Тема. Написання прислівників разом і через дефіс
Мета : повторити й поглибити знання учнів про способи творення прислівників ; сприяти зміцненню навичок правопису складних прислівників разом і через дефіс та позначати відповідні орфограми.
Тип уроку : урок вивчення нового матеріалу.
Хід уроку І. Увідно - мотиваційний етап уроку
Доброго дня! Сьогодні я розраховую на вашу підтримку і наше порозуміння. На уроці будемо виконувати важливу і цікаву роботу. Щоб досягти успіху, потрібно всім працювати дружно і з великим бажанням. Починаємо роботу, записуємо число.
У дитинстві ви любили грати в гру " Хто зайвий?" . А чи не втрачається вміння знаходити зайвих із віком? Це ми зараз перевіримо прямо зараз. Знайдіть " третє" зайве слово , поясніть свій вибір.
Високий, кришталевий, гарно.
Анікого , абичий, деколи .
Казна - який, хтозна - що, будь - де.
Молодці! Ви правильно виконали завдання. Навички класифікації інформації стануть вам у пригоді при визначенні теми нашого уроку
" Правопис і " ( " Правопис прислівників
Запишіть тему уроку і самостійно сформулюйте завдання нашої подальшої роботи, скориставшись початком речення
уміти... ж навчитися..." II. Операційно - пізнавальний етап ■ Певною інформацією про написання складних слів ви вже володієте. Пропоную дослідити нову інформацію про правопис прислівників разом і через дефіс , використовуючи такі джерела.
Параграф № 33 підручника ( с. 212).
Робоча сторінка " Правопис прислівників разом і через дефіс".
■ Під час дослідження - зіставлення працюємо за схемою. Дослідження
1
і
Закріплення інформації за параграфом підручника Висновки
Робота в парах ( самостійне дослідження нової інформації із використанням позначок : відома інформація + ; нова ! ; незрозуміла ?)
Обговорення отриманої інформації за схемою та позначками. Чітко визначається відоме , нове, незрозуміле.
Виконання вправ на закріплення .
1. Згоден! - Не згоден ! - Обґрунтуй!
Прислівник казна / де пишемо разом.
Прислівник по/святковому пишемо через дефіс.
Прислівник аби/ куди пишемо через дефіс.
Прислівник віч/на/віч пишемо окремо.
Прислівник як/ небудь пишемо через дефіс.
і
Прислівник по/шосте пишемо разом.
Прислівник десь/ інде пишемо разом.
Прислівник сам/на /сам пишемо через дефіс.
Прислівник в / різнобіч пишемо окремо.
А тепер ми виконуємо роботу " на дружбу" ( " на дружбу" означає, що в результаті роботи у ваших зошитах має бути все однаковим) - виконання вправи № 389.
Гра " Я вам слово, ви мені - десять "
хтозна - куди ..
Моделювання. Змоделюйте прислівники від поданих слів за допомогою префікса по і суфіксів ому, єму, и, е.
Ваш по - вашому. Усе буде по - вашому.
III ряд Мій Осінній
Людський Четвертий
5. А тепер проведемо " Естафету хвилинних випробувань" (біля дошки працює два учні, інші учні - у зошитах) І варіант - виконання вправи №394
варіант - виконання вправи №395
6. Самостійна робота учнів ( виконання диференційованих завдань)
КАРТКА - КЛАСИФІКАЦІЯ (згрупуйте слова згідно з правилами)
По/вашому, казна/де, аби/коли, хтозна/як, по/четверте, чим/далі, звідки/небудь, по/своєму, будь /що/будь, десь/таки, з діда/прадіда, що/дня, не сьогодні / завтра, хоч/не/хоч
КАРТКА - ТЕСТ ( у якому рядку всі прислівники написані
Запишіть слова разом або через дефіс, розкриваючи дужки.
(аби) коли (де) куди (ані) де (чим)скоріш
У словах частка виступає префіксом (далеко)далеко (навік) віки (врешті)решт (часто) густо
Слова утворені складанням однакових, синонімічних чи антонімічних слів.
©
правильно )
Одяглася по...святковому, по...святковому майданчику, зробила по...іншому, по..іншому звичаю, по...своєму годиннику, говорили по..своєму, їхали по...новому мосту, живемо по...новому.
ВКАЗІВКА
Визнач, чи відноситься слово до дієслова.
Визнач, чи відповідає на питання ЯК ?
пиши чеУез дефіс
ВКАЗІВКА
Визнач, чи відноситься слово до іменника .
Визнач, чи відповідає на
питання по якому? по чийому? по ^<отре?
ПИШИ ОКРЕМО
■ Живе під сонцем любові Шевченкова весна... Тарас прийшов у світ, коли ще скутий кригою сиві у берегах Дніпро. Березень благословив першу сльозу немовляти... Саме в ці прекрасні березневі дні все прогресивне людство вшановує великого Кобзаря. Виконання творчої роботи: прочитайте максими Тараса Шевченка,напишіть вислів " Дозвольте помолитися за Вас", використовуючи правопис складних прислівників.
Щовесни, коли тануть сніги І на рясті просяє веселка, Повні сил і живої снаги Ми вшановуєм пам'ять Шевченка
МАКСИМИ Т. Г. ШЕВЧЕНКА - Свою Україну любіть, Любіть її ... Во время люте, В ост анню тяжкую минуту За неї Господа моліть...
• І на оновленій землі
- Наша дума, паша пісня Не вмре, не загине... От де, люде, наша слава, Слава України!
... Возвеличу,
Малих отих рабів німих! Я на сторожі коло їх Поставлю слово.
- Радуйтеся, братайтеся! У чужому краю Не шукайте, не питайте Того, що немає...
Молітеся правді на землі; А більше на землі нікому
Не поклонітесь...
Зразок: Лист Віктори Андрійчук
" Кобзаре-добротворче!
Ви завжди турбувалися про інших, присвятили їм своє життя, дбали про народ щоднини, щомиті. 1 водночас ніколи не скаржилися на злигодні. Називаю це самопожертвою. Сам Бог благословив Вас на добрі діла."
Вельмишановний Тарасе !... Великий наш пророче!... Славо і гордосте народу!... Тарасе Шевченку!...
III. Оцінно - корекційний етап
Щоб підвести підсумок нашого уроку, піднімемо орфографічні вітрила. Я диктую швидко, перепитувати й перемовлятися не можна. Слова пишуться в стовпчик, вітрила потрібно щоразу згортати на одне слово.
Лівий борт підморгне мені лівим оком. Правий борт помахає правою рукою ! Попливли!
Анітрохи, пліч - о -пліч, скільки - небудь, де -таки, деінде, щогодини, любо - дорого, колись - то, абиде, тишком - нишком, по- українськи, водночас.
Усе! Підняти вітрила! Розгортаємо папірці, відкриваючи по слову. Помилка - доведеться ручкою зробити на цьому місці справжню дірку. Вдома ви повинні своє вітрило залатати - виконати роботу над помилками.
Сподіваюся , що ви засвоїли новий матеріал. Відповідаючи на питання, що нового ви дізналися, чого навчилися, проведемо рефлексію. Продовжіть речення:
Я дізнався * Я знаю...
Я можу...
Я навчився...
Я запам'ятав...
■ Рекомендація д/з
Обов'язкове - опрацювати теоретичний матеріал за параграфом підручника та робочою сторінкою, скласти усну лінгвістичну розповідь із теми в науковому стилі мовлення.
Альтернативне :
Скласти словниковий диктант за маршрутом або вправу для однокласника.
Робоча сторінка
! 1.Порівняй речення , поясни написання виділених слів.
Одягнений по- весняному. - Гуляти по весняному лісі.
Зроблено по- моєму.- Вони йшли по моєму сліду.
По- перше, зачини вікно... - Весняні канікули по перше квітня.
ВКАЗІВКА 1.Визнач, чи відноситься слово до дієслова. 1. Визнач, чи відповідає на питання ЯК ?
ПИШИ ЧЕРЕЗ ДЕФІС
! 2. Досліди, чи виступають виділені частки префіксом?
Казна- = казна - де Хтозна- = хтозна - куди Бозна - = бозна - куди Будь- = будь - як
Зроби висновок.
-небудь = -таки = -то -от =
куди - небудь десь - таки якось - то як - от
Зроби висновок.
! 4. Досліди, чи утворене слово
є складанням двох однакових, синонімічних чи антонімічних слів
Тихо - тихо Рано- вранці Більш- менш
П! з давніх - давен, з діда - прадіда, не сьогодні - завтра, без кінця - краю ( з усіх усюд )
!!! десь- інде ( деінде), десь - колись, десь - інколи
!!! де -не - де , десь - не -десь, коли - не - коли , колись - не - колись, як - не - як, хоч - не - хоч, ледве - не - ледве, віч- на - віч, тет - а - тет, пліч - о - пліч, будь- що - будь, всього - на - всього.
!!! де-факто, де-юре. Де-юре.- Юридичне, на підставі
закону, права; формально, на папері, по праву протилежне де - факто.
Де - факто. - Фактично, на ділі; насправді,реально; протилежне де- юре.
!і. Досліди, з якими частками прислівники пишуться разом?
АБИКУДИ
ДЕКОЛИ
НІДЕ
АНІТРОХИ
ЯКНАЙНИЖЧЕ ЧИМАЛО ЧИМДУЖ КОЛИСЬ
Зроби висновок.
! 2. Досліди, яким способом утворені прислівники ? БОСОНІЖ - Праворуч - Мимохідь- Врізнобіч- Обіруч - Водночас- Нашвидкуруч - Водносталь - Споконвіку - Зроби висновок.
Аби тільки , дарма що, поки що, чи що, ледве що, як коли ,
як слід, як треба
Тест
Укажіть рядок. у якому всі прислівники пишуться . Ів. - через дефіс: II в. - разом.
По/ друге, аби/коли, віч/на/ віч. Б. Що/хвилини, де/інде, ані/скільки.
Де/ факто, коли/небудь, пліч/о/пліч.
Г. З давніх/давен, далеко/ далеко, чим/скоріш.