Заняття
Дата:
Тема: Побутові прилади вдома.
Мета: Розвиток загальних мовних навичок, корекція звуковимови -формування правильного артикуляційного укладу. Робота над фонематичними процесами, збагачення словника, розвиток граматичного ладу та зв’язного мовлення. Виховати бажання говорити правильно.
Обладнання: набір наочності, профілі артикуляції, набір для дихальних вправ, дидактичні ігри.
Хід заняття
І.Організаційна частина (1-2 хв.)
ІІ. Основна частина.
Повідомлення теми та мети заняття.
Хід заняття
І. Організаційний момент
Вправа «Посмішка»
Мета: встановлення емоційного контакту з дітьми.
Логопед пропонує дітям по-черзі, по колу передати сонечко, усміхаючись при цьому.
Добрий день! Посміхнись скоріше,
І сьогодні цілий день буде веселіше!
Розітремо ручки, носики і щічки,
Буде вродливі, як чарівні квіти.
Розітрем долоньки сильніше, сильніше,
А тепер поплескаємо дужче, сміливіше.
ІІ. Основна частина.
1. Повідомлення мети та теми заняття.
2. Логопедична зарядка
Дихальні вправи
Вправа «Квіткова галявина»
Мета: укріпляти м’язи дихального апарату і виробляти нижньодіафрагмальний видих.
Артикуляційна гімнастика
Статистичні вправи
Вправа «Лопаточка», Вправа «Чашечка», Вправа «Неслухняний язичок», Вправа«Посмішка», Вправа«Хоботок», Вправа«Парканчик»
Динамічні підготовчі вправи
Вправа «Гойдалка», Вправа «Смачне варення», Вправа «Фокус». Вправи виконуються за сигнальними картками.
Голосові вправи
Вправа «Фонетична зарядка».
3. Вивчення нового матеріалу.
Вправа 3.1. Введення в тему.
Мета: розвиток пізнавальних процесів.
Діти, сьогодні ми з вами поговоримо про прилади, які є в нас вдома. Але спочатку давайте поговоримо про ваші вихіднві. Що робили вдома? Що сподобалося? Діти надягають браслет по-черзі та проговорюють, що робили на вихідних.
Мета: Збагачення словникового запасу, розвиток зв’язного мовлення.
Кожній дитині пропонується розглянути ілюстрації предметів побуту та проговорюють для чого вони потрібні.
Бесіда про те, що є вдома. Логопед разом з дітьми проговорює що ним роблять тими чи іншими побутовими приладами.
Вправа 3.3. «Відгадай загадку».
Мета: збагачення словникового запасу.
Сміття все він підбирає,
І пилинки позбирає,
Нам надійний помічник
Працьовитий робітник. [Пилосос]
— Так, це пилосос. Як ви здогадались що це пилосос? Навіщо він нам потрібний? [Для того щоб чистити килим, підлогу] Що він робить? [Він збирає сміття]. Хто у вас вдома чистить пилососом килим? Так, пилосос допомагає господарям у хатній роботі.
Всю білизну збере
І старанно випере
Буде знову вся чистенька,
Незабруднена, гарненька. [Пральна машина]
— Так, це пральна машина. Як ви здогадалися, що це пральна машина? Що вона робить? [Пере білизну]. Яку білизну слід прати? [Брудну]. Якою стане брудна білизна після прання? [Чистою] А яка вона ще? [Мокра] Що з нею потрібно зробити? [Її слід висушити] Розкажіть, як у вас удома сушать білизну. Так, розвішують білизну, а вітерець її сушить. Як дме вітерець?
Човник із гарячим дном
Гарно прасує полотно. [Праска]
— Так, це праска. Що робить праска? [Прасує білизну] Яка білизна після прання? [Вона м’ята] Навіщо прасувати білизну? [Для того щоб вона була охайною] Якою праскою прасують білизну? [гарячою] Ще одна загадка:
Суп, морозиво, ковбаси,
Сало, м'ясо, яйця, кваси
Все в животику ховає
І свіженьким зберігає. [Холодильник]
— Правильно! А як ви здогадались що це холодильник? Що він робить? [Холодильник зберігає харчові продукти]. Так, правильно в холодильнику зберігають продукти
Чудо-ящик є в нас дома,
Добре він усім знайомий.
Як ввімкну — дивлюсь кіно
І мультфільми заодно.
Все покаже на екрані:
Б'ються півні, скачуть лані,
Як дивитись все підряд,
Дуже очі заболять.
Відгадайте, діти, що це? [Телевізор]
— Так, правильно. А як ви здогадались, що це телевізор? Що можна переглянути по телевізору?
Диво-кухар на вогні
Нам готує відбивні.
Зварить юшку, і за мить
Молоко закип'ятить.
Славний кухар — чарівник!
Мамі помагати звик.
Така різна смакота
А готує її... [Плита]
— Так, правильно, А як ви здогадались що це плита? Для чого вона? Що на ній можна приготувати? Хто готує у вас на плиті вдома?
— Правильно малята, ви впорались з цим завданням. Пригадаймо, які предмети ми тут знайшли? Як вони разом називаються [Побутова техніка]. А яку ще побутову техніку ви знаєте? А для чого вона людям, як ви думаєте?
Вправа 3.4 «Чистомовка»
— А зараз ми з вами пограємо в маленьку гру, я буду починати речення, а ви будете продовжувати. Спробуймо:
Ос, ос, ос — пил збирає... [Пилосос]
Он, он, он — задзвенів... [Телефон]
Ина, ина, ина — пере... [Пральна машина]
Ик, ик, ик — у кухні... [Холодильник]
Ізор, ізор, ізор — ми дивились... [Телевізор]
Вправа 3.5. «СКАЖИ ЯКИЙ, ЯКА, ЯКЕ, ЯКІ?»
— Давайте ми з вами спробуємо описати техніку, яку ви тут бачите. Ось погляньте. Це пилосос. Який він? Так пилосос великий. Ще який?
Малюнки на картках: пральна машина, праска, холодильник, телевізор, плита, комп’ютер, годинник.
Вправа 3.6. «Що я роблю»
— Молодці! Ви гарно впорались з завданням! Зараз ми з вами подумаємо і скажемо — що ж можна робити за допомогою побутової техніки.
Пилососом я... Збираю пил.
Праскою я... Прасую речі.
Пральною машиною я... Перу речі.
Електричним чайником я... Нагріваю воду.
По телевізору я... Дивлюся мультфільми.
У холодильнику я... Зберігаю продукти.
За допомогою годинника я... Дізнаюсь час.
На плиті я... Готую їжу.
Телефоном я... Розмовляю
3.6. Пальчикова гімнастика «Топ-Шльоп».
ТОП-ШЛЬОП. ТОП-ШЛЬОП. ТО Є ЯМКА, ТО ПЕНЬОК.
НУ А ОСЬ ТОБІ СТРУМОК. Ну давай іще разок.
«Над нашим садочком»
4.Закріплення вивченого матеріалу
Вправа 1. «Розфарбуй»
Мета: розвивати мислення, увагу, дрібну моторику.
Підведення підсумків