Міністерство освіти і науки України
ДВНЗ «Червоноградський гірничо-економічний коледж»
Методична розробка
практичного заняття
з дисципліни
«Українська мова»
на тему:
«Складнопідрядні речення з підрядними обставинними місця.
Розділові знаки в них.»
Викладач Заяць О.В.
2020
Мета
Навчальна
Поглибити знання студентів про основні типи підрядних обставинних частин, їх місце в складнопідрядних реченнях відповідно до головної частини, а саме – обставинні підрядні частини місця ;
формувати загальнопізнавальні вміння знаходити в тексті СПР з підрядними місця , аналізувати їх, правильно інтонувати ці синтаксичні конструкції;
розвивати творчі вміння моделювати, конструювати, трансформувати такі речення в тексти, уникати лексичних, граматичних та стилістичних помилок;
дати поняття про складнопідрядні речення з підрядними місця;
визначати в них граматичні основи, частини головну й підрядну;
формувати пунктуаційну грамотність, розвивати увагу, мислення, навички аналізу, порівняння, добору аргументів на підтвердження самостійно висунутих тез;
розвивати мовлення, удосконалювати навички роботи з підручником та навички правильного інтонування речень.
Розвиваюча
- розвивати комунікативні здібності, культуру усного і писемного мовлення, логічне мислення;
- вміння використовувати вивчене на практиці, самостійно робити висновки;
- розвивати загальнопізнавальні вміння робити висновки на основі спостережень за мовним матеріалом, аналізувати, порівнювати й узагальнювати;
- за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу сприяти естетичному й морально-етичному розвиткові особистості студента.
Виховна
виховувати любов до рідного слова;
виховувати кращі людські якості українця-патріота на основі мовленнєво-комунікативного відеоматеріалу та засобів ІКТ.
Тип заняття. Практичне заняття, формування практичних умінь та навичок.
Методи, прийоми: вправи, робота з опорною таблицею, спостереження студентів за мовою, робота з підручником, робота біля дошки, робота в зошитах, групова робота, взаємоперевірка робіт, бесіда, слово вчителя.
Внутрішньопредметні зв’язки: синтаксис, морфологія, лексикологія, стилістика.
Міжпредметні зв’язки: мистецтво, історія, художня література.
Обладнання: підручник, інтерактивна дошка, роздатковий матеріал, індивідуальні картки, засоби ІКТ.
Очікувані результати:
Студенти повинні знати:
• структурно-граматичні, інтонаційні, пунктуаційні та стилістичні особливості складних речень;
• засоби зв’язку частин складного речення та їх класифікацію;
• види складносурядних, складнопідрядних, безсполучникових та багатокомпонентних складних речень;
• розділові знаки у складному реченні та складних синтаксичних конструкціях.
Студенти вміють:
- готувати усні повідомлення на лінгвістичну тему;
- складати складні речення за схемами;
- визначати смислові зв’язки між частинами складного речення;
- вибирати приклади складних речень з літературних творів;
- правильно ставити розділові знаки в складнопідрядних реченнях;
- виконувати тестові завдання;
- створювати власні висловлювання на запропоновану тему
( підготовка до ЗНО ).
ХІД ЗАНЯТТЯ
І. Організаційний момент
Перевірка домашнього завдання.
* Пояснювальний диктант. З’ясувати види підрядних речень. Накреслити схему одного з речень.
Там, де вони йшли, сполохане птаство здіймалося з трав, з пронизливим криком ширяло в повітрі (О,Гончар). Навіть і там, де зупинилась зимувати МТС, колектив готувався до посівної ніби в себе (О.Гончар). Вузька дорога потяглася вгору між глинистими крутосхилами, де все було вкрите чагарниками (О.Гончар). Впродовж табунилось білими хатками село, де синіло небо, де в просторих низинах вільно розкинулись левади, де спокійно сяяла річка (О.Гончар). Там, де вони проходили, з соняшниками творилось щось дивовижне (О.Гончар). Ось він стрімголов шугонув униз, де плесо річки, де багато живої рибини (О.Гончар). Тихі води та ясні зорі – оце вони тут, де гирло так широко розтеклось між очеретами, де повний місяць стоїть угорі над зачарованим плавневим краєм (О.Гончар). Мимоволі і слух, і думка звертаються в той бік, де в очереті засів біля своєї «крякухи» обер-майстер і куди весь вечір падають качки (О.Гончар).
ІІ. Підготовка до сприймання нового матеріалу.
* Робота біля дошки. Записати речення, підкреслити в кожному граматичні основи. Поставити питання від головної частини до підрядної.
До пізньої ночі ходила Ольга по косі і вдивлялась, де небо в зорях було, де небосхил розстанув, де лінія обрію утекла (О.Гончар). Де б’ється, буйнує під вітром бамбукова гущавість темних очеретів понад шляхом, де небо ллє рясною зливою і вже зовсім потемніло, де усе злилося в суцільний хаос, птахи бродщанські ще й досі летять (О.Гончар).Я іду туди, де мене чекає вільний степ, тихі, задумливі озера (М.Хвильовий). А де нема любові і страждання, там не живе, не б’ється і життя (О.Олесь). Уже зовсім поблідли місяць і зорі, коли він поза городами добрався до химерних воротець своєї тітки (М.Стельмах).
ІІІ. Актуалізація опорних знань
1. «Мозковий штурм».
Що називається складнопідрядним реченням?
Де може стояти підрядна частина?
Як вона відокремлюється від головної?
Підрядна частина з'єднується з головною двома способами…
Яка відмінність між сполучниками та сполучними словами?
У головній частині можуть бути…
Назвіть види підрядних речень.
Які ми вже вивчили?
На які питання вони відповідають?
2. Гра « Розпізнай речення». Робота в групах. Запишіть в зошити вид роботи.
Завдання : визначити схематично вид складнопідрядних речень (1 група – 1,3 речення, 2,4 речення, 3,7 речення, 6,8 речення)
1.І куди було в садку не глянеш, десь поміж яблунь, груш, кущів порічки й аґрусу неодмінно біліла і його сива голова (О.Довженко). 2.Де кров текла козацькая, трава зеленіє (Т.Шевченко). 3.Там, де верби хилять віти, там, де лози струнко гнуться, там на озері розкішнім, хвиля срібная жила (О.Олесь). 4.У який бік життя не поглянемо, скрізь побачимо, як оригінально, своєрідно складав свою культуру народ український (І.Огієнко). 5.Треба сіяти, де земля благодатна (О.Лупій). 6.Там починаються поети, де починається душа (Е.Молдаван). 7. Світлом рожевим там степ паленіє, промінь де ллється іскристий. (Леся Українка ). 8. А там, де чуть синички вбогий свист, зими злякавшися, тріпоче лист. (В.Шекспір).
ІV. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчання.
Слово вчителя
Знайомство із складним реченням буде неповним, якщо не з’ясувати особливостей структурної будови, засобів зв’язку, розділових знаків у складнопідрядному реченні.
Практичні вміння і навички з теми передбачають:
- розпізнавання складнопідрядних обставинних місця речень у тексті;
- розмежування складнопідрядних речень з підрядними місця;
- визначення смислових відношень між частинами складнопідрядних речень з підрядними місця;
- інтонування складнопідрядних речень з підрядними місця і вживання відповідних розділових знаків;
- конструювання складнопідрядних речень з підрядними місця;
- добирання до них синтаксичних синонімів із-поміж складних сполучникових речень;
- використання складнопідрядних речень з підрядними місця у зв’язному мовленні залежно від комунікативного завдання висловлювання і ситуації мовлення.
V. Вивчення нового матеріалу.
* Пояснення вчителя. Процесуально-діяльнісний момент
Слово вчителя. (Пояснення вчителем нового матеріалу з використанням таблиць та підручників)
Складнопідрядним реченням з підрядним місця називається таке складне речення, у якому підрядна частина вказує на місце або напрям дії, про яку йдеться в головній частині.
НАПРИКЛАД; Де громи гриміли смертю огняною, зливи прошуміли сивою стіною (А.Малишко).
У складнопідрядних реченнях з підрядними місця підрядна частина пояснює головну частину в цілому, відповідає на питання де? куди? звідки? і приєднується сполучними словами де, куди, звідки. У головній частині цим словам можуть відповідати вказівні слова тут, там, туди, звідти, скрізь, всюди, кудись тощо.
НАПРИКЛАД: Де воля родиться, там загиба зневіра (Д.Павличко).
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ!
У складнопідрядних реченнях з підрядними місця сполучні слова де, куди, звідки є прислівниками і виконують синтаксичну роль обставини. НАПРИКЛАД: Над озером, де плачуть верби, стоїть вродлива мавка чорноброва (Л. Забашта).
* Робота з підручником. Опрацювання теоретичного матеріалу.
Актуалізація опорних знань
Питання для бліц-опитування:
Чим відрізняються СПР від ССР?
Чому ми вживаємо такий термін «частини СПР»?
Де в яких стилях мовлення найчастіше використовуються СПР?
Чи звертаємо ми увагу на сполучники і сполучні слова СПР?
Практичне застосування вивченого матеріалу
1. Робота в групах. Творче моделювання
Скласти речення до поданих схем. Розібрати за будовою.
( Де ), [ ]. ( Куди ), [ ]. ( Звідки ), [ ].
[ ], ( куди ). [ ], ( звідки ). [ ], ( де ).
( Куди ), ( куди ), [ ]. [ ], ( де ), ( де ). [ ], ( звідки ), ( звідки ).
2.Дослідження-моделювання.
Змоделювати речення у формі складнопідрядних речень, самостійно поєднавши головну частину з підрядною. Записати, виділити засоби зв’язку, указати на тип підрядної частини. Накреслити схеми речень.
Куди голка, де нас нема
Куди ніч, там глибокі доли
Куди серце лежить, туди й ноги несуть
Де відвага, там під вербою рай
Де свої б’ються, там твердо спати
Де згода панує, там і горе танцює
Де м’яко стелять, хай чужі не заважають
Де рідний край, там перемога
Куди голова задумала, туди й око глядить
Де високі гори, туди й день
Там добре, туди й нитка
3.Попереджувальний диктант. Пояснити вживання розділових знаків. Вказати сполучники, якими з’єднуються частини складнопідрядних речень. Прочитати речення, правильно їх інтонуючи.
Я прийшов із мас, із поля, знизу, де од злиднів очі як вогонь. Я й справді ж бо, на крилах мрії ніжної гойдавшись, злітав аж ген туди, звідкіль мені земля була – як на долоні. Іди туди, де люди творять світло і ставлять хрест на темне і старе. Де не повернеться – всюди за ним золоте гілля росте. В важкі хвилини скорбі та недуг я тихо йшов, куди гляділи очі. Фрося примовкла і задивилась удаль, на обрій, де пломеніла яскрава зірка. Іти б отак і йти серед цієї тихої, задумливої краси, сягнути б аж туди, де небо торкається землі, де має бути велике синє море з чайками та бакланами.
4.Диктант із коментуванням. Накреслити схему вказаного вчителем речення. Зробити його синтаксичний розбір.
До пізньої ночі ходила Ольга по косі і вдивлялась, де небо в зорях було, де небосхил розстанув, де лінія обрію утекла (О.Гончар). Де б’ється, буйнує під вітром бамбукова гущавість темних очеретів понад шляхом, де небо ллє рясною зливою і вже зовсім потемніло, де усе злилося в суцільний хаос, птахи бродщанські ще й досі летять (О.Гончар).Я іду туди, де мене чекає вільний степ, тихі, задумливі озера (М.Хвильовий). А де нема любові і страждання, там не живе, не б’ється і життя (О.Олесь). Уже зовсім поблідли місяць і зорі, коли він поза городами добрався до химерних воротець своєї тітки (М.Стельмах).
5.Пунктуаційний практикум.
Спишіть, розставте розділові знаки ( розділові знаки збережені в тексті )
До пізньої ночі ходила Ольга по косі і вдивлялась, де небо в зорях було, де небосхил розстанув, де лінія обрію утекла (О.Гончар). Де б’ється, буйнує під вітром бамбукова гущавість темних очеретів понад шляхом, де небо ллє рясною зливою і вже зовсім потемніло, де усе злилося в суцільний хаос, птахи бродщанські ще й досі летять (О.Гончар).Я іду туди, де мене чекає вільний степ, тихі, задумливі озера (М.Хвильовий). А де нема любові і страждання, там не живе, не б’ється і життя (О.Олесь). Уже зовсім поблідли місяць і зорі, коли він поза городами добрався до химерних воротець своєї тітки (М.Стельмах).
6.Орфографічно-пунктуаційний практикум.
Спишіть, розкриваючи дужки. Поставте потрібні букви і розділові знаки. Виконайте синтаксичний розбір виділених речень.
Де громи гр(е,и)міли смертю огненою зливи прошуміли сивою стіною (А.Малишко ). Де воля родиться там загиба зн(и,е)віра (Д.Павличко). Над озером де плачуть в(е,и)рби стоїть вродлива мавка чорноброва (Л.Забашта). І все куди не йду холодні трави сня(тьс,ц)я (В.Сосюра). Скрізь де не гляну сухі тумани розлягл(и,е)ся (Л.Українка ). Я йду туди де мене ч(е,и)кає вільний степ тихі задумл(и,е)ві озера пісні на чума(цьк,тськ)их дорогах (М,Хвильовий ). Там де колись ішла диво-сте(ж,ш)ка зацвіла вечоровою матіолою житом-долею світанковою (Б.Олійник ). Тепер я скрі(з,с)ь де світло і любов (П.Филипович ).
VІ. Рефлексивно-оцінювальний етап
«Мікрофон»
Ми спілкувалися з вами упродовж заняття. Поділіться, будь ласка, думками. Про що ви дізналися на сьогоднішньому занятті, що вам найбільше сподобалося та запам’яталося?
Сьогодні на занятті я…
дізнався…
зрозумів…
навчився…
найбільший мій успіх – це…
найбільші труднощі я відчув…
Ми…..
VІI. Домашнє завдання. Вивчити теорію та правила.
Відновіть і запишіть прислів'я, поєднавши подані головні та підрядні частини. Намалюйте схеми до речень. Складіть текст, використовуючи ці прислів'я.
Підрядні частини
Де свої б'ються
Де згода панує
Де м'яко стелять
Де рідний край
Головні частини
там і горе танцює
хай чужі не заважають
там твердо спати
там під вербою рай
Тести для самоконтролю
1.У котрому з поданих складнопідрядних речень є підрядне місця?
А Там, де Ятрань круто в'ється, з-під каменя б'є вода.
Б Народ мій тут, на рідних цих просторах, від Києва до Ладоги живе.
В Я вчора бачила ту скелю, де був прикутий Прометей.
Г У домі, де немає господині, немає світла.
Д Коли копають картоплю, ключ угорі журавлиний рідною мовою кличе у невідомі краї.
2.Підрядна частина місця є в реченні | |
А Щасливий той, хто виріс на Дніпрі, перетинав його бистрінь глибоку. | |
3.Складне речення з підрядним обставинним місця утвориться, якщо частину де сходить веселеє сонце вписати замість крапок у реченні | |
А Люблю той край, ... . | |
4.Складнопідрядним із підрядною частиною місця є речення | |
А Там, де рідні кожна стежка і стеблина, бродять мої думки і пісні мої. Г Така краса, висока і нетлінна, що хоч спинись і з Богом говори. | |
5. Складне речення з підрядним обставинним місця утвориться, якщо частину де кує зозуля вписати замість крапок у реченні
А У гаю, …, свято весни вповні.
Б Чекай мене біля ставу, … .
В У тих місцях пісні, …, ліризм посилюється.
Г Виглядатиму тебе, … .
Д Вислів… є двоскладним реченням.
6. Складнопідрядним із підрядною частиною місця є речення
А Біля ставка, де ми прощалися, нам випало зустрітися після довгої розлуки.
Б А там, де березина витісняла сосну, все залите було бенгальським вогнем.
В Біля осокорів, де він зустрівсвою долю, загримів гарматний грім.
Г А на тому місці, де стояла тінь, іскрило сонце широкою плямою.
Д Ти борися за луг зелений, де колись виглядав свою милу.
7. Складнопідрядним із підрядною частиною місця є речення
А Мені на сірому причалі, де стільки злизано слідів, такого море намовчало в своїй одвертості сліпій.
Б А крило моє травневе повертає до весни, де на третім полустанку прокидається жасмин.
В На старому забутому звалі, де одвічно сивів полин, в чистій радості, в білій печалі кораблятамн вишні пливли.
Г Чи, може, це ввижається мені той несказанний камертон природи, де зорі ясні і де тихі води?
Д Я їду туди, де мене чекає, вільний степ, тихі задумливі озера, пісні на чумацьких дорогах і сміх безтурботних селянок.
8. Складнопідрядним із підрядною частиною місця є речення
А Місця, де зроду не бували ми, лежать десь на краю землі.
Б Лінія довершеності й зламу там, де сонце думає зійти.
В Добре йти з думками наодинці у краю, де молодість пройшла.
Г Надто тяжко ступати незворотною дорогою, де втрачено початки і кінці.
Д Хто визволиться сам, той буде вільний.
9. Укажіть складнопідрядне речення з підрядним місця.
А Не живе ледачий, де кипить робота.
Б Веди мене ти сам, як ти хочеш.
В Я керував стерном, до певної мети мій човен плив.
Г Певно, Якове, зостанемось ми вдвох з тобою, бо всі поляжуть.
Д І ніяк ми не вгадаєм, що зробилось з нашим краєм.
10. Позначте складнопідрядні речення з підрядними обставинними частинами місця.
А Де пройде сила наша — пречудові в житті людини зміни постають .
Б Сонце сходить не тільки в небі, сонце сходить у нас самих .
В Благословенна будь, родино, де в згоді сестри і брати .
Г Врешті — хіба я знаю, де кінчається власне життя, а чуже починається.
Д Справжня любов народжується тільки там, де панує турбота про долю іншої людини.
11. Оберіть складнопідрядне речення з підрядною частиною місця.
А Народ мій тут, на рідних цих просторах, від Києва до Ладоги живе... .
Б Де діти перестають любити й поважати батьків, там кінець усьому .
В Забреду, запорошений квітами, задзвоню в синю чашу небес, обніму лебединими крилами все навкруг... .
Г Скільки б у лісі не було солов’їв, у кожного своя пісня .
Д Хіба розумно чинить той, хто, починаючи довгий шлях, в ході не дотримується міри?
12. Позначте складнопідрядне речення з підрядним місця
А Любити жінку, цілувати слід, де йшла вона і думала про мене.
Б Я славлю злотокосу осінь, де смуток мій – немов рубін... .
В Де б’ють у берег сині води, він найясніший між співців, сидів край моря, ждав погоди, манив вітрила кораблів .
Г Любити жінку – відкривати світ, де святом зацвітає все буденне.
Д Я вернувся в ту синь Дніпра, де сонце розвиднює тьму .
Використана література
О.Авраменко « Українська мова », підручник для 9 класу загальноосвіт. навч. зак-ладів. – Київ « Грамота », 2017р.
Авраменко О. Українська мова. 11 клас. Підручник. – Київ, 2019
Авраменко О., Блажко М. Українська мова та література. I частина. Довідник. – Київ, 2020
Білецька О. Українська мова. Комплексна підготовка до ЗНО. – Тернопіль, 2014.
Глазова О. Українська мова. 9 клас. Підручник. – Харків, 2019
Гноєва Н., Савченко Л., Шевелєва Л. Збірник диктантів з української мови для 5-11 класів. – Харків, 2011
Данилевська О. Українська мова. Комплексне видання. – Київ, 2019
«Дивослово». – К. : 2005. – № 3.
Інтернет-ресурси - Режим доступу.
Кабаненко А. М. – Режим доступу: http://vzvo.gov.ua/navchalniprohramy/82-ukrainian-language-for-university. html – 12.01.2015.
Караман С. О., Караман О. В., Дика Н. М. Сучасна українська літературна мова: Посібник для студентів. Частини ІІІ–IV. Синтаксис складного речення / За ред. проф. С. О. Карамана. – 3-тє вид., перероб. і доп. – К. : КМПУ імені Б. Д. Грінченка, 2009. – 214 с.
Коцюбинський М. «Тіні забутих предків». – Львів, 1988
Л. Готуємось до ЗНО з української мови та літератури. – Тернопіль, 2017
Мирний П. «Твори», - Київ, 1965
Навчальна програма з української мови для вищих навчальних закладів І–ІІ рівнів акредитації, які здійснюють підготовку молодших спеціалістів на основі базової загальної середньої освіти: [Електронний ресурс] / Уклад. Антонюк Т. М., Ковалевська Л. Б.
Омельчук С. А. Технологія дослідницького навчання синтаксису і стилістики рідної мови в 11 класі
Плиско К. М. Синтаксис української мови в опорних конспектах, таблицях і завданнях / К. М. Плиско. – Х. : Видавнича група «Основа», 2004.
Проблемні питання синтаксису : зб. ст. / НАН України, Ін-т укр. мови; ред. Н. В. Гуйванюк [та ін.]. – Чернівці : [б.в.], 1997.
Проблеми підготовки сучасного вчителя № 11, 2015.
Українська література. Універсальна хрестоматія. – Донецьк, 1999.
Н.І. Черсунова « Укр. мова та літ-ра» ( навч. - метод. посіб. – ст.84 – 86 ) – Харків: ФОП Співак В.Л., 2010р.
С.Шевченко « Павлівка. Село в історії Надніпрянщини». – Кіровоград: ПП «Центр оперативної поліграфії « Авангард », 2013 р.