6


Тема: Хімічні властивості оцтової кислоти.

(нестандартний урок)

Мета: - формувати знання учнів про хімічні властивості оцтової кислоти, зумовлені карбоксильною функціональною групою на прикладі оцтової кислоти;

- повторити фізичні властивості оцтової кислоти;

- розвивати групову роботу в здобуванні знань та обговорення нової інформації, одразу формування та виділення основного матеріалу, здобути навички складання рівнянь хімічних реакцій на прикладі хімічних властивостей оцтової кислоти;

- аналіз побаченої роботи про здатність дітей самостійно складати схеми під розбір нового матеріалу.

Тип уроку: нестандартний урок пошукового типу з вивченням нового матеріалу. Урок передбачає групову роботу учнів 10 класу, які отримують завдання по групах (5-6 осіб), але при цьому мають єдину глобальну задачу.

Обладнання: оцтова кислота, індикатори, магній, пробірки, штатив, мультимедійний проектор, комп’ютер.



Хід уроку:

І. Організація класу.

Привітання. До нас звернулася редакція з друку підручників для школи з проханням допомоги. Пропонують вам, учням, допомогти розробити матеріал з теми «Властивості оцтової кислоти». Ваше бачення на створення інформативної сторінки в компактному вигляді з застосуванням схем фізичних та хімічних властивостей, про важливість оцтової кислоти, потрібність у використанні. А сьогоднішня наша робота полягає в зібранні та обговоренні інформації про хімічні властивості оцтової кислоти та, спираючись на знання фізичних властивостей кислоти, застосування, необхідність в повсякденному житті, сформувати та систематизувати розумно, компактно дані знання в схеми.

Діти розбиті на групи по 5-6 чоловік. Кожна група працює над своїм завданням. Дошка потрібна для записів та розбору інформації, як чернетка. По середині класу знаходиться стіл на якому формуємо інформативну сторінку. Кожна інформативна думка- це листок формату А4, де зобразається у схематичному вигладі інформація.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Чи знаєте Ви про таку кислоту,

Яку повсякчас додаєм до борщу,

ЇЇ ми кладемо завжди в маринад

Для всяких смачнючих солінь і принад?


Відповідь: це оцтова кислота, а в побуті – оцет (3, 6, 9, 12%).


А чи знаєте ви, що:

  • Оцтова есенція містить 30-80% кислоти є компонентом медикаментів від сверблячки та грибків;

  • Крижана оцтова кислота –це 96% розчин, що використовують для видалення мозолів та бородавок;

  • Столовий оцет -3%,6%, 9% активно використовується для побутових цілей;

  • Натуральний яблучний оцет – має низький кислотний %, застосовується косметологами та в кулінарі;

  • Бальзамічний оцет – настояний на певних пряних рослинах.


ІІІ. Повторення та вивчення нового матеріалу.



! Учитель назначає відповідальну групу за оформлення проговореної щойно інформації після активної участі в опитуванні. Задача правильного оформлення у вигляді схем та рівнянь, оминаючи словесні правила. Діти використовують олівці, фломастери, вирізані картинки. Після оформлення проговореного на листку А4, учень з групи виносить так би названий перший блок знань на центральний робочий стіл (він пустий, а навколо нього сидять учні по групам)



Запитання на повторення:

1. Що таке карбонові кислоти, чим вони відрізняються від неорганічних і чим подібні.

2. Загальна формула карбонових кислот, функціональна група.

3. Номенклатура карбонових кислот.

4. Фізичні властивості.

5. Будова молекули оцтової кислоти, обговорення зв’язків, індукційний ефект, активні центри, обговорення передбачених хімічних властивостей.

(Після повторення діти працюють в оформленні схем та об’єднують в єдиний блок за загальним столом – 10хв)

Вид на завдання 3. найпростішими представниками гомологічного ряду карбонових кислот (перші чотири) давайте спробуємо написати у вигляді таблиці.

Формула

Назва

Систематична (від радикалів)

Тривіальна

H-COOH

метанова кислота

Мурашина кислота

CH3 - COOH

етанова кислота

Оцтова кислота

C2H5COOH

пропанова кислота

Пропіонова кислота

C3H7COOH

бутанова кислота

Масляна кислота



Вид на завдання 2. Молекулярна формула: CH3COOH Структурна формула:

Вид на завдання 4. (також можна включити інформацію з цикла «чи знаєте ви»)

Фізичні властивості: Оцтова кислота

  • безбарвна рідина,

  • летка,

  • має різкий специфічний запах,

  • змішується з водою в будь-яких пропорціях,

  • розчин кислий на смак;

  • за t < 170 С кристалізується (“крижана кислота “);

  • 3-9%- водний розчин – столовий оцет;

  • 96% -водний розчин - оцтова есенція


ІV. Новий матеріал.

Давайте розглянемо хімічні властивості карбонових кислот на прикладі оцтової кислоти. (вчитель розбирає новий матеріал на дошці, згодом кожна із груп оформляє реакції в табличний блок на продовжує формувати інформаційну сторінку на загальному столі)


  1. .Дія оцтової кислоти на індикатори:

Демонстрація 1 до розчину оцтової кислоти додаємо кілька крапель лакмусу, спостерігаємо як синє забарвлення лакмусу на червоне. Отже, робимо висновок, що оцтова кислота діє на індикатори як і неорганічні кислоти.

2). електролітична дисоціація:

CH3COOH = CH3COO- + H+

ацетат - йон

Оцтова кислота – слабкий електроліт. Зміна забарвлення індикаторів в кислому середовищі оцтової кислоти: метилоранжевий – рожевий, лакмус – червоний

3). Взаємодія з металами:

2СН3СООН + Мg = Mg(CH3COO)2 + H2 магній ацетат

4) Взаємодія з оксидами металів:

2СН3СООН + СаО = Са(СН3СОО)2 + Н2О кальцій ацетат

5) Взаємодія з лугами:

СН3СООН + NaOH = NaCH3COO + H2O натрій ацетат

6) Взаємодія з солями, утвореними слабшими кислотами:

2СН3СООН + Na2CO3 = 2 NaCH3COO + CO2+ H2O

7) Реакція горіння:

СН3СООН + 3О2 = 2СО2 + 2Н2О

8) Взаємодія зі спиртами:

СН3СООН + С2Н5ОН = СН3СООС2Н5 + Н2О етиловий естер оцтової кислоти

Загальна формула естера

Приклад оформлення хімічних властивостей оцтової кислоти:

С

Н3

С

О

О

Н

+ індикатор

зміна кольору

+ метал

сіль + Н2

+ основний оксид

сіль + вода

+ основа

сіль + вода

+ сіль

сіль + кислота (кислотний оксид)

+ спирт

складний естер + вода

Схему обговорити, так як це є новий матеріал, прикріпивши спочатку на дошку:

  • Назвіть спільні властивості неорганічних та органічних кислот.

  • Які індикатори використовують для визначення кислот.

  • Як визначити чи буде йти реакція між металом і розчином кислоти, не проводячи дослід

  • Знайдіть нову (невідому ще для вас) хімічну властивість органічних кислот

  • Неорганічні та органічні кислоти мають однакові хімічні властивості, про що це свідчить (єдність живої та неживої природи)

V. Застосування оцтової кислоти

  • розчинник

  • виробництво барвників

  • хімічні засоби захисту рослин

  • харчова промисловість

  • побутова хімія

  • лікарські препарати

Первинне застосування отриманих знань

А зараз з вами пройдемо невеликий тест, для того щоб з’ясувати як ви засвоїли матеріла.

ТЕСТ (додаток)

VІ. Підведення підсумків уроку. «Мікрофон»

  1. Я дізнався нового…

  2. Що стане в нагоді в житті…

  3. Зрозумів….

  4. Навчився…

  5. Відчув труднощі при….

  6. Працював за 12-бальною шкалою на …

  7. Я вдячний….

  8. Мене вразило…

  9. Було над чим подумати.

10. Як виглядає сформований інформативний блок про оцтову кислоту. Чи можна таку картинку помістити в підручник. Чого не вистачає, чим можна доповнити?

VIІ. Домашнє завдання.

Перефотографувавши створений інформаційний блок про оцтову кислоту, перемалювати його до зошита та доповнити додатковою інформацією на їх погляд. Дооформлення схемою інформацію та вивчити матеріал.