,

Кільцековбаски та бубликівв’язку.

Дайте козі ячменю, а нам грошей повну жменю!

Вчителькадаєгостинці

Коза встає: Слава Богу, добрі люди!

Хай удоміщастя буде,

Кожноїднини, кожноїгодини,

Щедрувальники:

6.Хай у вас родиться жито-пшениця,

Горох-чечевиця і всяка пашниця.

Внизу корениста, зверху колосиста,

Щоб на майбутнійрікбулобільшеніжторік.

7. Щобвсьогобулодоволі і в коморі і на столі,

Коноплі — по стелю, сорочка — по землю,

Льон — по коліна,

Щоб у вас, господарі, голова не боліла.

8. Щедрийвечір,

Добрийвечір!

Добрим людям наздоров'я!

Сію, сію, засіваю,

Вашу хату не минаю,

З Новим роком! З новим щастям!

VІ.Закріплення знань, умінь і навичок. Рефлексія.

Ми з вами розглянули народні календарно-обрядові колядки та щедрівки, що пов'язані із зимовими святами.

- Чому у колядках трапляються звернення «пане господарю». Кого так величали - панів?

(Ні. простих людей, господарів).

  • З якою інтонацією потрібно читати колядку та щедрівку?

Рефлексія.

Дидактична гра «Зігрій сніжинку»

Вчитель:

Чи цікаво вам було?

Перше свято в нас…. іздво.

Мчать колядники із гірки,

А в руках різдвяна…..ірка.

А скажіть - но, діти, дзвінко

Друге свято в нас ….едрівка.

Хто це тупає на ганку?

Хлопець в хустці це ….аланка.

Шуба, роги, мов лоза –

Це танцює в нас….. оза.

З Василем святим вітають,

Житом хату ….сівають

Гра «За і проти»

І група – ви оптимісти, ви думаєте, що хорошого приносить нам зима.

ІІ група- ви песимісти, міркуєте чим не подобається вам зима.

Оптимісти

  • Свято Нового року

  • Новорічні канікули

  • Усе навколо вкрито гарним білим снігом

  • Діти ліплять снігову баба

  • Можна погратися у сніжки

  • Катання на санчатах

  • Подарунки від Святого Миколая

  • Зимова риболовля

Песимісти

  • Холод, мороз

  • Слизько, травми

  • Слизько- аварії на дорогах

  • Хвороби- грип, ГРЗ

  • На воді можна провалитися

  • Зимуючі птахи страждають від голоду і холоду

  • Після свята люди викидають новорічні ялинки

  • Кучугури снігу на дорогах-важко ходити

VІ. Домашнє завдання

І – варіант Підручник «Позакласне читання» ст. 76 , виразно читати.

Уявіть себе художниками і намалюйте « свою» сніжинку.

ІІ – варіант

Розпитайте у своєї родини, як вони колядували, щедрували.

Їхня улюблена колядка або щедрівка.

Намалюйте ілюстрацію до колядки або щедрівки.















Різдвяна колядка

Коляду для вас співаю,

Дай вам боже урожаю,

Щедрих нив, садівквітучих,

Зірку в небі на Святвечір

Для дорослих і малечі.

Коляда моя лунає,

Увесь світ з Різдвомвітає.

Коляд, коляд, колядниця.

Добра з медом паляниця.

А без меду не така,

Дайте, дядьку, п'ятака.

Як не дастеп'ятака,

Візьмубика за рога.

Не давайте копійки,

Бопорвутьсякишеньки,

Будьте, люди, гонорові!

Дайте грошіпаперові.

Добрийвечіртобі, пане господарю!

Винесити намковбасок пару,

Ой походи коло пічки,

Пошукай нам перепічки.

Винеси сала, не скупися,

Щобячміньтвійуродився,

Щоб нажали сто кіп жита,

Щобсім`ябула вся сита!

Щоб скотинка водилася,

Щобпшеницяродилася,

Щоб у хатівсьогомали –

Колядниківпригощали.


Щедрик, щедрик, щедрівочка,
Прилетілаластівочка,
Стала собіщебетати,
Господаря викликати:
– Вийди, вийди, господарю,
Подивися на кошару,
Там овечки покотились,
А ягнички народились.
В тебе товар весь хороший,
Будешматимірку грошей.
Хоч не гроші, то полова,
В тебе жінкачорноброва.
Щедрик, щедрик, щедрівочка,
Прилетілаластівочка.

Прийшлищедрувати до вашоїхати.
Щедрийвечiр, добрийвечiр!
Тут живегосподар – багатстваволодар.
Щедрийвечiр, добрийвечiр!
А йогобагатство – золотiї руки.
Щедрийвечiр, добрийвечiр!
А йогопотiха – хорошiїдiти.
Щедрийвечiр, добрийвечiр!
Щедрийвечір, добрийвечір,
Добрим людям на весь вечір!

Щедрийвечір, добрийвечір, 
Добрим людям на здоров´я. 
А пан, як господар.
Господиня, як калина.
А діточки, як квіточки.
Щедрийвечір, добрийвечір,
Добрим людям на здоров´я!