Інтерактивний урок - це пульсування самого життя,

творча самореалізація вчителя, вияв неповторної його індивідуальності, а для учня - це справжнє свято серед традиційного буття. Але свято не в звичайному розумінні цього слова, а свято творчої праці, породження нового змісту і форми. Такі уроки часто запам’ятовуються на все життя. Особливо тоді, коли до нетрадиційних дійств залучено учня, і він сам проймається радістю і магією творчості

Кітлінський В. В.



Тема. Узагальнення й систематизація знань, умінь і навичок з теми «Односкладні прості речення. Неповне речення»

Мета: повторити, узагальнити й систематизувати знання учнів про односкладні прості речення, неповні речення. Міцність навичок забезпечити системою творчих вправ (у тому числі з використанням ноутбуків).

Розвивати зв’язне усне і писемне мовлення школярів, уміння зіставляти й узагальнювати.

Виховувати шанобливе ставлення та любов до світу, людини, природи.

Розвивати компетентності.

Тип уроку. Узагальнення знань, умінь та навичок

Обладнання. Схеми, зошити, інтерактивна дошка, ноутбук, роздаткові матеріали

Вид уроку: укладання «Кодексу честі» (за поезією Ліни Костенко)

Так багато на світі горя,

Люди, будьте 
взаємно красивими".

 Творчість Ліни Костенко пробуджує в читачах відчуття прекрасного й доброго. Справжнє життя криється у простих речах. 

"Краса — і тільки, 
трішечки краси, 

душі нічого більше 
не потрібно".







Перебіг уроку

  1. Організаційний момент

  2. Повідомлення теми, форми уроку


  Речення – це зоряний разок

Слів-намистин, що світяться алмазно,

Висяюють опукло і виразно.

Найкращі нам разки найкращих слів

Низати в речення сам Бог велів.

Д. Білоус


  • На попередніх уроках ми опрацьовували теоретичний матеріал з теми

«Односкладне речення. Неповне речення» і вчилися застосовувати набуті знання на практиці. на практиці. Сьогодні у нас підсумковий урок, на якому ми :

  1. узагальнимо теоретичний матеріал про односкладні речення, неповні речення;

  2. удосконалимо та відпрацюємо уміння визначати та порівнювати види односкладних речень, створювати з ними власні висловлювання.


Прийом «Передбачення».

Інтерактивна вправа «Мікрофон». Чого ви чекаєте від уроку? Озвучте власну мету роботи.


Уведення в соціокультурну тему.

Окрім того, урок наш буде тематичний, тобто більшість односкладних речень мають бути на певну тему. Яку саме, дізнаєтесь ось з цього уривку: (запис на дошці): І в житті, як на полі мінному,
Я просила в цьому сторіччі
хоч би той магазинний мінімум:
 - Люди, будьте взаємно ввічливі! -
І якби на те моя воля,
Написала я б скрізь курсивами:
- Так багато на світі горя,
Люди, будьте взаємно красивими!


Про яку взаємну красу йдеться в цих рядках? Асоціювання. Ключове слово краса.


Життя людського строки стислі.

Немає часу на поразку. Л.Костенко


Презентація випереджувальних завдань.

Міні-проект «Означено-особові речення»

Міні-проект «Неозначено-особові речення»

Міні-проект «Узагальнено-особові речення»

Міні-проект «Безособові речення»

Міні-проект «Називні речення»

Міні-проект «Неповні речення»


Завдання: юним мовознавцям дослідити світ односкладних речень і неповних речень.


Висновок: саме в таких реченнях думка втілюється в економних формально-граматичних засобах. Їхня специфіка полягає в лаконічності, актуалізації найважливішого в повідомленні.



3. Інтерактивна вправа «Прес». Обґрунтуйте твердження, що записані речення різні синтаксичні конструкції.

Проблемне запитання: “Як відрізнити просте односкладне називне речення від двоскладного з іменним складеним присудком?” (На інтерактивній дошці з’являються пари речень. Учні за допомогою методу дослідження-зіставлення висловлюють свою думку щодо проблемної ситуації, пояснюють, у чому полягає їхня точка зору).

Безмежний прекрасний степ. (Односкладне речення з узгодженим означенням).

Безмежний степ прекрасний. (Двоскладне речення з іменною частиною складеного присудка).

Довга дорога. (Односкладне речення з узгодженим означенням.)

Дорога довга. (Двоскладне речення з іменною частиною складеного присудка).

Коментар учителя: на визначення типу синтаксичної конструкції – двоскладне речення чи односкладне називне впливає порядок слів. Так, прикметник, що стоїть перед означуваним іменником, виконує синтаксичну функцію узгодженого означення, а прикметник, що стоїть після іменника, виконує роль іменної частини складеного присудка.



Створення ситуації успіху.

Учитель звертається до учнів: молодці, ви гарно попрацювали із цим завданням. Сподіваюсь, що ви й надалі так плідно працюватимете!


Ось ми з вами підійшли до I пункту нашого синтаксично-етичного кодексу, який називається «Лексична розминка».

Що таке синтаксис?

Що таке кодекс? (із лат.книга) – систематизоване зведення законів; перен.сукупність норм. правил (моральний кодекс).

Що таке етика? (із лат.звичай) – філософське вчення про мораль, про правила поведінки людини.


«Вивчаймо односкладне речення!».

а) Вибірково – розподільна робота «Не дай мені заплутатись в дрібницях, Не розміняй на спочинки доріг».

Пропоную вам завдання, суть якого полягає у тому, щоб з поданого тексту вибрати і розподілити у дві колонки речення з головним членом підметом та присудком

Кожна казка — свої причини.
І хто б там що кому не говорив, а згине зло і правда переможе!

Віддай людині крихітку себе. За це душа наповнюється світлом.

Я вибрала Долю собі сама.
І що зі мною не станеться –
у мене жодних претензій нема
До Долі – моєї обраниці.



1. Холод. 2. Невеличкий сніжок. 3. Зранку він знов почав падати усе більше. 4. Почало колесом світ крутити. 5. Світу білого не видно. 6. Кругом хати наче сто коней гасало, торохтіло оселею, жалібно співало в димарі! 7. Не вітер, а буря завіяла, метучи цілі гори снігу по землі, здіймаючи густу кашу в повітрі. 8. Не стало видно ні неба, ні землі. 9. По дворах понавертало кучугури. 10. Вулиці забиті, занесені. 11. По дворах у рівень з хатами стоять страшенні снігові баби.

Ось ми з вами підійшли до IІ пункту нашого синтаксично-етичного кодексу, який називається «Синтаксичний калейдоскоп» (оптичний прилад-іграшка; перен.швидка зміна образів, подій, вражень).

Єдине, що від нас іще залежить, -

Принаймні вік прожити як належить (Л. Костенко).

Перед нами постало цікаве завдання – «Зайве» речення. Виділіть «зайве» речення з кожної групи

Кожна птиця має свій голос.
Кожне поле має свій колос..
Зробити щось, лишити по собі…

Щоб тільки неба очі голубі

Цю землю завжди бачили в цвітінні (Л, Костенко).




Снігурчик прилетів червоногрудий
та й сніг клює. Біда його жене.
О місяць грудень,
добрий місяць грудень!

Любіть травинку і тваринку,

І сонце завтрашнього дня (Л. Костенко).


Є для серця така покута:

Забувати скоріше зло (Л. Костенко).

І все на світі треба пережити, бо кожен фініш — це по суті старт. І наперед не треба ворожити, і за минулим плакати не варт (Л. Костенко).


Зупинки.
Аварії.
Перон.
Гучномовці.
Зали  чекання (Л. Костенко).
Не забувайте незабутнє,

І не знецінюйте коштовне,

Не загубіться у юрбі (Л. Костенко).


Хвались не родичами-орлами, а своїми ділами (Нар.творч.).

З пісні слова не викенеш (Нар.творч.).

Не треба думати мізерно (Л. Костенко).

І чужому научайтесь, й свого не цурайтесь (Т.Шевченко).


Мені нестерпно, душно, передгрозно (Л. Костенко).

Люди, будьте взаємно красивими (Л. Костенко).

Левам очі снігом замело (Л. Костенко).

Людині бійся душу ошукать,

Бо в цьому схибиш – то уже навіки (Л. Костенко).

Мороз малює у віконці.
Узваром дихає кутя.
І Мати Божа на іконці
у хустку кутає дитя (Л. Костенко).

Побудь дитиною, синочку (Л. Костенко).


Ось ми з вами підійшли до IІІ пункту нашого синтаксично-етичного кодексу, який називається «Синтаксичні перегони ».

Лінгвістичне змагання

Запишіть за 1 – у хвилину якомога більше прислів’їв та приказок на тему поведінки людини в суспільстві, які виступали б узагальнено – особовими реченнями.

Батьків не вибирають. Правда неправду перетягне. Журбою поля не виореш. Людям язиків не зав’яжеш. Держи язик за зубами. До чужого рота не приставиш ворота. Бережи честь змолоду, а здоров’я під старість.

Зачитуємо.


IV – «Синтаксотрансформер».

Завдання: перебудувати двоскладні повні речення на неповні.

Дорога і дорога лежить за гарбузами. – За гарбузами - дорога.

Біла-біла хатка стоїть на самоті. – Біла-біла хатка на самоті.

Живе там дід і баба. – Там дід і баба.

Стомлений лелека спускається на хлів. – На хліві – лелека.

Остання в світі казка сидить під образами. – Під образами – остання в світі казка.


Ось ми з вами підійшли до V пункту нашого синтаксично-етичного кодексу, який називається «Синтаксичні інкрустації » (інкрустація – від лат.покриття чим-небудь; вид декоративно-ужиткового мистецтва; візерунки, малюнки на поверхні якого-небудь предмета із врізаних у нього шматочків різного матеріалу).


Твір – опис

. Вас очікує творче завдання: скласти твір – опис зимового ранку. Дати заголовок називним реченням.

(Опорні слова: ясний ранок, тихо, мальовничі краєвиди, ніщо не шерехне, ніщо не писне, ходімо…)

Зачитуємо твори. Яка робота була найбільш вдалою? Прокоментуйте. А експерти згодні з думкою класу?

Закріплення вивченого матеріалу.

Рефлексі йно-оцінювальний етап.

Бесіда.

Які почуття ви пережили на уроці?

Чи вдалося досягти поставлених цілей?

Як ви оцінюєте роботу класу і свою власну?

Де можете застосовувати матеріал?

Чи можна назвати укладений сьогодні «Кодекс честі» заповіддю Л.Костенко нащадкам?


Або «Незакінчене речення».

На уроці я повторив…

Тепер я впевнений, що знаю…

Виконуючи завдання на уроці, я навчився…


Підсумок уроку. Оцінювання

Дуже вдячна вам за активну роботу, гарні відповіді і знання, за вашу підтримку і позитивний настрій. Бажаю, щоб односкладні речення стали вашими вірними друзями на все життя. Живіть і творіть згідно з «Кодексом честі».

Дякую за увагу!



Домашнє завдання

Середній рівень: вправа з будиночком, стор.87.

Достатній - виписати із художньої літератури приклади односкладних речень.

Високий-написати коментар з використанням односкладних речень до вислову Л. Костенко «Поезія - це завжди неповторність». Повторити тему.




Роздатковий матеріал

Кодовий тест

1. На які типи поділяються односкладні речення:

а) прості, складні, неускладнені, неповні;

б) безособові, узагальнено-особові, неозначено-особові, означено-особові;

в) безособові, узагальнено-особові, неозначено-особові, означено-особові, називні;

г) повні й неповні.


2. Знайдіть серед запропонованих варіантів односкладне речення з головним членом присудком:

а) Зима. Криниця. Стук обмерзлого вікна.

б) Повний місяць похилився над гаєм.

в) Вовчицею ніч за вікном чигала.

г) Не оплакуй ні мрій, ні згадок…


3. Знайдіть узагальнено-особове речення:

а) Прилітають до нашого поля із далеких країв журавлі.

б) Не корю, не нарікаю, прикрих слів не говорю;

в) Ой, поділять тебе, земле, поділять.

г) Більше думай і тоді вирішуй!


4. Позначте називне речення:

а) Немає пісні без любові.

б) Людська творчість – це найбільша мука.

в) Життя без книги – це хата без вікна.

г) Пізнє літо.


5. Яке серед запропонованих речень є означено-особовим:

а) По радіо повідомляють про готування польоту на Місяць.

б) Лови летючу мить життя!

в) Добре діло твори сміло.

г) Літа вже немає, сніг, дими навколо.


6. У якому із запропонованих безособових речень присудок виражається прислівником:

а) Вітерцем дихнуло з долини.

б) Хай слово мовлено інакше – та суть в нім наша зостається.

в) Чудово, просторо й радісно на придеснянських луках.

г) Темної ночі перевезено його в темний покій.


7. Знайдіть рядок, у якому в реченні головний член вказує на дію, що виконується невизначеною особою:

а) Силою не хвались – краще трудись.

б) Як було гарно відчувати себе маленькою хазяйкою у цьому лісі!

в) Будь високий, як верба, а багатий, як земля.

г) Мені бажали здоров’я, успіхів, гарних учнів – не без деякого лукавства.


8. Установіть відповідність між односкладними реченнями та їх видами:

а) Не взявшись за сокиру, хату не збудуєш.

б) Про успішний виступ Остапа Вересая довідалися і в царському дворі.

в) Хлюпіт хвиль, рівне дихання моря.

г) Уже неозброєним оком стало видно зграї птахів.

ґ) Скажемо відверто хоч би сьогодні про наші помилки й безвідповідальність.

А – Означено-особове;

Б – Неозначено-особове;

В – Узагальнено-особове;

Г – Безособове;

Ґ – Називне.















Індивідуальні завдання

Картка 1

Замінити безособові речення особовими.

1) Заморосило осінь у сльозу. (Л. Костенко)

2) Скасовано угоду. (Л. Костенко)

3) Пахло чебрецем, свіжою травою. (А. Шиян)

Картка 2

Поширити називні речення.

1) Ранок. Морозець. Чудесна київська осінь.

2) Славнозвісне місто Чигирин. Зелений луг над річкою Тясмин. Неділя.

3) Ставок... Або Дніпро... Або Ворскла, Псьол, Десна. (Остап Вишня)

Картка З

Визначити типи односкладних речень, назвати їх специфічні риси.

1) Сльозами горю не поможеш.

2) Любиш їздити — люби й санчата возити. (Нар. творч.)

3) За одного битого сім небитих дають.

4) Боїшся вовка — не йди до лісу. (Нар, творч.)

Картка 1

Замінити безособові речення особовими.

1) Заморосило осінь у сльозу. (Л. Костенко)

2) Скасовано угоду. (Л. Костенко)

3) Пахло чебрецем, свіжою травою. (А. Шиян)


Картка 2

Поширити називні речення.

1) Ранок. Морозець. Чудесна київська осінь.

2) Славнозвісне місто Чигирин. Зелений луг над річкою Тясмин. Неділя.

3) Ставок... Або Дніпро... Або Ворскла, Псьол, Десна. (Остап Вишня)


Картка З

Визначити типи односкладних речень, назвати їх специфічні риси.

1) Сльозами горю не поможеш.

2) Любиш їздити — люби й санчата возити. (Нар. творч.)

3) За одного битого сім небитих дають.

4) Боїшся вовка — не йди до лісу. (Нар, творч.)


  Речення – це зоряний разок

Слів-намистин, що світяться алмазно,

Висяюють опукло і виразно.

Найкращі нам разки найкращих слів

Низати в речення сам Бог велів.

Д. Білоус

Послідовність розбору простого речення










що на цій планеті,
відколи сотворив її пан-Бог,
ще не було епохи для поетів,
але були поети для епох.

Чому ліси чекають мене знову,
на щит піднявши сонце і зорю.
Я їх люблю. Я знаю їхню мову.
Я з ними теж мовчанням говорю.

 Поезія - це завжди неповторність,
якийсь безсмертний дотик до душі. 

Блаженний сон душі мистецтву не сприяє.



Лиш не зроби слухняною рабою,
не ошукай і крил не обітни!
Не дай мені заплутатись в дрібницях,
не розміняй на спотички доріг,
бо кості перевернуться в гробницях
гірких і гордих прадідів моїх.



 Прости мені, мій змучений народе, 
що я мовчу. Дозволь мені мовчать! 
Бо ж сієш, сієш, а воно не сходе, 
І тільки змії кубляться й сичать. * * *

* * *

Моя пам’ять плаче над снігами,
де стоять берези і хрести.
У зимові срібні амальгами
біле сонце хоче прорости.

Я живу, бо ще мені живеться.
Бо живу, дав Бог мені снаги.
Із твого невидимого серця
кров калини капле у сніги.

Мороз малює у віконці.
Узваром дихає кутя.
І Мати Божа на іконці
у хустку кутає дитя.

Побудь дитиною, синочку.
Твоє дитинство золоте.
Ще вітер віє у терночку
і дерево на хрест росте.

Ще час не сплинув за водою.
Ще Юда спить у сповитку.
Он гурт з різдвяною звіздою
уже на ближньому кутку.

Поколядують і засіють.
Ще, може, буде і життя.
Ти на Голгофі вже Месія,
а на руках іще дитя.

* * *

Сніги метуть. У вікнах біле мрево.
Антени ловлять клаптики новин.
На білий вальс запрошую дерева,
на білий вальс вітрів і хуртовин.

Хай буде сніг, і музика, і вечір.
Хай серце серцю сплачує борги.
О покладіть гілки мені на плечі,
з мого життя пострушуйте сніги!

Я вас люблю за те, що ви дерева.
Що ви прийшли до мене, що ви тут.
Зима стоїть, скляна і перкалева.
Метуть сніги. Сніги метуть, метуть…



Вечірнє  сонце,  дякую  за  день!
Вечірнє  сонце,  дякую  за  втому.
За  тих  лісів  просвітлений  Едем
і  за  волошку  в  житі  золотому.

Маю день, маю мить,
Маю вічність собі на остачу.
Мала щастя своє,
Проміняла його на біду.
Голубими дощами сто раз       
Над тобою заплачу.            
Гіацинтовим сонцем сто раз    
Над тобою зійду!          

Людям не те що позакладало вуха – людям позакладало душі.

Єдиний, хто не втомлюється, – час. А ми – живі, нам треба поспішати.

У кожного своя пустеля і свої міражі.

***

Проблеми ж – як божевілля. Буйних ще можна вилікувати, а тихопомішані – то вже навік.

***

І що цікаво – серце у колібрі майже втричі більше, ніж шлунок. От якби так у людей.

***

Люди, як правило, бачать світ у діапазоні своїх проблем.

Чужа душа – то, кажуть, темний ліс.
А я кажу: не кожна, ой не кожна!
Чужа душа – то тихе море сліз.
Плювати в неї – гріх тяжкий, не можна.

Я всіх люблю, аби не заважали.

***

А секунди летять. Отак можна вмерти й нічого не встигнути. Встигаєш тільки втомитися.

***

Марудна справа – жити без баталій. Людина від спокійного життя жиріє серцем і втрачає талію.

***

І хто б там що кому не говорив, а згине зло і правда переможе!