Підготувала вчитель початкових класів

Слобожанської гімназії № 2

Зміївської районної ради

Лисак Л.І.

Тема. Гальмівний шлях. Гальмівна відстань

Мета: ознайомлювати з поняттям «гальмівний шлях» та «гальмівна відстань»; продовжувати формувати в учнів уяву про безпечну поведінку на вулицях і дорогах; давати поняття про те, що рухомий транспорт зупинити неможливо; розвивати вміння орієнтуватися в складних ситуаціях; виховувати культуру поведінки на вулиці.

Обладнання: ілюстрації до теми,

https://www.youtube.com/watch?v=67P9hLZ-OZs

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

Девіз уроку: «Озирайся на колеса!»

II. Актуалізація опорних знань

– Які види машин заповнюють наші вулиці?

– Яким є призначення цих машин?

– Чи з однаковою швидкістю рухаються машини?

– Чому не можна перебігати вулицю перед транспортом, що наближається?

III. Повідомлення мети уроку

– Автомобіль та інші транспортні засоби вмить зупинити неможливо. Після гальмування автомобіль, автобус, тролейбус, мотоцикл по інерції долають ще якусь відстань. Іноді цього досить, щоб наїхати на людину. Стан погіршується у погану погоду під час дощу, снігу або ожеледиці. За цих умов вулицю переходити особливо небезпечно.

Сьогодні ви дізнаєтесь, що таке гальмівний шлях.

IV. Ознайомлення з поняттям «гальмівна відстань» та «гальмівний шлях»

Перегляд мультфільму «Гальмівний шлях. Дорога та її елементи»

– Машина починає рух повільно. Навантажений автомобіль повільно набирає швидкість. Від швидкості автомобіля залежить безпечність руху. Безпечною є швидкість, що забезпечує зупинку автомобіля до місця небезпеки. Таку швидкість можна досягти, якщо правильно обрано довжину зупинного шляху або дистанцію безпеки.

Зупинний шлях – це відстань, яку долає автомобіль після того, як водій помітив небезпеку, до моменту, коли машина повністю зупинилася, не доїжджаючи до місця або об’єкта небезпеки.

Гальмівний шлях – це відстань, яку подолано автомобілем від початку гальмування до цілковитої зупинки.

На довжину гальмового шляху впливають:

  • швидкість руху автомобіля перед початком гальмування;

  • тип на профіль дороги;

  • вид дорожнього покриття та його стан;

  • тип і стан шин автомобіля;

  • стан гальма.

V. Тренувальні вправи на швидкість зупинки

Учням по черзі пропонується за командою бігти, потім за командою «Стоп» умить зупинитися. Учні намагаються це зробити, але у них не виходить, хоча б один крок вони роблять після миттєвої зупинки. Те саме відбувається з автомобілем або мотоциклом. Водій тисне на педаль гальма, а машина ще деякий час продовжує їхати. Робиться висновок: «Жодний транспорт зупинити одразу під час руху не можна!»

VI. Фізкультхвилинка. Гра «Павутинка»

Діти сидять у колі. У ведучого – в руках клубок ниток. Він кидає будь-кому з дітей клубок, називаючи причину нещасних випадків на дорогах: «Сашко, ходити вздовж проїжджої частини без тротуару небезпечно». Сашко тримає нитку, а клубок кидає далі: «Олю, грати на проїжджій частині дороги небезпечно». Оля тримає нитку, а клубок кидає далі, гра триває.

VII. Цікава хвилинка

– Як ви гадаєте, одна секунда – це багато чи мало?

– Що для пішохода одна секунда? (Один крок)

– А машина, швидкість якої 60-80 км на годину, за 1 с долає 20 м.

Іноді пішохід бачить: машина зовсім близько, – але все одно поспішає перебігти дорогу, гадаючи, що водій устигне загальмувати. При цьому пішохід не хоче розуміти, що навіть якщо він зі всієї сили тиснутиме на педаль гальма, він не встигне зупинитися. Водночас не спрацьовують навіть дуже надійні гальма. А якщо дорога слизька, то гальмівний або зупинний шлях подовжується.

У результаті при швидкості 80 км/год машина остаточно зупиниться тільки через 40 м після того, як водій почав гальмувати.

Саме тому через дорогу необхідно переходити обережно та не мчати напереріз машинам.



VIII. Малювання плакатів «Пам’ятай про гальмівний шлях!»





IX. Хвилина роздумів

Федько з друзями грав у футбол. Місце для гри було обрано неподалік від проїжджої частини. Федько так захопився грою, що не помітив, як опинився із м’ячем біля дороги. Удар! І м’яч полетів, але не у ворота, а на проїжджу частину. Хлопчик кинувся за ним. Раптом почув виск гальма машини, що наближалася. Що ж тепер буде?

– Що може статися з хлопцем? Чому?

– Придумайте позитивну кінцівку до цієї задачі.

X. Рефлексія

– Що таке гальмівний шлях?

– Чи потрібно орієнтуватися у гальмівній відстані?

– Від чого залежить гальмівний шлях?

– Що впливає на довжину гальмівного шляху?

– Чому не можливо негайно зупинити автомобіль?

– Чому не можна перебігати вулицю перед машиною, що наближалася?