Т
ема: Психологічно переконливе розкриття внутрішнього стану людини в новелі М.Коцюбинського «Intermezzo».
Символічні образи. Поетика імпресіонізму
Мета:
вчити школярів аналізувати імпресіоністичну поетику, визначати роль пейзажу, звукових образів, світлотіні, знаходити та пояснювати символічні образи, ускладнені метафори; пояснювати роль внутрішнього монологу, прийомів контрасту;
розвивати літературно-аналітичні навички учнів, вміння аналізувати та інтерпретувати твір;
виховувати естетичні почуття, культуру читача.
Обладнання: комп’ютер, мультимедійний проектор
Епіграф до уроку: Бачити, відчувати, виражати.
Брати Гонкури
Хід уроку
І. Вступне слово вчителя
Учитель. На минулому уроці ви ділилися своїми читацькими враженнями про те, що новела М.Коцюбинського «Intermezzo» складна й незрозуміла, адже сюжет твору зводиться до розповіді про героя, який втомився, виїхав на природу, поспостерігав за сонцем, нивами, жайворонком, собаками, зустрів людину, чомусь страшенно зрадів і знову повернувся до міста. Зрозуміло, що такий сюжет твору потребує «ключа», який би розшифрував глибокий підтекст новели.
На минулому уроці ми шукали цей «ключ» в особливостях жанру психологічної новели. На цьому уроці ми шукатимемо «ключ» до розуміння новели в імпресіоністичній поетиці, адже «Intermezzo» називають взірцем імпресіонізму.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Розповідь учителя (у супроводі комп'ютерної презентації «Імпресіонізм у малярстві та літературі»)
І
мпресіоні́зм (від фр. impression – враження) – художній напрям у живописі, літературі та музиці, що заснований на принципі безпосередньої фіксації вражень та спостережень. Імпресіонізм виник та остаточно сформувався в другій половині ХІХ століття у Франції. Засновники імпресіонізму діяли на противагу реалізму. Імпресіоністи намагалися у своїх творах відтворити шляхетні, витончені особисті враження та спостереження мінливих миттєвих відчуттів та переживань, картин природи, схопити мінливі ефекти світла. Вони не прагнули об'єктивно відображати реальність, вони зображували власні почуття від цієї реальності. Термін «імпресіонізм» уперше використав Клод Моне, назвавши свою картину «Імпресія (враження), схід сонця» (1872).
В цьому стилі творили французькі художники: Клод Моне, Едуард Мане, Едгар Дега, Каміль Піссаро, Огюст Ренуар.
Представниками імпресіонізму в літературі були Альфонсо Доде, Гі де Мопассан, Стефан Цвейг, Кнут Гамсун. З-поміж українських прозаїків у цій
стильовій манері працювали М.Коцюбинський, О.Кобилянська, Г.Косинка, М.Винниченко, М. Хвильовий, А. Головко.
І. Актуалізація опорних знань
1. Пригадайте представників імпресіонізму в світовій літературі. З творами якого із цих письменників ви знайомі? Поділіться враженнями від прочитаних творів.
Завдання. Проілюструйте окремі визначальні риси імпресіонізму на прикладі новели М.Коцюбинського «Intermezzo».
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку
ІV. Вивчення нового матеріалу
Учитель. Для «Intermezzo» як імпресіоністичного твору характерна багатожанровість. Твір можна розглядати і як психологічну новелу, і як лірико-психологічну поему в прозі, написану в імпресіоністичній манері.
Пропоную продовжити пошук «ключа» до розуміння новели «Intermezzo» у її жанрових особливостях. На минулому уроці ми розглянули «Intermezzo» як психологічну новелу та визначили її основні риси. (Робота з першою колонкою таблиці «Жанрові особливості «Intermezzo»). Ми знайшли той «ключ», який допоміг нам усвідомити, що сюжет твору будується не на зовнішніх подіях, а на внутрішніх психологічних станах героя.
Поміркуйте, що дає підстави визначати жанр «Intermezzo» як лірико-психологічної поеми в прозі, написаної в імпресіоністичній манері? (У творі зображується внутрішній стан ліричного героя, світ його почуттів і настроїв, який перебуває у тісному зв’язку з природою. Твір пронизаний особливим ліризмом у зображенні картин природи. (Заповнення другої колонки таблиці).
Учитель. Так, дійсно, у творі «Intermezzo» зображення природи наближене до пейзажної лірики. Картини природи захоплюють своєю красою.
Які відчуття у вас викликали пейзажі М.Коцюбинського? Зачитайте опис природи, який вас найбільше вразив.
Яку особливість пейзажних зображень у творі «Intermezzo» ви помітили? (Опис природи дається через сприйняття героя).
Учитель. Ми знаємо, що зображення природи через сприйняття героя – це особливість імпресіоністичного стилю М.Коцюбинського.
Ще одна особливість у тому, що природа (квіти, рослини, птахи, тварини) у художньому світі «Intermezzo» – це символи тих внутрішніх явищ і процесів, що відбуваються в душі героя.
Наше опрацювання символів твору «Intermezzo» пропоную розпочати із з’ясування наступного питання.
В
права «Займи позицію»
Запитання
Чи можна розглядати «Intermezzo» як драматичний твір? Для того, щоб дати відповідь на це запитання, пригадайте особливості драматичного твору. Отже, хто вважає, що «Intermezzo» не можна вважати драматичним твором?
Перша позиція. «Intermezzo» – не драматичний твір. Учні наводять аргументи, що драматичний твір створюється для постановки на сцені, а тому герой зображується в конфлікті і розмові з іншими героями. Цього в творі «Intermezzo” немає.
Друга позиція. «Intermezzo» можна вважати драматичним твором. Учні аргументують це тим, що автор розпочинає твір переліком незвичайних дійових осіб: Моя утома, Ниви у червні, Сонце, Три білих вівчарки, Зозуля, Жайворонки, Залізна рука города, Людське горе. Це ознака драматичного твору).
Учитель. Так, питання непросте. Якщо автор розпочинає твір із переліку дійових осіб, то, очевидно, він бачить його все ж драматичним. Але тоді виникає три запитання. Спробуйте на них дати відповіді. (Колективне заповнення третьої колонки таблиці).
Якщо є дійові особи, то, очевидно, має бути сцена, на якій ці дійові особи мають грати. Де знаходиться сцена у творі? (Сцена – це душа ліричного героя з її болями та радощами, з утомою та надією, вірою в перемогу світлих ідеалів).
Якщо твір драматичний, то герой зображується через розмову (діалоги та монологи). Чи спостерігається це в «Intermezzo»? (Так, характер героя розкривається через його внутрішні монологи, через слово).
Драматичний твір, як правило, побудований на конфлікті. Про який конфлікт можна говорити у творі «Intermezzo»? (Дійові особи, які є символами душевних переживань, вступають у конфлікт один з одним).
Учитель. Отже, «Intermezzo» можна розглядати і як психологічну новелу, і як лірико-психологічну поему в прозі, і як драматичний твір (за визначенням окремих літературознавців - це лірична драма в прозі).
Таблиця «Жанрові особливості «Intermezzo»
Психологічна новела | Лірико-психологічна поема в прозі | Драма (лірична драма в прозі) |
Описуються та аналізуються:
. все подається через суб’єктивне сприйняття героя. |
|
|
Конфлікт дійових осіб – символів душевних переживань
Назвіть дійових осіб, перелік яких подає автор. (Моя утома, Ниви у червні, Сонце, Три білих вівчарки, Зозуля, Жайворонки, Залізна рука города. Людське горе).
Доведіть, що дійові особи створені за принципом контрасту. Поясніть, чому.
Висловіть припущення, які дві дійові особи складають ядро образного конфлікту «Intermezzo»? (Сонце та Моя утома). Початок створення семантичної карти «Образний конфлікт у поемі «Intermezzo».
Що символізують Сонце і Моя утома? (Сонце - символ вічності, життя, світла громадського обов'язку; Моя утома – втома, зневіра в людину, відхід від громадських обов’язків письменника).
Семантична карта «Образний конфлікт у поемі «Intermezzo».
(І етап створення)
Учитель. Отже, в душі героя відбувається зіткнення світла і темряви, морального здоров’я і хвороби; життєвого оптимізму і депресії; бажання писати про людей і для людей та зневіра і відраза до людей; прагнення виконувати громадянські обов’язки і відхід від них. Це символізують дійові особи твору – Сонце та Моя утома. Що переможе у цьому конфлікті двох сил в людині? Про це ми поговоримо трішки пізніше.
Завдання. Закінчіть створення семантичної карти. Згрупуйте дійових осіб: ті, які сприяють фізичному й моральному оздоровленню митця (біля Сонця); ті, які породжують хворобливі відчуття (біля дійової особи Моя утома).
Залізна рука города
Робота з текстом
З’ясування та перевірка символічного значення окремих «дійових осіб».
Жайворонок вважається символом творчої наснаги митця.
Робота в парах
Завдання
Об’єднайтесь в пари. Прочитайте запропонований уривок. Знайдіть у ньому та підкресліть художні засоби імпресіоністичної поетики: зорові, звукові образи, світлотіні, ускладнені метафори, прийоми контрасту.
Зробіть висновок, чи справді Жайворонок є символом творчої наснаги митця.
«Intermezzo» ( уривок)
Коли лежиш в полі лицем до неба і вслухаєшся в многоголосу тишу полів, то помічаєш, що в ній щось є не земне, а небесне.
Щось наче свердлить там небо, наче струже метал, а вниз спадають тільки дрібні, просіяні згуки. Ниви шумлять навколо і заважають. Жену від себе голоси поля, і тоді на мене, як дощ, спадають небесні. Тоді пізнаю. Се жайворонки. Се вони, невидимі, кидають з неба на поле свою свердлячу пісню. Дзвінку, металеву й капризну, так що вухо ловить і не може зловити її переливів. Може, співає, може, сміється, а може, зайшлось від плачу.
Чи не краще сісти тихенько й заплющити очі? Я так і зроблю. Сідаю. Круг мене темно. Блискають тільки гострі, колючі згуки, і дрібно сиплеться регіт на металеву дошку, як шріт. Хочу спіймати, записати у пам'яті - і не виходить. От-от, здається... Тью-і, тью-і, ті-і-і... Ні, зовсім не так. Трійю-тіх-тіх... І не подібно.
Як вони оте роблять, цікавий я знати? Б'ють дзьобами в золото сонця? Грають на його проміннях, наче на струнах? Сіють пісню на дрібне сито і засівають нею поля?
Розплющую очі. Тепер я певний, що з того посіву зійшла срібна сітка вівсів, гнеться й блищить, мов шабля, довговусий ячмінь, пливе текуча вода пшениці.
А згори сипле та й сипле... витрушує душу з дзвіночків, струже срібні дошки і свердлить крицю, плаче, голосить і сіє регіт на дрібне сито. Он зірвався один яскравий згук і впав між ниви червоним куколем.
Я вже більше нічого не годен слухати. Та пісня має у собі щось отруйне. Будить жадобу. Чим більше слухаєш, тим більше хочеться чути. Чим більше ловиш, тим трудніше зловити.
Тепер я бігаю в поле й годинами слухаю, як в небі співають хори, грають цілі оркестри.
Вночі прокидаюсь, сідаю на ліжку й напружено слухаю, як щось свердлить мій мозок, лоскоче серце і тремтить біля вуха чимсь невловимим.
Тью-і, тью-і, ті-і-і... Ні, зовсім не так.
Цікавий я знати, як вони оте роблять?
Врешті таки підгледів.
Сіра маленька пташка, як грудка землі, низько висіла над полем. Тріпала крильми на місці напружено, часто і важко тягнула вгору невидиму струну від землі аж до неба. Струна тремтіла й гучала. Тоді, скінчивши, падала тихо униз, натягала другу з неба на землю. Єднала небо з землею в голосну арфу і грала на струнах симфонію поля.
Се було прекрасно».
Перевірка виконання завдання
Завдання. Прослухайте уривок із твору. Знайдіть у ньому два символічних образи, поясніть їх. Поміркуйте, до якої групи дійових осіб ви їх віднесете (Сонце – Моя утома).
«Intermezzo»( уривок)
А другий раз звістку про ряд білих мішків заїв стиглою сливою. Так взяв, знаєте, в пальці чудову сочисту сливу... і почув в роті приємний солодкий смак... Ви бачите, я навіть не червонію, лице моє біле, як і у вас, бо жах висмоктав з мене всю кров. Я не маю вже краплі гарячої крові й для тих живих мертвяків, серед яких ви йдете, як кривава мара. Проходьте! Я утомився. (Білі мішки – символ страчених повішених революціонерів; слива символізує байдужість).
Розв’язання конфлікту «Сонце – Моя утома»
Завдання.
Прочитайте запропонований уривок.
Знайдіть у ньому та підкресліть ті художні засоби імпресіоністичної поетики (зорові, звукові образи, світлотіні, ускладнені метафори, прийоми контрасту), за допомогою яких автор зображує перемогу Сонця у внутрішньому психологічному конфлікті свого героя.
Доведіть, що у конфлікті «Моя утома – Сонце» перемагає Сонце.
«Intermezzo»( уривок)
Повернутись до нього спиною - крий боже! Яка невдячність! Я дуже щасливий, що стрічаюсь з ним тут, на просторі, де ніхто не затулить його обличчя, і кажу до нього: сонце! я тобі вдячний. Ти сієш у мою душу золотий засів - хто знає, що вийде з того насіння? Може, вогні?
Ти дороге для мене. Я п'ю тебе, сонце, твій теплий зцілющий напій, п'ю, як дитина молоко з матерніх грудей, так само теплих і дорогих. Навіть коли ти палиш - охоче вливаю в себе вогняний напій й п'янію від нього.
Я тебе люблю. Бо... слухай:
З тьми "невідомого" з'явився я на світ, і перший віддих, і перший рух мій - в темряві матернього лона. І досі той морок наді мною панує - всі ночі, половину мого життя стоїть він між мною й тобою. Його слуги - хмари, гори, темниці - закривають тебе від мене - і всі троє ми знаємо добре, що неминуче настане час, коли я, як сіль у воді, розпущусь в нім навіки. Ти тільки гість в житті моїм, сонце, бажаний гість, - і коли ти відходиш, я хапаюсь за тебе. Ловлю останній промінь на хмарах, продовжую тебе у вогні, в лампі, у фейєрверках, збираю з квіток, з сміху дитини, з очей коханої. Коли ж ти гаснеш і тікаєш від мене - творю твою подобу, даю наймення їй "ідеал" і ховаю у серці. І він мені світить.
Дивись же на мене, сонце, й засмали мою душу, як засмалило тіло, щоб вона була недоступна для комариного жала... (Я себе ловлю, що до сонця звертаюсь, як до живої істоти. Невже се значить, що мені вже бракує товариства людей?)
Ми йдемо серед поля. Три білих вівчарки і я. Тихий шепіт пливе перед нами, дихання молодих колосків збирається в блакитну пару. Десь збоку вогко підпадьомкає перепел, бренькнула в житі срібна струна цвіркуна. Повітря тремтить від спеки, і в срібнім мареві танцюють далекі тополі. Широко, гарно, спокійно.
Собакам душно. Лягли на межі, як три копиці вовни, звісили з ротів язики і носять боками з коротким свистом. Я сів біля них. Всі тільки дихаєм. Тихо.
Час зупинився чи лине? Може, пора?
Ліниво всі встали, ліниво ступаєм з ноги на ногу й несемо обережно додому спокій. Йдемо повз чорний пар. Тепло дихнула в лице пухка чорна рілля, повна спокою й надії. Вітаю. Спочивай тихо під сонцем, ти така ж втомлена, земле, як я. Я теж пустив свою душу під чорний пар...
Перевірка виконання завдання
V. Підсумок уроку
Учитель. «І благословен я був між золотим сонцем й зеленою землею, Благословен був спокій моєї душі. З-під старої сторінки життя визирала нова і чиста – і невже я хотів би знати, що там записано буде? Не затремтів би більше перед тінню людини і не жахнувсь від думки, що, може, горе людське десь причаїлось і чекає на мене». Так перемагає в героєві світло, моральне і фізичне здоров’я, громадянський обов’язок митця – жити, боротися, писати для людей.
Вправа «Коментар». Прокоментуйте думку літературознавця Л. Новиченка:
«В «Intermezzo» письменник з усією рішучістю і послідовністю виступив проти реакційних буржуазних теорій про «незалежність» митця від суспільства. Для чесного митця неможлива втеча від суспільних справ, від визвольної боротьби, — говорив кожним рядком свого твору великий народний письменник».
М
етод «Мікрофон»
Чому М. Коцюбинського називали «Великим Сонцепоклонником»?
Які «ключі» ви відкрили для себе, що в майбутньому допомагатимуть вам розуміти імпресіоністичні твори?
VІ. Домашнє завдання. Прочитати повість «Тіні забутих предків», переглянути фільм за мотивами твору. Порівняти, зробити висновки.