Конспект уроку біологія 6 клас

Тема: Мохи. Лабораторне дослідження «Будова моху».

Мета: сформувати знання учнів про особливості будови життєдіяльності мохів, ознайомити здобувачів освіти з різноманітністю вищих спорових рослин;

розвивати увагу, пам’ять, логічне мислення, вміння визначати мохи в природі, аналізувати та порівнювати біологічні об’єкти;

виховувати поважне ставлення до природи та бережне ставлення до свого здоров’я.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: зошит, підручник, мікроскоп, тимчасові препарати з моху, демонстративний дидактичний матеріал, презентація на тему мохи, мультимедійна дошка.

Хід уроку

І. Організаційний етап

Привітання, перевірка готовності учнів та класу до уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

( перевірка д/з – біологічний диктант):

Найдавніша група рослин на Землі це…..(водорості).

Водорості найпростіші рослини, тому що в їх тілі немає….(тканин).

Тіло водоростей не поділяється на ….(органи).

Тіло водоростей має назву …(талом або слань).

Загальною ознакою всіх водоростей як і більшість рослин, є наявність….(хлорофілу).

Пігмент хлорофілу забезпечує процес …..(фотосинтезу).

За типом живлення водорості…(автотрофи).

У багатьох водоростей хлорофіл маскується іншими пігментами, які й надають рослинам різноманітного …..(забарвлення).

Середовище життя водоростей…(солоні і прісні водойми, грунт, каміння, стовбури дерев, сніг).

Однією с основних умов існування водоростей є наявність ….(світла).

IІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів

Розповідь вчителя.

Прийом «Дивуй»

В давнину існувала така легенда: високо в горах заховано багато скарбів. Кожен скарб охороняє гном із лампою-світлячком. Хто в глибоку ніч помітить світло на схилах скель, той зможе віднайти скарб. Але це, діти, тільки красива легенда. Насправді світіння на скелях можуть спричинити окремі мохи, котрі оселяються на скелях, а їхні довгі нитки, що утворюються із пророслих спор здатні світитися, так вони створюють умови для фотосинтезу. На сьогоднішньому уроці ми з вами дізнаємося про мохи набагато більше.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

Де краплина є води –

Там ти можеш мох знайти:

На болоті, в горах, в лісі,

На колоді і на стрісі.

Де вологи є запас

Скрізь ростуть мохи у нас.

Наука, що вивчає мохи називається бріологією. До мохоподібних належить близько 25 тис видів.

Основна маса мохоподібних зосереджена у вологих місцях північної півкулі, у районах із помірним і холодним кліматом, особливо в тундрі, на болотах.

Рослина моху складається з єдиного нерозгалуженого стебла, густо вкритого спірально розміщеними листками. На верхній частині, на яку потрапляє світло, стебло та листки зелені, на нижній – жовто-бурі.

У мохів немає коренів, а їх функцію виконують ризоїди – ниткоподібні коренеподібні нитчасті вирости, які утримують рослину і всмоктують поживні речовини.

V. Сприйняття та засвоєння учнями нового навчального матеріалу

Блок 1. Загальна характеристика та різноманітність мохів.

Розповідь вчителя з демонстрацією зображень різних видів мохів. Складання схеми «Таломні та листкостеблові мохи».

Самостійна робота учнів з текстом підручника про загальні ознаки мохоподібних, складання опорного конспекту.

Блок 2. Будова мохів.

Лабораторне дослідження

Інструктаж з безпеки під час виконання лабораторного дослідження №11.

Тема. Будова моху.

Мета: ознайомитися з:

- будовою мохоподібних на прикладі зозулиного льону (сфагнуму);

формувати уміння і навички:

- вести спостереження за живими біологічними об’єктами,

- пояснювати ознаки пристосованості організму до умов існування,

- описувати та пояснювати особливості будови моху,

розвивати уміння і навички:

- роботи лупою,

- виконання та оформлення рисунків ,

- описувати будову організмів за планом.

Обладнання, матеріали та об’єкти дослідження: лупа, препарувальні голки, гербарні або живі рослини зозулиного льону (сфагнуму), таблиці, підручник.

Хід роботи

1. Розглянь за допомогою лупи зелений мох зозулин льон. Знайди його органи та визнач особливості їх будови:

- стебло (розгалужене чи нерозгалужене) __________________________;

- листки (розмір, колір, розміщення на стеблі, наявність жилки) _______;

- ризоїди (є чи немає) ___________________________________________;

- статеві органи (антеридії, архегонії) (розміщені га одній рослині чи на різних, на верхівках чи на бічних пагонах) _____________________________;

- спорофіт (будова, місце розташування) __________________________.

2. Замалюй рослину моху зозулиного льону та познач її органи:

3. *Чи на всіх рослинах моху є спорофіт? _______ Чому?______________

Зозулин льон відносять до __________ рослин, тому що має органи: ________

Гаметофіт (статеве покоління) має _______________ будову і є переважаючим. Спорофіт (нестатеве покоління ) росте на _________________ і живиться за його рахунок. Спорофіт має таку будову ___________________.

VІ. Узагальнення та систематизація знань

Табл. Порівняльна характеристика моху зозулиного льону і водоростей

Ознаки для порівняння

Водорості

Зозулин льон

Середовище існування



Будова (листостеблова чи таломна)



Наявність ризоїдів, листків, стебла



VІІ. Домашнє завдання

Опрацювати відповідний параграф підручника; підготувати випереджувальне завдання до теми «Папороті, хвощі та плауни» (за бажанням); скласти сенкан «Сфагнум» (за бажанням).