Урок 7. Ідеал і кумир.
Чим відрізняється моральний ідеал від кумира.
Мета уроку: навчити учнів пояснювати зміст понять «ідеал», «моральний
ідеал». «кумир», «фанат»; формувати вміння наводити
приклади чеснот людини; формувати необхідність мати
приклад для наслідування в житті; показати різницю між
ідеалом і кумиром звивати в учнів вміння висловлювати
особисту думку значення ідеалу в житті людини, порівнювати
наслідки слідування за ідеалом і кумиром; приводити
приклади зразків для наслідування;розкривати роль
самовдосконалення на шляху одного із засобів слідування за
ідеалом; виховувати в учнів потребу в пошуку ідеалу як
прикладу для наслідування.
Тип уроку:
За дидактичною метою: комбінований.
За засобом проведення: поєднання різних форм навчання.
Педагогогічні технології уроку: кооперативного навчання,
проблемного навчання, критичного мислення, інформаційні Очікувані результати:
Після вивчення цього уроку учні повинні вміти:
пояснювати зміст понять «ідеал», «кумир», «моральний ідеал», «фанат»;
висловлювати власну думку щодо необхідності пошуку ідеалу в своєму житті;
називати і наводити приклади ідеальних чеснот і людей, які можуть бути прикладом для наслідування.
Порівнювати вплив ідеалу і кумиру на людину.
Хід уроку:
І.Організаційний момент.
Налагодження контакту з класом. Перевірка присутніх.
Привітання вчителя. З яким настроєм ви прийшли сьогодні на урок? Слайд 1.
Учні згадують про те, правила роботи в групах.
На столах розкладені листки з правилами роботи в групах.
1. Бути позитивним;
2. Говорити коротко, лаконічно;
3. Говорити по черзі – не перебивати, уважно слухати інших;
4. Бути доброзичливими – ставитися доброзичливо до інших учасників,
поважати їх почуття;
5. Зберігати таємниці – не обговорювати за межами уроку ті моменти
особистого життя, які стали відомі під час відповідей;
6. «Тут і тепер» - зосередитися на тому, що учасники думають і відчувають
у даний момент, а не взагалі й колись;
7. Бути толерантними – не критикувати, поважати право учасників уроку
мати погляди, відмінні від поглядів інших
ІІ. Перевірка домашнього зав дання
Фронтальне опитування:
Що таке справедливість?
Чому богиню правосуддя зображували у вигляді жінки з зав’язаними очима, що тривала в одній руці меч, а в іншій терези.
Чи легко бути справедливим? Чому? Наведіть приклади, які підтверджують вашу думку?
Як можна вести боротьбу з несправедливістю в навколишньому світі?
Зачитати твір на тему : «Чи можна досягти загальної справедливості»?
ІІІ. Актуалізація опорних знань:
Вчитель просить дати пояснення назв груп:
«Цінності», «Любов», Справедливість», «Великодушність».
IV. Мотивація навчання:
Вправа «Знайди заховане слово». Слайд 2.
Імндущетноажцвлу
Кпрувдимвепидиепр
Вафеодаурнимагект
Раімордамеопуслен
Вчитель записує на Вчитель пропонує учням знайти між фотографіями, які показані на екрані та словами, які ви розгадали. Слайди 3,4,5,6. На екрані показані фотографії Филипа Киркорова, Матері Терези, Ідолів, фанатів.
V. Оголошення теми уроку і очікуваних результатів. Слайд 7
VI. Процес засвоєння та усвідомлення нових знань.
Вступне слово вчителя. Ідеали, кумири.. Іноді люди не замислюються над цими питаннями, не розрізняють цих понять, але ми спробуємо впродовж уроку розібратися в цих поняттях і я спробую вас переконати, що від розуміння цих питань залежить , як складеться життя людини.
Робота з підучником. Слайд 9.
Визначення понять:кумир, ідол, фанат, ідеалізація.
Перше завдання на жовтому кольрі.
Технологія пошуку інформації.
Завдання:знайдіть в підручнику визначення понять:
Група «Цінності»: ідол
Група «Любов»: кумир
Група «Справедливість»: фанат
Групп «Великодушність»: ідеалізація
Асоціативний метод. Слайд 10.
Написати всі асоціації зі словом «ідеальний»
Вправа «Шукаймо словосполучення» Слайд 11
Учні в групах записують як найбільше словосполучень зі словом ідеальний.
Робота з підручником Слайд 12
Що таке ідеал?
Що таке моральний ідеал?
Пункт 1 стор.46-47 підручнику.
Проблемне запитання
Чи потрібен людині в житті ідеал?
Вправа «Згоден – не згоден».
В різних місцях класу прикріплені листки зі словами «Так» і «Ні».
Якщо учні вважають, що ідеал не потрібен, то вони стають на сторону «Ні»,
а якщо потрібен, то на сторону «Так». Кожна група отримує окуляри «Моя точка зору».
Метод «ПРЕС» Слайд 13
Учні висловлюють свою точку зору відносно потрібності ідеалу за планом: .
- я вважаю, що…
- тому,що….
- наприклад…
- отже, таким чином…
Вчитель дякує учнів за відвертість.
Вправа «Знайди чесноту»
Учні в групах опрацьовують запропоновані притчі і визначають моральну чесноту про яку йде мова.
Вправа «Ідеальна зірка» Слайд 14.
Учні в групах на промінцях зірки записують назви чеснот, які притаманні ідеалу.
Після відповідей учнів на екрані вчитель показує зірку з різними моральними якостями, які створюють ідеал.
Прийом «Велике серце»
Учні свої зірочки поміщаютьна це серце (вчитель показує велике серце, на яке прикріплюються зірочки).
Слова вчителя: «Як ви думаєте, це серце може бути для когось прикладом для наслідування. Тобто ідеалом»?
Проблемне запитання: Слайд 16.
А чи може бути людина ідеалом? Наведіть приклади із історії людства.
Слова вчителя. Якщо людина має серце, в якому живуть такі чесноти, вона може бути ідеалом для інших.
Демонстрація слайдів з відомими людьми. Слайд17
На екрані висвічуються портрети двох людей з особливими потребами, які досягли в житті, незважаючи на випробування успіхів.
Слова вчителя. Такі люди є серед нас. Чи можуть вони бути для нас ідеалом?
Опрацювання змісту відеоролика «Не створи собі кумира». Слайд 18
Відеоролик взятий з циклу «Классные уроки».
Учні визначають різницю між ідеалом і кумиром, а також наслідки захоплювання кумиром і наслідування ідеалу.
Рефлексія
Учитель знову повертає учнів до питання потрібності ідеалу у житті. Виявляє, чи змінилася думка в учнів.
VII. Закріплення матеріалу:
Вправа «Незакінчене речення»
Продовжить речення:
На уроці я:
дізнався…
зрозумів…
навчився…
VII. Домашнє завдання: Слайд 20.
Опрацювати матеріал уроку 7
Вивчити визначення основних понять
Вправа 4 письмово, стор. 52.
VIII. Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів. Слайд 21
Слова вчителя. У кожного з нас своя дорога у житті. І від того, як ми визначимо для себе питання про ідеал буде залежити зміст нашого життя.
Вчитель зажигає свічку. Нехай цей вогник нагадує вам про ідеал в вашому
житті і веде вас справжнім шляхом.