Урок №37,38

Тема. Будова атома. Склад атомних ядер. Протонне число. Нуклонне число.

Мета: поглибити знання про будову атома. Порівняти властивості елементарних частинок: протонів, нейтронів, електронів. Розвивати вміння використовувати ці знання для характеристики будь-якого атома хімічного елемента з ПС.

Обладнання: періодична система хімічних елементів Д.І.Менделєєва (ПСХЕ), моделі атомів.

Базові поняття: атом, електрон, ядро, заряд ядра атома, порядковий номер.

Основні поняття, що вводяться вперше: протони, нейтрони, протонне число, нуклонне число,нуклони.

Тип уроку: комбінований.



Хід уроку

І. Організація класу.

ІІ. Перевірка домашнього завдання (письмове – учень записує на дошці; усні – фронтальним опитуванням).

  1. Перевірка виконаних вправ.

  2. Тестовий контроль. Підготовлено роздатковий матеріал. Перевірка проводиться у формі взаємоконтролю за відповідями, що надаються вчителем.

  1. Виберіть порядкові номери елементів, які належать до однієї групи:

а) 5 і 16; б) 5 і 21; в) 16 і 21.

2. Виберіть порядкові номери елементів, які належать до одного періоду:

а) 13 і 22; б) 16 і 22; в) 13 і 16.

3. Вкажіть елементи побічних підгруп:

а)Сu; б)Ag; в) Na; г)Rb.

4. Вкажіть елементи головних підгруп:

а)Са; б)Au; в) Ni; г)Rn.

5. Вкажіть загальну формулу вищого оксиду хімічного елемента з порядковим номером 15:

а) R2О5; б) R2О; в) RО; г) R2О3.

6. Яка з загальних формул відповідає формулі броміду, утвореного хімічним елементом з порядковим номером 19:

а) RВr; б) RBr2; в) RBr3; г) RBr4?

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку

ІV. Мотивація

Саме усвідомлення складної будови атома допоможе зрозуміти суть періодичного закону і широко використовувати ПС як джерело інформації про хімічні елементи та їх сполуки. Але сьогоднішній урок – це лише початок цього усвідомлення.

V. Актуалізація опорних знань

Шляхом бесіди пригадати з курсу хімії 7 класу:

- Що таке атом?

- На що вказує порядковий номер елемента у ПС?

- Який розмір ядра, порівняно з розміром атома?

- Що відбувається з атомами під час проходження хімічної реакції?

- Що означає «атом» в перекладі з грецької?

VІ.Вивчення нового матеріалу

  1. Встановлення складної будови атомів. (Розповідь учителя)

До початку ХХ століття була відома лише одна кількісна характеристика атомів – відносна атомна маса, що була взята за основу при класифікації хімічних елементів. Але цим не можна було пояснити причини періодичності їх властивостей. Було не зрозуміло, чому атоми із близькою масою, наприклад Алюміній і Силіцій, сильно відрізняються за властивостями, у той час як атоми з різними масами, наприклад Літій і Натрій, можуть мати подібні властивості. Це наводило на думку про те, що атом має складну будову. Відкриття періодичного закону підштовхнуло вчених до нових досліджень з метою глибшого його розуміння.

(Для зацікавлення учнів розповісти про досліди Е.Резерфорда.) Найбільших успіхів у вивченні будови атома досяг англійський учений Ернест Резерфорд. У 1909 році він провів експеримент, в якому бомбардував дуже тонку золоту фольгу позитивно зарядженими альфа-частинками. Більшість з них, проходячи через фольгу, відхилялися від первісного напрямку, деякі сильно змінювали траєкторію руху, а окремі відбивалися від фольги і летіли у зворотному напрямку. На підставі цього експерименту він довів, що позитивний заряд в атомі не розподілений рівномірно, а сконцентрований у центрі атома в невеличкому об’ємі, який він назвав ядром. Аналізуючи дослідження, Резерфорд запропонував «планетарну» модель будови атома: весь позитивний заряд атома зосереджений у центрі, у ядрі, навколо якого рухаються по певних орбітах електрони, наче планети навколо Сонця. Модель атома Резерфорда згодом удосконалив датський фізик Нільс Бор. Він стверджував, що електрони можуть обертатися не на будь-якій орбіті, а лише на суворо визначених відстанях від ядра. Утворюючи певні шари з електронів. (Розгляд моделей атомів.)

Ядро – найважча, але й найдрібніша частина атома. Маса ядра становить близько 99,97% від маси атома, а його радіус приблизно в сто тисяч разів менше радіуса атома. Якщо уявити збільшення розміру ядра до розміру звичайного яблука, то атом буде розміром із земну кулю.

Отже, давайте попробуємо пригадати почуте і дати ще раз визначення атома: це електронейтральна частинка, що складається з позитивно зарядженого ядра і негативно заряджених електронів.

  1. Склад атомів та властивості їх елементарних частинок (Самостійна парна робота учнів)

Первинне усвідомлення питання базується на опрацюванні за підручником схеми №15 «Складові атома» та таблиці «Частинки, що складають атом», яка попередньо заготовлена на дошці, або виготовлена роздатковим матеріалом.


Частинки, що складають атом


Частинка

Позна-

чення

Заряд

Маса

Масове число

Кл

Ум. од.

г

А.о.м.


Електрон


е


-1,6.10-19


-1


9,1095.10-28


0,00055


0

Протон

р

+1,6.10-19

+1

1,6726.10-24

1,00728

1

Нейтрон

n

0

0

1,6750.10-24

1,00867

1

Узагальнення роботи учнів. Висновки про склад атомів, властивості їх елементарних частинок, розуміння причин зосередженості маси атома в ядрі та електронейтральності атома. Загальні приклади визначення протонів, електронів, нейтронів, маси атома.

  1. Протонне і нуклонне числа (Пояснення)

Пояснити дані поняття, правильність їх записів біля символів елементів, розглянути приклади визначення частинок кожного типу.


Протонне число – це кількість протонів у атомі. Протонне число вказується нижнім індексом ліворуч від символа хімічного елемента.

4Be


Нуклонне число – це сумарна кількість протонів і нейтронів у атомі. Позначається літерою А.

Нуклонне число вказується верхнім індексом ліворуч від символа хімічного елемента. Чисельно нуклонне число дорівнює атомній масі елемента, в ПС.

9Be

Як же дізнатись кількість нейторнів? Для цього потрібно знайти різницю між нуклонним і протонним числами. Оскільки кількість протонів така ж як і кількість електронів, то чисельно протонне число буде дорівнювати порядковому номеру елемента (Z).

Тому, кількість нейтронів – це різниця числового значення відносної атомної маси та порядкового номера елемента.


VІІ. Закріплення вивченого

1)Розвязування вправ підручника №203-205, 208,209

2)Додаткова вправа високого рівня складності:

Атом невідомого елемента має на 6 електронів більше ніж йон магнію. Визначте невідомий елемент.


VІІІ. Підсумок уроку (бесіда)

  • Що вивчали на уроці?

  • Які частинки входять до складу атома? Чим вони відрізняються?

  • Який склад атомного ядра?

  • Яких частинок у будь-якому атомі однакова кількість?

  • Чи існують елементи, в атомах яких немає: а) протонів;

б) нейтронів?

ІХ. Оцінювання. Мотивація оцінок

Х. Домашнє завдання

Опрацювати 23, виконати вправи №206, 207, 210;

вибірково на картках:

Атом елемента має на 5 електронів менше, ніж йон Калію. Назвіть елемент, зазначте його протонне та нуклонне число.












































  1. Виберіть порядкові номери елементів, які належать до однієї групи:

а) 5 і 16; б) 5 і 21; в) 16 і 21.

2. Виберіть порядкові номери елементів, які належать до одного періоду:

а) 13 і 22; б) 16 і 22; в) 13 і 16.

3. Вкажіть елементи побічних підгруп:

а)Сu; б)Ag; в) Na; г)Rb.

4. Вкажіть елементи головних підгруп:

а)Са; б)Au; в) Ni; г)Rn.

5. Вкажіть загальну формулу вищого оксиду хімічного елемента з порядковим номером 15:

а) R2О5; б) R2О; в) RО; г) R2О3.

6. Яка з загальних формул відповідає формулі броміду, утвореного хімічним елементом з порядковим номером 19:

а) RВr; б) RBr2; в) RBr3; г) RBr4?



  1. Виберіть порядкові номери елементів, які належать до однієї групи:

а) 5 і 16; б) 5 і 21; в) 16 і 21.

2. Виберіть порядкові номери елементів, які належать до одного періоду:

а) 13 і 22; б) 16 і 22; в) 13 і 16.

3. Вкажіть елементи побічних підгруп:

а)Сu; б)Ag; в) Na; г)Rb.

4. Вкажіть елементи головних підгруп:

а)Са; б)Au; в) Ni; г)Rn.

5. Вкажіть загальну формулу вищого оксиду хімічного елемента з порядковим номером 15:

а) R2О5; б) R2О; в) RО; г) R2О3.

6. Яка з загальних формул відповідає формулі броміду, утвореного хімічним елементом з порядковим номером 19:

а) RВr; б) RBr2; в) RBr3; г) RBr4?



  1. Виберіть порядкові номери елементів, які належать до однієї групи:

а) 5 і 16; б) 5 і 21; в) 16 і 21.

2. Виберіть порядкові номери елементів, які належать до одного періоду:

а) 13 і 22; б) 16 і 22; в) 13 і 16.

3. Вкажіть елементи побічних підгруп:

а)Сu; б)Ag; в) Na; г)Rb.

4. Вкажіть елементи головних підгруп:

а)Са; б)Au; в) Ni; г)Rn.

5. Вкажіть загальну формулу вищого оксиду хімічного елемента з порядковим номером 15:

а) R2О5; б) R2О; в) RО; г) R2О3.

6. Яка з загальних формул відповідає формулі броміду, утвореного хімічним елементом з порядковим номером 19:

а) RВr; б) RBr2; в) RBr3; г) RBr4?