Я досліджую світ для 1 класу
за підручником І. Грущинської
Тема: Якими бувають тварини?(Презентація)
Мета :дати поняття про тварин як частину живої природи; розвивати вміння спостерігати за тваринами, за ознаками пристосування їх до умов навколишнього середовища, порівнювати, встановлювати причинно-наслідкові зв'язки, аналізувати, робити висновки; виховувати дбайливе ставлення до тварин, любов до природи, захищати тварин від знищення, допомагати їм; моральні та етичні почуття у ставленні до твариного світу.
Обладнання : https://www.youtube.com/watch?v=xnd7plFco9c Якими бувають тварини.
Хід уроку
І.Огранізаційний момент.
1.Скринька гарного настрою.(1 слайд)
Давайте усмішки всім дарувати:
І друзям,і вчительці,і мамі,і татову.
Хай радість злітає у небо,як птах.
І добрі слова у всіх на устах.
-Урок почнемо з
2.Хвилинка спостережень. (2 слайд)
-Сьогодні 16кітня.Температура повітря +6 градусів. Стан неба-хмарно .Опади-відсутні. Вітер-помірний.
-Погода сприятлива, отож бажаю усім гарного настрою та плідної праці.
(3 слайд)
А
ще наш урок проходить напередодні великого свята для всіх хрестиян -Великодня. І сьогодні Чистий четвер.Існує повір'я, що в Чистий четвер, до схід сонця ворон носить з гнізда своїх дітей купати в річці. Хто скупається раніше від воронячих дітей, той буде здоровий протягом цілого року.
А ще вважається, що саме в цей день душі померлих на деякий час повертаються з небес на землю, щоб разом із живими радіти воскресінню Христа.
-Пригадайте ознаки живих організмів.(4 слайд)
-
Які живі організми стрибають, плавають, в небі літають, у землі причаїлися, снують під ногами. (Тварини)- Скільки всього їх живе поряд з нами? (6 слайд)
-Отже , про це ми дізнаємося сьогодні на уроці. (6 слайд)
ІІ.Робота над новим матеріалом.
2
1.Відгадайте загадки.(7 слайд)
-Отже , як назвати одним словом відгадки? (Тварини) (8 слайд)
-Тварини різняться зовнішнім виглядом,формою тіла, розмірами, забарвленням поведінкою.
За своїми зовнішніми ознаками їх поділяють на групи? (Звірі, Птахи. Комахи. Риби.)
-Де живуть тварини? (9 слайд)
-
Як переміщуються тварини?(10 слайд)
стрибають бігають
ТВАРИНИ
плавають літають
повзають
2.Робота за підручником на с.73
Роздивіться зображення тварин. Які з них живуть на Україні? А які – за межами?
На Україні : одним з найбільших наземних хижаків у світі та найбільшим хижаком на Україні є бурий ведмідь; кіт лісовий,уже рідкісний ссавець, бо підлягає охороні; ластівки.
За межами живуть: білий ведмідь .Вага самця ведмедя від 300 до 600 кг, довжина тіла — до 2,5 м.
Л
ев. (11 слайд) У самців лева густа на шиї шерсть , чого немає у інших представників сімейства котячих. Зовні лев - це ледачий звір, який подовгу дрімає і байдикує. Тільки , коли лев голодний і змушений переслідувати стада травоїдних або коли повинен захищати свою територію, він виходить із цього стану. Живуть в Азії і вАфриці. Існують навіть білі леви.
Колібрі- найменша в світі пташка. Розміром не більша за комаху. довжина-60мм, вага-1,5г.Дуже швидко літає- 80 км за годину. Живе в Америці. А їсть квітковий нектар.
3.Назви тварин нашої місцевості.
3
-Давайте назвемо тварин нашої місцевості.(12-13 слайди)
ІV.Продовження вивчення нового матеріалу.
-
А чи потрібні людям тварини?
-Навіщо людям потрібні тварини? (14 слайд)
-Люди доглядають за тваринами , годують їх, використовують для своїх потреб. Цих тварин називають свійськими. А ті, які живуть самостійно в природі, собі самі добувають їжу, доглядають за своїи потомством називають дикими.
2.Перегляд відео «Назви диких тварин»
https://www.youtube.com/watch?v=GdXVtdoV_U8
Отже, ви побачили диких тварин. А чому їх називають дикими?
(Тому що їх природним середовищем є дика природа. Вони живуть на волі.)
-А які ж тварини називають свійськими? (Це ті, які живуть біля людей.) Свійські тварини не можуть жити без допомоги людини.
Люди їх вчасно годують,утримують в чистоті, лікують. А тварини віддячують людині за турботу,приносять їй користь. Люди їх використовують для їжі, ліків, різних корисних
м
атеріалів, або просто для дружби.
3.Робота з кругами Венна.(15 слайд)
(Завдання у підручнику на с.74)
Назви три відмінності у способі життя диких і свійських тварин.
Дикі : Свійські:
живуть на волі, біля людей
їжу добувають самі годують люди
живуть для своїх потреб приносять людям
користь
-А що спільного ?( Складають одну групу-тварини.)
Нажаль, люди не просто не допомагають тваринам, а часто наносять їм непоправної шкоди. Вирубують ліси, забруднюють річки. Із-за господарської діяльності людей і надмірного полювання одні тварини назавжди зникли, а інші стали рідкісними і
4
потрапили до Червоної книги. Але берегти потрібно не тільки рідкісних тварин, а й тих, яких ще багато.
Їх життя часто залежить від поведінки людини в природі.
4
4.Рубрика «Най –най…».(16 слайд)
Найбільший птах- страус: 2,7 м заввишки,важе до -90кг, яйце-від 645г
Найвища тварина- жираф, зріст майже 5м.
Найменша тварина- землерийка, її малятко важить 2г.
Найбільші тварини-блакитні кити:маса150-180т, завдовжки 33м.
Найбільшим жуком є жук-олень. Довжина тіла без ріг-5,5см, а з рогами-до 8см.
Найотруйніший павук-карукурт, завдовжки до 2 см.
5 Вправа «Назви зайву тварину» (17-20 слайд)
6.Розділіть тварин на диких і свійських. (21-23 слайд)
7.Гра «Хто зайвий?» (24 слайд)
Загадки
Спритний майстер у стрибках: Прийшла кума із довгим віником
На деревах, по гілках. На бесіду із нашим півником,
Вся руда, пухнастий хвіст. Схопила півня на обід
Рідний дім для неї-ліс. (Білка) Та й замела мітлою слід. (Лисиця)
У нашої бабусі Хто крилатий, гарний, гожий,
Сидить звір у кожусі. На красиву квітку схожий,
Проти печі гріється. Має довгий хоботок,
Без води умиється. (Кіт) П’є нектар ним із квіток? (Метелик)
V.Підсумок уроку (25слайд)
-Чи розшири ли ви свої знання про тваринний світ?
-Що нового ви дізналися на уроці?
Доведіть, що тварини – частина живої природи.
Які групи тварин ви знаєте?
Які тварини дикі. Які свійські?
Розкажіть, чи є у вас удома тварини. Які?
Пригадайте казки , у яких розповідається про диких і свійських тварин. Які подобаються найбільше ? Чому?
Живої природи світ таємничий
Ми на уроці сьогодні відкрили.
Навчились красу не руйнувати,
А примножувати, любити, оберігати
Тільки добра всім будем бажати
І намагатися не ображати.
VIII.Домашнє завдання.
Підручник –ст.71-72 виконати роботу за додатками. (слайд 26)
Додатки