Боровик Н.В.
учитель біології
КУ ЗОШ І-ІІІ ступенів №27,
м. Суми, Сумської області
Конспекту уроку для дистанційного навчання з біології
(для роботи з учнями 10 класу)
Тема:
Ріст і розвиток клітин та чинники, що на нього впливають
Мета:
Знаннєвий компонент: називає: цитогенез, цитодиференціацію, детермінацію наводить приклади: клітин, які є вихідними в процесах цитодиференціації; пояснює: біологічне значення цитогенезу; характеризує: ріст та розвиток клітин;
Діяльнісний компонент: демонструє навички: роботи з джерелами інформації;
Ціннісний компонент: оцінює: вплив позитивних і негативних чинників на ріст та розвиток людини; важливість профілактики онкологічних захворювань; обґрунтовує судження про: вплив способу життя на формування людського організму та репродуктивне здоров’я; виявляє власне ставлення щодо: наукових відкриттів в галузі біології розвитку
Підручник:
Біологія та екологія (рівень стандарту): підруч. для 10 кл. закл. заг. серед. освіти / В.І.Соболь. – Кам’янець-Подільський : Абетка, 2018. – 256 с.: іл.
Хід заняття
І. Актуалізація опорних знань
Пригадайте! Що таке клітина?
Опрацюйте рубрику «Пригадайте!» та сформулюйте закон взаємного переходу кількісних змін в якісні
ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності
З англ. Знання це сила
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Цитогенез - це ріст та розвиток клітин, що супроводжуються взаємопов’язаними кількісними та якісними перетвореннями
Наприклад: утворення клітин крові, сперматогенез, овогенез
Цитогенез | |
Ріст | Розвиток |
Сукупність кількісних змін, що зумовлюють збільшення розмірів, маси, об’єму клітин | Сукупність якісних змін, що ведуть до появи відмінностей порівняно з попередніми стадіями |
Анаболічні процеси синтезу переважають над катаболічними процесами розпаду речовин | Відбуваються зміни в цитоплазмі клітин унаслідок її взаємодії з ядром, виникає новий стан клітини, що визначається змінами хімічного складу, будови, життєдіяльності |
На ріст впливають:
Розміри обмежуються ефективністю дифузії, що забезпечує транспорт важливих іонів, елементів, молекул у цитоплазму через клітинну мембрану | |
Зі збільшенням лінійних розмірів вдвічі площа поверхні збільшуєтьcя в чотири рази, а об’єм у вісім разів |
Диференціація клітин (цитодиференціація) – це процес виникнення структурних та функціональних відмінностей між клітинами, в результаті чого ці клітини стають спеціалізованими для різних процесів життєдіяльності багатоклітинних організмів
Відбувається в ембріогенезі завдяки стовбуровим клітинам зародкових листків, продовжується в постембріональному періоді
Значення диференціації: створює різні форми клітин, функції, процеси
Диференціальна активність генів – це активність генів, які вмикаються та клітина перетворюється на певний один тип
Типи стовбурових клітин | ||
Тотипотентні клітини | Плюрипотентні клітини | Уніпотентні клітини |
Клітини, які можуть диференціюватися в будь-який тип клітин організму, з яких може утворитись цілий організм | Клітини, які можуть дати початок кожному типу клітин, але новий організм з них не утворюється | Клітини, які можуть перетворюватися лише на клітини одного типу |
Зигота Бластомери | Мезенхімні клітини, які дають початок клітинам крові, хрящової, кісткової, гладкої м’язової тканин
| Клітини епітелію шкіри, сперматогоніїв |
Детермінація клітин – це сукупність процесів, які спрямовують розвиток клітини
Чинники детермінації | |||
Диференціальна активність генів | Цитоплазматичний розподіл (сегрегація) | Ембріональна індукція | Інтеграція клітин |
Відбувається без змін генотипу | Якісно відмінні ділянки цитоплазми зиготи потрапляють в різні дочірні клітини | Взаємовпливи поруч розміщених клітин | Це сукупність процесів, що забезпечують існування клітин у сталих або тимчасових клітинних комплексах для виконання певних функцій |
Експресія генів регулюється так, що різні клітини синтезують різні білки та стають спеціалізованими | Цитоплазма впливає на активацію або гальмування генів, що призводить до синтезу певних молекул РНК та синтезу білків даного типу | | Завдяки міжклітинним контактам проявляються властивості біологічних систем, яких немає в окремих клітин (емерджентні властивості) |
Механізми диференціальної активності:
(на рівні транскрипції, процесингу РНК, трансляції, післятрансляційної модифікації білків)
метилювання, регуляція на рівні хроматину) | | | |
Закріплення знаннь!
Перегляньте презентацію «Ріст та розвиток клітин» https://bit.ly/34E8RhR
Презентацію «Регенерація, ріст та розвиток клітин. Мітоз та мейоз»
ІV. Узагальнення, систематизація знань і вмінь
Практичні завдання
Розв’яжіть кросворд «Ріст та розвиток клітин» https://bit.ly/2Vv8CRZ
Інтерактивна вправа «Ріст і розвиток клітин» https://bit.ly/2yVCQG8
Теоретичні завдання
Опрацюйте тести стор.226,
Творчі завдання
Підготуйте презентацію на тему «Ріст та розвиток клітин»
V. Домашнє завдання
Опрацювати §57;
Відповісти усно на запитання до §57, стор.226;
Використані джерела
Біологія: довідник школяра та абітурієнта / І.Барна./Тернопіль: Підручники і посібники, 2016.-768 с.: іл.
Соболь В.І. Біологія та екологія (рівень стандарту): підруч. для 10 кл. закл. заг. серед. освіти / В.І.Соболь. – Кам’янець-Подільський : Абетка, 2018. – 256 с.: іл.
Презентація «Ріст та розвиток клітин», URL: https://bit.ly/34E8RhR
Презентація «Регенерація, ріст та розвиток клітин. Мітоз та мейоз»