Тема: Перша і друга дієвідміни дієслів.

Мета:Ознайомити з поняттями «дієвідміна». Сформувати в учнів уміння розрізняти дієслова І і ІІ дієвідміни. Узагальнити й систематизувати знання по дієслова, закріпити навички правопису не з дієсловами; розвивати вміння аналізувати й синтезувати мовні явища, розвивати системність мислення; виховувати позитивні якості характеру. Виховувати дбайливе ставлення до народної мудрості, до живої природи.

Хід уроку

І. Організація класу.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1.Вибірковий диктант.

Виберіть і запишіть тільки дієслова:

Дарувати, вітер, погожий, існувати, історичні, єднатися, Україна, місто, сумує, втеча, лагодити, річка, оглянутися, можливо, але, вийде, мальовничі, оглянувся.

Підкресліть першу букву в кожному записаному дієслові. Прочитайте утворене слово. (Дієслово)

2.Гра «Мікрофон»

  • Як називається початкова форма дієслова?

  • На які питання відповідає неозначена форма дієслова?

  • Які часові форми дієслова ви знаєте?

  • Як змінюються дієслова минулого часу? Теперішнього? Майбутнього?

  • Коли можна визначити рід дієслова?

  • Яким членом речення найчастіше є дієслово?

3. Проблемне завдання

Прослухайте дієслівний словоряд, відгадайте про яку ситуацію йдеться.

Закінчилася, набридла, настала, чекали, прилетіли, зробили, прикріпили, поселилися, знищували, годували, оберігали, вчили літати, знищували, годували, оберігали, попрощалися, відлетіли, будемо чекати.

Ситуація : люди дбають про перелітних птахів, виготовляють шпаківні…

 Учні зачитують складений текст, вказуючи присудки.

ІІІ. Підготовка до вивчення нового матеріалу.

Проблемна ситуація.

  • Діти, дієслова мають особливості у змінюванні за особами та числами. Простежимо це за таблицею змінювання дієслів теперішнього і майбутнього часу в однині та множині. Вправа 116, ст..62

  • Порівняйте особові закінчення дієслів теперішнього і майбутнього часу. Що ви помітили? (Дієслова залежно від їх закінчень можна поділити на дві групи, їх називають дієвідміни – перша і друга.)

ІV. Робота над вивченням нового матеріалу.

-А як визначити дієвідміну дієслова? У цьому нам допоможе правило на ст.. 62 у підручнику «Рідна мова».

1. Опрацювання правила з визначення дієвідміни дієслів – ст..62.

-То які закінчення можуть мати дієслова в 3-тій особі множини?

(І дієвідміна - -уть, -ють; ІІ дієвідміна - -ать, -ять.)

2. Каліграфічна хвилинка.

К К К К к к кн кр инк ір

3. Гра «Зєднай частини цілого»

  • Зєднай частини та прочитай прислівя:

    • Кого поважають, то дощів не просять.

    • Ноги носять, а знання - з книг.

    • Як сіно косять, а тільки мучать.

    • Одні кажуть, що знають, не ждуть.

    • Золото добувають із землі, поряд ідуть.

    • Лінощі не стомлюють, гарну людину шанують.

    • Семеро одного в колодязь воду не ллють.

    • Радість і труд того й величають.

    • Гарного коня хвалять, руки годують.

    • Ключ, яким часто відмикають, десять невчених дають.

    • За одного вченого не іржавіє.

    • В ліс дрова не возять, а інші знають, що кажуть.

  • Прочитайте прислівя, які прославляють знання і розум.

  • Відшукайте прислів’я, які висміюють лінощі.

  • Гра «Хто більше?»

Уважно прочитайте прислівя. Зверніть увагу на закінчення дієслів. За закінченнями випишіть за 3 хвилини:

- І ряд – якнайбільше дієслів І дієвідміни;

- ІІ ряд - якнайбільше дієслів ІІ дієвідміни.



4. Робота з текстом – вправа 115.

  1. Читання тексту, зясування значень невідомих слів.

  2. Визначення в тексті зачину, основної частини і кінцівки.

  3. Випишіть п’ять будь-яких дієслів з тексту та визначте їх час та дієвідміну.

V. Закріплення вивченого матеріалу.

    • Самостійна робота – вправа 117.

Випишіть дієслова. Визначте, до якої дієвідміни вони належать.

VІ. Підсумок уроку.

    • Гра-жарт.

Учні третього класу одержали дві посилки. Коли вони їх відкрили, то дуже здивувалися. Ось який вигляд мали посилки:

-ять



ірж

чита

біж

крич

-ють

-ать

-уть







Учні не знали, що робити з цими дивними посилками. В листі, який був в одній із них,писалося, що все це дієслова. Але їх так багато, що вони не вмістилися в одну посилку, і довелося їх розділити. Основи дієслів поклали в один ящик, а закінчення – в другий. Щоб прочитати ці дієслова, їх треба знову зєднати. В одному ящику учні знайшли: чита-, малю-, вел-, ворко-, дума-, їд-, вивча-, уч-, лет-, до-, біж-, ірж-, жив-, бач-, крич-. У другому ящику лежали: -ать, -ять, -уть, -ють.

Допоможіть третьокласникам прочитати дієслова.