Структура дитячої книги.

Обкладинка.

1 клас

Тема: Структура дитячої книги. Обкладинка.

Мета:

  • ознайомити учнів зі змістом понять:

  • обкладинка, написи на ній: письменник, його прізвище; назва (заголовок) книжки(твору);

  • малюнок на обкладинці (ілюстрація);

  • навчити учнів у реальному книжковому просторі (фонд бібліотеки) обирати книгу за написами та ілюстрацією на обкладинці;

  • навчити учнів за обкладинкою визначати зміст книги( про що вона);

  • популяризація творів українських та зарубіжних письменників(за обкладинками дитячих книжок).

Обладнання:

  • авторська електронна презентація “Структура книги. Обкладинка”;

  • комп’ютер;

  • книжковий простір(фонд) для учнів початкової школи;

  • комплекти дитячих книг (сучасних видавництв).

Хід уроку:


Бібліотекар

Кажуть, що вокзал – це ворота до міста, обкладинка(палітурка) – ворота книги.

Знайомство з книгою починається з її зовнішності, одягу.

Отже, сьогодні ми будемо говорити , саме, про обкладинку дитячої книги (тема – Слайд - 1), про її призначення, що зображено на ній, які написи вона містить і як за допомогою обкладинки вибрати на книжкових полицях цікаву книжку (мета).

Погляньте на слайди і скажіть, чим привертає увагу, приваблює, спонукає взяти до рук книжку і переглянути, прочитати, а в книгарні-купити її?

Слайди 2 – 3

(Як правило, звучать відповіді: Малюнком на обкладинці( ілюстрацією) . Бібліотекарю необхідно від яскравих, художніх ілюстрацій повернути увагу дитини до написів на обкладинці.

Перехід до вивчення написів на обкладинці проводиться у вигляді бесіди як за слайдами електронної презентації, так і за власним практичним життєвим досвідом самої дитини).

Слайд 4-5

Хто пише для вас книжки? (Письменники, автор).

Як ви думаєте, чи треба знати прізвище письменника, який написав для вас дитячу книжку?

Чи заслуговує письменник на те, щоб на обкладинці було вказане його прізвище?

Чи можна сказати, що письменник найголовніша персона у створенні дитячої книжки, чому? ( Не буде письменника, не буде й книжки).

Як ви думаєте, де саме, на обкладинці вказується прізвище письменника?

( Підвести дітей до головного: перший напис на обкладинці – прізвище письменника).

Але ж на обкладинці ще є написи. Як ви думаєте, дає письменник назву своїй книжці?( Так).

Де, саме, на обкладинці повинна бути вказана назва?( Підвести до головного: другий напис – назва книжки, розміщується під прізвищем автора).

(Висновок формулюється дітьми самостійно: крім малюнка обкладинка має написи, на яких вказується прізвище автора та назва книжки » Слайд 5»).


Спрощений термін «Обкладинка» формулює сам бібліотекар, враховуючи вік дитини:

Книжка має бути випущена в обкладинці або палітурці.

Обкладинка – зовнішнє покриття друкованого виробу(книги).

Слайд 6 - 7

Є книжки з обкладинками, у яких відсутній один із написів. Уважно розгляньте обкладинки на слайді і скажіть, який напис відсутній?( прізвище автора).

У таких книжечках зібрані твори не одного, а декількох, або багатьох письменників і називаються збірками. На обкладинці не можна вмістити прізвища всіх письменників та назви творів, які написав кожен із них. Тому на обкладинці таких книжок вказується загальна назва(назва одного із творів збірки; назва, яка обєднує за темою всі твори письменників і т. ін.).

Слайд 8

А тепер давайте поміркуємо, для чого книжці обкладинка, або які функції вона виконує?

За ілюстраціями дайте відповіді на запитання: Для чого книжці обкладинка?

Слайди 9 - 14


Функції обкладинки:

  • скріплювальна - скріплює, з’єднує сторінки книжки;

  • захисна – захисне покриття, що захищає книжку від пошкоджень та забруднень;

  • інформаційна - інформує (автор, назва, про що книга - за ілюстрацією);

  • художня - виховання гарного смаку у читача.

(Діти працюють самостійно, бібліотекар кожну функцію обкладинки узагальнює, заохочує похвалою для подальшої роботи).


Слайди 15 – 17

Різновидність обкладинки:

  • палітурка;

  • м’яка обкладинка;

  • суперобкладинка.

Пропоную переглянути комплекти дитячих книг у мене на столі з різними за твердістю, цупкістю обкладинки. Чи одинакові вони?

(Бібліотекар показує книжки із обкладинками – палітурками, мякими обкладинками, суперобкладинками. Діти роблять висновок, що дитяча книга, в залежності від її об’єму, має різні обкладинки. Перехід до слайдів електронної презентації –«Різновидність обкладинки»-закріплення матеріалу, висновки).


Практичні завдання

Слайди 18 - 20

Пропоную підійти до книжкових полиць для наймолодших читачів.

Виберіть самостійно книжку у відкритому книжковому просторі за обкладинкою.

Подумайте і дайте відповідь:Про що книжка?

Чому ти обрав саме цю книжку?.

(Діти працюють біля книжкових полиць. Як правило, один одному демонструють обрану книжку. Далі бібліотекар запрошує дітей разом із книжками до медіазони).

Щойно ви обрали для себе книжку. Поміркуйте і дайте відповідь на питанняЧи можна за елементами обкладинки визначити (приблизно) про що книга?

Які елементи обкладинки вам допомогли?

Як ви думаєте, про що ваша книга?

(Для перегляду книги та підготовки відповідей на поставлені питання надається певний час. Після чого, за бажанням, діти розповідають про обрані книги. Висновок формулюється за слайдами презентації та питаннями бібліотекаря).

Увага на екран!:

Робимо самостійно висновок, чи можна за обкладинкою визначити про що книга?

Чи допомогла обкладинка книжки обрати вам потрібну у книжковому просторі?

Одним із сьогоднішніх практичних завдань було: Обрати дитячу книжку у відкритому книжковому просторі. Як ви гадаєте, чи впорались ви з цим завданням?

Який елемент структури книжки вам у цьому допоміг?

Чи допомогли вам у виборі книжки написи на обкладинці( для тих, хто уже вміє читати)? Поясніть чому?

Практичне домашнє завдання

На наступне заняття принести книжку, обрану у домашній, або шкільній бібліотеках. Використовуючи вивчений елемент структури дитячої книжки – обкладинку – зробити рекламу обраній книзі так, щоб зацікавити у її перегляді свого однокласника!

Для виконання домашнього завдання ви можете використати книжки українських та зарубіжних письменників, за обкладинками яких ми сьогодні працювали. Вважаю, що в електронному перегляді вони зацікавили вас!

P/ S

На слайді - 20 дано визначення терміну – обкладинка для керівників дитячого читання, який допоможе у поясненні матеріалу, що вивчається.


Література.


Книжкова обкладинка[Електронний документ]: стаття.-Вікіпедія. Вільна енциклопедія.-Режим доступа- https://uk.wikipedia.org/wiki/Книжкова обкладинка.-Назва з екрана.


 Немировский Е.Л.С книгой через века и страны[Текст]:популярное издание о рождении книги/Е.Л.Немировский, Б.С.Горбачевский.-М.:Книга,1964.-384с.


Славінська Ірина. Стрічають по одежі: обкладинка української книжки[Електронний документ]: стаття/Ірина Славінська.-Українська правда життя.-Дата публікації-13.01.2011.-Режим доступа-https://life.pravda.com.ua/culture/2011/01/13/69947/.-Назва з екрана.