Тема: Ґрунт. З чого складається грунт.

Мета: Формувати поняття „грунт”, „родючість”; дослідити склад ґрунту. Розвивати спостережливість, увагу. Виховувати зацікавленість до дослідницької діяльності, бережливе ставлення до природи.


Хід уроку

І. Організація класу.

Вже дзвінок нам дав сигнал:

Працювати час настав!

Розпочнемо свій урок.

Тож назад не зробиш крок.

Будем ми трудитись гарно,

Не мине хвилинки марно.


ІІ. Перевірка домашнього завдання.

1. Бесіда:

- Які гірські породи ти знаєш?

- Що тобі відомо про корисні копалини місцевості, де ти живеш?

2. Лото «Корисні копалини»

- постав умовний знак корисних копалин у відповідному квадратику.

Масляниста

речовина темно-

бурого кольору з різким запахом, легша заводу.

Тверда речовина

чорного кольору,

крихта, важча за воду, яскраво горить, виділяє багато тепла.








Тверда, крихка

речовина,

бурого кольору,

складається з решток рослин, легша за воду.

Безбарвна

речовина,

легка, горить синім полум’ям, виділяє багато тепла.








Тверда

речовина,

бурого або червоного кольору, важка.









ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

- Розгадай ребус. У ньому зашифровано те, про що піде мова сьогодні на уроці (в ребусі зашифровано слово ґрунт).

Ґ

Г ’’ НТ



- Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь про ґрунт та з чого він складається.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

      1. Розповідь вчителя.

Ґрунт можна порівняти з тоненькою плівкою, що вкрила сушу нашої величезної планети. Але без цієї „плівки” не було б на суші ні рослин, ні тварин, ні людей. Чому? (учні висловлюють свої думки)

Уявіть собі, що ґрунту раптом не стало. А значить не зможуть жити на Землі люди. Ось чому говорять, що ґрунт дорожчий золота. Без золота люди змогли б прожити, а без ґрунту - ні...

2. Робота за таблицею.

- Розгляньте таблицю. Чи схожий цей малюнок з тим, що ви спостерігали, коли були біля яру? Ви бачили кілька шарів землі, різних за кольором і товщиною. Верхній шар – темного кольору, під ним залягає світлий шар піску, потім глина. Ще нижче – каміння.

Верхній пухкий, родючий шар землі, в якому ростуть рослини, називається ґрунтом.

- Чому ґрунт має темний колір?

- Так, ви пам’ятаєте, що основна частина ґрунту – перегній. Опале листя, рештки відмерлих рослин і тварин повільно перегнивають. Утворюється перегній. Перегній чорного кольору. Від нього ґрунт набуває темного забарвлення. Перегній містить поживні речовини, необхідні для росту і розвитку рослин.

3. Проведення дослідів.

1) Робота в групах.

- З чого складається ґрунт?

Група 1. Дослід.

Визначте, якого кольору ґрунт. Від чого залежить колір ґрунту?

Група 2. Дослід. Вкиньте грудочку ґрунту у воду. Що виходить з неї? (бульбашки повітря.)

Група 3. Дослід.

- Роздивіться уважніше, які частини ви бачите в ґрунті?

(Дрібні корінці, стебельця, залишки листочків, дрібних комах.)

  • Про що це свідчить? (У ґрунті живуть рослини і тварини.)

2) Продовження роботи над дослідами під керівництвом вчителя.

Дослід 1. Нагріватимемо ґрунт на вогні, тримаючи над ним холодне скло.

Спостерігай, як на склі з’являються краплинки води.

Дослід 2. Продовжимо нагрівати ґрунт.

Спостерігай: над ним з’являється димок. Відчувається запах паленого перегною. Порівняй колір ґрунту до прожарювання і після нього. Як він змінився?

Дослід 3. Прожарений ґрунт покладемо у склянку з водою і розмішаємо. Поставимо на деякий час, щоб вода відстоялася і стала прозорою.

Спостерігай: на дно склянки осяде шар піску, а над ним буде шар глини. Порівняй їх за кольором.

Дослід 4.У вогнетривку чашку наллємо зі склянки трохи відстояної води і нагріватимемо її до повного випаровування. На дні чашки залишилося трохи білої речовини. Це мінеральні солі. Вони були в ґрунті. Потім розчинилися у воді. Після випаровування води перетворилися на маленькі кристалики.

Мінеральні солі – це поживні речовини. Вони утворюються в ґрунті з перегною під дією бактерій. Без мінеральних солей рослини не можуть рости.

Отже, ґрунт складається з повітря, перегною, глини, піску і мінеральних солей.

Ґрунт, у якому багато перегною. називають родючим. У ньому добре ростуть і розвиваються рослини. Родючість – головна ознака ґрунту. Найродючіший ґрунт – чорнозем. Наша держава багата на чорнозем.


3. Самостійне складання схеми „Склад ґрунту”.


Ґрунт


 

пісок ? ? ? ?


4. Фізхвилинка


5. Робота за підручником.

Самостійне опрацювання статті „Охорона ґрунту”.

  • Яке значення має ґрунт у природі?

  • Для чого люди використовують ґрунт?

  • Яке значення має ґрунт для людини?

  • Чому руйнується ґрунт?

  • Як треба охороняти ґрунт?

ІV. Закріплення нового матеріалу.

1. Розв’язування творчих завдань.

Люди називають землю годувальницею. Чому?

Чому не треба спалювати в садах, парках опале листя і суху траву?

Як ви розумієте прислів’я: „Є сніг на полях – буде хліб на столах?”

2. Робота в зошитах.

3. Метод «Займи позицію».

Питання для обговорення:

- Який ґрунт найродючіший?

    1. у якому багато корінців;

    2. у якому багато мінеральних солей (поживних речовин);

    3. у якому багато піску.


(На дошці варіанти відповідей на запитання)

Діти обговорюють запитання в групах. Після обговорення представник кожної групи підходить до того номера на дошці, який співпадає з відповіддю групи. Обґрунтовує свій вибір.


V. Підсумок уроку.

  • Що таке ґрунт?

  • З чого складається ґрунт?

  • Як треба охороняти ґрунт?

  • Який вид роботи на уроці сподобався вам найбільше?

VІ. Домашнє завдання.

Опрацювати с. 101 – 104, дати відповіді на питання. Підготувати повідомлення про заходи щодо збереження ґрунтів.