Конспект інтегрованого заняття

Гра-подорож :"Україна - рідний край"

(для дітей старшого дошкільного віку)



















Виконала:

вихователь старшої групи "Веселі розумники"

Михалюк Тетяна Валеріївна







Тема: гра-подорож "Україна - рідний край"

Мета: розширити та закріпити знання дітей про національні символи; продовжувати знайомити з історією України; формувати бажання якомога більше дізнатися про історичне минуле своєї Батьківщини; поглибити знання дітей про значення народних символів — оберегів; викликати цікавість до народних традицій; виховувати патріотичні почуття на основі знайомства дітей з національними символами, історією України, бажання берегти народні звичаї, традиції; розвивати діалогічне мовлення, мислення дітей, пам’ять, увагу, уяву; естетичні почуття; вправляти дітей у знаходженні парних картинок; продовжувати вчити слухати віршований текст, складати речення з певним словом; активізувати в словнику дітей назви народних символів (верба, калина, віночок, вишиванка, рушник) та державних (прапор, герб, гімн), ввести поняття оберіг. Виховувати в дітей глибокі почуття любові до своєї Батьківщини, рідної землі; гордості за неї.

Обладнання: карта зі станціями, відео, індивідуальні картки із завданнями: "Україна - рідний край", зображення верби, калини, рушників, вишиванок, плакат-пазл .

Хід заняття:

І. Вступна частина

1.Організаційний момент.

Не заняття,а справжнє  свято,

Бо полинем у світи.

Мандруватимем завзято,

Юний друже, я і ти.

У поході будь уважним,

Добре думай, не спіши!

Знай, що вчитись завжди важко,

Легше буде у житті!


2.Мотивація.
-
Діти, сьогодні у нас буде незвичайне заняття, а гра-подорож по цікавій країні. Кожна зупинка відкриватиме нам нові знання про цю державу. А яка це країна, скажете ви мені ,коли відгадаєте загадку.

Красивий, щедрий рідний край
І мова наша солов’їна.
Люби, шануй, оберігай
Усе, що зветься …
(Україна)

3.Бесіда.

- Що ви знаєте про нашу Україну?
- Які міста має держава?

- Чи знаєте ви символи нашої Батьківщини?

- Якими річками оточена, горами?


- Пропоную детальніше відкрити ці знання у нашій подорожі. Готові? Тож, вирушаймо!


ІІ. Основна частина

Перша станція "Природа України"

1. Розповідь вихователя.

- А на перша зупинка нас зустрічає патріотичним привітанням.

Україно, рідний край:
Поле, річка, синій гай.
Любо стежкою іти,
Тут живемо я і ти!

- Прослухавши цей віршик, як ви гадаєте слова "поле, річка, синій гай" яку тему для нас відкриють?(природа України)


2. Перегляд відео «Найдивовижніші місця України»

- Гора говерла (Карпатські гори)

- Коса Беляус (Крим)

- місто Батурин

- Актівський каньйон

- Подільські товтри

- Шацькі озера

- озеро Сеневир

- Тунель кохання


3. Бесіда з дітьми про природу України.

Природа України – багата та різноманітна. Завдяки географічному положенню у нас є просторі степи й густі ліси, лагідні моря й величні гори, бурхливі річки та спокійні озера, на просторах країни ростуть тисячі видів рослин та водиться величезна кількість тварин. Україна завжди асоціюється з безкраїми золотими полями під чистим блакитним небом. Колосок пшениці символізує багатство та родючість. У горах Криму дуже красиво, схили вкриті свіжою зеленою травою та квітами, а внизу плескається Чорне море – зовсім не чорного, а блакитно-бірюзового кольору. Природа України радує око. Проте справжня її краса в тому, що вона наділяє нас усім необхідним для життя – повітрям і водою, корисними копалинами, їжею, сировиною для будування, пошиття одягу тощо. Щоб краса української природи не збідніла, не зникли її чудові ландшафти, не зміліли річки, не вимирали тварини ми маємо піклуватися про неї – будувати екологічні виробництва, користуватися чистою енергією та й просто не смітити на вулицях. Це зовсім неважко, а може принести хороший результат, якщо ми всі так робитимемо.

(показ ілюстрацій)



Друга станція "Рослинні символи України"

1. Розповідь вихователя.

З давніх-давен український народ зберігав свої традицій, створював обереги. Ви вже знаєте, що існують українські народні символи. Пригадаймо, що вони означають для нашого народу. Про один із цих символів я загадаю вам загадку.


Проливала дрібні сльози молода дівиця,

Полоскала довгі коси у чистій водиці. (Верба.)

Так, це верба. (Виставляю картинку з зображенням верби.)

Чому ж це дерево так шанують в Україні? Здавна існує традиція висаджувати вербу на городі та біля ставка, криниці. Вона оберігає джерельця та річки від замулювання. У народі кажуть- «Там, де живе верба, живе і вода». Гілкою верби вітають зі святом Вербної неділі. «Будь здоровий, як вода, а рости, як верба», —приказували, злегка вдаряючи людину вербовою гілочкою. Верба й донині є символом України.


Далі ми поговоримо ще про один символ. Про нього ви вже багато знаєте і самі зможете про неї розповісти. Та спочатку відгадайте загадку.


У вінку зеленолистім,

у червоному намисті

видивляється у воду

на свою хорошу вроду. (Калина.)

Так, це калина. Розкажіть мені про неї. (Розповідають троє-четверо дітей.)

Справді, ви багато знаєте про цей український народний символ. А я ще хочу розповісти вам, що калина — символ вірності Україні та нескореності. Верба — символ рідного дому, близьких та рідних людей. Недарма у народі кажуть: «Без верби і калини нема України».

Про вербу та калину існує багато приказок і прислів’їв. Чи знаєте ви якісь із них?

Приказки та прислів’я про вербу і калину:

  • Де росте верба, там джерельна вода.

  • Де срібна вербиця — там здорова водиця.

  • Дівчина красива, як у лузі калина.

  • Дівчинка у вінку — наче калина у цвіту.

  • Любиш Україну – посади калину.


2. Виконати завдання №1 на картці із завданнями: "Україна - рідний край"

Потрібно позначити зеленим олівцем рослинні символи України.


Фізкультхвилинка

Ми крокуєм, ми крокуєм.

Україною мандруєм

Ось побачили Карпати,

Як вершини нам дістатись?

Заглядаємо в озерця

Не торкнутися нам денця.

Порівняйтесь, усміхніться

Батьківщині поклоніться.


Третя станція " Символи-обереги України"

1. Розповідь вихователя.

А зараз ми перейдемо до оберегів, які виготовляють самі українці ще з сивої давнини. Це, звичайно, вишиті рушники та сорочки. Подивіться, які вони гарні. (показ ілюстрацій )

У кожній місцевості нашої країни рушники та сорочки вишивають по-своєму: використовують нитки різних кольорів; десь вишивають рослинні елементи, а десь — геометричні візерунки. Але в будь-якій вишивці закладено побажання щасливої долі, доброго здоров’я, вишивані обереги покликані захищати людину від усяких негараздів. «Хай стелиться вам доля рушниками!» — казали, бажаючи людині щастя.


2. «Знайди пару»

Завдання дітей — знайти пари вишитих рушників та об’єднати лінією.


3. Розповідь вихователя про віночок

Скажіть, а про який ще український народний оберіг ми не згадали? (Діти висловлюють свої думки.) Так, про український віночок. Послухайте вірш про нього.

Український віночок (В. Кленц)

Зробила я віночок

І з квітів та стрічок,

Піду в нім танцювати

Веселий гопачок…

Хоч квіти паперові,

Та їхні кольори

Дарують гарний настрій

Всій нашій дітворі.

Я лагідно торкаю

Цю ніжність і красу.

Свою веселу вдачу

До кожного несу. (Показую віночок).

Віночок – це традиційний символ нашого народу, елемент нашого українського жіночого вбрання, це своєрідний дівочий оберіг. Починали носити його дівчата з 3-х років. Вінок в Україні плели з живих або сухих квітів. У віночку може бути до 12 різних квітів і кожна з них щось символізує: барвінок – життя, безсмертник – здоров’я, мальва – краса, ромашка – мир, спокій, цвіт вишні та яблуні – материнську любов, любисток – людську відданість, деревій – символ здоров’я, калина – символ дівочої вроди, вродливості, чорнобривці – знімають головну біль, незабудки – зір розвивають, мак символізує тугу та печаль.

А ще до віночка прив’язували кольорові стрічки. Вони мали бути трохи довшими від волосся, заплетеного в косу, щоб оберігати від недобрих поглядів.

Кольори стрічок також символічні:

жовта — символ сонця;

зелена — краси та молодості;

жовтогаряча — символ хліба;

рожева — символ достатку;

червона — символ краси.

4.Склади речення за схемою.

А зараз я пропоную вам скласти речення зі словом віночок.


Четверта станція "Державні символи України"

1.Загадки

-А здогадатись назву наступної станції можна розгадавши загадки.

Синьо – жовте полотнище

гордо майорить.

Це – ознака сили й слави

Української держави.

                                (Прапор)


Коли звучить він – всі встають,

до серця руку прикладають,

і вголос, й подумки співають,

і Україну прославляють.

                                             ( Гімн)

Знак держави головний –

всяк його повинен знати.

Воля, слава, сила в нім. –

То ж попробуй відгадати.

                                       (Герб)

- Діти, яким словом можна назвати всі ці слова "герб,гімн,прапор"?(символи)

2.Легенда "Державні символи" (на фоні слайд-шоу під музику)

Колись дуже давно жила одна жінка, мала трьох синів. Зростали сини чесними, сміливими, дуже любили свою матусю, ладні були віддати за неї своє життя. Підросли вони і вирішили піти в світ прославляти свою неньку.

Вирушив у дорогу старший син. Мати на згадку подарувала йому золоту корону із промінцями. І за трипроменеву корону, яка вела його вперед йому дали ім'я Тризуб.

Настала черга середнього сина. Йому мати в дорогу подарувала жовто-блакитний одяг. Своїми звитяжними справами прославив матір і одержав середній син ім'я Прапор.

А там, де був наймолодший син, завжди лунала дзвінкоголоса пісня. Адже мама своєму наймолодшому синові подарувала соловейків спів. І отримав син за свій голос і спів ім'я Гімн.

Відтоді йдуть поряд три брати – Тризуб, Прапор і Гімн і прославляють свою неньку- Україну.


Герб, Прапор і Гімн – це три основних національних символи України. Золотий тризуб на блакитному тлі – символ влади. Герб – це частина корони. що носив київський Князь. У тризубі відображено триєдність життя – це батько, мати і дитина. Національний прапор України – синьо-жовтий стяг. Хто розкаже про нього? Синій колір – колір неба, жовтий колір – колір пшениці.

Національний гімн України – це урочиста пісня. Коли звучить Гімн, усі підводяться і уважно слухають.


3.Бесіда за змістом.

- Скільки було синів?

- Які ім'я вони мали?

- Що дарувала їм мати?

4. завдання.

- Дітки, давайте виконаємо цікаве завдання. Я пропоную виконати завдання №3, вам потрібно обвести правильні державна символи.


ІІІ. Заключна частина


П’ята станція «Фініш»

1.Гра «Раніше і зараз»,

Діти багато чого змінилось з часом, і одягають зараз не так як раніше, і страви змінились. Я пропоную вам пограти в гра «Раніше і зараз», пропоную зіставити те, як було раніше з тим , як тепер.

- Зараз жінки носять сукні, а колись….;

- У дівчаток на голові бантики, а колись….;

- У давнину чоловіки носили шаровари, а тепер….;

- Раніше їздили на….., а тепер на автомобілях.


2. Виготовлення плакату - пазлу.

- Кожен з вас отримав маленьку частинку - пазл. Цей пазл означає, що ви є частиною України, великої картини. Я пропоную,зараз всім об'єднатися в одну велику країну, склеїти ці частинки.


- Що сьогодні вас зацікавило?

- Що нового дізнались?

- Які слова запам’ятали?


Додаток 1

Картка із завданнями: "Україна - рідний край"

  1. Познач рослинні символи України

  1. «Знайди пару»



3.Обведи правельні державні символи України.



Додаток 2 «Пазл»