Майстер-клас. Мандала у світовій та українській культурній традиції. Плетіння мандали з ниток.
Мета: ознайомлення із традицііями створення мандали у різних народів світу; виявлення взаємозв’язку цілої форми і частин; удосконалення гармонії співвідношень композиції; гармонізації психоемоційного стану школярів через зняття внутрішнього напруження, відновлення здатності до відчуття ритму власного життя й усвідомлення єдності світу.
Обладнання:4 палички довжиною 24см і діаметром 4-6 мм, натуральні нитки 4-5 кольорів, клей ПВА, ножиці; презентація, музичний супровід.
Тип уроку: майстер-клас з отримання нових знань та практичних навичок.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Психологічне налаштування на проведення уроку.
Вправа «Передай посмішку»
Діти всі беруться за руки і «передають посмішку по кругу»: кожна дитина повертається до свого сусіда і, побажавши йому що-небудь добре і приємне, посміхається йому, той посміхається сусіду і т.д. При цьому можна образно «взяти посмішку» в долоні і обережно «передавати» її по кругу, з рук в руки.
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
Сьогодні ми з вами познайомимось з одним із напрямків арт-терапії, а саме мандалотерапія - зцілення мистецтвом. Протягом заняття ми спробуємо зрозуміти свої почуття, розкриємо свої творчі здібності навчимося прислухатися до своїх почуттів і висловлювати їх.
Вступне слово вчителя.
Сьогодні мандали активно входять у життя: їх малюють, плетуть з ниток та створюють з піску. На полицях книгарень представлено широкий асортимент різноманітних шаблонів мандал для розфарбовування, що покликані допомогти зняти нервове напруження та сприяти психоемоційній релаксації. Мандали цілком заслужено завойовують прихильність українців, які щиро вважають їх культурним феноменом, запозиченим зі Сходу (ритуальні буддистські практики) чи в народів ацтеків і майя (індіанські плетені мандали).
Мандала (у перекладі із санскриту означає “коло”) — кругле зображення, що може бути продуктом спонтанної творчої діяльності людини або створюватись відповідно до певної інструкції й містить концентричні геометричні форми, елементи рослинних чи тваринних орнаментів, образи людей або інші зображення. Олександр Копитін
Мандала – це сакральний символ, який найчастіше використовується у буддизмі для медитацій. Одне з її визначень – геометричний символ складної структури, що є втіленням моделі Всесвіту, «карти космосу». Коло – типова для мандали форма, зазвичай в нього вписаний квадрат та ще одне внутрішнє коло (сегментоване чи у формі лотосу).
Але що ж насправді являє собою феномен мандали і яке вона має відношення до духовних та культурних традицій прадавніх українців?
З поняттям “мандала” світову громадськість ознайомив у ХХ ст. основоположник аналітичної психології, видатний швейцарський психіатр Карл Густав Юнг. Саме він першим описав досвід її використання як інструменту дослідження людьми власних глибинних психічних процесів. Проте історія мандали вимірюється тисячоліттями, тож спробуємо відхилити завісу, що приховує її істинну природу. Сьогодні добре відомі традиції створення мандали буддистськими монахами. Це величезні зображення зі спеціально підготовленого кольорового піску, робота над якими іноді триває тиждень. Виготовляють такі мандали не з художньо-естетичною метою, і їх не вважають творами мистецтва — це ритуально-релігійне дійство, яке має на меті допомогти людині пізнати Всесвіт у його єдності та цілісності (що символізує поєднання окремих піщинок у цілісну мандалу); усвідомити своюпричетність до нього як Творця і його маленької складової водночас (людина як частина макрокосму, або маленький Всесвіт — мікрокосм); відчути ритм життя через його циклічність, зміни народжень і смертей (одразу по завершенні ритуалу створення мандали починався ритуал її знищення). Нині серед європейців набули популярності плетені мандали північноамериканських індіанців, що мали на меті встановлення гармонійної взаємодії між внутрішньою і зовнішньою реальністю. Традиції циркулярних (тобто круглих) зображень можна знайти і в сакральній архітектурі, зокрема у вітражах та мозаїчних лабіринтах на підлозі середньовічних готичних храмів (наприклад, у соборі Паризької богоматері) та в настінних розписах православних храмів (як-от Софіївський собор у Києві). Циркулярні зображення добре помітні й у православних іконах “Неопалима купина” та “Всевидяче око”. Національні традиції малювання в колі, що відображають одвічне прагнення українців до поетизованого оспівування світу, пошуку гармонії та дослухання до ритму життя в усіх його проявах відображаються у розписних тарілках. Окрім того, свідченням давнього коріння традицій малювання у колі є розпис посуду (ложки, глечики), циркулярні зображення на фіранках, мисниках та припічках, вишивки на сорочках та рушниках, великодні писанки. Сучасна людина, що живе у нестримному інформаційному потоці та шаленому ритмі життя, давно втратила зв’язок із природою й розучилася використовувати інструменти гармонізації власного психоемоційного стану. Жодна мандала, створена на уроці, не буде повторюватись, адже це унікальний візерунок. Така незвична робота активізує творчий потенціал учнів. Запропонуйте їм створити власну мандалу, завдання розвиватиме такі навички та вміння:
Геометрія: визначають радіус, діаметр кіл, поглиблюють знання про симетрію, геометричні форми
Плетіння: формують вміння поєднувати кольори та форми.
Дизайн: створюють унікальні візерунки з довільними елементами.
Медитація: робота по створенню мандали сприяє зосередженню та заспокоєнню
ІІІ Практична частина
Дозвольте собі бути творчим. Чи не стримуйте себе від малювання чогось експериментального, просто тому, що є ризик і підсумковий результат не буде виглядати добре. Незалежно від того, як ви це робите, незалежно від того, як це буде виглядати, це добре, тому що ви це створили.
Тому присядьте, зробіть глибокий подих. Посміхніться і нехай ваша душа малює. Зробіть цю мандалу своєю, без прихильності до зовнішнього світу, і подивіться, яку радість ви можете отримати з цієї простої дії. Нехай слова Девіда Мамета стануть ваші девізом для цієї сеансу:
«Мистецтво - це вираження радості і страху. Це не спроба поділитися своїми достоїнствами і досягненнями з аудиторією, але це акт безкорисливого духу. Наш результат нам не відомий. Він не підвладний нашому контролю. Тільки наш намір знаходиться під нашим контролем».
Вправа «Я творець»
Учні сідають в зручну позу і закривають очі. Звучить музичний запис (наприклад, етнічна музика). Головна ідея творення мандали — забезпечити сприятливі умови для вільного прояву власного внутрішнього стану. Мандала живе всередині нас. Вона—своєрідне дзеркало нашої душі. І наше завдання — “почути” її та допомогти їй проявитися у композиції геометричних форм.
Значення кольору:
червоний – колір крові, вогню, колір виживання, лікування, любові і пристрасті( бажено використовувати помірковано) Рожевий-добро, жіночність, ніжність.
чорний – не використовується
жовтий – символізує добробут, радість, щастя, початок нового, чоловічий початок.
помаранчевий – енергія, гармонія протилежностей
блакитний – символізує джерело життя, воду і небо
синій –таємниця, відпочинок, інтуіція, мудрість
зелений – підтримка, розвиток, відновлення, цілісність
фіолетовий – колір душі,гармонія, творчість, надхнення
Білий –чистота, одухотвореність, спокій, світло,мир
Інструкція: слухаємо музику не тільки вухами, але всім тілом і серцем.
Спочатку запропонуйте учням вибрати колір нитки для центру мандали, прислухаючись до своїх емоцій та відчуттів, узяти першу пару паличок, і скласти їх навхрест, з'єднати ниткою вибраного кольору, закріпити , для цього 6-7 разів обмотуємо палички в один бік — це основа майбутньої мандали.
Наступний етап: починаємо плести квадрат. Накидаємо нитку на рейку, обмотуємо й перекидаємо на наступну. Робимо це поверх рейок. Аналогічно плетем другий квадрат із іншого кольору нитки. Робимо петлю, закріплюємо нитку, обрізаємо. Обираємо квадрат, який буде лицьовою стороною –це «очі» мандали.
— Погляньте на створений вами центр мандали, відчуйте тепло і сяйво його кольору... Відчуйте його пульсаціюі ритм дихання…Прислухайтеся: який колір він кличе за собою?
Накладаємо два квадрата один на одний і привязуємодо верхнього квадрату нитку наступного кольору, яким будемо плести.
Плетіння кола: оплітаємо кожну паличку.
Плетіння квадрату: оплітаємо нижні палички, змінюємо колір, оплітаємо верхні палички.
Плетіння зірки: оплітаємо палички через дві (пропускаємо дві, оплітаємо третю)
Плетіння промінців (зключна фігура). Привязуємо нитку обраного кольору, орлвтаємо протилежну паличку. Потім так само привязуємо до наступної палички і знову оплітаємо протилежну паличку.
І V . Демонстрація мандал. Рефлексія
Наприкінці вправи діти збираються в четвірки і показують один одному свої мандали. Вони намагаються словами описати зображені почуття Має сенс обговорити наступні питання:
• Як я себе відчував, слухаючи музику?
• Чи зміг я на ній сконцентруватися?
• Як я себе відчував, коли створював геометричні фігури?
• Що було для мене незвичним?
• Деякі почуття ми можемо виявити, тільки якщо сконцентруємося на них. Чи легко я роблю це?
• Чи важко мені було вибрати кольори для мандали?
• З якими кольорами у мене асоціюються радість, сум, страх, любов, ревнощі, роздратування, спокій?
• Який мій улюблений колір? Які звуки мені подобаються?Яка геометрична форма найбільш сподобалася?
Як змінювалися відчуття, емоції протягом всього процесу плетіння?
Рухлива гра «Жива мандала»
Діти розбиваються на три групи і під музику по черзі утворюють живі скульптури мандали.
Обговорення
Чи важко було працювати у групі?
Чи важко було домовитися зі всіма учнями у групі?
Що було незвичним?
Які почуття відчували коли виконували вправу?
Чи сподобалась вправа?
V . Підведення підсумків.
Вправа «Мандала побажань»
Кожен учень по черзі виголошує всім добре побажання і бере наступного за руку. У кінці всі учні тримаються за руки та утворюють коло із мандали, потім разом підіймають руки до центру, тим самим утворюють «Мандалу побажань».